1873. N°. 101. Donderdag 28 Augustus. 60ste jaargang. BINNENLA1N1DSCHE BERICHTEN. GOESSCHE COURANT. De uitgave dezev Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. OPENBARE VERGADERING van den RAAD der «EHKESTE ftOBS, op DONDERDAG den 28 A UGUSTUS 1873, des namiddags ten 2 ure. I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Aanbieding der gemeentebegrootiDg 1874. III. Voorstel van Burg. en Wetli. omtrent de ver hooging der jaarwedden van sommige ambte naren en bedienden. IV. Adres van W. Mijnsbergen om verlenging zijner pacht van land der gemeente. GOES, den 27 Augustus 1873. Wij staan eindelijk voor de langverwachte ministerieële crisis. Als een somber spook grijnst ons een con servatief kabinet, gelardeerd met eenige ker kelijke elementen, aan, en van andere zijde roept men ons toeontrust u niet ontijdig, er is nog niets bekend. Slechts dit weten wij, dat Nederland in een exeptioneelen toestand verkeertwij zouden haast zeggen in een toestand van anarchie want geen der staat kundige partijen in de Tweede Kamer bezit macht genoeg om met eene voldoende meer derheid te regeeren. Als men vraagtaan wien de schuld, dan is het antwoord niet moeilijk te geven. Er ging geen kracht uit van dit liberaal minis terie. Waarom? Omdat de vrienden het hiel pen bestrijden zoodat wat het in 't leven wilde roepen telkens verijdeld werd. Dat gemis van kracht, de kracht, die hare wer king in ons volksleven moest doen gevoelen, bracht zekeren weerzin bij de natie te weeg en bij de jongste verkiezingen werd der liberale meerderheid in de Kamer een gevoelige knak toegebracht, waardoor het ministerie slechts op een gelijk getal stemmen rekenen kan als waarover de andere partijen gezamenlijk kun nen beschikken. Verschillende andere redenen bewogen bo vendien sommige ministers hunne portefeuilles neder te leggen en niettegenstaande enkelen onder hen meenden, dat hunne taak niet vol bracht was en zij dus niet mochten aftreden, waren zij genoodzaakt mede te gaan met de meerderheid in het ministerie, en een collec tief ter beschikking stellen der portefeuilles was hiervan het gevolg. Wordt dit aanbod door Z. M. den Koning- aangenomen, dan zal weder een tijd van stil stand ontstaan. Veel, dat dringend afdoening vereischt, zal blijven liggen en vooral om de zaak met Atchin zouden wij de aftreding van het gansehe kabinet zeer betreuren. Niet dat wij de geleden nederlaag zoo ernstig inzien er zijn meer expedities slechts bij den tweeden of derden keer gewonnen zonder dat er zulk een enorme ophef van gemaakt werd maar dit neemt niet weg dat eene eindelijke overwinning eene gebiedende nood zakelijkheid is, zoowel voor de eer onzer wa penen,-als voor onze belangen in den Indischen Archipel. En nu voorzien wij van de ver wisseling van de Ministers van Koloniën en van Buitenl. Zaken, vooral in deze, niet veel goeds, wijl nieuwe ministers natuurlijk veel minder in deze aangelegenheid op de hoogte zullen zijn en eene tweede expeditie nabij moet worden geacht. En wat den politieken toestand van ons land Eetreftnog veel minder dan het nu aftredend ministerie heeft eenige andere partij in de Kamer daar eene meerderheid. Aaneen sluiting van de drie fractiën der oppositie is niet waarschijnlijk na de zelfstandige optreding der anti-revolutionairen bij „de verkiezing. Zonderlinger toestand is dus wel niet denkbaar. Neemt de Koning het ontslag der Ministers niet aan, dan zal een Kamerontbinding het onvermijdelijk gevolg zijn, daar een liberaal ministerie bezwaarlijk den half aangeboden steun der anti-revolutionairen, met het ken nelijk doel om nauwere aaneensluiting dei- liberalen te voorkomen, kan aannemen. En neemt de Koning het ontslag wel aan, dan wacht ons natuurlijk een conservatief ministerie, dat geen genoegzamen steun, slechts bij weinigen sympathie zal vinden, en dat zich door het aanwenden van allerlei kunst middelen zal moeten staande houden, en waarvan wij voorzien, dat het een creatuur zonder levensvatbaarheid zal zijn. Nieuwe mi- nisteriëele crisis dus in de naaste toekomst en een onvruchtbare regeeringsvorm voor het land Wat de Koning beslissen zal is nog onbe kend; maar zooveel is zeker, dat vele leden der Kamer wel eens tot zich zeiven mogen inkeeren met de vraagof zij 's lands belang, en dat alleen, hebben gediend, toen zij door hunne houding den dood van dit kabinet hebben voorbereid. En voor zoover zij dan den toestand be treuren, dien wij ingaan, zal-menigeen't zich moeten bekennen: tu V as voulw. Blijkens een bij het Dep. van Koloniën ontvangen Regeerings-telegrara, gedagteekend Buitenzorg 25 Aug.is Z. Exc. de luit -gen. J. van Swieten aldaar in welstand aangekomen, Een hevig onweder, vergezeld van zwa- ren regen en felle bliksemstralen ontlastte zich jl. Maandagavond boven deze streken. De lucht scheen bij wijlen eene vuurzee en men her innert zich niet, in de laatste jaren een der gelijk weder te hebben bijgewoond. Van ver schillende zijden ontvangen wij dan ook be richten van rampen. Zoo sloeg de bliksem in een koffiehuis op den wal alhier en richtte daar eene beduidende schade aan. Een begin van brand werd geblusckt. Te Antwerpen is een groot magazijn vol goederen afgebrand. De schade is kolossaal, maar alles was geassu reerd. Op 't eiland Tholen moet eene hofstede verbrand zijn. Op verschillende plaatsen in dit eiland is een begin van brand tijdig ontdekt. Te Kruiningen is de bliksem in eene arbei derswoning geslagen, heeft daar het gewicht van de klok geruki en een stoel waarop een jongen zat, verbrijzeld zonder den jongen of een der andere huisgenooten te schaden. Van persoonlijke ongelukken vernamen wij tot he den niets. Den 23 dezer heeft te Middelburg in tegenwoordigheid van Burgemeester en Wet houders, den gemeente-bouwmeester en andere belangstellenden, de beproeving plaats gehad der nieuwe dubbele ijzeren draaibrug aan de Houtkade over den Stationsweg. Deze brug heeft eene lengte van 32,80 meter en een breedte van 6,50 meter. Bij de beproeving met een gelijk verdeelden last van 74920 kilogram men bleek de doorbuiging slechts te zijn ge weest 3 millimeter, terwijl na wegneming der belasting de brug weder in den gewonen toe stand terugkeerde. Het openen geschiedt door één persoon in den tijd van minder dan ééne minuut, terwijl tot het openen en weder sluiten 2| minuut werd vereischt. De solide en fraaie bewerking strekt den aannemers zéér tot eer. Het geheele werk zal de gemeente 53,000 kosten. De gewezen bediende en concierge in de bank van leeniDg te Middelburg, H. G. stond eergis teren terecht voor het provinciaal gerechtshof, beschuldigd van het als openbaar depositaris verduisteren en aan hunne bestemming ont trekken van gelden en geldswaarden, tot een gezamenlijk bedrag van meer dan ƒ1500, wel ke hem als zoodanig waren toevertrouwd. Het openbaar ministerie eischte schuldigver klaring van den beschuldigde aau het feit hem ten laste gelegd en veroordeeling tot tucht huisstraf van 5 tot 15 jaren, met een geld boete van 1500, bij niet-betaling te vervan gen door 6 maanden gevangenisstrafalsmede in de kosten; met bevel tot teruggaaf der overtuigingstukken aan de eigenaren en aan plakking van een gedrukt extract uit 's Hofs uittespreken veroordeelend arrest te Middelburg op de gebruikelijke plaatsen. De uitspraak is bepaald op morgen, ten 11 uur. Z. M. heeft aan J. F. W. Conrad, hoofd ingenieur van den Waterstaat in Zeeland, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Leopoldsorde, hem door Z. M. den Koning der Belgen ge schonken. In de Raadsvergadering te Zierikzee van den 22 dezer is medegedeeld een schrijven van Gedeputeerde Staten, houdende kennisgeving, dat de Minister van Binnenlandsehe Zaken aan Zierikzee de voorkeur geeft voor het oprichten eener landbouwschool en dat hij op de begroo ting van zijn departement voor 1874 4000 heeft uitgetrokken voor het landbouwonderwijs; dat derhalve die subsidie met die der provincie ad f 3000 aan die gemeente zal worden verstrekt voor de oprichting eener landbouwschool, indien de Wetgevende Macht zich met het voorstel van den Minister vereenigt. Er bestaat alzoo gegronde hoop, dat die school in 1874 daar zal geopend worden. Allerwege maakt men zich te Ylissingen gereed om den dag der opening van de groote Rijks haven-, kanaal-, en spoorwegwerken. op 8 September, recht feestelijk te vieren. In de verschillende wijken en buurten hebben zich bunrt-commissiën gevormd, om door gezamen lijke krachten eenparigheid en harmonie in de aan te brengen versieringen en decoratiën te ver krijgen. Van wege de gemeente zijn premiën uitgeloofd aan die buurten, welke het netst zul len versierd en geillumineerd zijn. De decoratiën beloven sierlijk en somsgrootsch te zijn, vooral de verschillende eerebogen, waar onder een aan den ingang der stad, welke een hoogte verkrijgt van 14 meters, bij een breedte van 15 meters; aan den top zullen geplaatst wor den Neptunus en Mercurius, voorstellende de Zeevaart en den Koophandelin het midden zijn voorgesteld de vier werelddeelen, en van onder zijn 8 groote beelden aangebracht, voorstellen de Toonkunst, Bouwkunst, Beeldhouwkunst, Schilderkunst, Vrede, Wijsheid, Gerechtigheid en Eendracht. Een der scheepskappen op de voormalige werf wordt ingericht tot een con certzaal met bijbehoorende restauratie en kleed kamers. In deze zaal, die bij een breedte van 18 meters, 50 meters lang zal zijn, zullen con certen enz. gegeven worden. Naar de toebereidselen te oordeelen, belooft de allegorische optocht, bestaande in drie afdee- lingen, met 60 verschillende corporatiën en veree- nigingen, vertegenwoordigende de takken van scheepvaart, landbouw, handel en npverheid, aller prachtigst te zijn. Onder de hierbij behoorende triumfwagens zullen vooral uitmunten die van Koophan del, Nijverheid, Flora en Nederland, en die van

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1