GEMENGDE BERICHTEN. BURGERLIJKE STAND GOES, LIEFDADIGHEID. Vijfentwintig]arige Eehtvereeniging stellen, die aanleiding gegeven hebben tot den twist tussehen den onderen en den jongeren tak van het koninklijke huis. Voorts verneemt een Parijsch correspondent der Köln. Zeit., naar hij zegt uit goede bron, dat geheime agenten der Bonapartisten zich met zekere radicale volks menners in betrekking gesteld hebben. Mocht in de Nationale Vergadering eene meerderheid het koningschap herstellen, dan zal de Bonapartistische partij hare ij veraars aan het werk zetten. Moeten zij" zoo wordt uit Parijs geschreven »alle hoop opgeven 's keizers zoon weder op den troon te plaat sen, dan zullen zij hun heil op de barricaden zoekenoveral zal men oproer bewerken en in de allereerste plaats daartoe als middel be zigen den haat tegen de priesters, welke al- lerwege verbreid is. In vele oorden des lands zal het niet eens noodig zijn de boeren op te hitsen, om hen gewelddadigheden tegen de geestelijken te doen plegen. Mochten dan on lusten ontstaan, dan zal men aan de dema gogie en het roode radicalismus de schuld ge ven, en na omverwerping van de koninklijke partij door de radikalen, van de buitensporig heden dezer laatsten nut trekken om ook de republiek te verwijderen en het keizerrijk te herstellen. Tegenover of liever bij de gebeurtenissen tusscben de leden en aanhangers der drie laat ste vorstenhuizen van Frankrijk verdient een feit, betrekking hebbende op de laatste regee- ringloosheid, wel de aandacht. Te Parijs beeft zich eene vereeniging gevormd onder den naam van Societé des otages, die de herinnering aan de commune moet levendig houden. Deze ver eeniging, waarvan in de eerste plaats de vroe ger gekerkerde, maar aan den moord ontsnapte gijzelaars leden zijn, stelt zich ten doel de her innering van de vermoorde gijzelaars te doen voortleven en door alle middelen, welke in haar vermogen zijn, den terugkeer van een derge lijke revolutie te voorkomen. De vereeniging heeft nu het terrein gekocht, waar de onge lukkige gijzelaars zijn gefusilleerd, nl. in de straat Haxo, waar de krijgsraad der com mune zijne doodvonnissen uitsprak. Op dat terrein zal een museum der gijzelaars" wor den geopend, en van de entrees (25 cent. in de week en 10 cent. des Zondags) en vrijwil lige bijdragen zullen gebouwd wordeneenige scholen, een bewaarschool, een openbare wasch- inrichting, modelwerkplaatsen, kortom alles wat aan een gekeele wijk voordeel kan aanbren gen. »De vereeniging der gijzelaars" stelt zich dus voor een verzoeningswerk ten uitvoer te brengen. Zjj wil, door het lot van de be volking van Belleville te verbeteren, de scherpe hoeken in baar karakter afronden. Het mu seum bevat: merkwaardige autografen van de gijzelaars, de bevelen tot inhechtenisneming tegen hen uitgevaardigd, kogels uit hunne lij ken gehaald, voorwerpen door hen in den ker ker vervaardigd, kleedingstukken, die zij heb ben gedragen, beelden en schilderijen, die op hen betrekking hebben enz. Behalve deze laatsten is alles met bloed bevlekt, ja sommige voorwerpen zijn er zelfs zoozeer van doortrok ken, dat zij geheel stijf zijn. Moge het ake lige van die expositie afschrikwekkend werken op de bezoekers! De volkomen uitvoering van het tegen Hen ri Rochefort uitgesproken vonnis is eindelijk een feit geworden. Den 8 Aug. is hij aan boord van de Virginie gebracht, om met een groot aantal mede-veroordeelden, naar het schijnt het laatste transport, naar Nieuw-Caledonië ge voerd te worden. Uit Spsmjje is nog niet veel gunstig nieuws te melden. Aangaande den toestand te Cadix, Valencia en Cartagena zijn geen nadere be richten ontvangen; in Grenada en Salaman ca zijn de onverzoenlijken meester; zij wape nen zich, werpen barricaden op, ontzetten de openbare machten en treden in hare plaats op, heffen belastingen van de gegoeden en schaffen de indirecte belastingen, voornamelijk die op den tabak en het gedistileerd, af. De beide steden hebben zich tot onafhankelijke kantons verklaard en de Spaanscbe staatsschuld gere- pudiëerd. Het comité van algemeen welzijn te Grenada heeft tevens bevolen dat de hoofd kerk van San Geronimo zal worden geslecht. Vijftig afgevaardigden uit Arragon en Kastilië hebben een manifest aan hunne kiezers uit gevaardigd, waarin zij de bevolking aanraden Vereeniging der gijzelaars. zich om de tegenwoordige regeering te scharen en haar te ondersteunen in het herstellen der openbare orde. Van Ceuta is te Madrid bericht ontvangen dat een in de bezittingen ter kus te van Afrika gestationeerd regement in op stand gekomen is. Het Kngelsche ministerie, dat gedurende de afgeloopen zitting van het parlement menigen aanval te verduren had en reeds eenmaal zijn ontslag aan de koningin bad aangeboden, dat toen evenwel niet werd aangenomen is thans, nu de parlementsleden pas naar buis zijn ge gaan, in volledige ontbinding. Het was te ver wachten, dat liet ministerie Gladstone, op den tegenwoordigen voet samengesteld, in de nieuwe zitting niet weder voor het parlement zou op treden; daarvoor was het te zwak gebleken. De telegraaf heeft ons dan ook reeds eene gebeele verandering van ministerieële zetels ge meld. In de eerste plaats gaf daartoe aanlei ding' een geschil tusscben den minister van finantiën Lowe en den ondersecretaris van de schatkist, den heer Baxter. De laatste nam en verkreeg zijn ontslag. Andere ministers volgden, eene ministerieële crisis was daar. Maar geen dag is voorbijgegaan, of reeds vernemen wij, dat de samenstelling van het nieuwe kabinet haar beslag heeft gekregen. De ministers Ripon en Childers zijn afgetreden en in het private leven teruggekeerd. De heer Brucetot nu toe minister van binnenlandsche zaken, is tot pair verheven en zal nu optreden als lord-president van het kabinet. De beer Lowe gaat van het ministerie van financien over naar binnenlandsche zaken en wordt ver vangen door den heer Gladst me, terwijl de heer Dodson den heer Baxter opvolgt als onder secretaris van de schatkist. Eindelijk en dit is niet het minst beteekenende van deze wijziging van 't kabinet zal John Bright als kanselier van bet graafschap Lancaster mede optreden als lid van het ministerie. Een later telegram meldt nog, dat de beer Ayrton zijn ontslag beeft gekregen als minister van openbare werken en wordt opgevolgd door den beer W. P. Adam. Welken indruk deze ministerieële wijziging in Engeland zal maken, is nu nog niet bekend. Naar den Times te oordeelen had men een andere oplossing en wel in conservatieven zin verwacht. Dit blad voorspelde toch reeds, dat Gladstone zou optreden als hoofd van de op positie. Het tegendeel zal nu plaats hebben. De meer behoudende elementen verdwijnen uit bet kabinet en John Bright neemt het onder zijne bescherming. Officieel wordt thans uit Koningsbergen gemeld, dat aldaar de epidemische cholera is uitgebroken. Reeds zijn 164 personen aange tast, waarvaD 85 overleden, gemiddeld 20 a 25 gevallen per dag, waarvan de helft bezwijkt. In 't nabij gelegen Braunsberg werden tot nu toe 17 4personen aangetast, van welken 67 bezweken. Zaterdag middag is de bliksem geslagen in een boerenwoning onder de gemeente Diepenveen. Het geheele gebouw, met al wat er zich in bevond, zoo mede een groote voorraad hooi en granen, werden in de asch gelegd. Ook kwamen twee varkens in den brand om. Naar men verneemt was alles tegen brand schade verzekerd. Te Apeldoorn is in de woning van den winke lier Denekamp de bliksem geslagen. In een oogen- blik waren huis en inboedel eene prooi der vlammen. Donderdag avond omstreeks 7 ure brak te Alm- kerk een geweldige brand uit bij L. Donker aan den Uppelschen dijk. Dank zij de windstilte en spoedig aangebrachte hulp, bepaalde de brand zich bij twee groote schuren, waarin eene massa hooi, wagens, kar ren enz. geborgen waren. Te Oldeberkoop is een twintigjarige schapedief gearresteerd, die uit Vledder was overgekomen om zijne bekwaamheden in 'ivak te toonen. De heer Snijder, cand.-notaris en wijnkooper te Bolsward, is benoemd tot secretaris aldaar. Men weet, dat voor die betrekking een vergelijkend examen was gehouden en een zestal opgemaakt. De heer Snijder was de laatste van 't zestal en men vindt nu, dat het examen wel achterwege had kunnen blijven. Bij het tort de Bildt zijn 8 mineurs in 't water geraakt met eene brug, die tijdens hunne afwezigheid door de infanterie was gelegd. Men is bij de forten ongelukkig met de bruggen; het kanon, dat met eene andere brug in 't water is gevallen, is nu toch weer opgevischt. Haar de betrekking van klokluider-lantaarnop- steker te IJist hebben zich dertig sollicitanten aange- meld. Donderdag ochtend heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad in een branderij aan de Véllevest, bij gelegenheid van het schoonmaken van het zooge naamd „beste vat", zijnde een grondvat, waarin jene ver wordt bewaard. De meesterknecht en onderknecht, die in dat vat waren afgedaald, zijn bedwelmd gewor den, met dit gevolg dat, toen ze uit het vat werden genomen, de eerste reeds was overleden; bij den laatste werd echter nog leven bespeurd. Het Dagblad verklaart, dat het «hoegenaamd geen bezwaar" zou zien in het herstel van den Fran- schen troon. Dat zal den graven van Chambord en Parijs nog al pleizier doen. Te 's Hage is een 13jarige timmerman van eene derde verdieping gevaUen en heeft den linkerarm ge broken. Ben jager uit Sloten, die een oogenblik rustte van zijn werk en 't geweer naast zich had gelegd, heeft het ongeluk gehad, dat de haan overging en een boerenjongen vlak in de borst werd getroffen. De gemeenteraad van Tiel heeft met het oog op de daar bestaande vele slechte bewaarschooltjes de opeenhooping van kinderen in een vertrek straf baar gesteld. Te Arnhem is een meisje, dat alleen te huis was, erg gebrand door de vlammende petroleum uit eene omgevallen lamp. Te Sclioterland kon eene boerin hare boter niet «groot" krijgen. De karn was behekst, zei men. Eene onttooveringsplechtigheid werd gehouden en nu wil de boter nog niet „groot" worden. Te Utrecht zal eene groote flesschenfabriek wor den opgericht. In Amerika is een nieuw handwerk ingevoerd, dat namelijk van spoorweg-roover. De machinist van den spoortrein, die den 22 Juli den weg aflegde over de Chicago-Rock Island and Paoific-baan, welke trein 2000 dollars en drie vaten kopergeld medevoerde, zag op eene afgelegen streek, op zestig el vóór zich, de rails opnemen. Terstond trachtte hij te stoppen en te remmen, maar op hetzelfde oogenblik ontving hij een hagelbui van kogels en stortte hij dood neder. De trein hield stil en eenige krachtige gemaskerde kerels schoten toe en geboden den conducteurs den bagagewagen te openen, terwijl zij dreigden iederen reiziger neêr te schieten, die het waagde het hootd buiten het portier te steken. Daarop namen zij uit de goederenwagens wat hun goeddacht en reden ver volgens in snellen draf weg. De gansehe aanranding duurde nog geen tien minuten 5000 dollars zijn uit geloofd voor de ontdekking der dieven. In den trein waren dertig Ohineesche studenten, die op deze wijze met de Amerikaansche beschaving kennis maakten. Ingezonden. In de Nieuwe Ooessche Courant 8 Augustus, wordt bij een ingezonden stuk gevraagd waarom in een ingez. stuk dev oude O. Ct. dd. 7 Aug. 11. het woordje ut/lans" cursief is gedrukt. Tot zoo gemakkelijk als natuurlijk antwoord is dienende, dat men in de Nieuwe G Ct. hebbende ge sproken van eene eerlang (in goed Hollandsch dus linnen kort,) door te drijven Hoogere Burgerschool voor meisjes, men immers gerust konde beweren, dat daarvan ten minste thans nog geene sprake was, en mitsdien de ongeduldige visscher in troebel water zoo lang met deze opruiing had kunnen wachten tot dat werkelijk voorstellen van dien aard zouden zijn geschied. Wat den inzender in de G. Ct. betreft, deswegens is die van de Nieuwe G. Ct. bij «een verkeerde deur" aangeland. Eerstgemelde met het onderwijs niets hebbende te maken, is veelmin dus drijver van beroep. Belangende den „eenvoudigen burger" die zegt: het drijven gade te slaan schijnt hetdat hij die taak alles behalve zwaar opneemt, daar, als hij zijn métier maar eenigzins behartigde, hij zeker iedere week een artikeltje ten laste van den opperdrijver zoude be- hooren te leveren. van 8 tot en met II Augustus 1873. Geboren den 10, Pieter, z. v. Cornelis Kor- stanje en Johanna Francina van den Bussche; Hendricus Hermanus z. v, Cornelis Jacobus Pieter Somer en Cornelia de JongeJan Adriaan z. v. Johan Leonard Goemans en Pe- tronella hebree Moens. den 11, Kristina, d, v. Paulus Strijd en Johanna Olivier. Overleden den 9, Cornelia Zioeedijk, 59 j. gehuwd met Willem de Groot, den 10, Phi- lippus oud 2/m. z. v. Philippus Visser en Cor nelia Adriana Batty. DIAKENEN bij de hervormde gemeente te GOES, hunne gewone driemaandelijksehe collecte aan de hui zen der ingezetenen zullende houden Donderdag den 14 dezer maand, nemen bij deze de vrijheid, in het belang der aan hunne zorg toevertrouwde armen die collecte dringend aan tebevelen. Goes, den 11 Augustus 1873. Namens diakenen voornoemd, E. SLOOVER, voorz. v. D. BUSSCHE.secret. ADYERTENTIËN. van A. de BESTE en A. M. van den BRANDHOF. Goes, 10 Augustus 1873. V Voorspoedig bevallen van een ZOON, Vrouwe S. M. P. ISEBREE MOENSechtgenoote van Goes 10 Augustus 1873. Dr J. L. GOEMANS.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 3