BUITENLAND. zoeken. Zij doen weinig af tot het al of niet wenschelijke om deze laatste poging te onder steunen. Maar dit is zeker, dat het bezitten van een goed muziekgezelschap in eene gemeente als Goes ge noegzaam eene noodzakelijkheid is. Behalve dat goede muziek een veredelenden invloed uit oefent, stuit bijna iedere publieke vermakelijkn heid af op het gemis van een vast muziekcorps, terwijl men voor ieder openbaar feest telkens genoodzaakt is met groote kosten muziek van elders te laten komen. Het is duidelijk, dat wanneer onze Harmonie zoover gebracht kon worden, dat zij in al die behoeften voorzag en op bepaalde tijden en plaatsen aan hare leden concerten of uitvoeringen kon aanbieden, de kosten van een en ander aanzienlijk minder en de gelegenheid om eene aangename uit spanning te hebben meer zou worden. Zij die daarop prijs stellen zullen zich dan ook wel geroepen achten, deze laatste poging met alle kracht te ondersteunen, Yooral het aanwinnen van rustende leden tegen bepaalde contributie van 3,moet worden in de hand gewerkt, ten einde de vaste inkomsten der Yereeniging te bevorderen. Wij twijfelen er bovendien niet aan of ook een genoegzaam aantal donateurs zal bereid zijn vooral dit eerste jaar de hervorming der Har monie te bevorderen. In 't algemeen hopen wij, dat deze laatste poging moge slagen en bevelen haar bij ieder belangstellende aan. Bij ongeteekende advertentie in het Volks blaadje wordt gemeld, dat de gezamenlijke melk boeren alhier den prijs der melk van 8 op 10 cents per pint hebben gebracht. Naar men ons mededeelt is de in die annonce gedane mededeeling in zooverre onjuist, dat niet alle melkboeren den prijs der melk hebben verhoogd althans geene onderlinge overeenkomst daartoe hebben aangegaan. Indien nu met den verhoogden prijs ook de qualiteit van de melk, zoo als zij verkocht wordt, verbetert, dan zullen wij ons over de verhoo ging van den prijs niet zoo erg te beklagen hebben. Yan verschillende zijden wordt echter vernomen, dat deze veel te wenschen overlaat, en op menige plaats hoort men de bewering, dat, wanneer de melkboeren tot eene eigen dunkelijke verhooging zijn overgegaan, ze als dan ook behooren te zorgen voor onvervalschte melk. We verwachten, dat al ras ook in dit artikel de vrije concurrentie zal ontstaan en prijs en qualiteit regelen zal. Aanvoer van goede melk van buiten de gemeente om tegen minderen prijs, dan de melkboeren nu bepaald hebben, hier te verkoopen, achten we zeer waarschijnlijk. In het Provinciaal Blad van Zeeland no. 78 is opgenomen het Koninklijk besluit van den 19 Juli jl.tot het verleenen van vrijstelling van de rechten van zegel en registratie voor alle stukken, opgemaakt krachtens de wet van 4 De cember 1872, Staatsblad no 134), tot voorzie ning tegen besmettelijke ziekten, wat de vrijstel ling van zegelrecht betreft; onder voorwaarde dat op die stukken worde gesteld «Yrij van zegel, ingevolge het Koninklijk be sluit van den 19 Juli 1873, no. 39.» Men schrijft uit Middelburg van den 10 Aug.Het exercitieplein vóór den schouwburg alhier, op het Molenwater, is tijdelijk in een le- gerkampje herschapen. Daar de kazerne, behal ve het gewoon garnizoeD, niet al de miliciens der lichtingen van 1869 en 1870 kan bevatten, zijn eenige der naar het kamp vertrekkende sol daten gehuisvest in een negental tenten op voor meld plein. Heden komen hier de twee stoom- booten de Telegraafom de miliciens met de gar nizoenen van Neuzen en Vlissingen, ten getale van 1300 man, naar Rotterdam over te voeren. Het bevreemdt een ieder, dat men daarvoor geen gebruik maakt van den Sfaafs-spoorweg, tenware die ook voor troepenvervoer, even als voor alles, te duur is. Yan het depótbataillon, 3e regiment infante rie alhier, zullen drie compagniën in den dienst te Neuzen en Ylissingen tijdelijk voorzien. Men schrijft uit Vlissingen, 11 Augustus. Burgemeester en Wethouders hebben in over leg met de commissie uit den Gemeenteraad tot regeling der feestviering in September aan staande, tien premiën, ieder van 10, uitge loofd voor die buurten die het fraaist versierd en verlicht zullen zijn, ter beoordeeling van een uit de burgerij te kiezen commissie, die bij haar uit te brengen rapport zal moeten letten op de versiering en verlichting in ver band met de gegoedheid van de bewoners dier buurten. Van Rijkswege zullen twee monitors en de brik Ternate naar deze stad gezonden worden, om ook de marine van Nederland bij het openen van de havenwerken te vertegenwoordigen deze flotille en het wachtschip Hector zullen ter reede salutschoten lossen te land zal dit door een onbespannen batterij veldgeschut ge schieden. De kolossale dam van den Staatsspoorweg in de Wijnhaven te Rotterdam welke Woensdag jl. hersteld was van den doorbraak van 14 dagen geleden, is Donderdagnacht op nieuw doorgebro ken, zoodat het werk weder is ondergeloopen. Uit eene Amsterdamsche correspondentie in de Zutplu Ct. blijkt, dat, behalve de commis sie, van welker bestaan reeds melding is gemaakt en die grootendeels uit den werkenden stand is voortgekomen, nog eene andere te Amsterdam bestaat, die de 25jarige regeering van Z. M. Ko ning Willem III tot een feestdag wil maken. Deze laatste commissie moet bestaan uit ge goede mannen van min of meer voorname maat schappelijke positie, die ook enkele werklieden tot toetreding hebben uitgenoodigd, benevens den voorzitter en den secretaris van de commis sie voor het feest van 1 April 1872. Men schrijft uit Amsterdam 12 Aug. Ter Algemeene Vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijn onderscheiden voorstellen van het Hoofdbestuur aangenomen. Een Commissie van urgentie werd benoemd tot het onderzoeken van de voorstellen van zeven departementen betreffende het Godsdien stig Leesboek. Aan de Augsburger Allgemeine Zeitung wordt van 's Gravenhage geschreven, dat het aan de bemoeiingen van den Russischen en den Engelschen gezant te Constantinopel te danken is, dat Turkije van een tusschenkomst in den oorlog van Nederland tegen Atchin heeft af gezien. Van wege de generale directie der Wee- ner wereldtoonstelling is bepaald dat, van 1 tot 15 Oct. a. s.aldaar de laatste tijdelijke iuin- bouw-tentoonstelling, deze uitsluitend van vruch ten, zal gehouden worden. Daar dit alzoo een internationale pomologische tentoonstelling zal zijn, en er in ons Vaderland vele kweekers en liefhebbers worden gevonden, die zich met de kweeking van vruchtboomen bezighouden niet alleen, maar zich met warmte op de studie der pomologie toeleggen, heeft de Nederlandsche hoofdcommissie voor de Weener tentoonstelling gemeend hierop de opmerkzaamheid van alle belangstellenden te moeten vestigen, en tevens al diegenen tot inzending van ooft te moeten aanmoedigen, die meenen er toe te kunnen bij dragen om ons land, hetwelk in dit opzicht wel niet bovenaan staat, maar toch zeker een niet onbelangrijke rol speelt, inzonderheid waar het den handel in vruchtboomen betreft, aldaar, ook bij deze bijzondere gelegenheid, waardig te vertegenwoordigen. INDISCHE BERICHTEN Aan het algemeen overzicht van de In diër ontleenen wij het volgende Gebeurtenissen van eenig belang kunnen wij s'edert ons laatste overzicht niet vermelden. De enquête over de Atchineesche expeditie loopt, naar men verzekert, ten einde. De stoomschepen Singapore en Hertog Bern- hard zijn mede naar Atchin vertrokken. Het eerste is voor 1200 per dag ingehuurd van de N. I. S. M. om als communicatie-vaar tuig tusschen Pinang en Atchin te dienen. De offic. van admin. Canneel is aan boord, ter overbrenging van depêches en tot provi andeering van de vloot. De blokkade schijnt thans gestreng in acht te worden genomen. De bladen uit de Straits deelen mede, dat onderscheidene vaartuigen zouden zijn opgebracht. De handel te Pinang is uiterst ontevreden over de blokkade, in strijd, zeggen zij, met vroegere toezeggingen. De justitie onderzoekt nog altjjd ijverig, of er termen zjjn ter vervolging van zekeren, naar Nederland vertrokken ingenieur, die tij dens de laatste jaren van zijn verblijf in Indië met den aanleg van havenwerken was belast. Reeds heeft zij de belangrijke ontdekking gedaan, dat die ingenieur successievelijk vóór zijn ver trek van Java meer dan vijftig duizend gulden per wissels naar Nederland heeft gezonden {J. B. Bij telegram van 24 dezer is door den resident van Soerakarta aan de Regeering me degedeeld, dat in den nacht van den 22n op den 23n een ketjoepartij heeft plaats gehad, ten huize van den heer van Affelen op de onderne ming Djewiring in het regentschap Karta Soera. De resident heeft persoonlijk een onderzoek ingesteld, waarvan het gevolg is geweest, dat reeds eenige verdachte personen gearresteerd zijn. Uit de omstandigheid, dat slechts voor eene geringe waarde geroofd is geworden, vermeent men te mogen afleiden, dat ontevredenheid tegen den landheer de voornaamste drijfveer van dit misdrijf geweest is. Te Padang vervolgt men onophoudelijk den redacteur van de Sumatra-Courant en maakt hem het verblijf aldaar bijna onmogelijk. Een nieuw proces bedreigt hem, terwijl dat is door gezet wegens het openbaar maken, 18 maan den vroeger, van een dood onnoozel stuk van 1866 uit de archieven. De eisch van het O. M. is het maximum der boete, ƒ3000. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Aan De Standaard wordt uit Weesp geschreven Bij vonnis van het Kantongerecht is de heer Jb. Mou- lijn, predikant alhier, veroordeeld tot een geldboete van vijf gulden, subsidiair één dag gevangenisstraf ter oorzake zijner weigering om te voldoen aan zijn ver plichting om aan den Burgemeester te vertoonen de verklaringen, aangaande de vaccine, bij art. 17 der Wet van 4 December 1872, Staatsblad no. 134, bedoeld, voor zoover zij hem als onderwijzer en de kinderen die tot zijn zondagschool zijn toegelaten, hetreffen. Naar men verneemt, zal de veroordeelde appèl van deze uitspraak aanteekenen. De heer J. Oudshoorn hulponderw. te Krabbendijke ie als zoodanig benoemd te Waarde. De wederkeerige bezoeken van den graaf van Chambord en de prinsen van Orleans maken het voornaamste onderwerp uit van de beschou wingen der nieuwsbladen in Frankrijk. Aan de eene zijde wordt met genoegen geconstateerd, dat, alhoewel „de bijeenkomst slechts is geweest van vriendschappelijken en hoffelijken aard, en geen enkele politieke quaestie aangeroerd of be sproken, geen enkel plan vastgesteld, op geen enkele wijze over de toekomst, al of niet mo narchaal, van Frankrijk beschikt is," de begin selen, die de grondslag van het constitutionele koningschap zijn, toch in kracht hebben ge wonnen en dat de graaf van Parijs het hoofd zijner familie en diens rechten stilzwijgend heeft erkend. Door de bonapartistisehe bladen wordt de graaf van Parijs alles behalve vriendelijk be jegend. Ordre en Pays, de organen van Rouher en van de ex-keizerin, zeggen bijna in dezelfde bewoordingen: »De Orleansen moeten altoos iemand verraden. In 1793 en 1830 verrieden zij den anderen tak, thans worden zij hunnen eigenen aanhangers ontrouw. Zij hebben hunne veertig millioen, en dat was het doel, om den wille waarvan zij hunne eigene partij moesten hebbendit doel is nu bereikt, de citroen is dus uitgeperst en kan weggeworpen worden; zij gaan over tot het legitimismus. Die bladen verklaren tevens, dat zij aan een werkelijke fusie niet gelooven, en laten niets onbeproefd om den stap door de prinsen van Orleans gedaan zoo hatelijk mogelijk voor te stellen. Leest men daarentegen de monarchale bladen, dan zou men, zooals de République franyaise doet opmerken, denken dat geheel Frankrijk te Frohsdorf en te Weenen is, en het koning schap onverwijld hersteld zal wordenmaar bij al deze kuiperijen en listen gevoelt het ware Frankrijk, aan hetwelk raad noch hulp gevraagd wordt, een diep medelijden, dat, wanneer men plotseling geweld zou willen gebruiken, al zeer licht in een vreeselijke on bedwingbare gramschap zon kunnen overgaan want het geduld heeft zijne grenzen", roept het orgaan van Gambetta uit; »en wanneer het, gewelddadig uitgeput, voor hartstocht en woede de plaats inruimt, wie weet tot welke bedroe vende uitersten een natie overslaat, wier rechten men miskend, wier overtuigingen en belangen men vertrapt, wier teederste gevoelens men

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2