r GEMENGDE BERICHTEN. II. De voorzitter doet de navolgende raededeelingen die allen voor notificatie worden aangenomen. a. dat van het stembureau tot verkiezing van nog drie leden van den raad bij herstemming zijn ont vangen de processen-verbaal van opening der stem briefjes waaruit blijkt: lo. dat voor de verkiezing van één lid, tengevolge van periodieke aftreding zjjn uitgebracht 304 stemmen, 13e lieer mr. J. G. de Witt Hamer er 156 i -■»'i i- üs.i - .i ii T» HiT waav op Zich vereeaigde, terwijl het aftredend lid B. Meij- link er Ï48 bekwam, zoodat eerstgemelde is verkozen. 2o. dat voor de verkiezing van twee leden ter vtS&ulli'nig der vacaturesontstaan door het vertrek van de heeren mr. A. B. M. Hanlo en A. Nortier Pz., zijn ingeleverd 307 geldige stembriefjes en dat op zich vereenigd hebbende heerenCh. L. de Meulemeester 160, jhr. M. J. de Marees van Swinderen 156 B. van Aspereu Vervenne 135 en W. de Liefde 115 stemmen, zoodat de beide eersten zijn verkozen. b. dat van al de gekozen heerenuitgezonderd de heer mr. J. G. de Witt Hamer, bericht is ont vangen, dat zij de benoeming aannemen, en dat zij hunne geloofsbrieven hebben ingediend, die straks tot onderzoek aan de orde zullen gesteld worden. c. dat burg. en weth. in hunne vergadering van hedenaan jhr. M. J. de Marees van Swinderen op zijn verzoek, een eervol ontslag hebben verleend als commies ter secretarie. III. Nog deelt de Voorzitter mede, dat van het burg. armbestuur is ontvangen de rekening met bij lagen over 1872. Hij stelt voor die ten fine van on derzoek en rapport te stellen in handen van eene bij zondere commissie, daar de heer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort tegelijk voorzitter is der commissie voor het financiewezen en van het armbestuur. Dit voorstel wordt aangenomen en de benoeming der commissie aan den voorzitter overgelaten, waar na deze aanwijst de heeren Fransen van de Putte, Bu sing en mr. Del Baere, die zich de aanwijzing laten welgevallen. IV. Wordt gelezen een adres van W. den Boer Bz. en A. de Beste, aannemers der vergrooting van de koopmansbeurs, om vrijstelling van de boete voor te late oplevering ad 100. De Voorzitter zegt, dat ofschoon burg. en weth. niet lichtvaardig zijn in het voorstellen om onthef fing van verbeurde boete te verleenen, zij echter in het netjes afwerken en de verhooging der loonen, bij de schaarschte der arbeiders, vrijheid vinden, om tot eene gunstige beschikking te adviseeren. De vrijstelling wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming verleend. V. Wordt mededeeling gedaan van een schrijven van den heer B. Meijlink, dat hij wegens vertrek naar elders zijn ontslag neemt als lid van den raad. De Voorzitter stelt voor dit bericht voor kennis geving aantenemen, waarmede de vergadering zich ver- eenigten waarop de Voorzitter te kennen geeft, dat de wet een termijn van zes maanden aangeeft, bin nen welke eene nieuwe verkiezing moet plaats heb ben; dat de heer Meijlink, niet herkozen zijnde, met den eersten Dinsdag van September toch moest de- fungeren, en burg. en weth. daarom geene verkiezing meer zullen uitschrijven. Alleen, wanneer onverhoopt de heer de Witt Hamer, die in plaats van den heer Meilink is gekozen, de benoeming niet mocht aan nemen, zal eene nieuwe verkiezing worden uitge schreven. VI. Nog wordt gelezen een verzoek van den heer Meijlink, om ontslag als lid van het Burg. Arm bestuur. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten dat ontslag eervol te verleenen. VII. Aan de orde is het onderzoek der ingezon den geloofsbrieven van de herbenoemde en nieuw gekozen leden van den raad. De Voorzitter stelt die stukken in handen eener commissie bestaande uit de heeren mr. Del Baere, Busing, en dr. van Renterghem geassisteerd door den secretaris, en schorst voor eenigen tijd de ver gadering, waarna de commissie zich verwijdert. De vergadering heropend zijnde, brengt de com missie, bij monde van den Voorzitter, mr. Del Baere achtereenvolgens rapport uit, concludeerende, daar alle stukken in orde bevonden zijn, tot toelating van de herkozen leden G. H. Kakebeeke, J. A. A. Fransen van de Putte en G. T. Callenfels. De conclusien van dit rapport worden zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. VIII. Vervolgens brengt de heer mr. Del Baere na mens de commissie, rapport uit omtrent de geloofs brieven van de heeren Ch. L. de Meulemeester en jhr. M. J. de Marees van Swinderen, welke mede in orde zijn bevonden, weshalve de commissie tot toe lating concludeert. Zonder hoofdelijke stemming vereenigt de Raad zich ook met deze conclusie, waarna de commissie dank gezegd wordt voor hare bemoeiing. IX. De Voorzitter zegt nu, alvorens de verdere punten der vergadering aan de orde te stellen, be hoefte te gevoelen, om zijne hartelijke ingenomenheid en zijn genoegen te betuigen over de herbenoeming der drie leden van den raad, de heeren Kakebeeke, Fransen van de Putte en dr. Callenfels. Hij stelt er boogen prijs op, dat die heeren zitting honden in den raadwant bij verschil van gevoelen, heb ben zij steeds getoond zaken boven personen te ach ten en met eerlijkheid en zelfstandigheid hunne stem uittebrengen. Zij hebben dat steeds gedaan, naar hunne overtuiging, zonder zich aan anderen te storen, of aan anderer leiband te loopen. Inzonderheid doet hem de herbenoeming van de heeren Kakebeeke en van de Putte genoegen, omdat deze als wethouders, in vele moeielijke en gewichtige omstandigheden hem (Voorzitter) steeds hebben ter zijde gestaan en ge schraagd. Hij hoopt, dat hij in hen denzelfden steun als tot nog toe, zal blijven genieten. Hij besluit met den wensch, dat al de herbenoemde heeren dezelfde voetstappen zullen blijven drukken, en eerlijk en zelf standig met hem de belangen van de gemeente zul len blijven behartigen. X. Aan de orde is de benoeming van een hulpon derwijzer aan de school der le klasse. De Voorzitter uoodigt de heeren mr. Del Baere en Busing uit als stemopnemers te fungeeren. De eenige sollicitant Arie Joannes Vellekoop wordt met algemeene stemmen benoemd. XI. Vervolgens wordt overgegaan tot de benoe ming van twee leden van het armbestuur, waartoe zijn aanbevolen: ter vervanging van mr. A. B. M. Hanlode heeren J. P. Larsen en E. L. van Mer- venee, en ter vervanging van den heer A. Noriier Pz., de heeren J. P. Magielse en B. van Asperen Ver venne. De uitslag der stemming is, dat worden benoemd de heeren P. H. Timans en J. M. Kakebeeke, elk met 6 stemmen. De heer Larsen bekwam 2 stem men, van Mervenee 1 stem, Magielse 2 stemmen, van Asperen Vervenne 1 stem. XII. De Voorzitter legt nu namens burg. en weth. over, de hun door den ontvanger aangebodene reke ning, alsmede hunne verantwoording van de ontvang sten en uitgaven over 1872, vergezeld van het ont- werp-raadsbesluit ter goedkeuring. Van de verantwoording en het ontwerp-besluit laat hij aan elk der leden een exemplaar uitreiken. Hieruit blijkt, dat de ontvangsten bedragen ƒ91735,375 en de uitgaven - 87629,985 Zoodat de rekening sluit met een goed saldo van4105,39 De rekening zal worden ter visie gelegd en voorts met de bescheiden verzonden worden aan de fin. commissie tot onderzoek en rapport. XIII. Alsnu brengt de Voorzitter namens burg. en weth. rapport uit op het voorstel van den heer den Boer, (Zie raadsvergadering van 27 Juni) luidende Aan den Raad der gemeente Goes. In uwe vergadering Van den 27 Juni jl. werd in onze handen om advies gesteld bet toen door den heer den Boer gedaan voorstel, om ons te machti gen, aan hem als hoofdcommissaris der vereeniging van werklieden, bij wijze van leening, een bedrag van hoogstens ƒ200 uit de gemeentekas te verstrek ken, tot dat de boedel van den overleden boekhou der zal zijn geliquideerd. Wij hebben dat voorstel in ernstige overweging genomen en moeten erkennen, dat het niet aangaat, de schuldvorderingen, ten laste der vereeniging on betaald te laten, tot dat de bedoelde liquidatie heeft plaats gehad, terwijl evenmin ten dezen opzichte, een voorschot van den hoofdcommissaris kan gevorderd worden. Alzoo aannememende, dat er billijkheid bestaat, om te hulp te komen uit de gemeentekas, mogen ech ter de belangen dier kas niet uit het oog verloren worden, en terwijl wij de eer hebben tot eene gun stige beschikking te adviseeren, wenschen wij er de voorwaarde aan verbonden te zien, dat de gelden zeker moeten worden teruggegeven, zoodat, indien de liquidatie van den boedel van den overleden boek houder dit niet toelaat, de inschrijving op het groot boek der N. W. S. die de vereeniging nog bezit, daartoe zal verkocht worden. De wijze van verstrekking en verantwoording heeft bij ons nog een punt van beraadslaging uitgemaakt en ofschoon een dergelijk geval niet in de gemeen tewet is voorzien, gelooven wij, dat art. 213 alhier van toepassing is, en de verstrekking kan beschouwd worden als eene uitgaaf buiten de begrooting. Wij hebben daarom de eer u voortestellen, te ne men het navolgende besluit De Baad der gemeente Goes, Gehoord het voorste) van het raadslid den Boer, om hem, als hoofdcommissaris der vereeniging van werklieden, uit de gemeentekas te doen verstrekken een bedrag van hoogstens 200,zulks bij wijze van leening tot dat de boedel van den overleden boek houder dier vereeniging zal zijn geliquideerd; Gelezen het advies van burg. en weth. Gelet op art. 213 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad no. 85.) Heeft besloten: a Burg. en weth. te machtigen aan den heer B. M. den Boer, als hoofdcommissaris der vereeniging van werklieden, uit de gemeentekas, bij wijze van leening te verstrekken een bedrag van hoogstens 200,on der voorwaaide, dat die gelden moeten worden te ruggegeven, zoodra de boedel van den overleden boek houder zal zijn geliquideerd, en wel uit hetgeen de vereeniging van dien boedel competeert, of indien dit niet toereikend mocht zijn, uit verkoop van de inschrijving op het Grootboek der N. W. S. die de vereeniging bezit. b. Aan de begrooting der gemeente-uitgaven en ontvangsten over 1873 toe te voegen de navolgende Uitgaven: Hoofdstuk VIII afd. IV, nieuw art. 9. Verstrek king aan den hoofdcommissaris der vereeniging van werklieden, tot voldoening van eenige onbetaalde schuldvorderingen 200. Ontvangsten: Hoofdstuk IV nieuw art. 11. Teruggave van de bij wijze van leening aan den hoofdcommissaris der vereeniging van werklieden verstrekte gelden 200. Dit besluit zal aan de goedkeuring van heeren Ged. Staten worden onderworpen. Goes, den 26 Juli 1873. Burg. en Weth. van Goes. Het voorstel wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. XIV. Daarna wordt gelezen de missive van het bestuur der afdeeling Heinkenszand van de maat schappij van landbouw, inhoudende het verzoek, om door het uitloven van een of meer premiënde te Goes op 9 en 10 September a. s. te houden ten toonstelling van bloemen, vruchten en landbouwge wassen te steunen. Burg. en weth. stellen voor een bedrag van 50, daarvoor toetestaan en hen te machtigen, die som uit de onvoorziene uitgaven voor 1873 te voldoen. Dit voorstel wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. XV. Eindelijk wordt aan de orde gesteld het ver zoek van J. F. W. van den Dungen, om het meer dere terrein, dat door zijn koflijhuis en tuin is in genomen, dan in de acte van afstand is vermeld, op zijn naam overtebrengen. Het raadslid, de heer Busing, heeft de oppervlakte opgemeten, en bevonden, dat die bedraagt 7 Aren 20 C., terwijl in de acte staat 5 A. en 62 C. Burg. en weth. stellen voor, hen te machtigen de acte te verbeteren, zooals door van den Dungen is gevraagd. Na eenige inlichting aan den heer mr. Del Baere, omtrent de oorzaak der vergissing (abusive opmeting van het terrein en latere rooiing van den daar langs loopenden weg) wordt dit voorstel zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De vergadering is daarna gesloten. De verpachting der landerijen van het algemeen armbestuur alhier heeft ruim ƒ1400 meer opgebracht dan het vorige jaar. Asmodée kapittelt ons over een berichtje, dat in alle couranten te lezen staat, en neemt een oorspronke lijk stukje van ons over ds. Zaalberg over als of 't zijn werk was! I Men meldt uit Dieren aan de N. Rott. Ct. de vol gende onmenschlijkheid: In de nabijheid dezer gemeente heeft zekere Kas pers met opzet een der armen van zijn kind, slechts tien weken oud aan het boveneind gebrokende breuk is zonder geneeskundige hulp genezen, maar de arm stond verdraaid aan het lichaam K. heeft daarna, weder opzettelijk, den benedenarm gebroken. De vrouw, met wie hij leefde, bemerkte aeze verminking en riep de hulp in van een genees heer, die daarop van de euveldaad aangifte heeft ge daan bij de politie. De ontaarde vader is naar de ge vangenis te Arnhem getransporteerd; hij heeft bekend de gruweldaad te hebben bedreven, en geeft voor, ge handeld te hebben uit haat jegens de vrouw met wie hij leefde. Uit Zwolle wordt als curiositeit gemeld: De heer Polalc, circa 102 jaren oud, vroeger onze stadgenoot, thans woonachtig te Deventer, bezocht bij gelegenheid onzer kermis, in volmaakte gezondheid zijne kinderen alhier, en zal binnen eenige weken de gouden bruiloft van een zijner kinderen gaan bij wonen. Heeft Weenen dezer dagen zijn schaakwedstrijd, New-Yorlt heeft zijn concours gehad op het billard. De meest bekende kampioenen van alle natiën heb ben er aan deelgenomen. Een Franschman, Gamier, is overwinnaar gebleven. Als prijs ontving hij een prachtig bewerkte zilveren vaas, duizend pd. st. en een evenredig gedeelte van 8000 dollars, het bedrag der ontvangst. Bovendien heeft hij den titel van Cham pion of the World verkregen, dien hij zal behouden wanneer hij in den nieuwen wedstrijd, die het vol gend jaar zal gehouden worden, weêr de overwinning behaalt. Ook het billard, waarop Gamier den prijs won, is zijn eigendom geworden. Ingezonden Stukken. Bij mijne terugkomst in Goes. (ONTBOEZEMING). Dierbaar oordontvaDg mijn groete Wees gegroet geliefde stad 1 Schoon ik hen niet weêr mag vinden, Die ik eenmaal hier bezat.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2