GOESSCHE COERAOT. 1873. N°. 99. Zaterdag 23 Augustus. 6Qste jaargang. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. ir-S-i^lSiT. «I l_l 'I Mil De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels it/1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. GOES, den 22 Augustus 1873. De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter algemeene kennis, dat dé examens voor bet verkrijgen van acten van bekwaamheid tot bet geven van lager school- en huisonderwijs voor de tweede maal in het loopende jaar zul len worden gehouden op Woensdag 1 October, voor Zeeland 15 October aanstaande en vol gende dagendah zij, die een dezer examens wenschen af te leggen, zich uiterlijk vóór 10, voor Zeeland 24 Sept. bevorens, bebooren aan te melden bij den schoolopziener van het district waarin zij wonen ofvan buiten 's lands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de acte die zij verlangen en overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-acteterwijl dag en plaats van het examen hun door den schoolopziener zullen worden bekend gemaakt. Het heeft Z. K, H. Prins Hendrik der Nederlanden behaagd, in een zeer vleiend schrij ven de opdracht aan te nemen van de Offi.- cieële Gids van de Stoomvaart-Maatschappij Ne derland,i door A. van Otterloo en P. Crans uitgave van C. L. Brinkman en Scheltema Holkema te Amsterdam. -T- Bij tentoonstellingen voor een weldadig doel is men allicht geneigd de voorwerpen met een optimistischen blik te beschouwen. Van de tentoonstelling, welke beden door de ver- eeniging Tesselschade geopend is, kunnen wij echter met overtuiging zeggendat de voor werpen ten volle bezienswaardig zijn en alle eer doen aan het kunstenaarstalent van de vervaardigaters. Inzonderheid is dit het ge val met de tentoongestelde graveer- snij- en schilderwerken, allen door dames vervaardigd terwijl de vrij aanzienlijke voorraad broderies, dameshandwerken en kinder-kleedingstukken afdoende bewijzen geven van de bedrevenheid der personen tussehen wier arbeid en het pu bliek de vereeniging Tesselschade als bemid delaarster optreedt. Tesselschade schijnt bij het schoone doel ha- rer stichting den kunstsmaak niet voorbij te zien en iedere dame zal op de tentoonstelling, wat van hare gading kunnen vinden. Men overtuige zich daarvan door een bezoek, waar toe wij èn om de voorwerpen zeiven èn om bet goede doel, gaarne aansporen. Men deelt ons mede, dat alhier eene ver eeniging is opgericht, onder den naam van Lange Vos- en Papegaaistraat- Vereeniging, ten doel hebbende door samenwerking der bewo ners dezer beide straten, op 12 Mei 1874 in die beide buurten het 25jarig koningschap van onzen vorst Willem III feestelijk te herdenken. Er zijn bereids 72 vaste leden en 5 donateurs welke bij voorkomende gelegenheden zich bij de vereeniging zullen aansluiten. Hoezeer men nog niet kan gewagen van de bekende varkensziekte, zoo zijn in de ge meente Wolfaartsdijk toch reeds een vijftal varkens achtereenvolgens bij verontrustende verschijnselen ontjjdig moeten geslacht worden. Aanst. Maandag zal voor het Provinciaal Gerechtshof in Zeeland terecht staan H. Gesqui- èrre, oud 25 jaren, gewezen bediende en concierge in de bank van leening te Middelburg, thans gedetineerd aldaar, ter zake van het als open baar depositaris verduisteren en aan hnnne be stemming onttrekken van gelden en geldswaar den tot een gezamenlijk bedrag van meer dan 1500, welke hem als zoodanig waren toe vertrouwd. De advocaat mr. W. A. van Hoek is den beschuldigde als verdediger toegevoegd. Naar de Midd. Ct. verneemt is te Ylissin- gen van de ministers der verschillende departe menten bericht ontvangen dat zij verhinderd zijn de aanstaande feestviering bij te wonen. Men heeft in de legerplaats bij Milligen in beslag genomen een massa aan bossen gebon den worsten van ongeveer eene oude el (7 decimeter) lengte. Smokkelenderwijze trachtte men die naar daar aan den man te brengen, doch de Commissie van toezicht op de artike len van consumtie heeft die worst, wegens hare onzuivere bestanddeelen, afgekeurd en zorgvuldig doen begraven. Zeker jongeling, als klerk op eén notaris kantoor te Rotterdam werkzaam zijndeis dezer dagen gearresteerd. De zeer lichtzinnige levenswijze die hij in den laatsten tijd leidde en waartoe meer geld noodig was dan hij bezat, had hem er toe gebracht om hem toevertrouwde gelden zich toe te eigenen en' vervolgens om dit niet te doen uitkomen, tot het vervalschen van handteekeningen op officiëele stukken. Om streeks een maand lang heeft hij dit zonder ontdekking gedaan, doch eindelijk is het aan het licht gekomen. Men meldt uit den Haag Gedurende het zware onweder, dat zich in den afgeloopen nacht boven deze stad ontlastte en met hevige buien gepaard ging, heeft men in het luchtruim een prachtig verschijnsel waar genomen. In noordelijke richting vertoonde zich namelijk een groote vuurbol, die zulk een gloed verspreidde, dat men uit de verte waande, dat er in de omgeving een hevige brand was uitgebroken. Allengs verdween de bol. Met het schip Katharina, kapt. Sap, is den 19 jl. een zending ambachtslieden en land bouwers naar Suriname vertrokken. De com missie vraagt voortdurend voor die kolonie Nederlanders om zich aldaar te vestigen de ouderdom, die gevorderd wordt, is tusscben de 20 en 80 jarenvóór hun vertrek zijn zij echter aan eene keuring onderworpen. Daar de ambachtsstand in ons land klaagt, vooral over slechte voedingkan men nu wanneer men ten minste werken wil, goede voeding en goed loon verdienen. Onlangs is een vroeger gegeven voor schrift tot het samenstellen van school- en gemeente-kronieken op nieuw door de Duitsche regeering in herinnering gebracht. Het is daarbij te doen, om belangrijke bijzonderheden betreffende vroegere tijden, het ontstaan van gehuchten, stichtingen van scholen en kerken, oudheden enz., met het doel, om daardoor bij onderwijzers, leerlingen en gemeentenaren de belangstelling voor de geschiedenis van geboorte plaats en vaderland te verlevendigen. De huzaar, die de vorige week in het kamp te Milligen door het aanrijden bij de manoeuvres gewond is, is, volgens mededeeling van den chef van den geneeskundigen dienst in die legerplaats, niet overleden, maar heeft slechts een zeer lichte spierwond aan de bo venvlakte der rechter borstzijde bekomen, die na een verblijf van vijf a zes dagen in de am bulance hersteld zal zijn. De heer van Meter, een Nederlander, die zich te Rome vestigde, heeft voor arme en ver waarloosde kinderen aldaar scholen opgericht. Ten einde die kinderen nu ook van bijbels enz. te voorzien, worden in ons land giften ingezameld, waarvoor reeds nagenoeg 300 ontvangen is. (D. Het weekblad Pro Patria verneemt, dat het bedrag der gelden voor tractementsver- hooging der officieren van de a. s. begrooting van Oorlog is geschrapt en daarmee'de onhoudba re toestand van den officier op nieuw voor ge- ruimen tijd bestendigd. Onder de vele middelen, die voortdurend worden aangewend om het wegsterven van het leger te bevorderen, zal dit, volgens dit blad, krachtig werken. @en teintspraiitje. Wij zaten sprakeloos voor een opgeschoven raam, mijn vriend en ik. De ongewone drukte op de straat hield onze aandacht geboeid. Hij ver telde, voor de zooveelsfe maal dqt hij ging op stappen nam zijn hoeden daar galmde de torenklok ons een oude herinnering in het oor. De kermis was gekomen. Hij beantwoordde mijn kermiswensch maar heel koeltjes, 't Was hem een raadsel dat ik mij nog zoo kinderachtig over cte kermis kon verheugen. Haar moest iemand van mijn jaren en ontwikkeling toch wel hoven ver heven zijn. „De kermis" - - zei hjj Is vopr mij slechts een bron van ergèrnis, en clat anders, zoo plech tige klokgelui herhaalt Voor mij op dit oogen- blik met eiken slag de droevige waarheid dat onze eeuw met haar vooruitgang en vernieuwing, aan „de mensohenverbeteraars'' nog gelegenheid genoeg geeft om eer te behalen. ij Ja ziet ge" zei ik, «ik wil nu wel aannemen dat dp kermis op verre na niet beantwoordt aan het ideaajl van een nuttig volksvermaak, maar ik beschouw haar nu enkel en alleen als een gelegenheid oip. eens eenige ontspanning te hebben; en of ge hu zoo'n week kermis noemt, of er een nieuwen naam voor uitdenkt, dat is mij zoo wat -tamelijk onverschillig. Een week op een geheel andere wijzë dan gewoonlijk doorgebracht, is alles wat ik verlang,'" «En wat noem je dan ontspanning? .Je hebt er toch evenmin- als ik smaak in, om daar ónder de brandende stralen van de Augustuszon langs de kramen te slenteren óf naar de hart verscheurende toonen van eenige straatmuzikanten te luisteren?" „Maar mijn vriend/ daar denk ik ook nie't aan. 't Is niet juist daarom dat ikmij verheug in de kermis. Integendeel wij, gij en ik, zijn nu eenmaal boven dergelijke zaken verheven Maar dat neemt niet w,eg, dat er nog altijd heel wat menschen zijn, voor wie die kermis nog de eenige uitspanning is in een heel jaar en dik wijls nog een der eenigste gelegenhedén om eens voor weinig geld wat te zien. Tentoonstellingen b. v. blijven gewoonlijk onbezocht door hen, die er het meeste nut van konden trekken gebrek aan tijd en geld is daarvan de oorzaak. De ker mis kan daaraan te gemoet komen en veel wat eene kermis aanbiedt kan voor velen nieuw eri leerzaam zijn. En voor u en mij is de kermis eene uitstekende gelegenheid om eens wat adem te scheppen, en van de vele dagelijksche beslom meringen wat uitterusten. De plooienwaarin ons voorhoofd eiken dag van het jaar wordt ge trokken, onder een aardige vertooning eens glad te strijken, zie dat is, dunkt mij, nog al zoo be rispelijk niet. Nu weet ik wel dat gij, groote heeren, die badreizen onderneemt en u te Wee- nen onder de grootste beleefdheden laat oplich ten, voor zoo iets de schouders ophaalt,- maar schept dan voor 't minst vermaak in het genoe gen dat anderen daarin vinden." „Zie je" zei hij „dat is het nu juist wat mij zoo moeilijk valt. Ik kan mij niet voorstellen dat iemand behagen schept in iets wat ik niet alleen onbeduidend, maar wat sterker is, on zedelijk vind. Ik heb het hart niet 's avonds met' mijn familie langs de straat te wandelen, over tuigd als ik ben van zóo niet getuige eener vecht partij te worden, dan toch zeker voor mijn gezel schap te moeten blozen over de onzedelijke straat liederen, door beschonken lieden uitgebulderd."

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1