1873. N°. 88. Dinsdag 29 Juli. 60ste jaargang. OPROEPING VAN VERLOFGANGERS. Oproeping Verlofganger. POMPEN. Vertrek dei' brievenmalen naar Oost-lndie. BINNENLANPSCHE BERICHTEN. Mr. J. G. de Witt Hamer, Jhr. M. J. de Marees van Swinderen Gli. L. de Meulemeester. GOESSCÏIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Veijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. BEKENDMAKINGEN van liet Gremeente-bestuuir. OPENBARE VERGADERING van den K A A I» der G JE M K JE JV TM GOMSS, op DONDERDAG den 31 JZ7L71873, des namiddags ten l'/s ure. punten van behandeling: I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Onderzoek der ingekomen geloofsbrieven van benoemde leden van den Raad. III. Benoeming van een hulponderwijzer aan de school 1° klasse. IV. Idem van twee leden van het Armbestuur. V. Overlegging der rekening van de gemeente over 1872. VI. Verstrekking van gelden in leen aan de Ver- eeniging van Werklieden. VII. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een subsidie voor de tentoonstelling van landbouw. VIII. Verzoek van J. F. W. van den Dungen omtrent den aan hem afgestanen grond. De BURGEMEESTER van GOES, gezien hebbende de circulaire van den heer Commissaris des Konings van den 10 Juni A no. 2497, 3de afdeeling (Prov. blad no. 67), volgens welke, tengevolge van de door Z. M. den Koning gegevene bevelen, de miliciens-verlofgan gers der lichtingen 1869 en 1870 behoorende tot het regement Grenadiers en Jagers en het 3de regement infanterie, in den wapenhandel zullen geoefend worden; geeft daarvan de belanghebbenden kennis en roept op: lo. Johannes Maria Joseph, loteling der lichting 1869 behoorende tot het regement Grenadiers en Jagers om tegenwoordig te zijn op de koopmansbeurs te Middel burg op Vrijdag den 8 Augustus aanstaande des avonds ten zes ure; 2o. Cornelis Allart, Adriaan Verburg, Christiaan Korstanje, Bernard us de Jonge, Jacob de Dreu, Janes Delneij en Jolian van der Linde, Cornelis de Laat, Marcus de Jonge, Jan van Eik eren, Hendrik Reijerse, Johannes Gerardus v. d. Ven, Martinus Benoist Stappers, Pieter de Dreu, Wouter de Lange, Jan de Wolf, Marinus de Dreu en Johannes Reijnhout, Daniel Hol en Gerrit Jan Wiggers, Lotelingen der lichting 1869. Lotelingen der lichting 1870. Plaatsvervangers der lichting 1870. allen behoorende tot het 3de regement Infanterie, om tegenwoordig te zijn bij hun korps op Zaterdag den 9 Augustus aanstaande des namiddags vóór vier uur. Wordende de verlofgangers indachtig gemaakt; dat hij, die niet aan de oproeping voldoet, ais deserteur wordt behandeld, en dat hij, die niet op den bestem den tijd onder de wapenen komt of niet voortdurend aan de oefening deelneemt, of wel achterlijk blijft in het aanleeren van den wapenhandel, zooveel langer onder de wapenen zal gehouden worden als de com mandant noouig acht. Goes, den 26 Juli 1873. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De BURGEMEESTER van GOES, ontvangen heb bende een verzoek van zijn ambtgenoot te Groede, roept bij deze op MATTHIJS van GORP, milicien verlofganger der lichting 1870, behoorende tot het 3de Regement Infanterie, om op Zaterdag den 9 Augustus 1873 tegenwoordig te zijn bij zijn garnizoen te Vlissingen, voorzien van al de voorwerpen van klee ding en uitrusting, door hem bij zijn vertrek met groot verlof medegenomen, ten einde ingevolge de bevelen van Z. M. den Koning in werkelijke dienst te worden gesteld. Goes, den 28 Juli 1873. De Burgemeester voornoemd, M.P. BLAAUBEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter openbare kennis, at de bewaarders der sleutels van de pompen door hun college zijn ver zocht, op geene andere uren dan de vroeger bepaalde en aan gemelde sleutelbewaarders bekende, de pompen tot het bekomen van water te openen. Burgemeester en Wethouders vertrouwen, dat alle ingezetenen zich aan dezen maatregel zullen onder werpen, daar hij in het publiek belang verordend is, en de sleutelbewaarders, die geheel onverplicht in deze de gemeente ten dienste staan, niet zullen bemoeielijken. Eindelijk wordt verzocht het water uit de pompen, met „drinkbaar" aangeduid, niet te bezigen voor schrob-, schuur- of ander huiswerk. Goes, den 28 Juli 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. P OSTERIJEN. Via MARSEILLE 1 Augustus 1873 por twee den trein naar Roosendaal. GOES den 28 Juli 1873. Wij hebben bij onze reeks artikelen over de aanstaande verkiezing niets meer te voegen. Slechts nog een paar opmerkingen. In haar jongste no. spreekt de N. G. Ct. van drijven naar de stembhs van kroeghouders door het schrikbeeld van de afschaffing der kermis, 't Is mogelijk, dat zoo iets gebeurd is; maar waarom verzwijgt de N. G. Ct., dat zeker iemand, dien men dagelijks kan zien ronddwalen om stemmen te winnen voor hare candidaten, op den dag der verkiezing en in zonderheid in het laatste uur vóór het sluiten der bus, gansche troepen argelooze kiezers ter stembus heeft gedreven, na hun vooraf de dienst te hebben bewezen van hunne biljetten in te vullen En van schrikbeelden gesproken, waarom komt zij nu met een schrikbeeld, nl. eene Hoogere Burgerschool voor meisjes, terwijl zij weet, dat daarvan op dit oogenblik volstrekt geen sprake is? Bovendien heeft ze nu zelf de voordeelen voor de ingezetenen van middelbare scholen erkend en ze meet dus met 2 maten. Voor en tegen middelbaar ouderwijs al naar mate bet in haar kraatn te pas komt. Trou wens de schrik voor middelbare scholen is er voor een goed deel uit bij onze burgerijzij begrijpt, dat deze welvaart verspreiden, en dat welvaart juist het middel is geworden om ge- maklijk de belasting op te brengen en daarop komt het toch maar aan. Een paar gulden minder belasting is geen voordeel, als daarmede ook de bronnen van inkomst afnemen. Het is volstrekt geen kunst om de lasten der ingezetenen tot een gering bedrag terug te brengen. Maar die dit alleen willen doen zijn onze ware vrienden niet. Men zou er dan niet over moeten jammeren als Goes eeD tweede Veere werd. Hoe minder een gemeentebestuur er zich op toelegt vooruittezien, de bronnen van welvaart vloeiende te houden of te vermeer deren, hoe minder omzet, boe minder vertier er in zulk eene gemeente zijn zal. Daarvoor is zelfs de oppositie teruggedeinsd, en zij beeft door de bevestiging van al bet bestaande bet overtuigend bewijs geleverd, dat zij niets beter heeft kunnen leveren dat vooral de belangen van den nijveren burgerstand het best door ons dagelijksch bestuur en wie bet ter zijde stond behartigd zijn geworden. Welnu, zoo gij de bevestiging van dat bestuur wenscbt, de bevestiging van het bestuur van onzen ge- achten burgemeesterbet open houden van de bronnen, waaruit u vermeerderde welvaart is toegevloeid, vul dan uw wit briefje in met den naam van een man, wiens benijdbare bekwaamheden de ingezetenen in hunnen gemeenteraad, reeds te lang hebben gemist, en uw paarsch briefje met de namen van en Met eene aansporing tot getrouwe opkomst besluiten wij. Zie binnenzijde,) Het zwemmen eischte gisteren weder een offer. Een vijftal personen reed des morgens 9 uur van bier naar het Sas om zich kort onder den wal met baden en zwemmen te ver- frisscben. Helaas, slechts vier keerden weder. Een hunner, de heer J. A. B.een 32jarig jongman, schijnt óf zich te ver te hebben ge waagd, óf door 't laag water misleid, óf iets overkomen te zijn, althans kort aan 't zwem men zijnde, werd bij gemist en ofschoon een zijner kamaraden nog tot aan de bakens zwom en onderdook, er was geen spoor meer van hem te ontdekken. Ook de nasporingen en opvis- scbingen in den loop van den dag gedaan, ble ven vruchteloos. Yoor de diep bedroefde moeder, voor de troostelooze verloofde en verdere betrekkingen van den drenkeling was de tijding zeker hart verscheurend. Ook onze uitgevers, bij wie hij in den boekhandel werkzaam was en die hem om zijne kennis van het vak, om zijne net heid en accuratesse hadden leeren waardeeren, verliezen in hem een trouw behartiger hun ner belangen. Opmerkelijk is het, dat sommigen aan het Sas nog in de meening verkeerden, dat, werd de drenkeling gevonden, men hem niet binnen mocht brengen vóór de schouwing had plaats gehad. Het scheen zelfs, dat de vrees om zich daarin te misgaan tot zekere passieve houding had aanleiding gegeven. Althans eerst des namid dags ten 2 ure, en na het uitloven eener pre mie voor den vinder van bet lijk, is men aan het visscben gegaan. Het water was toen ech ter zoo hoog geklommen, dat men ten half vier ure deze eerste poging opgaf. Heden bij laag water is op nieuw geviscbt geworden, doch zonder gevolg. Tot nogtoe is geen spoor van den drenkeling gevonden. Wij zullen op dit ongeluk niet wijzen om het onvoorzichtig zwemmen op gevaarlijke plaatsen tegentegaan. Het spreekt luide genoeg. Maar waar we wel op wijzen is de hooge noodzakelijkheid van eene bad- en zweminrich ting in deze gemeente en het onvergeeflijke wanneer niet alles wordt gedaan om eene der gelijke inrichting te faciliteeren. Naar men verneemt zijn alleen uit Rot terdam reeds circa 2500 Roomsch-Catholieken ter bedevaart naar het graf der H. martelaren van Gorcum in den Briel vertrokken. Men schrijft uit Haarlem van 25 Juli. Nabij deze stad worden dit jaar de aalbessen-' struiken bijzonder geteisterd door een worm, die veel overeenkomst heeft met den motworm. In eene groote kweekerij waren de bessenstmi-

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1