1873. N°. 92. Donderdag 7 Augustus. 603te jaargang. Examens Hoogere Burgerschool. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Feuilleton. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vkijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke aommers 5 c. met bijblad 10 c. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen, op verzoek van de Commissie van toezicht op de Inricntingen van Middelbaar Onderwijs, nader ter kennis van belanghebbendendat het EXAMEN voor hen, die tot gemelde inrichtingen wenschen te worden toegelatenzal gehouden worden op Vrijdag den 29 Augustus a. s. en het herexamen van de leerlingen, die voorwaarde lijk tot eene hoogere klasse bevorderd zijn, op Zaterdag den 30 Augustus daaraanvolgende. Goes, den 6 Augustus 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. GOES, den 6 Augustus 1873. Omtrent het onderzoek der Regeering, betreffende de herziening van den census, wordt het volgende medegedeeld Reeds in Augustus van het afgeloopen jaar werd aan de Gemeentebesturen, namens den Minister van Binnenlandsche Zaken, eene op gave gevraagd van het getal kiezers in de ge meenten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer van de Staten-Generaal en van den Gemeenteraad, zoowel bij behoud als bij af schaffing der patentbelasting en tegelijkertijd opgave volgens een census tot een vijfde min der dan de tegenwoordige, insgelijks bij be houd of bij afschaffing der patentbelasting. Daarop volgde in Maart dezes jaars, naar aan leiding van het verlangen der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, de vraag of de door het verlagen van den census te verkrijgen kiezers kunnen geacht worden de vereischte onafhankelijkheid en geschiktheid te bezitten tot uitoefening van het kiesrecht. Om daar toe te geraken werd vanwege den Minister van de Gemeentebesturen de opgave verlangd van het getal belastingschuldigen in de ge meenten, die ten gevolge van het verlagen van den census op het minimum, het recht tot verkiezing van leden der Tweede Kamer en der Provinciale Staten zouden verkrijgen en het tot dusverre niet hadden, met vermel ding tevens hoe vele hunner in elk der drie belastingen, de grondbelasting, het personeel en het patentrecht, zijn aangeslagen, en met overlegging van een staat, aanwijzende het getal dier belastingschuldigen, onderscheiden naar hun beroep, bedrijf of nering, en eene gelijke opgave met betrekking tot de kiezers voor den Gemeenteraad. Eindelijk zijn nu nog vanwege den Minister de bovenstaande vragen gesteld voor een census- cijfer, dat een-vijfde lager is dan het tegen woordige, zoowel voor de Tweede Kamer als den Gemeenteraad, met bijvoeging der opgave hoevele der meerder te verkrijgen kiezers in den hoofdelijken omslag der gemeente betalen. (Hbl.) De Augsburgsche Allgemeine Zeitung heeft vier artikelen over Sumatra en de Nederlan ders" geleverd, en aan het slot van het laatste opstel den wensch uitgesproken, dat Nederland den oorlog met Atchin met volle kracht en zonder angstvallige berekening der kosten voort zetten, gelukkig ten einde brengen en dat Rijk bij zijne tegenwoordige bezitt ngen op Sumatra inlijven moge; een wensch, die, naar de schrij ver meent, door zijne uitvoerige beschouwingen voldoende gemotiveerd wordt. Afsluiting der Kasboeken en Restantenlijst bij de Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank te Goes, voor de maand Juni 1873. ONTVANGSTEN Reservefondsf 942,84* Storting aandeel- 6436,36 Terugbetaling op schuldvordering - 21662,83 Intresten daarvoor en ger. intrest- 1350,59 Opgenomen gelden - 23290,62» Onkosten Nihil Gezamenlijk bedrag - 53683,25 UITGAVEN: ReservefondsNihil. Terugbetaalde aandeelen J 208,06 Verleende voorschotten 40137,01 Terugbetaalde intresten - 9,08 Terugbetaalde opgenomen gelden -10170,01 Intresten van opgenomen gelden - 50,54 Onkosten- 22,42 Gezamenlijk bedrag- 50597,12 Kas-saldo f 3086,13 Aan boord vau de stoomboot Telegraaf, Zaterdag ochtend van Rotterdam vertrokken, heeft nabij Wemeldinge een der matrozen een tros tegen de beenen gekregen, waardoor hij aan beide hevig bezeerd werd, zonder dat zij echter zijn gebroken. De man is te Wemel dinge achter gebleven, en later niet de terug varende stoomboot Stad Rotterdam derwaarts gebracht en naar het ziekenhuis vervoerd. Men meldt uit Neuzen van 3 Au gustus De Belgische stoomboot Nassau, kapt. Lalour, van Gent naar Antwerpen bestemd en geladen met ijzeren draadnagels, is tusschen Hoedekenskerke en Baarland in de Schelde gezonken, zoo men verneemt door lekkage. Van de lading noch van den inventaris zal iets kunnen gered worden, aangezien het schip in diep water zit. De equipage heeft zich met de boot gered. Uit Vlissingen meldt men, dat van HH. KK. Hll. den Prins van Oranje en prins Frederik der Nederlanden het bericht is ontvangen, dat zij vermoedelijk niet aan het in September al daar te vieren feest zullen kunnen deelnemen; dat, naar men verneemt, het muziekcorps der grenadiers en jagers, evenals dat der veldartil lerie, zich te Vlissingen zal doen hooren. Ook zullen de gekampeerde troepen, tot het Vlissing- sche garnizoen behoorende, waarschijnlijk vóór het feest naar Vlissingen terugkeeren. De heer Geertsema, Minister van Binnen landsche Zaken, is van zijne reis naar de wereld tentoonstelling te Weenen in de residentie teruggekeerd. Met het gisteren naar Java vertrokken stoomschip Prins van Oranje is weder eene groote hoeveelheid patronen en Beaumontge- weren verzonden. In het laatste halfjaar zijn ruim 4000 zoodanige geweren naar Indië ver scheept. (77. D.) Aan het centraalbureau der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, zal op 3 September a. s., des morgens ten 10 ure een vergelijkend examen worden gehouden van adspiranten naar de betrekking van surnumerair bij genoemde Maatschappij. Zij die genegen zijn aan dit examen deel te nemen, zullen zich vóór of op genoemden datum bij gewonen brief, franco moeten wenden tot den secretaris der Maatschappij en bij dien brief de noodige bescheiden overleggen. De surnumerairs zullen na 6 maanden een tweede examen afleggen, over die vakken van den spoorwegdienst waarbij zij gedurende dien tijd werkzaam waren. Wanneer zij aan dit examen voldoen, zul len zij een definitieve acte van aanstelling als 3e klerk bij de Maatschappij ontvangen en aan spraak hebben op eene bezoldiging van 400 'sjaars; zoo zij evenwel blijken geven de ge vorderde kenuis niet te bezitten zal de voor- loopig verleende acte van toelating worden ingetrokken. De Prov. N.-D. en 's H. Ct. verneemt, dat bij den arrondissements-betaalraeester te 's Hertogenbosch uit Boxtel een valsche bank noot van 100 is ontvangenhet papier moet witter en zonder watermerk zijti. Naar men van goederhand verneemt, is het vraagstuk tusschen sigarenfabrikanten en werklieden een stap nader tot zijn beslissing gekomen, daar de heer rar. A. Bruguians, deken van de orde der advocaten te Amsterdam met mr. Rud. B. Benjamins, advocaat mede aldaar IETS OVER. liIIIWA. I. Khiwa is ingenomen en de vredesvoorwaarden aan het opperhoofd van dien staat in Westelijk Middel-Azie opgelegd zijn bekend. De onderwerping van Khiwa heeft bij vernieu wing doen zien dat geen half of onbeschaafd volk, hoe dapper ook en hoe gunstig ook gelegen, op den duur in den oorlog bestand is tegen een be schaafd volk. Rusland heeft bij deze gelegenheid getoond eene wijze gematigdheid te bezitten na behaalde overwinning. Er is een humane geest in de artikelen die de vredesvoorwaarden uitmaken. Dit maakt daar om te aangenamer indruk omdat Ruslands poli tiek een ongunstigen naam heeft in de geschie denis der Europesche diplomatie. De meer dan verfijnde geslepenheiddie Ruslands diplomaten bij verschillende gelegenheden hebben getoond te bezitten, hebben de andere Europesche mogendheden steeds op haar hoede doen zijn en in voortduren de agitatie gehouden. De laatste vertoogen tusschen Lord Granville, de Minister van Buitenlandsche Zaken in Enge land, en prins Gortschakoffdie dezelfde porte feuille heeft in Rusland, nu een paar jaar geleden gewisseld, hebben bij herhaling doen zien dat er op de politieke trouw van Rusland niet veel staat valt te maken. Zooals bekend is was na den Krim- oorlog door de Westersche mogendheden tot vre desvoorwaarde gesteld, dat Rusland in de Zwarte Zee geen oorlogsvloot meer zoude bezitten, en nu twee jaar geleden maakte Gortschakoff bekend, dat Rusland niet alleen een oorlogsvloot aldaar gestationeerd had maar dat die ook daarheen zou stevenen waar de keizer het goed vond. Brutaler ver breking van beloften ziet men in de geschiedenis niet veel. Trouwens dat Rusland op verboden gebied eene oorlogsvloot had was overal bekend behalve mis schien bij de verschillende regeeringen die het het allereerst moesten weten. En nu, na deze inderdaad gewichtige gebeur tenis, de onderwerping van een staat, gelegen mid den in een woestijn, die jaren lang de schrik is geweest van eiken reiziger en eiken handelaar, zoo veel humaniteit en zooveel zachtheid! Zulk een ruime belooning voor den aangrenzenden va- salstaat Bokhara voor bewezen trouw! Om geen sterker uitdrukking te gebruiken dit is zeer op vallend. Zonderling, onder de artikelen voorkomende in een Russisch regeeringsblad, vertaald door een Duitsch blad en daaruit weer overgenomen door het Han delsblad o. a., komt wel voor dat in het khan- naat de doodstraf is afgeschaft op aandringen van den Russischen Generaal, maar er is geen sprake van afschaffing van de slavernij, die vloek dei- volken. De mare is evenwel vooruitgegaan dat dit zou gebeuren en we gelooven niet dat de keizer van Rusland zou dulden, nu hij de feitelijke er kenning van suprematie van den khan van Khiwa heeft ontvangen, dat langer de gruwelen, die de slavernij noodzakelijk met zich brengt, zouden voortduren. (Wordt vervolgd.} COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels A/1,- Dienst aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1