BUITENLAND. 0 GEMENGDE BERICHTEN. zich onledig houden met het ontwerpen eener overeenkomst, die ten doel heeft de verhou ding tusschen patroons en werklieden op vas ten voet te brengen. 'tls een bekend feit, dat men zich in Duitschland reeds geruimen tijd vrij algemeen toelegt op de zijdeteelt, die daar aan velen, als dorpsschoolmeesters, ambtenaren te lande enzj eene niet onbelangrijke nevenverdienste oplevert. Ook hier te lande is in den laatsten tijd meer de aandacht op deze cultuur geves tigd en tracht het hoofdbestuur der Maatschap pij ter bevordering van Nijverheid door zijnen invloed die zaak zooveel mogelijk te bevorderen. Die bemoeiingen zijn dan ook niet vruchte loos gebleven, en reeds onderscheidene personen, b. v. te Groningen houden zich met de cul tuur der zijderupsen op. Op de tentoonstelling te Veendam zijn twee jeugdige beoefenaars van die cultuur te dezer zake met de bronzen me daille bekroond. Men vestigt hierop de aandacht, ten einde ook anderen op te wekken, dat voorbeeld te vol gen, en herinnert, dat dr. Fock te Amersfoort eene handleiding voor de cultuur der zijderup sen heeft geschreven, die door genoemde Maat schappij is uitgegeven. De Indépendance zegt, dat de aardappel oogst in België zeer groot zal zijn, tengevolge van den maatregel der landbouwers, om de bloemen van de aardappelplant onmiddelijk te verwijderen, zoodra zij zich vertoonen. De oogst der knollen vermeerdert daardoor met 20 In de Elmira farmers club in Albani De algemeene synode der Nedeilandscbe hervormde kerk heeft de tank van patalogiseeren van haar oud ar chief opgedragen aan den heer H. Q. Janssen, predi kant te St. Anna ter Muideu. Volgens de Standaard is de heer Kuchen, predikant te Moerdijk, bij deurwaarders exploit gesommeerd om het geheele kerkelijk archief der gemeente aan de ei- schers, het klassikaal bestuur te Breda en den consu lent van Moerdijk, den heer Glasius, over te geven of voor hen beschikbaar te stellen. De gewezen predikant moet geantwoord hebben zich thans hierover niet te kunnen uitlaten. In het begin van September zullen prof. van Oos terzee en ds. Cohen Stuart zich naar de algemeene ver gadering der Evangelische alliantie te Nieuw-York be geven, om daar de Nederl. herv. kerk te vertegen woordigen. De Gemeenteraad van Leiden heeft besloten tot ver meerdering van het personeel van hulponderwijzers en hulponderwijzeressen aan de openbare scholen voor on- en minvermogenden, en aan de jongejuffrouwen- school, tengevolge van de toeneming van het aantal schoolgaande kinderen en van de behoefte aan kwee kelingen, die slechts voor de helft aan sommige scho len kunnen verkregen worden. De uitgaven zullen daardoor met ƒ4000 'sjaars worden verhoogd. De toestand in Spanje is nog verre van geruststellend. De opstandelingen zetten hun werk voort en meenen in de omstandigheid, dat het gouvernement 'eenige gevangen genomen Carlisten tegen eenige manschappen der repu- bliekeinsche troepen uitgeleverd heeft, het be wijs te zien, dat zij als oorlogvoerende partij erkend zijn. Don Carlos heeft althans aan het comité te Londen last gegeven, om bij de mo gendheden op gelijke erkenning aan te dringen. O ju w Engeland heeft echter het gedane aanzoek van werd onlangs gekookt stroo als veevoeder aan- de hand geWeZen en Frankrijk heeft verklaard, bevolen fetroo is gewoonlijk te rijp en uit- zich niet geroepen te achten tusschenbeide te gedroogd om goede resultaten te gevendoor komen in moeielijkheden, welke van zuiver koken daarentegen schijnen de voedende be- inwendigeil aard ziju. Frankrijks politiek te- standdeelen hunne vroegere eigenschappen weder er g je berust dan ook uitsluitend op het te verkrijgen. 10 pond gekookt s roo bleek b ins(;] vanJonzijdigheid; en is in volmaakte gelijke voedingskracht te hebben als 10 pond overeenstemming'met Frankrijks gedragslijn te goed hooi. Ook voor hooi schijnt koken de er het buifenIaild in het a]|emeen. Toch voedingskracht te vermeerderen, terwijl de mest zijn vo, Paris.Journai tengevolge van den van het met gekookt hooi en stroo gevoederd ernsti toestand van Spanje, naar Rochefort en vee krachtiger bleek. Voor het koken wordt Toulo* bevelen d* om drie korvetten een gewone stoomtoestel aanbevolen die in Qaar Je kusten va« g jfl te doen vertrekk weinige maanden wordt uitgewonnen De lauwe en dat het egcader d(fr ^iddellandsche zee zich toediening va^ het voeder verdient de voor- d mQet houden om faet eergte teeken keur, en daar het in een goed gesloten toestel 48 uren warm blijft, is het slechts noodig om de twee dagen te koken. (Gr. Ct.f De Arh. •Coüi'ant deelt een uittreksel me de uit een dagboek gehouden bij de expe ditie tegen Atchin. Men leest o. a. daarin Den 8 April debarkeerde het 12de batailjon, dat den 6 reeds gedeeltelijk in gevecht was geweest. Natuurlijk stonden de vijanden ons op- tewachten, en toen zij van de achterladers een te zwaar vuur kregen, vlogen zij tegen de geweren in en sloegen als razenden met hunne lange zwaarden. Velen der onzen werden zwaar gewond of sneuveldeu. Tref fende tooneelen zijn op dien morgen bij het gevecht voorgevallen. Eon sergeant werd vree- selijk in het nauw gebracht door de vijanden. Zijn officier ziet het, komt hem ter hulp en redt hem het leven. Een oogenblik daarna is de luitenant in doodsgevaar, de sergeant snelt toe, redt zijn officier, maar ten koste van zijn leven. Was het wonder, dat 's na middags, bij het graf van dien dappere, de of ficier weende als een kind? Den volgenden morgen (9 April) trok het batailjon Aladu- reesche Barissans tegen de benting op. Er waren drie gaten in den muur en over de gevallen muren kon men dezen bereiken. De Madureezen aarzelden voorttegaau en moesten met geweld daartoe gedwongen worden, ter wijl de luitenant de Grijs hen moedig voor ging en het eerst met een revolver in de hand de wallen beklom. Van de reede kon men op de schepen deze geheele manoeuvre nagaan. Met luide hoera's werd het feit be groet; maar toen men met veel moeite over de hindernissen en muren was heen geklauceid, vond men de benting verlaten. De vijand had ons niet durven afwachten KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Niettegenstaande in enkele bladen reeds in de vo rige week dat bericht werd medegedeeld is eerst eer gisteren door stemgerechtigden te Wilhelminadorp be roepen ds. L. D. G. Krol, pred. te Zaamslag. derwaarts te gaan. De onderscheidene berichten uit Spanje komen op het volgende neder. Het Britsche, Fransche en Duitsche smaldeel voor Malaga heeft eene conferentie gehad met Contreras, het hoofd der opstandelingen, welke zich aan boord van de Almanza hevond en Malaga dreigde te bombarderen. De bevelheb bers hebben van Contreras geëischt, dat hij de insurgentenvaartuigen naar Carthagena zou te rugzenden en hem als gijzelaar voor de na koming van dien last in bewaring gehouden. Een telegram uit Gibraltar meldt dat de hou ding der vreemde schepen tegenover de vaar^ tuigen die in de macht der opstandelingen onder Contreras zijn, het gevolg is van een afspraak tusschen de Pruissische, Engelsche en Fransche bevelhebbers. Het Duitsche fregat Friedrich Carl heeft, in vereeniging met het Engelsche fregat Swiftsure, den i Aug. de fregatten der insurgenten Vittoria en Alrnansa, welke tot geldafpersing de opene stad Almeria bombar deerden, genoodzaakt van Malaga naar Car thagena terug te keeren, waar zij geblokkeerd worden. Contreras bevond zich toen nog aan boord van de Friedrich .Carl. Don Carlos en het meerendeel der Navarre- sche benden zijn in Biscaye binnengerukt Om Bilbao zwerven verscheidene troepen Car listen. Den 2 Augustus heeft don Carlos te Guernica den eed tot handhaving der Fueros (rechten en vrijheden) afgelegd. Onder de Car listen heerscht groote vreugde. Don Carlos heeft eene deputatie ontvangen en isna zich slechts een half uur te hebben opgehou den, plotseling naar Durango vertrokken. Va lencia wordt door batterijen gebombardeerd van drie verschillende kanten. Men verwacht versterking uit Aragon om storm te loopen. De opstandelingen hebben het eiland San Fernando ontruimd, dat onmiddelijk door de troepen bezet werd. Terwijl generaal Martinez Campis met de in surgenten te Valencia over de overgave onder handelde, hebben deze verraderlijk op hem en zijn gevolg geschoten, waardoor eenige perso nen die hem vergezelden gedood zijn. Desniet temin heeft Campos den aan de insurgenten toegestanen termijn voor de overgave ge ëerbiedigd. Het gouvernement der Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft een nota aan de regeering te Madrid gezonden, houdende de vraag, of zij de verantwoordelijkheid voor de handelingen der tot muiterij overgeslagen schepen op zich neemt. Door de Madridsche regeering is ontkennend hierop geantwoord. De expresident van Frank rij Itmr. Thiers heeft een geschenk van de dames van Muhl- hattse ontvangen, welk geschenk hem met eene toespraak van Mevrouw Kötchlin werd overhan digd. In antwoord op die toespraak zeide de expresident o. a. het volgende: «De talrijke vriendschapsbetuigingen, welke ik ontvang, strekken mij tot bewijs, dat men niet ondank baar tegen mij is.» In den verderen loop zijner rede sprak hijDe Nationale Vergadering maakt gebruik van haar recht, door een andere politie ke gedragslijn te volgen dan ik; zij moest het gezag terugnemen, dat zij mij had opgedragen. Ik zou onbillijk zijn te klagen, en voel mij gelukkig in de rust, waaraan ik behoefte had. Eenige aanzienlijke legitimistische dames, waaronder de hertogin de Chevreuse en de gravinnen Pozzo di Borgo en de Bonneuil hebben aan de gemalin van den graaf van Chambord een marmeren buste van haren ge maal, »den koning" ten geschenke gegeven, en daarbij een album gevoegd, waarin de na men der geefsters vermeld zijn. De gemalin »des konings" heeft in een brief haren dank voor het zoo hoog gewaardeerde geschenk be tuigd, en zegt aan het slotEr gaat geen dag voorbij, waarop ik mij niet met u veree nig in het gebed, dat gij voor de Kerk en voor Frankrijk naar den Hemel opzendt." De Union gelooft dat alle fransche vrouwen, zon der onderscheid, bereid zullen worden bevon den deel te nemen aan eene inschrijving ter verspreiding van 's konings beeld in gansch Frankrijk. Tevens verklaart het legitimistisch orgaan, dat Hendrik V nu reeds even populair is als zijn voorvader Hendrik IV. Onder de 272 getuigen, door het openbaar ministerie gedagvaard in zake Bazaine, be vindt zich maarschalk de Mahon niet, om dat deze, naar het schijnt, als hoofd van den Staat niet voor een fechtbank geroepen kan worden. Desniettemin zal hij worden gehoord om inlichtingen te geven, en zijne tegenwoor digheid tegenover den beschuldigde zal voor zeker niet een der minste belangwekkende episodes van het proces opleveren. Op de lijst komen o. a. voor de maarschalken Canrobert en Leboeuf, de generaals Changarnier, de Lad- mirault, de Palikao, de Laveaucoupet, Jaeras, Coffinieres, Frossard, Bourbaki, Magnan, Lebrun, Lejlö, Gagneur, en Soleillede kolonels d' Audlau en Stoffelsen van civiele personenGam- betta, de Keratry, Jules Favrc, Tachard (gevol machtigd minister), Rameau (maire van Ver sailles), Regnier (rentenier), Garrigues (huur koetsier), Marchal (spijkerniaker), enz. enz. Uit Imxeinburg is aan de Köln. Zeit. ge schreven, dat daar weder pogingen gedaan wor den om de bevolking Franschgezind te maken. Volgens de Duitsche bladen zou het eiland IJsland zijn verlangen hebben te kennen ge geven, van Denemarken gescheiden en bij Noor wegen ingelijfd te worden. In de toespraak, welke koning Oscar II, bij het onthullen van den gedenksteen aan de Noordkaap hield, zeide hij o. a.De oprich ting van dit monument geschiedt niet uit lou ter ijdelheid; maar deze steen zal dienen ter gedachtenis van mijn bezoek hier aan de uiter ste noordelijke grens des lands, en tevens ten be wijze strekken dat deze noordelijkste punt van Europa Noorweegsche grond en bodem is, opdat de bevolking ook hier, als Noorweegsche burgers, in hare liefde tot het vaderland gesterkt moge worden." Dezer dagen was uit Franeker een krankzinnige ontsnapt, die, na rondgezworven te hebben, Woens dag avond hall tien bij zijne familie te Sneek aan kwam. De politie was al spoedig van zijn aankomst verwittigd en nam maatregelen om hem naar Fra-

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2