DE SGHORERPOLDER, HOFSTEDEN DIJKEN. KENNISGEVING. GEDEELTELIJK TIENDVRIJE GEMENGDE BERICHTEN. ^BURGERLIJKE STAND GOES, ADVERTEWTIËN. Goes, 11 Aug. 1873. B. MEIJLINK, M. A. STIEGER, 's Heer Hendrikskinderenstraat. VERPACHT; Nieuw- en St. Joosland eu Walcheren, OPENBARE VERKOOPING. Op Donderdag den 2 October 1873, EENE DER BESTE VAN ZUID-BEVELAND, 60 Heet. 95 Aren 70 cent-, delijken omslag, tot een bedrag van 272,84s met 25 contribuabelen. XV. Eindelijk is aan de orde het voorstel van burg. en weth. omtrent de verhooging der bezoldi ging van sommige ambtenaren en bedienden. Dit voorstel wordt gelezen en luidt als volgt: In de raadsvergadering van 3 December 1872 werd het verzoek der beide gemeentearbeiders om verhoo ging van hun loon en het voorstel van het raads lid, de heer mr. Del Baere, tot verhooging der jaar wedde van den Secretaris, aangehouden en aan Bur gemeester en Wethouders opgedragen, de jaarwedde der gemeente-ambtenaren en de bezoldiging der ge meente-beambten te herzien en daaromtrent te dienen van rapport en voorstel. Wij hebben ons van die taak gekweten, en in de veronderstelling, dat de ons opgedragene herziening niet beoogde eene algemeene verbetering van alle jaar wedden en bezoldigingen, ons uitsluitend bepaald tot de zoodanigen, wier verhooging ons volstrekt noodza kelijk en onvermijdelijk toescheen. Als beginsel hebben wij daarbij aangenomen, dat de jaarwedde of bezoldiging zoo na mogelijk behoort te aequivaleren de diensten, aan de gemeente bewe zen wordende, en dat de duurte der levensmiddelen slechts secundair mag worden in aanmerking genomen. In dien geest zijn wij van oordeel, dat er vol strekte noodzakelijkheid bestaat tot verhooging der jaarwedden of bezoldigingen van de navolgende amb ten en bedieningen, en wel lo. in de eerste plaats die van SECRETARIS DE ZER GEMEENTE. Reeds ten jare 1852 oordeelde de Raad dezer ge meente met algemeene stemmen, dat de toen geno ten wordende jaarwedde van 900 in geene deele opwoog tegen de diensten, die van hem als Se cretaris gevorderd werden en die ook door hem ten algemeenen genoege werden gepraesteerd en besloot de Raad de verhooging der jaarwedde met 300 aan heeren Ged. Staten dezer provincie voortestellen. Aan dit voorstel werd echter door dat college geen gevolg gegeven, maar de jaarwedde bepaald op 1000, zonder opgaaf van redenen. Sedert 1852 zijn de werkzaamheden van den Se cretaris verdubbeld en de prijs der levensmiddelen met ruim 50% verhoogd en toch is diens jaarwedde tot den huidigen dag op/ 1000 bepaald gebleven. Wij noemen deze jaarwedde ongehoord en ten eenen- male onevenredig aan de diensten, welke van die be trekking gevorderd worden, vooral ook daar de hooge regeering meer en meer moeielijke, omslachtige en tijd- roovende statistieke tabellen, staten en inlichtingen van de gemeentebesturen vordert. Wij betreuren het, dat Ged. Staten ten aanzien der gezegde jaarwedde de provincie in 9 klassen hebben verdeeld en Goes met Zierikzee in de 7e klasse ge plaatst, in welke klasse de jaarwedde van den Se cretaris voorkomt van 900 tot 1200, zoodat laatst gemeld cijfer als maximum is aangegeven en wij ons daardoor beperkt moeten achten. Het is dan ook alleenlijk uithoofde dier beper king dat wij u voorstellen aan heeren Ged. Staten voortedragen eene verhooging dier jaarwedde met slechts 200, en die alzoo te brengen op 1200, in de billijke hoop en verwachting, dat, zoodra de gel delijke toestand dezer gemeente zulks zal gedoogen, deze Raad alle pogingen zal aanwenden, om het be drag dier jaarwedde van lieverlede tot/ 1500 op- tevoeren, welk cijfer nog ter naauwernood kan ge acht worden een aequivalent te zijn van de diensten, aan deze betrekking verbonden. 2o. In de tweede plaats moeten onzes inziens ver hoogd worden de jaarwedden der VIER AGENTEN VAN POLITIE VAN DE W KLASSE Boven hunne dienstkleeding genieten zij een wedde van 350 'sjaars, eene-bezoldiging, zoo exceptioneel miniem, dat men die in geene andere gemeente van Nederland terugvindt, terwijl sedert de opening van den spoorweg hunne diensten zeer zijn toegenomen. Dat deze beambten, ondanks de meestmogelijke zui nigheid en overleg van zulk eene bezoldiging met vrouw en kinderen niet leven kunnen, zal wel geen betoog behoeven, vooral, wanneer in aanmerking wordt genomen, dat zij, noch op eigen naam, noch op naam hunner vrouwen of huisgenooten eenig ander beroep -of nering mogen uitoefenen en vroegere emolumen ten, zooals het rondbrengen van almanakken en der gelijke hun te recht zijn ontnomen. Thans hebben zij geene andere emolumenten, dan de kleine giften, die zij genieten voor het opkloppen of opbellen in den nacht of vroegen morgen, waarvan echter sedert de opening van den spoorweg veel minder gebruik wordt gemaakt, en voor het bewaken van vee op de weilanden in den Poel, ten dienste van veehouders, die door verren afstand of andere beletselen zelve hun vee aldaar niet bewaken kunnen. Tot het bewijzen dezer twee bijzondere diensten is hun door den Bur gemeester, sis hoofd der politie, verlof gegeven, eens deels om, zonder afbreuk te doen aan den publieken dienst, de ingezetenen te gerieven, anderdeels om zware verliezen voor de veehouders te voorkomen. Wij stellen u voor de bezoldiging dier beambten met 100 te verhoogen, en alzoo te brengen van 350 op 450 in het jaar. 3. In de derde plaats geven wij DE KLOK LUIDERS aan. Met de invoering der wet op het begraven zijn al de loonen, krachtens die wet vastgesteld, belasting geworden en moeten als zoodanig vloeien in de kas der gemeente. Dit is ook het geval met het loon voor het lui den der klok bij begrafenissen bepaald, hetwelk vroe ger door de klokluiders zeiven genoten werd. Door de invoering dier wet hebben die beambten dus schade geleden en komt het ons billijk voor hun 1 daarin te gemoet te komen, i Er zijn drie klokluiders die te zamen eene bezol- i diging genieten van 100 's jaars. Wij stellen u voor deze met 20 te verhoogen en alzoo vast te stel len op 120 in het jaar. 4. Eindelijk moeten wij, naar aanleiding van vroe gere discussien, nog een woord in het midden bren gen over de beide VASTE ARBEIDERS dezer ge meente. Ieder hunner geniet een loon van 6 in de week en vrije woning. Letten wij nu op den aard der werkzaamheden die van hun gevorderd worden en op de uren per dag die zij in de dienst der gemeente werkzaam zijn, dan blijven wij overtuigd dat hun loon aequivaleert de door hen gepresteerd wordende diensten en kun nen wij, vasthoudende aan het beginsel, waarvan wij zij uitgegaan, geene verhooging voorstellen. De overige jaarwedden en bezoldigingen komen ons voor geëvenredigd te zijn aan de diensten, die door de ambtenaren gepresteerd worden en zijn wij van oordeel, dat daarin geene verandering behoeft te wor den gebracht. Hiervan zonderen wij uit de jaarwedden van som mige hulponderwijzers, van welke een verzoek bij de zen raad ingekomen en aanhangig i3, waaromtrent wij het advies van het schooltoezicht hebben ingeroe pen en wachtende zijn en welk verzoek dus tot eene afzonderlijke behandeling in dezen Raad zal aanlei ding geven. Burgemeester en wethouders van Goes, (get.) M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, (get) HARTMAN. De Voorzitter laat hierop volgen, dat de leden, die inzage van het stuk hebben genomen, zullen be merkt hebben, dat een gedeelte niet door hem is voorgelezen en wel die zinsneden, waarin gezegd wordt, dat Burg. en Weth., wanneer op grond van talrijk gezin of duurte der levensbehoeften, een voorstel uit den boezem der vergadering mocht gedaan worden om de vaste arbeiders tijdelijk eene verhooging te geven, daarin zouden medegaan. In eene heden ge houden vergadering van hun college is besloten, ook daarin niet te treden, overtuigd als zij zijn, dat de belooning aequivaleert de diensten die van de arbei ders gevorderd worden. Ten aanzien van het geheele stuk stelt hij voor, de behandeling uittestellen tot de volgende vergadering. De heer dr. Callenfels vraagt of het stuk niet moet verzonden worden naar de finantiëele com missie De Voorzitter antvvoordt ontkennend, en wel lo. om dat indertijd door een toenmalig lid van den raad een voorstel van Burg. en Weth. is gevraagd; 2o. omdat eerstdan de fin. comm. kan adviseeren, als in beginsel tot verhooging besloten is. Bovendien geldt het hier kosten, die op de begrooting voor 1874 moeten voorkomen en is er dus geen of wei nig tijd, en heeft het stuk ter visie gelegen, zoodat de leden der fin. comm., die tevens leden van den raad zijn, er kennis van hebben kunnen nemen. De behandeling wordt aangehouden. XYI. De heer dr. Callenfels vraagt het woord en zegt, in den aanvang der vergadering vernomen te hebben dat Burg. en Weth. het zoogenaamd pokken- locaal tot lijkenhuis willen doen inrichten, hetgeen hij niet goed zou achten bij de nadering der chole ra De Voorzitter wijst er ep, dat er alleen sprake was van het op de begraafplaats aanwezige gebouwtje. De vergadering is daarna gesloten. De briefkaarten in dit land zijn zoo zeer in zwang, dat de regeering niet bij machte is er genoeg te la ten drukken. Gedurende de 10 eerste dagen van hun bestaan werden er reeds 17,671,500 besteld d. i. 110 meer dan men er in dien tijd fabriceren kon. Door 20 uren per etmaal te werken, worden er jaarlijks 172,800,000 of, na aftrek der onbruikbare, 265 milioen vervaardigd. Tegenwoordig maakt men er omstreeks 600.000 per dag, maar de gemiddelde aanvrage is 1,125,000 daags. Men schrijft ons van den Helder van 13 dezer; Heden morgen had hier een jammerlijk ongeluk plaats. Bij het binnenkomen der visschuiten, werd een daarvan, een Urker, door een hooge zee omvergewor pen en kwamen al de opvarenden op noodlottige wijze om het leven. De schipper die met zijn zoontje het leven verloor, laat een weduwe met 5 nog zeer jeug dige kinderen na. Gebrek aan tact is- Op Oostersche wijze een zwaarlijvig man toe te wenschen: Moge uw schaduw nimmer kleiner worden! Aan een doove te vragen Oi hij in den laatsten tijd iets gehoord heeft van zijn zoon." Aan iemand die zeeziek is te vragen: „Of hij roomtaartjes lust." Uit de doopsgezinde kerk te Zutphen zijn de predikstoel en de bijzondere banken voor de kerkelij ke autoriteiten verdwenen. De dominé preekt op een lessenaartje. De heer de Boer te Wirdum heeft het geluk gehad door middel van eene boor van negen „ponde- maten" in twee dagen meer dan 22U0 muizen te oogsten. Te Noordwolde is eene boerenwoning door den bliksem getroffen en verbrand. Te Sonnega werd eene koe in 't land gedood. Te Nieuwe Niedorp is door 't onweer de woning-, verbrand van den koster der gemeen te. Te Zevenbergen is een gehuwd arbeider door den bliksem gedood. In de Langstraat zijn een paar gehuwden tege lijk door den bliksem getroffen. Zaterdagmorgen stonden te Assen niet minder dan veertig bedelaars, mannen en vrouwen, terecht, die bijna allen waren ontslagen uit de bedelaarsge stichten en daarin wenschten terug te keeren, een wensch, waaraan is voldaan. Te Harlingen is de bewaarplaats van petroleum 1 een prooi der vlammen geworden. van 13 tot en met 15 Augustus 1873. Overleden: den 14 Maria Jacoba, oud 9lm. d. v. Hendrik Janse en Maatje Bras. In de Geroorten van 10 Augst. was ons op- gegeven Jan Adriaan z. v. Johan Leonard Goe- mans en Petronella Isebree Moens. Deze laatste naam moet zijn Sara Maria Petronella Isebree Moens. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij het overlijden van haar gelief den Echtgenootbetuigt de ondergeteekende ook namens wederzijdsche betrekkingen, haren oprechten dank. Goes, Wed. M. STIEGER— 15 Augustus 1873. Kegel. Bij deze betuigt de ondergeteekende ook namens zijne familie, hartelijken dank voor de bewijzen van belangstelling in de laatste dagen ondervonden, en roept een hartelijk vaar wel toe aan allen, die gedurende het verblijf in de gemeente hem en de zijnen het leven hebben veraangenaamd. Directeur van het Postkantoor. Aan allen die het aangaat wordt bericht, dat bij testamentaire beschik king van wijlen zijn Oom den heer M. STIE GER, de ondergeteekende tot Administra teur van diens nalatenschap is benoemd, en dat diensvolgens alle betalingen ten zijnen huize behooren te geschieden. In de eerste helft der maand October aanstaande zal door den Notaris D. VERHTJLST publiek worden liggende tusscben met daaraan grenzende des morgens ten 11 ure, te' Goes, in het koffiehuis bij Hartman zal de Notaris Mr. L1EBERT te Goes, in het openbaar bij opbod VEILEN en VERKOOPEN genaamd VINRENISSE," gelegen in de ge meente Rilland, nabij de Stations Rilland en Krabbendijke van de spoorbaan VlissingenRoo sendaal met V in de uitmuntend vruchtbare Reigerbergsèhe- en Oud Maire-polders. Inlichtingen en pereeels-omsehrijving met Kaart na 15 Augustus 1873 op franco aanvrage gratia te verkrijgen bij den Notaris Mr. LIEBERTL.* voornoemd.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 3