43 uren eenige droppels, de Februari-schijf hield het water 48 uren en de Maart-schijf liet het water in 2 uren door. Ook is het verhittend vermogen van in December geveld hout grooter. Bij de vele omvangrijke werken hier te lande, waarbij hout wordt aangewend, is het niet zonder belang op deze uitkomsten te wijzen. Naar men verneemt, hebben zich op het platteland in de provincie Utrecht gevallen van kwaden droes bij landbouwerspaarden voor gedaan. D.) De Amerikaansche bladen komen met ver ontwaardiging op tegen een schandelijken han del in kinderen, die thans in de Nieuwe We reld gedreven wordt. Een met dit doel opge richte maatschappij brengt geheele ladingen kin deren naar Amerika, waar zij de jongens te gen een bepaalden prijs per hoofd verkoopt en de meisjes aan de laagste mishandelingen prijs geeft. De jongens moeten zien dat zij als or geldraaiers zooveel verdienen om zich vrij te koopen en de meisjes bevolken later de huizen van ontucht. In één week zijn, zoo meldt de New-York Times, honderd van die ongelukkige kinderen aangekomen en drie stoombooten met dergelijke lading zijn onder weg. BENOEMINGEN en BESLUITEN. Z. M. heeft benoemd tot proc. bij het prov. gerechts hof in Zeeland en de arr.-rechtbank te Middelburg mr. F. M. C. van Beinse, advokaat te Middelburg. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes over JULI 1873. Op de School Ie klasse waren gedurende deze maand 154 kinderen. Onder deze waren-. 109 kinderen die geen enkelen schooltijd verzuimden 44 van 110 verzuimen hadden, 1 kind dut meer dan 10 verzuimen had. Het gemiddeld verzuim was 16/,0 percent op het feheel aantal scholieren en schooltijden, tegenover percent over dezelfde maand in 1872. Op de School 2e klasse n aren 156 kinderen waaronder 125 zonder eenig verzuim, 27 die van 110 verzuimen hadden, 4 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was juist 2 °/o tegenover 5 Vio iu Juli 1872. Op de School 3e klasse waren 222 kinderen waaronder 115 zonder verzuim, 69 met van 110 verzuimen, 38 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddelde verzuim was 11 4/,0 °/0 tegenover 13 >/a in Juli 1872. Op de Weezen- en Armenschool waren 78 kinderen waaronder 39 zonder verzuim. 24 met van 110 verzuimen. 15 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 14 tegenover 33 */l0 in Juli 1872. Op de Bijzondere school waren 219 kinderen waarvan 150 zonder eenig verzuim. 52 met 1—10 verzuimen, 17 boven 10 Het gemiddeld verzuim was 4 9/10 tegenover U 3/io in Juli 1872. Het verzuim op al de scholen te zamen van 1 Ja nuari af tot ultimo Juli 1873 bedroeg 6 °/0 tegenover 8 24/ioo over 't zelfde tijdvak in 1872. Naar aanleiding van het op 14 Augustus 1873 ge houden vergelijkend examen voor hoofdonderwijzer te Krabbendijke is de volgende voordracht bij het gemeen tebestuur ingediend: 1. P. Kommers te Goes, 2.J. Lij- haart te Kruiningen, 3. II. Bakker te Bath. OPENBARE VERGADERING van den RAAD der fiSfflEEllTE ftOISS, op VRIJDAG den 15 AUGUSTUS 1873, des namiddags ten 2 '/z ure. Voorzitter de heer mr. M. P. Blaaubeen. Tegenwoordig eerst 8, daarna 10 leden (1 vaca ture) en de secretaris. Afwezig met kennisgeving de heer J. A. A. Eransen van de Putte, wegens verblijf buiten de gemeente, zonder kennisgeving de heer jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort. I. De Voorzitter opent de vergadering en zegt over te zullen gaan tot de beëediging van de heeren Ch. L. de Meulemeester en jhr. M. J. de Marees van Swinde- ren, die daartoe op zijn verzoek in het raadhuis tegen woordig zijn. Die beide heeren door den Secretaris binnengeleid, leggen daarna in handen van den Voorzitter de eeden af, voorgeschreven in art. 83 der grond- en art. 39 der gemeentewet en nemen zitting. II. De notulen der vergadering van den 31 Juli jl. worden gelezen en goedgekeurd. III. De Voorzitter doet de navolgende mededeelin- gen, die allen, zooveel noodig met goedkeuring, voor notificatie worden aangenomen. dat de heer Mr. J. G. de Witt Hamer den 3 Augustus bericht heeft, dat bij de benoeming tot lid van den Raad aanneemten dat zijne geloofsbrieven door hem zijn ingezonden dat Burg. en Weth. hebben benoemd tot commies ter Secretarie den heer Marinus Cornelis Zandijk, zulks voorloopig, voor den tijd van een half jaar. dat, naar aanleiding van art. 12 der wet op de besmettelijke ziekten, door het gewestelijk bestuur eene aanschrijving aan Burg. en Weth, is gericht, om te zorgen, dat een lijkenhuis op de begraafplaats aan wezig zijdat Burg. en Weth. daarna den bouwmeester eene begrooting hebben doen opmaken van zoodanige inrichting, maar tevens eene opgave hebben verzocht, of het aanwezige gebouwtje niet voor lijkenhuis zou kunnen worden ingericht; dat genoemde ambtenaar heeft gerapporteerd, dat een eenvoudig lijkenhuis p. m. 300.zou kosten, doch dat het bedoelde aanwe zige gebouwtje tot lijkenhuis voor vier lijken (2 boven elkander) zou kunnen worden ingericht voor p. m. ƒ100.dat Burg. en Weth. van een en ander aan het Gewestelijk Bestuur mededeeling hebben gedaan en dat bestuur genoegen heeft genomen, den inspec teur gehoord, met de verandering van het aanwezige gebouwtje; zoodat Burg. en Weth. dat tot lijken huis zullen doen inrichten, en de kosten zullen voldoen uit het onbepaald crediet, hun voor de be smettelijke ziekten in de vergadering van 8 Mei jl. verleend. IV. Nog zegt de Voorzitter, dat bij hem was in gekomen een verzoek van de Commissie tot de (Econo mische Spijsuitdeeling, om eene commissie te benoemen uit het gemeentebestuur, tot afneming harer rekening over het saisoen 1872/72, en dat hij daartoe heeft aangewezen, de heeren Kakebeeke als Wethouder, Bu sing als lid van den Raad en Hartman als Secre taris. Hij noodigt die Commissie uit haar rapport mede- tedeelen. De heer Hartman leest daarop het volgend rapport Aan den raad der gemeente Goes. De commissie, door uwen voorzitter, ingevolge art. 3 van het reglement van orde voor uwe vergadering, benoemd, om ter voldoening aan het ingekomen ver zoek, de commissie tot de (Economische spijsuitdee ling te adsisteeren bij het doen harer rekening over het seizoen 1872/73 heeft de eer UE.Achtb. te rap- porteeren, dat zij die rekening in orde en door be hoorlijke bescheiden gedekt heeft bevonden, zoodat zij deze volgaarne door onderteekening met hare goed keuring heeft bekrachtigd. De rekening bevatte de volgende posten: ONTVANGSTEN: 1°. Goed slot der rekening van het sei zoen 1871/72302,59 2°. Bedrag der gedane inschrijvingen wijk A 253,90 B - 223,35 G - 290,24 D - 237,62' - 1005,]U terwijl de inschrijvingen van wijk E on der bovenstaande zijn begrepen. 3°. Extra giften: Door het intermediair van den heer Knitel25, Van de vereeniging Union te Wilhelminadorp- 32,12 4°. Verschillende ontvangsten: Tegemoetkoming door het bestuur der spaarbank in de kosten van vuur en licht bij het gebruik van het locaal 15, Van overgenomen gort door het bestuur van het weeshuis. - 39.10s - 57,12 54,105 Totaal der ontvangsten 1418,93 UITGAVEN: 1°. Wegens ingrediënten voor de soep. - 977,07s 2°. u leveranciën en werkzaam heden - 150,42 3°. belooningen- 172, Te zamen. 1299,49' RECAPITULATIE: Ontvangsten Uitgaven 1418,93 - 1299,49s Sluitende de rekening alzoo met een goed slot van119,43' Uit de rekening bleek verder, dat gedurende 13 we ken en wel van 28 Dec. 1872 af tot 29 Maart 1873 de bedeelingen hebben plaats gehad en dat gedurende dien tijd zijn uitgereikt 14083 portiën aan een opvol gend toenemend getal van 244 huisgezinnen en een- loopende personen. Wij gelooyen in uwen geest gehandeld te hebben door der commissie hartelijk dank te zeggen voor hare bemoeiingen en het lot der armen voor een vol gend seizoen weder in hare welwillendheid aantebe- velen. Terwijl de commissie zich daartoe bereid ver klaarde, aarzelen wij niet u uittenoodigen, om openlijk te betuigen, dat uwe vergadering de taak der com missie op den rechten prijs weet te waardeeren. De wensch, dat zij, bij den ondank, dien zij menigmaal inoogst, voldoening moge vinden in het gevoel van goed gedaan te hebben, zal gewis bij uwe vergade ring weerklank vinden. Goes, den 11 Augustus 1873. De Commissie voornoemd, G. H. KAKEBEEKE. W. V. BUSING. HARTMAN. V. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht a. missives van Ged. Staten, houdende berichten hunner goedkeuring van de raadsbesluiten tot recti ficatie der acte van afstand van grond aan J. F. j W. van den Dungen; tot betaling van 50,aan I de afd. Heinkenszand der Maatsch. van Landb. voor premiën op de a. s. tentoonstelling van bloemen enz. en tot verstrekking van gelden in leen aan den Hoofd commissaris der vereeniging van werklieden. Voorno tificatie aangenomen-, b. adres van het comité tot wering van schoolver zuim, om een subsidie van ƒ200 over 1874. In handen van B. en W. tot het doen van een voorstel. c. berichten van de heeren P. H. Timans en J. M. Kakebeeke; de eerste dat hij zijne benoeming tot lid van het Bnrgerlijk Armbestuur aanneemt; de laat ste dat hij zich die benoeming niet kan laten wel gevallen. Voer notif. aangenomen d. kennisgevingen van den benoemden hulponder wijzer en van den hoofdonderwijzer aan de school le kl., dat de heer A. J. Yellekoop den 3 Aug. in functie is getreden. Voor notif. aangenomen-, e. adres van den hoofdonderwijzer der weezen- en armenschool om verhooging der toelage voor het ge mis van vrije woning. Renvooi aan burg. en weth. om behandeld te worden in eene volgende vergadering. f. adres van W. Mijnsbergen, Om verlenging der pacht van het door hem gebruikt wordende land. In handen van burg. en weth. om bericht en raad g. de begrooting van het Burg. Armbestuur voor 1874. Gesteld in handen der commissie ad hoe, be staande uit de heeren Fransen van de Putte, Busing en mr. Del Baere. li. Verzoek van hetzelfde armbestuur om diligent- verklaring voor het inzenden der aanbevelingen ter vervulling van twee vacatures. Verleend. i. Eenige staatsbladen. Bij de verzameling te voegen. VI. Nog wordt gelezen een rapport van burg. eu weth. omtrent het baggeren in de brakke vest, waar toe aan hun college een crediet van 50 was ver leend. Uit dat rapport blijkt, dat 100 M' natte mod der is gebaggerd, waarvoor met inbegrip van het om zetten enz. is betaald 36,23, en dat die modder is ingedroogd tot 29 M3, en van zulk eene geringe kwa liteit, dat slechts 60 ets. der M:i is verkregen, zoodat is ontvangen 17,40. De proefneming is dus van dien uitslag dat niet met baggeren kan worden voort gegaan. VII. Wordt gelezen een rapport der finant. comm. omtrent de rekening van het gasthuis over 1872, volgens welk rapport die rekening wordt vastgesteld: in ontvangst13372.69# in uitgaaf- 13207.99 alzoo met een goed slot van - 164.70s VIII. Eveneens wordt overeenkomstig het rapport der fin. comm. goedgekeurd de verantwoording der administratie van de leenbank over 1872 in baten op13889.65s in uitgaven op1409.60 aldus met een saldo van- 12479.965 met machtiging op Burg. en Weth. om tot comple tering van het kapitaal der bank ƒ20.034 uit de ge meentekas in die der bank over te storten. IX. De Voorzitter zegt, dat bij hem is ingekomen een verzoek om aan eenige hoofd- en hulponderwij zers verlof te geven op 8 Sept. a. s. ten einde te adsis teeren bij het uitvoeren der feestcantate te Vlissingen, bij gelegenheid der komst van Z. M. den koning al daar. Hij stelt voor, dit verlof te verleenen, niet al leen aan de betrokken onderwijzers, maar aan alle on derwijzers en leerlingen der openbare scholen voor mid delbaar en lager onderwijs, omdat het zal zijn een feestdag, waarbij geheel Zeeland belang heeft. Dit voorstel wordt zonder beraadslaging en zon der hoofd, stemming aangenomen. X. Alsnu is aan de orde het onderzoek der ge loofsbrieven van den heer mr. J. G. de Witt Hamer. De Voorzitter benoemt eene commissie, (de heeren mr. Bel Baere, Busing en dr. vau Renterghemtot het uitbrengen van rapport, verzoekt dat die commissie hare taak volvoere en schorst de vergadering. Na eenige oogenblikken wordt de vergadering her opend en brengt de heer mr. Bel Baere rapport uit, concludeerende tot toelating van het benoemde lid, welke conclusie, door den Voorzitter in een voorstel ver anderd zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. De Voorzitter bedankt de commissie voor hare be moeiingen. XI. Wordt gelezen een verzoek van den heer E. Huizinga om ontslag tegen 1 Sept. als leeraar aan de inrichtingen voor middelbaar onderwijs. De In specteur, daarop gehoord, heeft geen bezwaar tegen het eervol ontslag, ofschoon de termijn hem wel wat kort aanstaande voorkomt. Het eervol ontslag wordt zonder hoofdelijke stem ming verleend. XII. Evenzoo wordt aan den heer E. Huizinga een eervol ontslag verleend als lid der plaatselijke schoolcommissie. XIII. Thans wordt overgegaan tot benoeming van een lid der finantieele commissie, in plaats van den heer B. Meijlink. De Voorzitter noodigt de heeren de Meulemeester en jhr. van Swinderen uit, als stemopnemers te fun- geeren De uitslag der stemming is, dat de heer jhr. de Marees van Swinderen wordt benoemd met 5 stem men, die zich die benoeming laat welgevallen. De hee ren mr. Del Baere 2 stemmen, den Boer en Quist elk 1 stem en 1 briefje van onwaarde. XIV. Zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming wordt vastgesteld het 1® supp. kohier van den Hoof-

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2