BUITENLAND. zegt hij, „dat de aardappelen ziek zjjn, als men bij een tiental mudden, die gerooid worden, slechts een kop aangetasten vindt Ik geloof dat het meeste geroep van ziekte onder de aardappels uitgaat van hem, die de meeste te verkoopen heeft, om daardoor de markt te doen rijzen. Zij toch, die voor eigen provisie aardappelen verbouwen, het is wonderlijk, mer ken geen ziekte op." Men schrijft ons uit Amsterdam: In de algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, was ditmaal wel zeker het hoofdpunt, de zaak van het Godsdienstig leesboek." Maanden lang was er over gespro ken in zeer verschillenden geest en had ook het hoofdbestuur gemeend, de quaestie niet te moeten stellen onder de punten van beschrij ving, het was bekend, dat in meer dan een departement de strijd, in de algemeene verga dering te voeren, was voorbereid, 't Was een storm in een glas water; en menigeen, die gretig het verslag der vergadering ter hand nam, om gang en uitslag daarvan te vernemen, legt het nu zeker onvoldaan uit de hand. Door zeven departementen waren voorstellen gedaan, in hoofdzaak allen bedoelende, dat met de uitgave van het boek niet zou worden voort gegaan. Eene commissie overwoog in hoever deze voorstellen urgent waren en besloot, in vereeniging met de voorstellers, aan de ver gadering te adviseeren, dat zij zonder debat zou aannemen de volgende motie: »De algemeene vergadering, gehoord heb bende de verklaring in het verslag van het hoofdbestuur, naar aanleiding van art. 42 der wet uitgebracht, dat geen voorstel tot de uit gave eener tweede reeks der Schetsen en Tafe- reelenGodsd. Leesboek voor school en huis van zijnentwege zal worden gedaan, en wen- schende dat geen nieuwe uitgave der eerste reeks vanwege de Maatschappij zal worden be zorgd, gaat over tot de orde van den dag." Alles was zoo goed in orde gesteld, dat de enkele stemmen, die debat wilden, geen ge hoor vonden en nadat bij acclamatie besloten was, dat er niet zou worden gedebatteerd werd de motie met 676 tegen 33 stemmen aangenomen. De brandende quaestie is daar mede in den doofpot gestopt en het hoofdbe stuur ontkomen aan het zeker niet onbillijk verwijt, dat het den last der algemeene verga dering van 1867 anders heeft opgevat en uit gevoerd dan men toen bedoelde. Voor de eer van dat bestuur zou het daarom misschien wenschelijker geweest zijn, dat een debat ge legenheid tot opheldering en verdediging had gegeven. De zaak is nu uit, maar menigeen vroeg of eene discussie, al ware die ook bij wi)le ietwat hartstochtelijk geweest, niet boven kunstmatig verkregen stilzwijgen, had moeten gesteld worden. De president, wien het nog al eens voorkwam, dat hjj de discussiën kon sluiten, schoon meerderen wenschten te spreken, zag zijne niet benijde taak daardoor aanmer kelijk verlichten; maar menig afgevaardigde zal bij zijne tehuiskomst er niet zoo gemakljjk afkomen, omdat zijn departement andere din gen had verwacht, 't Schijnt echter ook in deze maatschappij wel eenigzins regel gewor den te zijnWat de heeren wijzen enz. In ver band daarmede verdient dan ook vermelding wat in de meeste verslagen niet voorkomt, dat een voorstel van Marrum op vrij onwaardige wijze door het hoofdbestuur aan bespotting werd prijsgegeven en dat door Leeuwarden en anderen daartegen ernstig werd geprotesteerd Voor de commissie van wetsherziening zijn aangewezenAmsterdam I, Rotterdam, 's Her togenbosch, Wildervank, Goes en Lochem, en als plaatsvervangers's Gravenhage, Utrecht, Breda, Veendam, Zierikzee en Hengelo. Vóór den 15 September zullen voorstellen, op de wetsherziening betrekking hebbende, moe ten worden ingediend. Men is op het eiland Goeree en Over- flakkee druk bezig aan den oogst, die, valt er niet te veel regen, spoedig binnen kan zijn. De veldgewassen geven over 't algemeen een mooi en ruim beschot. Vooral ook de aard appelen zjjn zeer naar wensch. De directeur van de volksgaarkeukens te Rotterdam deelt in een ingezonden artikel in de N. R. Ct. mede, dat hij tegenwoordig uit Noord-Amerika komen laat Famüy-Beef (vleesch in bussen), dat beter voldoet en goedkooper is dan het Australische vleesch. Het kost slechts 55 cents per kilo, vrij te Rotterdam. „Gisteravond" schrijft men uit Amsterdam van 15 Aug. heeft zich hier, onder den titel van »Vereeniging tot bevordering van menseh- lievend hulpbetoon door zelfopoffering," een Ge nootschap gevormd, dat zich ten doel stelt de zelfopoffering, de menschenliefde levendig te houden, te bevorderen en te betrachten. Tot leden der Vereeniging worden alleen toegela ten zoodanige personen, die zich reeds door eenige daad van menschenmin hebben onder scheiden en daarvoor een eereteeken ontvingen. Het Genootschap zal trachten aan zijn roeping te beantwoorden, door het houden van gezellige bijeenkomsten, waarop de middelen zullen be sproken worden, welke tot redding van dren kelingen of van [andere in gevaar verkeerende personen leiden kunnen. De weduwen en wee zen van leden der Vereeniging, die den dood gevonden hebben in het volbrengen van eenige daad van menschenmin en zelfopoffering, krij gen aanspraak op ondersteuning, voor zoover de kas der Vereeniging dat toelaat. De con tributie bedraagt voorloopig 2 's jaars. Op een stuk land, onder de gemeenten Wijk aan zee en Duin, is eene prachtige zwem vogel gevangen, bekend onder den naam »Jan van Gent." Het dier is geschonken aan het Genootschap Natura Artis Magistra. Waar schijnlijk is de vogel door het stormachtige weder op ons strand geraakt. Hij verdedigde zich verwoed tegen zijn aanvallers en is niet zonder veel moeite gevangen. Niet minder dan 30,000 bekroningen zul len den 18 dezer te Weenen worden toegekend. De diploma's en medailles zijn nog niet gereed, zoodat de plechtigheid zich tot het voorlezen der namen zal bepalen. Eergister meldde het Dagblad dat de ontvangsten aan den ingang der Weener ten toonstelling sedert haar opening jl. Zondag het cijfer van één millioen florijnen overschreden hebben. Daaronder was niet begrepen de op brengst der toegangs-kaartendeze is, naar thans gemeld wordt, in dat tijdsverloop aanmerkelijk lager geweest; zij bedraagt nog niet 285,000 florpnen, waarvan 42,500 florijnen aan toegangs kaarten voor het geheele seizoen a fl. 100 per kaart. Een Belgisch blad spreekt van een groote ontdekking door den ingenieur Jouglet gedaan, die er in geslaagd is beetwortelsuiker te ver vaardigen langs den kunstmatigen weg. De uitvinding kan voor de suikerindustrie een ge- heelen omkeer tengevolge hebben. Door de nieuwe bereidingswijze zou de prijs van de suiker op slechts één rijksdaalder de 100 kilogr. te staan komen. Jouglet heeft zijne ontdek king voor 1 200 000 francs aan industriëlen afgestaan. In Duitschland maakt men tegenwoordig veel werk om partij te trekken van den grond langs de spoorwegen, door het aanplanten van vruchtboomen. Als de meest doelmatige wordt de half stam aanbevolen, ook omdat hij sneller ontwikkelt. Men berekent, dat de opbrengst per kilometer j 175 's jaars bedraagt. De cholera breidt zich meer en meer in Europa uit: er hebben zich reeds gevallen voorgedaan te Londen, Hamburg, Elberfeld enz. Waarschijnlijk zal ook ons vaderland niet van de ziekte verschoond blijven. Het is algemeen erkend, dat er geen betere middelen zijn om haar te bestrijden dan matigheid in alles, in zonderheid goed zuiver drinkwater, reinheid van woning, kleeding en lichaam en gerustheid, kalmte van gemoed. Niets nadeeliger dan zich te beangstigen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen te Krniningen ds. W. van den Bijtel, pred. te Montfoort. Beroepen te Bieselinge ds. J. F. W. van Troosten- burg de Bruijn, pred. te Benschop. De fusie BourbonOrleans blijft nog altijd het onderwerp der beschouwingen van de nieuws bladen in Frankrijk en zulks te meer, nu de graaf van Chambord het voornemen heeft zich tegen 15 September op Fransch grondge bied te vestigen. Eene niet onbelangrijke quaestie is mede opgelost, te weten die van de vlag. De graaf van Chambord zou voor zijn huis de witte vaan behouden, doch de rijksvlag zou blijven de driekleur. Men heeft het leger, dat aan de driekleur gehecht is, niet tegen de verheffing van Hendrik W' willen innemen. Inmiddels stroomen legitimisten en orleanisten naar Weenen, om van daar een uit stapje naar Frohsdorf te doen. De heer Dupan- loup, bisschop van Orleans, heeft zich ook derwaarts begeven, en zelfs de heer de la Bouil- lerie, minister van koophandel, vertrekt of is vertrokken naar de Oostenrijksche hoofdstad. De ultra-bonapartisten zijn buiten zich zeiven van gramschap, omdat de royalisten hen zoo verschrikkelijk hebben misleid. Bijzonder groot is hunne verbolgenheid over den hertog de Brogliedie op zijn eerewoord hun had beloofd dat de tegenwoordige Nationale Vergadering zich slechts tot de invoering van den ordre moral beperken en onder geenerlei omstandig heden constitutie-vraagstukken behandelen zou. Het spreekt van zelf dat, als de royalisten op den ingeslagen weg voortgaan, de imperialisten een krachtigen wederstand zullen bieden. De hoofden van laatstgenoemde partij hebben dan ook reeds, naar men wil, besloten gemeene zaak te maken met de republiekeinen, en dezen zelfs het aanbod te doen eener gemeenschap pelijke handeling, om, ten koste van wat ook, Mac Mahon en zijne regeering omver te wer pen. Men kan echter niet aannemen dat de republiekeinen hiertoe te bewegen zullen zijn en een vormelijk verbond met de bonapartisten zullen sluiten ofschoon zulk een feit ook onder de eerste Restauratie van Bourbon zich heeft voorgedaan. Niettemin zou het kunnen ge beuren dat de imperialisten in de kamer zich vereenigen met de republiekeinen, en als de royalisten aldaar toch de zege behalen, kunnen zij trachten hunnen altoos krachtigen invloed op het leger uit te oefenen, opdat dit aan koning Hendrik V gehoorzaamheid weigere. De royalis ten zijn hierover niet zonder zorg, en volgens gerucht bestaat, met het oog op den toestand van het oogenblik, het voornemen de behan deling van het proces Bazaine uit te stellen, tot dat de constitutie-vraagstukken zullen opge lost zijn, welk uitstel moet dienen om te be letten, dat de bonapartisten dit rechtsgeding niet als wapen bezigen om in het leger hunne zaak te doen gelukken. De heeren Rouher, Pinard en andere voor name leden van de Bonapartistische partij zijn Woensdag ochtend van Parijs naar Chislehurst vertrokken, om de keizerin en den keizerlijken prins ter gelegenheid van den 15 Augustus - Na poleonsdag - hunne hulde aan te bieden en blij ken hunner verknochtheid te geven. De keize rin zou eene prachtige banier van violetkleurig fluweel en met het keizerlijk wapen prijkende, worden aangeboden, uit naam van eene vereeni ging van Parijsche handwerkslieden, die de gel den, voor dit geschenk gevorderd, hebben bijeen gebracht. Door den Parijsehen industrieel Gref- jier zou den keizerlijken prins ten geschenke worden gegeven een verkleind exemplaar van zijn op de internationale tentoonstelling van 1867 met goud bekroonden toestel tot bereiding van kunst-mineraalwater. Op den grooten ci linder van dezen fraaien, verzilverden toestel prijkt een toepasselijk opschrift, en op elk der twaalf uit verschillend gekleurd glas vervaardig de syphons is het wapenschild afgebeeld. Dit geschenk, hetwelk te Parijs verscheidene dagen is tentoongesteld geweest, zou door de drie zoons van genoemden industrieel, van welke er twee bij het leger hebben gediend, naar Chislehurst worden overgebracht. Naar verzekerd wordt hebben de voorname handelaars uit een der wij ken .van de Parijsche hoofdstad den keizerlijken prins een degen met een prachtig gouden gevest ten geschenke gezonden. De Constitutionnel meent te weten, dat aan de reis der genoemde heeren nog iets meer verbonden is, en wel het vaststellen en uitvaardigen van een manifest, hetwelk tot antwoord moet strekken op den stap die door den graaf van Parijs te Frohsdorf is gedaan. De ünivers laat zich uit Rome schrijven, dat Italië op dit oogenblik niets meer of minder beoogt dan het herstel eener «Iberische Unie» onder koning Lodeivijk van I'ortugalschoon zoon van Koning Victor Emanuel. Volgens den (werkelijken of gewaanden) briefschrijver heeft de koning van Italië een grenzelooze eer zucht waar het zijn geslacht geldt, en niet te vreden dat hij door de korte regeering van zijn zoon, don Amedeus, Spanje in de bloedigste verwarring gebracht heeft, wil hij thans ten minste trachten zijn schoonzoon en zijn doch ter op den troon te Madrid te zien. De hier medegedeelde insinuatie, door het Orleanistische Journal de Paris overgenomen, is echter bespot-

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2