1873. N°. 102. Zaterdag 30 Augustus. 60ste jaargang. VERPACHTING. van het Gremeente-bestunr. PERSONEELE BELASTING. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESSCHE l)ë uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Veijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommersc5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels h1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. BEKENDMAKINGEN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen ten raadhuize dier gemeente op Zaterdag den 30 Augustus a. s. des namiddags ten één ure in het openbaar verpachten voor moezerij: den grond aan den Oostliavendijk sectie B no. 238, 239 en 250, thans in pacht bij Jan de Jonge voor drie jaren ingaande den 1 Januari 1874, waarvan de paehtsvoorwaarden van heden af ter visie zullen liggen ter secretarie, alwaar tevens nadere inlichtingen te bekomen zijn. Goes, den 16 Augustus 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Gemeente Uegrooting» BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES verwittigen bij deze de ingezetenen dezer gemeente, dat de BEGROOTING der plaatselijke in komsten en uitgaven voor het jaar 1874, door hen, ter voldoening aan art. 203 der gemeentewet, aan den ge meenteraad, in zijne openbare vergadering van gisteren is aangeboden en op de secretarie dezer 'gemeente nedergelegd, alwaar zij van heden af tot den 13 Sep tember eerstkomende voor een ieder ter lezing zal voorhanden* zijn, terwijl afschriften tegen betaling der kosten zijn verkrijgbaar gesteld. Goes, den 29 Augustus 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. DE BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat, dat het eerste kwartaal kohier no. 2 van het PERSO NEEL voor deze gemeente, over het dienstjaar 1873 1874 op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 28 Augustus 1873. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. GOES, den 29 Augustus 1873. De miliciens van de lichting dezes jaars, die in Mei bij de vier regementen husaren en de regementen veld- en rijdende artillerie zijn ingelijfd en tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, zullen den 2n October a s. in wer kelijke dienst worden gesteld, ten einde gekleed en geoefend te worden. Het gewichtigste uit de Raadszitting van gisteren is zeker wel de mededeeling, datjhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort ontslag ge nomen heeft uit zijne betrekkingen als raadslid en lid van het Armbestuur. Wij kennen de beweegredenen niet en znllen daaromtrent geene gissingen makenwij schorten ons oordeel op tot iets naders daarover is bekend geworden. Tevens verdient opmerking de thans door Burg. en Weth. voorgestelde vermindering van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente, waar op wij nader hopen terng te komen. Gisteren hebben de weeskinderen dezer gemeente onder geleide der suppoosten een rijtoer door Walcheren gemaakt. Het denk beeld om hen op deze wijze een aangenamen en tevens leerrijken dag te bezorgen verdient op zich zelf genomen warme toejuiching, doch in verband met een ander feit, ontdekken wij eene keerzijde aan de medaille. Een hier ter stede oud gebruik is het bezoek der weezen aan een der kermisvermakelijkheden, welke daarvoor het geschiktst zijn. Ook nu werd door den heer Jean Base bij regenten het aanbod gedaan de kinderen gratis bij een zijner voorstellingen te ontvangen. Het werd evenwel afgeslagen. De reden die tot dat be sluit heeft geleid is niet ver te zoeken. Uit het Oogpunt van moraliteit zou een bezoek bij den heer Base wel niet het geringste bezwaar opleveren. De weigering had dus ten doel een votum tegen de kermis uit te brengendat laatste nu achten wij verkeerd. Immers worden zoodoende de kinderen indirect medegesleept in de sympathiën en antipathiën der regenten; - waarlijk een geschikt middel om reeds nu in de jeugdige harten een begin van partijhaat aan te kweeken. De rijtoer heeft nu de on doordachte onthouding van een schuldeloos ver maak. moeten vergoeden, maar of hij daardoor voor allen zulk een genot heeft opgeleverd, dan wanneer hij op een anderen tijd was onder nomen, moeten wij betwijfelen. Bij menigeen zal de zucht naar kermisvermaak er niet op verminderd zijn, en de aanwakkering van den trek naar het verbodene is voor het kinderhart zeer gevaarlijk. De heer D. B. Bamberg, alhier op de kermis werkzaam, heeft ons verzocht medete- deelen dat hij ook voor de aanstaande feesten te Ylissingen is geëngageerd. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van Hendrik Gesquierre, oud 52 jaren, gewezen be diende in de bank van leening te Middelburg. Het hof heeft als wettig en overtuigend bewe zen aangenomen, dat eene door 4121 bankbrief jes vertegenwoordigde geldsom van 15686,50 aan de leenbank arglistig is verduisterd en dat dit feit door den beschuldigde is gepleegd, en hem deswegens veroordeeld tot eene correc- tioneele gevangenisstraf voor den tijd van vier jaren en eene geldboete van ƒ1350, desnoods te vervangen door eene gevangenisstraf van twee maanden, en in de kosten. De Gemeenteraad van Middelburg heeft besloten tot opheffing van de tegenwoordige Beleenbank. Dit besluit staat in verband met de gepleegde feiten, waarvoor de voormalige concierge heeft terecht gestaan. Burgemeester en Wethouders zijn verzocht een voorstel in te dienen omtrent het al of niet oprichten van eene nieuwe Bank. Te Alkmaar is officieel de mededeeling gedaan, dat het 3e eeuwfeest van Alkmaar'a feest op 8 October aanst. vereerd zal worden met de tegenwoordigheid van Z. M. den Koning. Te 's Gravenhage is in den ouderdom van 51 jaren overleden de heer Iz. J. Lion, Hoofd-redacteur van het Dagblad van Zuid- Holland en 's Gravenhage. Den ln dezer heeft de nieuwbenoemde Gouv.-Generaal van Suriname, Jhr. C. A. van Sypesteijn, het bestuur der kolonie aanvaard met eene rede in de zitting der Koloniale Staten. Den 27 was de Gouv.-Gen. aldaar aangekomen en door den aftredenden Gouverneur van Idsinga verwelkomd. Men leest in Pro Patria: Leedwezen vervulde ons, toen wig in ons vorig nummer de kwade tjjding" mededeelden, dat het bedrag der gelden, uitgetrokken voor de tractementsverhooging der officieren, van de a. s. oorlogsbegrooting is geschrapt geworden. Dubbel smart het ons daarbij thans nog te moeten voegen het door ons vernomen bericht, dat op gelijke wijze is gehandeld ten aanzien van het meerder uitgetrokken bedrag, waardoor het dagelijksch ration vleesch van den soldaat 0,05 kilo hooger zou zijn gesteld. Evenwel, één hoop rest ons, al is het een flauwede begrooting moet nog door de ver tegenwoordiging behandeld worden, en die kon wel eens de geschrapte posteu weêr op de begrooting brengen. Ook kan als een ander Kabinet optreedt, wat niet onwaarschijn lijk is, nu het tegenwoordige zijn on.tslag nam dat nieuwe Kabinet beter zijn roepi mg begrijpen." Onlangs is door het Frarische Ministerie van Oorlog het scheren der 'paarden van de cavalerie ingevoerd, omdat daardoor, zooals de ondervinding geleerd heeftde ziekten der paarden zeer verminderenook kan het paa dan beter en vlugger gereinigd worden. jn het Engelsche leger moetbet reeds lar,ger gebruik zijn. Mochten de vroegere jar ügangen van de Katholieke Illustratie zich gunstig on Verscheiden door rijkdom van fraaie gravures en boeie aVe lectuur, de zevende jaar gang, waarvan de eerst' o aflevering voor ons ligt, be looft die te zullen ove ,rtreffen, te oordeelen naar de voortreffelijke teekenin g der platen, de verscheidenheid van den inhoud en Aen inderdaad keurigen, netten druk van het geheel. Daarbij zal de nieuwe jaargang regelmatig gravures If j veren, die de verschillende scholen uit den bloeitijd de kunst vei tegenwoordigen, zoodat den inteekenaren ee,Ti waar kunstgenot wacht. Tegen Maart van het p.ans taande jaar zal bij gelegenheid der feestviering va.n liet 25jarig Koningschap van Z. M. onzen geëerbi'edigy'den Koning een welgelijkend portret in chromo-lithog r aphie van onzen beminden vorst den inteekenaren als premieplaat worden aangeboden. Als rebusprijs As uitgeloofd eene naaimachine uit de fabriek van Singer Sf C o. te New-Tork ter waarde van negentig gulden. De {felukkige winner zal desverkiezende in ae gclegenhei'i worden gesteld kosteloos onderrichtte ontvangen in de verschillende bewerkingen, welke met de, machine verricht kunnen worden. De verschi llende bijzonderheden aangaande tekst en gravures, in het prospectus vermeld, doen van den sievenden ja: irgang veel verwachten. Onze kermis is dit jaar druk bezocht. De ge legenheid om iets te gaan zien is menigvuldi- ger dan {gewoonlijk. Reeds spraken wij van de tent van Base en van de Albinezerin. Gisteren avond werd in de tent van Mullens de eerste uitvoering gegeven. Zij die zich herinneren wat verleden jaar in de tent van Coppejans was te zien, zullen zich gemakkelijk eene voorstelling kunnen vormen van de vertooning in de tent van Mullens. Natuurlijk zijn de gezichten en tafereelen anders dan bij Coppejans en voor hen, die op die wijze, een denkbeeldig reisje willen maken, is hier de gelegenheid. De beeldengalerei, zijnde eene voor stelling van den broedermoord tusschen Kain en Abel, werd niet onverdienstelijk uitgevoerd. De heer Kelly heeft het neger-Engelsch goed onthouden. De pantomime voldeed algemeen. Dit theater zal wel bezoek lokken evenals de voorstellingen bij den heer Base op de Beesten markt, wiens tent veel toeloop gaat krijgen en over wiens voorstellingen men voortdurend met lof hoort gewagen. Yoorts is nog eene comedie in aanbouw, die heden avond voor het eerst zal spelen, en zijn er tal van kleinere tenten. Onder deze zijn twee glasblazerijen, waar voor den aanschouwer aller lei voorwerpen in glas worden vervaardigd, iets dat velen onzer wellicht nimmer hebben gezien, en waar een bezoek zeker aanbevelenswaardig is. Verder dikke- en waarzeggende dames, en Bamberg, die hier en daar zijne aardige goocheltoeren ver toont en de tevredenheid zijner toeschouwers ver werft. Onder de kramen vindt men vele oude ken nissen. George Muller met zijn messenkraam, Be- sooijen met zjjne van ouds beroemde Wafels. Maar iets nieuws is de nette kraam van optische in strumenten van den heer Lauwers, aan de Oost- zjjde van de Groote markt, welke wij ieder aanra den eens te gaan zien, en waar men veel zal vinden dat uit een wetenschappelijk oogpunt aller aandacht verdient. Het café chantant bij den heer Hartman vindt het gewone bezoek.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1