Ittr. .1. G. de Witt Ha mer. wu briefje.) Ch. L. de Meulemeester. ♦111. M. J. de Marees van Swinderen. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLAND. die eigenschappen missen, die voor een gemeen teraadslid gevorderd worden als hij iets anders zijn zal, dan een gedwee en blind volger van de in zichten van anderen. En nu ten slotte. Juist omdat wij ook het ge wicht van dit oogenblik beseffen, hebben wij vrij moedig onze gedachten gezegd, na eerst te hebben wederlegd, wat men tegen ons aanvoerde. Toch is het ons niet te doen om eenigen dwang op de kiezers uitteoefenen, daar wij een afkeer heb ben van pogingen, zooals die nog onlangs werden aangewend, om voor bepaalde candidaten stemmen te winnen. Wij laten de kiezers zelve oordeelen nadat zij ook onze voorlichting hebben gehoord. Maar zijn zij met ons van oordeel, dat wij bo ven alles te letten hebben op bekwaamheid en eer lijkheid dat wij den boozen toeleg, om den wet houder van de Putte uit het dagelijksch bestuur onzer gemeente te weren, moeten verijdelen, dan noodigen wij hen uit om met ons hunne stem men uittebrengen op: en Paarsch briefje GOES, den 25 Juli 1873. De Haagsche Nieuwsbode ontvangt van twee verschillende, beide in den regel welin gelichte zijden berichten omtrent de minis- teriëele crisisberichten, die evenwel zoo ge heel van elkander afwijken, dat ze niet dan onder reserve worden medegedeeld. Volgens het eerste bericht zouden met den Minister van Oorlog ook die van Marine, van Binnenlandsche Zaken en van Justitie, bij 'sKonings terugkeer hier te lande, hun ont slag aanbiedende heeren van de PutteGe- ricke en van Delden zouden hunne portefeuil les behouden. Bij de aanvulling van het ka binet zou echter in overweging worden genomen den heer de Vries aan het hoofd te roepen van het ministerie van Binnenlandsche Zaken. Het tweede bericht zegt, dat het geheele kabinet nog eenige maanden zal aanblijven, omdat de heer van de Puttemet t oog op de Atchin-quaestie, meent niet anders te mo gen en te kunnen handelen. Men zou dan echter, bij de behandeling der begrooting, hetzij door een herhaald votum over de militaire cpiaes- tie, hetzij door de stemming over eenig ander punt van het regeerings-programma, daarin aan leiding vinden tot aftreding of kamer-ontbinding. In de zitting van den hoogen raad (ka mer van vacantie) werd Dinsdag het beroep verworpen, ingesteld door J. Willems, te Oost burg, oud 24 jaren, tegen een arrest van het provinciaal gerechtshof in Zeeland, waarbij hi] was schuldig verklaard aan moedwilligen man slag en veroordeeld tot tuchthuisstraf voor den tijd van 5 jaren. Op 26 December jl. had de ze persoon een arbeider uit Aardenburg, J. J. Loke genaamd, met een mes verscheidene wonden in borst en rug toegebracht. Maandag 4 Augustus en volgende dagen zal de Broederschap van notarissen in Neder land te Middelburg haar jaarlijksche algemeene vergadering houden. Dien avond zal hun door de Confrérie van St. Sebastiaan in den hove: »de edele hand boog", een concert worden aangeboden. Het algemeen diner zal den volgenden dag ook in dat lokaal gehouden worden. Naar men verneemt, komt op het program ma der feesten ook een rijtoer naar de badplaats Domburg voor. Reeds velen hebben zich voor logies aangemeld, te meer noodig, daar te ge lijkertijd de kermis invalt. Men schrjjft uit Voorne. Ofschoon, zoo als meer gebeurd is, de landbouwer in Juni zijne landerijen angstvallig aanzag en de wind in een anderen hoek wenschte, doet alles zich thans even gunstig aanzien. Op weinig uitzon deringen na kan men zeggen, dat alles goed te velde staat en een gunstige oogst kan ver wacht worden. Ook de weilanden zijn zeer goed bijgewerkt en hoewel het hooien wat laat moet gebeuren en wat minder zal opbrengen dan verleden jaar is de qualiteit uitmuntend en voor het grootste gedeelte naar wensch binnengehaald. De Consul der Yereenigde Staten van Noord-Amerika te Amsterdam verklaart in een ingezonden stuk in de Amst. Ct. in verband met de daling van verschillende Amerikaan- sche spoorwegwaarden, hoe het hem voorkomt, dat de verkoopers van die gedaalde waarden veel zouden kunnen doen, om de publieke meening gerust te stellen, en wel door het openleggen niet alleen van hun kantoorboeken (er kunnen misschien ongeloovigen zijn die zelfs niet door kantoorboeken overtuigd worden), maar ook door het overleggen van hun private koop contracten, bij welke de gedaalde waarden oorspronkelijk in hun bezit kwamen. Kon door deze private koopcontracten ge toond worden, dat de inkoopprijzen niet veel be neden de prijzen van uitgifte waren, de omzetting van de waarden op deze wijze aan de ver koopers slechts een behoorlijke bankiers-com missie opleverde en niet buitengewone ruime voordeelen, als velen schijnen te gelooven, dan zou dit alle wantrouwen, voor zooveel de ver koopers aangaat, bepaald moeten doen ophouden. Reeds meermalen zeiden we, als er sprake was van de belangen van den werkman, ver hoog zijn loon, waar dit recht en billijk is maar til hem niet over 't paard; leer hem vooral helder de verhouding tusschen kapitaal en ar beid kennen. Yan zich zelf voornamelijk moet de werkmau lotsverbetering wachten. De Nederlandsehe Industrieel schrijft ouder het opschrift „De Eugelsche werkman" 't vol gende, dat volkomen onze waarschuwing recht vaardigt. „De Engelsche fabrikanten en kapitalisten beginnen zich ernstig ongerust te maken over de steeds toenemende aanmatigingen van den werkman. Niet zoozeer de aanzienlijke loonen, als wel de vermindering van productie is het, wat hun hindert. Reeds is de werkman niet meer tevreden met den verminderden werk tijd 5| dag van 8 uren per week. Zij wen- schen nu weder vaststelling van de hoeveelheid, die zal mogen geproduceerd worden. Dat hierdoor aan het kapitaal de mogelijkheid wordt benomen om zich vrij te bewegen, dat de ondernemingsgeest hierdoor verlamd wordt en alle lust tot nieuwe zaken wordt uitgedoofd, spreekt van zelf. Het ergste is echter nog, dat de gewonne^ vrije tijd door den werkman slecht of niet gebruikt wordt. Hoe meer de loonen stijgen, des te verkwistender wordt het volk, des te minder wordt gespaard een ervaring, die ook in ons land wordt bevestigd. „Iron, een nieuw met Mechanic's Magazine samengesmolten blad, geeft een serie zeer merk waardige opstellen, waarin de verliezen worden aanschouwelijk gemaakt, die door dezen toestand in Engeland worden geleden. In Noord-En- geland bevindt zich bijvoorbeeld een groote mijn-ontginning, aan welke iedere dag stilstand 400 pond sterling kost, en zulke dagen kwa men dit jaar reeds veel voor, dikwijls om de nietigste redenen. Het verlies treft echter niet den eigenaar alleen, maar tal van indus- trieelen, die door stilstand gebrek krijgen aan kolen, ijzer, ertsen en andere grondstoffen. Het in de mijnen en andere industriëele on dernemingen stekend kapitaal blijft hetzelfde of er veel of weinig gewerkt wordthet loopt bij stilstand van het werk wel eenig gevaar renten echter en doorloopende uitgaven zijn geheel verloren. Het geheele land lijdt onder dezen gang van zaken, en wat zij niet wil len inzien de arbeider het meest. „Iron vraagt nu, wat onder deze omstan digheden tegen die beweging moet gedaan worden Hij raadt aan een sterke aaneenslui ting der werkgevers, van kleinen zoowel als van grooten, een verbond van beiden tot ge- meenschappelijken weerstand tegen de arbei ders, d. i. een verbond, zooals de arbeider dat heeft in zijn werkmans-vereenigingen." De Nederlandsehe Industrieel en ook wij betwijfelen het, gelooft niet, dat daarmede het doel zal worden bereikt. KERKELIJKE ZAKEN en ONDERWIJS. Z. M. heeft den heer J. J. Crébas, pred. te Westka- pelle, benoemd tot pred. bij de prot. gem. in Ned. In- aië. Beroepen tot predikant bij de Hervormde Gem. te Krabbendijke dr. Janssen te Vrouwepolder. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn, na gehouden vergelijkend examen o. m., tot kweeke- lingen aan de .Rijkskweekschool voor onderwijzers te 's Hertogenbosch benoemdII. W. de Groot, van Elle- woutsdijk; J. Tuijnmanvan Stavenisse. KUNSTNIEUWS. Gisteren middag had de reeds vroeger aangekondigde" Matinee Musicale plaats, gegeven door de IiH. D. Brom berger van Goes en A. de Jong van Middelburg. De namen der solisten, alsmede het bereids opgegeven programma voorspelden eene genotvolle bijeenkomst en niet zonder reden want, was het talent van den heer de Jong den inwoners van Goes en omstreken minder bekend, het spel van den heer Bromberger daarentegen had men reeds vroeger gelegenheid gehad te bewon deren. Onze verwachting werd intusschen niet alleen voldaan, maar zelfs verre overtroffen. Het eerste n°. van 't programma overtuigde ons reeds, dat beide heeren liuu instrument volkomen meester waren en bij de volgende nos. bleek dat bij een flink ensemble en strenge voordracht volkomen begrepen was, wat mannen als Mozart, Beethoven, Spolir, Chopin en Vieuxtemps bedoeld hadden. Bij 't tweede no. ver baasde de heer Bromberger ons door zijne vingervaar digheid en krachtsontwikkeling. Zulke technische eigen schappen kunnen alleen door vasten wil en ernstige, langdurige studie verkregen worden. Het was ons soms of wij niet meer eene piano maar een geheel en goed bezet orchest hoorden. Ook de heer de Jong gaf blijken goed violist te zijn; muntte hij uit in het concert van Spolir door zijn gevoelvol spel, niet minder trof ons zijn degelijkeu, kernachtigen streek in het Air Varié van Vieuxtemps. Het prachtig uitgevoerde Adagio uit Beethoven's Sonate in F-dur, evenals de Nocturne van Chopin, zoo accuraat als gevoelvol gespeeld, droegen blijk van innige op vatting, terwijl het slotnummer het eigenaardig ka rakter daarin gelegd, Hink deed uitkomen. Kortom, we hebben gisteren middag genoten, en, moge het kunstminnend publiek, daar tegenwoordig, alhoewel zeer gedistingeerd, niet talrijk geweest zijn, wij hopen dat dit de heeren Bromberger en de Jong niet afschrikken zal nogmaals verscheidene bewonderaars van sclioone degelijke muziek in de gelegenheid te stellen hunne talenten te bewonderen. Door zulk spel zullen zelfs de meest onverschilligen tot bewondering der sclioone muziekkunst opgewekt en de tegenwoordige beoefenaars tot verdere studie aangespoord worden. Men leest in de Zevenaarsche Courant van 12 Juli het volgende; DE VOLANTE. Wij hadden gelegenheid dezer dagen een proeftocht met eene geheel nieuw geconstrueerde en met al het noodige toegeruste brandspuit uit de fabriek van den heer J. H. Pothmann te Arnhem met volledige bedie ning in volle vaart gade te slaan. De voortreffelijke eigenschappen van deze nieuwe machine steken zoo in 't oogloopend gunstig bij het reeds vroeger be staande af, dat wij geenszins aarzelen den overheden een grondig onderzoek en proefneming ten sterkste aan te raden. De machine vereenigt bij het uitbreken van brand gelijktijdig in zich een blusch- en reddings systeem, waarvan men nergens de weerga zal kunnen aanwijzen. Het blusschen van een brand hangt geheel af van spoedige hulp. Eene lelie zich snel uitbreidende vlam laat zich zelfs niet beteugelen door aanwending van sterke stoomkracht. Het geheele samenstel dei- nieuwe machine, door den fabrikant VOLANTE ge noemd, vereenigt blijkbaar alles in zich, wat eene zoo spoedig mogelijke hulpbieding kan bevorderen: zij beantwoordt volledig aan de eischen van een wel georderden Staat, daar deze ontegenzeggelijk het zelf de belang heeft bij het snel onderdrukken van een brand, als bij het van zijn grenzen verwijderd hou den van een vreemden vijand. Tot een volledig brand-blusch wezen behooren, zoo als men weet, behalve machines, een geoefend vast korps van spuitgasten, eene in alle richtingen door de steden aangelegde telegrafische verbinding met het bureau van den hoofddirecteur en een aanzienlijke voorraad van water in alle deelen der stad. Deze ma chine bestaat uit een met twee paarden bespannen wagen, van doelmatige lengte en breedte, die op vee- ren en vier hooge wielen rust en behalve den bok en ruimte tot staan voor het dienstpersoneel, een gemon teerde zuigperspomp van de 1ste grootte bevat enverder in geslotene en open ruimtensignalen, lantarens, brandmeters, waterreserven, handwerksgereedschappen, volledige uitrusting der bekende reddingsmaterialen, touw- en turnladders, uitrusting voor hulpmiddelen bij verwondingen door brand, en een tweewielige kar voor reserveslangen, die dichtgeslagen kan worden en 100 a 200 meter persslangen bergt. Bij zulk eene volledige blusch-inrichting is het bijna niet denkbaar, dat eene stad, met eene moedige bedie ningsmanschap, nog door zwaren brand kan worden geteisterd. Het uitbreken van brand verneemt de brand- directie aanstonds door middel van den telegraaf; het afrijden eener Volante kan twee minuten tijd vorderen, de rid tot het afgelegenste gedeelte der stad 6 minuten, het gereedmaken der spuit 2 minuten, dan kan, na 10 minuten, de eerste hulp met volle kracht verleend worden. Stoomkracht naar hetzelfde deel der stad overgebracht, vordert in het gunstigste geval minstens het dubbele van den tijd, en als het waarheid is, dat de werkzame hulp slechts bij 't begin van brand eene afdoende waarde heeft, dan zou men zeer goed kunnen aannemen, dat iedere brand kan worden gebluscht, voor dat de stoomkracht in werking komt. Zoo als wij uit eene vertrouwbare bron vernamen, heeft Amsterdam de leiding van en het bevel over het brand-bluschpersoneel opgedragen aan een wetenschap pelijk gevormden artillerie-officier, die van zijn kant de kern zijner manschap het eerste onderricht bij de beroemde brandweer te Berlijn proefondervindelijk laat ontvangen. Men mag verwachten dat van deze zijde eerlang een omstandig verslag over de capaciteiten krachtvolle werking der Volante met nauwgezetheid en zorg ontworpen, in druk zal verschijnen. De nationale vergadering van Frankrijk heeft jl. Dinsdag weder eene zeer onstuimige zitting gehouden. De linkerzijde had verlof bekomen de regeering te interpelleeren over hare gedragslijn en hare beginselen en deze werd op dien dag bij monde van Jules Favre gedaan. Het is er mede afgeloopen gelijk men voorzien had, De sgreker heeft onder een ge-

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2