1873. N°. 90. Zaterdag 2 Augustas. 603te jaargang. BEKENDMAKINGEN HOOFDELIJKE OMSLAG. Gemeente Rekening. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. op Donderdag den 31 Juli 1873, GOESSCHE COURMT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnenwals buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels a/1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. van liet Gremeente-bestunr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat, dat zij voorloopig hebben vastgesteld het eerste Suppletoire kohier van den Hoofdolijkeil Om- Slag voor deze gemeente over den jare 1873, en dat genoemd kohier ter lezing zal liggen ter secretarie dezer femeente van Vrijdag den 1 tot en met Vrijdag den 5 Augustus, van des voormiddags negen tot des na middags twee ure, alsmede dat ieder aangeslagene bin nen dien tijd tegen zijnen aanslag bij den raad be zwaren kan indienen op ongezegeld papier. Goes, den 31 Juli 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H A R T M A N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de REKENING en VERANTWOORDING van de INKOMSTEN en UIT GAVEN dezer Gemeente, over liet dienstjaar 1872, aan den gemeenteraad overgelegd en voor een ieder ter secretarie der gemeente ter lezing gelegd is, ter wijl afschrift daarvan, tegen betaling der kosten, aldaar verkrijgbaar wordt gesteld. Alles ter voldoening aan het bepaalde bij art. 219 der gemeentewet. Goes, den 31 Juli 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. GOESden 1 Augustus 1873. De Minister van Financien brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter opleiding voor telegrafist in de inaand September aan staande een tiental leerlingen bij den Rijks telegraaf zullen worden toegelaten, aanvankelijk op een daggeld van één gulden. De St.-Ct. van gisteren behelst de nadere bijzonderheden. Van wege het Ministerie van Binnenland- sehe Zaken wordt medegedeeld, dat met 1 Oc tober dezes jaars gelegenheid is tot plaatsing van 15 leerlingen aan de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam. Het lijk van den heer J. A. B., jl. Zon dag aan het Goessche Sas verdronken, is heden morgen ongeveer op de plaats waar hij ge zonken was, boven gekomen, drijvende gevon den en opgehaald. Terstond zijn maatregelen genomen om het lijk morgen namiddag in deze gemeente te doen begraven. Wij vernemen uit goede bron, dat de tentoonstelling van de Afdeeling Heinkenszand der maatsch. van landbouw zal worden ge houden op 11 en 12 September e. k. in de lo kalen der Sociëteit alhier van 12 tot 5 uur. De inzending voor granen en veldvruchten is bepaald op 9 September, voor bloemen en vruch ten op 10 September tot 'smidd. 12 ure. Op beide dagen Matinée in den tuin der Sociëteit Op 12 September, na sluiting der tentoonstel ling zal in den tuin een concert gegeven wor den waarna een bal in de concertzaal het feest zal sluiten. Vermoedelijk zal de muziek door de staf der Middelburgsche schutterij uitgevoerd worden. HERSTEMMINGEN VOOR DEN GEMEENTERAAD. lerselce. Getal kiezers 50. Ingeleverde biljetten 45, 1 van onwaarde. Uitgebracht op P. Sandee 24 st., op W. de Jonge 20 st. (aftred. lid). Gekozen P. Sandee. Oudelande. Uitgebracht 18 st. Gekozen A. Mol Pz. met 12 st. P. Mol Jz. verkreeg 6 st. Kapelle. Uitgebracht 43 st. Van onwaarde l. Gekozen het aftr. lid Jambus van Strien met 22 st. Maarten Nieuwenhuijze verkreeg 20 st. Cats. Getal k'ezers 28. Ingeleverde gel dige biljetten 21. Gekozen J. Tazelaar met 12 stemmen. Het aftredend lid M. R. van den Brink verkreeg 9 stemmen. Men meldt uit Bath van 29 Juli aan de N. R. Ct.: Heden namiddag landde hier een vaartuigje, zóó klein, dat het ieders be wondering trok. De eigenaar, een Engelsch- man, die hiermede binnen zes en een half uur, en voor het grootst gedeelte tegen stroom, al roeiende van Antwerpen naar hier was gevaren, droeg zijn vaartuig met de hulp van slechts één man op den wal, en schoof het daarna ge makkelijk binnen het raam vau de wachthut der sloeproeiers, waar het 's nachts bleef. Het scheepje is een eanot, genaamd Romola, en heeft slechts in het midden een opening van vier voet lengte bij twee voet breedte; het is met zijne scherpe stevens lang 15, breed 3 en bol één voet, voert twee masten met sprietzeiltjes en kan ook roeiende met één riem, voorzien van dubbel blad, worden bewogen. Het is ge merkt Wattes Cambridge. De reiziger, die ver scheidene gemakken in dien notedop tot. zijn gerief beeft, verklaarde reeds een reis door Zwit serland en België daarmede te hebben gedaan en thans op weg te zijn om ook Nederland te bezoeken hij heeft plan om eerst naar Rot terdam te varen en langs de binnenwateren en kanalen tot Amsterdam te reizen, om vervolgens naar zijn vaderland terug te keeren. Het Sluisch Weekblad verklaart met ze kerheid te kunnen mededeelen, dat door de hee- ren J. Verkuyl Quackelaar te Ylissingen en J. Lansen Croin te Sluis concessie is aange vraagd tot het leggen van een spoorweg van Brugge naar llreskens. Voor het Neöerland- sche gedeelte is de lijn aangewezen van Bres- kens langs Groede, langs Nieuwvliet, tusschen Oostburg en Zuidzande langs Sluis en de Sluis- sche vaart tot aan de Rijksgrenzen. En verder voor België, langs de Brugsche vaart naar Brugge. Een inzender in het U. D. verwondert zich, dat men, door het telkens breken van de schroefbladen der Nederlandsche mailbooten, niet op het denkbeeld is gebracht, die schroef bladen van brons te maken. De oorlogsche pen hebben bronzen schroefbladen, en daarbij hoort men nooit van breken. Men schrijft uit Overijsel: De roggeoogst, die in de IJselstreken thans in vollen gang is, levert zeer goede resultaten op. Ook het overige veldgewas, inzonderheid de tarwe, belooft een overvloedigeu oogst. Hoewel de aardappelen over 't algemeen ook zeer gunstig staan, heeft de bekende ziekte zich sedert eenige dagen weder vertoond en be gint zeer toe te nemen. Niet alleen het loof maar ook de knol wordt reeds aangetast. Terwijl alom van een schraal gewas van fruit, inzonderheid van peeren sprake is, imag het zeker als een bijzonderheid beschouwd worden, dat reeds Dinsdag ter markt te Rot terdam van enkele dorpen in Gelderland een aanvoer was van p. m. duizend manden peeren, te samen 300 HL. De bedevaarten-lust openbaart zich ook hier te lande. Yoor de volgende maand is een groote bedevaart aangekondigd naar de genade rijke" kapel onder de Linden te Thorn, een dorpje, twee uur van Roermond gelegen. Die kapel is in denzelfden vorm gebouwd als de Santa Casa et Loretto in Italië, welke naar het model van het huisje te Nazareth is opgetrokken. Het geheele kanton Maaseyck zal zich en corps vereenigd derwaarts begeven. NR. Ct.) Men schrijft uit Groningen, dd. 29 Juli De zoogenaamde varkensziekte heeft op ver scheidene plaatsen in deze provincie zich vrij plotseliDg weder geopenbaard en wel in hevige mate. In sommige dorpen zijn, in zeer korten tijd, bijna alle varkens verdwenen, hetzij door ziekte, hetzij door noodslachting. 't Laatste nl. heeft vrij algemeen plaats, zoodra de land bouwer bemerkt, dat het dier de ziekte heeft. Men schrjjft 't uitbreken der ziekte toe aan de groote hitte van de laatste weken. De heer M. Viruly, die verleden week te 's Gravenhage overleed, heeft aan verschil lende kerken en gestichten van liefdadigheid de aanzienlijke som van j 83,600 geschonken, alles vrij van successierechten. De heer Baud, in Indië, heeft 1000 doen toekomen aan den burgemeester van Alk maar, om op 8 October aan de armen dier stad uit te deelen. Te Utrecht is 't eerste nummer van een blad verschenen, getiteld Pro Patria. De re dactie van Pro Patria stelt zich voor, alles wat op onze defensie betrekking beeft populair te behandelen. Zoo doende zal het publiek eene opinie over de zaak verkrijgen, waardoor het der Regeering en Vertegenwoordiging gemakkelijker zal vallen een wet betreffende onze levende strijdkrachten tot stand te brengen. Wij ho pen bet. BENOEMINGEN en BESLUITEN. Z. M, heeft benoemd, tot griffier bij het kantong. te Waalwijk, mr. P. J. F. van Voorst Vader, advocaat te Goes. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS.' Het afscheid van ds. W. Petri te Wemeldinge is be paald op den 10 Aug. e. k. des voormiddags AFLOOP BESTEDINGEN. Bij de aanbesteding voor het gewoon onderhoud aan de zeedijken van den polder Oost-Beveland is he den ingeschreven door: P. J. van Remortel te Hontenisse voor ƒ5390. Mar. Perdinandusse Wemeldinge ƒ4780.—. A. Vijverberg Sirjansland ƒ4700. P. J. Visser Hontenisse ƒ4600.—; J. L. Dingens Goes u ƒ4520.— .- A. Foudraine Idem ƒ4290.—. H. Haage Bruinisse ƒ4227 Cor. Rijstenbil Wemeldinge t ƒ4200.—. zoodat van de S ingekomen biljetten is gebleken de minste inschrijver te zijn Cor. Rijstenbil, aan wien het werk is gegund. OPENBARE VERGADERING VAN DEN BAAD der GËJ1BE1IITE: GOES, des namiddags ten half twee ure., Voorzitter de heer mr. M. P. Blaaubeen. Tegenwoordig 9 leden en de secretaris (2 vacatures). Afwezig met kennisgeving de heer jhr. mr. J. 3. Pompe van Meerdervoort, wegens de verpachting van de gronden van het burg. armbestuur, terwijl de heer Meijlink keunis heeft gegevendat hij zijn ontslag neemt als lid van den raad. I. De notulen der vergadering van den 23 Juli jl. worden gelezen en goedgekeurd.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1