EEN KIJKJE OP DE 00STENRIJKSCHE TENTOONSTELLING. BUITENLAND. de referendaris van het Kabinet van Hogen- dorp, die den Koning op alle tochten te land en te water vergezellen, sprongen het rijtuig uit, maar de Koning zelf koos de verstandige partij van te blijven zitten tot dat de paar den tot stilstaan werden gebracht. Of de on voorzichtige springers letsel bekomen hebben weet ik nietzeker is het dat de Koning meer beleid en kalmte betoond heeft." Naar men verneemt is baron van Lgnden, Commissaris des Konings in Zeeland, door den Koning der Belgen benoemd tot commandeur der Leopold-orde. Voor den aanleg van staatsspoorwegen is op de begrootingen voor de jaren 1860 tot en met 1873 uitgetrokken een totaal bedrag van ƒ138,500.000, waarvoor ook het kanaal door Zuid-Beveland en dat door Walcheren zijn vervaardigd. Het aantal kilometers, dat reeds in exploitatie is, bedraagt ongeveer 868. Gemiddeld zal na voltooiing van het geheele thans vastgestelde net ieder kilometer gekost hebben ongeveer ƒ150,000, een zeer hoog be drag voor een spoorweg zonder eigen exploi tatie-materieel. Reeds uit die cijfers blijkt, dat buitengewone kunstwerken, moeielijke aansluitingen enz. niet zeldzaam zijn geweest. Aan het U. D. wordt medegedeeld, dat de directiën van eenige spoorweg-maatschap pijen zich op het oogenblik bezig houden het vervoer van kleine pakken, of in het alge meen van zoogenaamde bestelgoederen, te re- organiseeren, en dat men in een niet ver verschiet als eerste begin nieuwe lage tarie ven kan te gemoet zien. Naar men verneemt, houdt men zich thans in de werkplaatsen van de Ned. Rhijn- spoorweg-Maatschappij te Utrecht bezig om in de rijtuigen 3e klasse aan te brengen comparti menten, uitsluitend voor het vervoer van vrou wen. Zij zullen allerwaarschijnlijkst voor bet eerst met den aanvang van den winterdienst in werking treden. U. D.) Men meldt uit Brielle van 4 Augustus. De graven der heilige martelaren zijn dit jaar door meer dan 12000 pelgrims uit ver schillende plaatsen van Nederland bezocht ge worden. Men deelt aan V Ami du Limbourg me de, dat er Vrijdag of Zaterdag een moord be gaan is in de omstreken van Eygelshoven. Het lijk van den vermoorde is over de rails van den spoorweg Aken-Geilkirchen gelegd, om zoodoende aan een ongeluk te doen denken, maar het werd gevonden, voordat er een trein gepasseerd was, zoodat de toeleg mislukte en de misdaad ontdekt werd. De blokkeerende schepen te Atchin, heb ben eenige Engelsche vaartuigen gevisiteerd en in een van dezen, de schooner Conqueror, tusschen de lading twee kanonnen gevonden, welke niet op de scheepspapieren vermeld waren. Deze schooner is naar den Ned. con sul te Penang opgezonden. De Coehoorn heeft verscheidene inhammen en baaien bezocht en door de Citadel van Antwerpen en Timor is een prauw onder de Atchineesche forten gele gen, opgehaald zonder verlies. De Regeering heeft twee schepen gekocht om de gemeenschap tusschen Penang en het blokkeerende eskader te onderhonden, de Straits Times beweert, dat het bestuur der Straits Settlements zich niet neutraal houdt, omdat het toelaat, dat door de Ned. Reg. prauwen gekocht worden bestemd tegen Atchin. Onze consul, Read zegt, dat die prauwen bestemd zijn voor Deli. Hoezeer de gansche Oostenrijksche wereldtentoon stelling belang inboezemt, zoo is het toch op zich zelve onmogelijk de massa der tentoongestelde voorwerpen groep voor groep, galerij voor galerij, stelselmatig door te gaan om niets over het hoofd te zien en het belang rijkste en gewichtigste aan te wijzen. Het zou een vermoeiende en afmattende arbeid zijn zoodat men al spoedig niet in staat was om verder den tocht tot beschouwing voort te zetten. Men ziet daar om bijna alle bezoekers onbestemde tochtjes door de galerijen maken om veel en velerlei te zien en zich te doen verrassen. Opmerking verdient eene groep, die het groote publiek gewoonlijk over het hoofd ziet, namelijk de scheikundige industrie, die niettemin vele algemeen belangrijke voorwerpen bevat. De tandheelkunde is door het Anatherin-Mondwater de Anatherin-tandpastille en het végetabel plantaardig tandpoeder van den heer dr. J. G. Popp, K. K. hof- tandarts, vertegenwoordigd. Het Anathenn-Mond water van den heer dr. Popp is een onbetaalbaar middel, zoowel tot genezing van vele tandziekten, als ter verzorging, onderhouding en bewaring der tanden; eenig in zijn soort staat het in deze rubriek, volgens de verkregen ervaring en het oordeel van de kundigste en beroemdste tandartsen van Duitschland, waarin het zich door zijn roem een weg wist te banen, nog door niets geëvenaard. Op de reis van de Novara om de aarde mocht ook het Anatherin-Mondwater van dr. Popp niet ontbreken, en het heeft daar uitnemend gediend tot genezing van de scheurbuik, waardoor een groot gedeelte der pas sagiers werd aangetast; ook als voorbehoedmiddel tegen die ziekte werd het met vracht aangewend. Ook bij het uitbreken van de scheurbuik onder de soldaten, die in Spolate gestationneerd waren, bewees het Ana therin-Mondwater uitstekende-diensten. Het Anatherin- Mondwater heeft den smaak van Aromatische Kruiden, en oefent zulk een bijzondere werking uit op het slijm vlies van de mondholte, dat het met goed gevolg kan aangewend worden tot wegneming van een kwaden reuk uit den mond. De heer dr. Popp is de eerste, wiens Mondwater Amerikaansch en Engelsch patent gekregen heeft. BENOEMINGEN en BESLUITEN. Z. M. heeft aan mr. J. J. Ermerins, op zijn verzoek, met 1 Sept. 1873, eervol ontslag verleend als notaris te Zierikzee. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Aan de Amsterd. Cf. wordt het volgende geschreven omtrent den stand der quaestie, in dc maatschappij tot Nut van 't Algemeen gerezen ten aanzien van de uitgave van het godsdienstig leesboek van den heer Hugenholtz. Eenige departementen hebben, gelijk bekend is, in vroeger gehoudene vergaderingen besloten om bij het hoofdbestuur een voorstel in te dienen, dat wel door alle departementen in verschillenden vorm geredigeerd was, maar toch overal slechts ééne conclusie had, na melijk deze: Van wege de maatschappijzal het gods dienstig leesboek voor school en huis, door den heer P. H. Hugenholtz Jr„ niet worden voortgezet." Dat voorstel is bij tijds aan het hoofdbestuur gezonden, maar dit heeft, gebruik makende van art. 58 der wet, het voorstel niet op de punten van beschrijving wil len brengen en aan de departementen, die het hadden ingezonden, van zijn besluit kennis gegeven, er op wij zende dat, aangezien de algemeene vergadering geld beschikbaar moest stellen voor de voortzetting van het werkje, deze per se onmogelijk was, zoolang een voorstel te dien einde niet werd gedaan en aangeno men. Volgens het hoofdbestuur was het onnoodig op nieuw eene agitatie te verwekken, die der maatschap pij zeker geen goed kon doen. »Van twee departementen nu, namelijk van het de partement Nijmegen en van het tweede departement Amsterdam, is mij reeds bekend, dat zij zieh met die poging van het hoofdbestuur om de zaak maar eenvoudig in de doos te doen, quasi uit overgroote bezorgdheid voor de maatschappij, niet zullen tevre den stellen, maar dat zij hun voorstel in de algemeene vergadering zullen handhaven. De wijding van den Duitschen - Oud-Katholieken - bisschop Reinlcens zal den 11 te Rotterdam plaats hebben. De Raad der gemeente Hontenisse, heeft bij besluit van den 31 Juli 11. den, persoon van Cli. L. G. Ie Jierrurier uit de betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school te Lamzwaarde ontslagen, en zulks nadat Burgemeester en Wethouders aan dien Raad rekenschap hadden gegeven van hun besluit van den 16 derzelfde maand, waarbij voornoemde le Ber- rttrier in voormelde betrekking was geschorst. Het is komkommertijd voor de journalistiek. Behalve den oorlog in Spanje is er weinig of geen nieuws. Wat wonder, dat ieder onder werp wordt aangegrepen, om er beschouwin gen over te leveren, en zoodoende de kolom men der nieuwsbladen te vullen, onverschillig of dit onderwerp reeds vroeger besproken is, ja of het niet al is uitgeput. Vooral ontdekt men dit in Frankrijk. Eéne zaak trekt daar bijzonder de aandacht, te we ten het proces der afstammelingen van Lode- deivijk XVII. De bladen vinden daarin aan leiding, om de geheele geschiedenis van dien ongelukkigen vorstenzoon nog eens te vertel len, doch sommigen doen dat op zulk eene wijze, dat men tusschen de regels hunne ongeloovig- heid aan de rechten der zich" voordoende pre tendenten kan lezen. Zoo verhaalt een blad uit Parijs het volgende: »Men weet dat na de vacantie door het hof van appel alhier in plechtige zitting uitspraak zal worden gedaan in het geding, dat de erfgenamen van Naun- dorff, in leven horologiemaker te Delft, den graaf van Chambord hebben aangedaan. De rechtbank heeft die erfgenamen niet ontvan kelijk verklaard in hunne eischen, waarop zij zich op het hof hebben beroepen. Bekend is het ook dat Jules Favre, de republiekein, voor die vermeende vorstenkinderen zal pleiten en reeds gepleit heeft. Onder de getuigen komen veel leden voor van aanzienlijke geslachten uit den Faubourg St.-Garmain, in welke wijk Naun- dorff, dank zij zijne treffende gelijkenis met Lodewijk XVI, gedurende twee jaren (1832 1834) een groote rol heeft gespeeld. In 1834 werd hij echter over de grenzen gezet, waarna hij te Delft is gaan wonen. Maarschalk Mac Mahon is den 5 Aug. naar Calais vertrokken, om proefnemingen met ge schut bij te wonen. Hij zal er drie dagen blijven. Het officiële blad meldt dat de ratifikatiën van de handelstraktaten met Engeland en Bel gië den 4 zijn uitgewisseld. De traktaten tre den den 5 in werking. Men meldt uit Parijs van 6 Augustus: Men verzekert, dat de graaf van Parijs gisteren mor gen eene hoogst vriendschappelijke bijeenkomst heeft gehad met den graaf van Chambord, maar dat politieke quaestiën zorgvuldig wer den vermeden. De graaf van Parijs heeft den graaf van Chambord namens de geheele familie Orleans zijn eerbied betuigd. De graaf van Chambord heeft Maandagavond den prins de Joinville bij zich ontvangen. Met betrekking tot den dubbelen burgeroorlog in Spanje luidt een Madridsch telegram als volgt: De opstandelingen te Cadix zijn ge heel gedemoraliseerdde artilleristen hebben de roode vlag verlaten en de partij van de mannen der orde gekozen. De junta heeft haar gezag nedergelegd in handen der consuls, die Rances tot president van een provisionele junta benoemden. Pavia is heden namiddag Cadix binnengetrokken. Men verzekert dat de opstandelingen te Valencia de leden der junta, die van overgave spraken, hebben ge fusilleerd. Zij hebben ook Moraino Aber, een bekenden republiekein, doodgeschoten. De Duitsche consul van Carthagena. is te Alicante gekomen en gaat naar Madrid, om ter be schikking van de regeering te stellen twee fregatten der opstandelingen, in de wateren van Malaga genomen en te Carthagena aan gekomen, waar de Pruissen ze bewaren, nadat zij de bemanning zonder wapenen aan land hebben gezet. Contreras wil niet aan wal gaan uit vrees voor zijne vrienden." Pruisen heeft aan zijne agenten in Spanje den last gegeven zich van alle inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden te onthou den, en zich met de Fransche en de Engel sche zeemacht te verstaan om de bescherming van de Duitsche, Fransche en Engelsche on derdanen door alle middelen te verzekeren, zelfs ingeval van bombardement. Uit Madrid wordt van 5 Augustus gemeld De energie van 't Gouvernement maakt indruk. Sedert de onderwerping van Sevilla strijdt het eger met geestdrift. De aanval op Valencia wordt krachtig voortgezet; men hoopt de stad heden binnen te rukken. Onder de insurgenten te Carthagena heerscht verdeeldheid. Na 't on derdrukken van den opstand zal 't gouverne ment met alle kracht tegen de Carlisten op treden. Uit Weeuen wordt aan de Kuln. Zeitung geschreven, dat de schan van Ferseïe zich het ongenoegen der keizerin op den hals gehaald heeft, met haar de boodschap te zenden„dat hij haar wel zou doen weten wanneer het hem gelegen zou komen haar te ontvangen." H. M. hierdoor beleedigd, wilde niets meer van hem hooren en toen hij haar den volgenden mor gen eene invitatie zond, kreeg hij eenvoudig ten antwoord dat H. M. een uitstapje was gaan doen. Ook heeft men opgemerkt, dat de schab, toen hij naar zijne appartementen werd geleid, op den trap den keizer met de hand een wenk gaf dat Z. M. nu wel kon heengaan. De keizer hield zich echter alsof hij dit niet begreep. De keizer van Oostenrijk heeft de Neder- landsche afdeeling op de tentoonstelling be zocht. Rondgeleid door den president der Ne- derlandsche commissie en van den jury den heer staatsraad J. W. L. van Oordt en prof. E. H. von Baumhauer, vice-voorzitters van den jury, beschouwde de keizer alles met warme belangstelling. Groote aandacht wijdde Franz Jozef vooral aan de trofee der Handelmaat schappij, de inzendingen van Natura Artis Ma- gistra enz. enz., aan de onderscheidene soorten van tabak, het meest aan de inzending van het Koninklijk Instituut voor ingenieurs, waar bij zich de grootste spanning van bruggen, op de tentoonstelling aanwezig, bevindt. Z. M. verklaarde aan het slot verbaasd te zijn over de talrijkheid der veelzgdig belangrijke Ne- derlandsche inzending. In de geïllustreerde weekbladen zijn voor leden jaar afbeeldingen gegeven van nieuw ont dekte heetwaterbronnen in Nfoord-Ainerika. Even als de bekende Geisers op IJsland, sprin gen sommige bronnen, bij tusschenpoozen, hoog op, en vormen prachtige, reusachtige groote fonteinen, vrij wat grootscher dan die van IJg-

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2