GEMENGDE BERICHTEN. Yoor eenige dagen meldde de N. R. Ct. dat de lijn der N.Brab.-Duitsche maatschappij bij Boxtel van de Staatsspoorwegen was afgeslo ten door kettingen en balken. Het D. zegt daaromtrent het volgende: Naar men verneemt, is de afsluiting van den weg nabij het station Boxtel van de Noord-Bra- bantsch-Duitsche spoorwegmaatschappij alleen daaraan toe te schrijven, dat de directie van laatstgenoemde Maatschappij niet tijdig een richtige uitvoering heeft gegeven aan de over eenkomst, die zij gesloten heeft met de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, omtrent het gemeenschappelijk gebruik van het station te Boxtel speciaal wat den aanleg der sporen en de veiligheid van het verkeer betrefthoewel de treinen geregeld naar Goch loopen stappen de reizigers in en uit nabij het station Boxtel. Men verwacht echter, dat bin nen enkele dagen het werk gereed en de zaak geschikt zal zijn, ten minste er is alle hoop op. Yan Antwerpen wordt geschreven: Het Letterkundig Congres zal met het aange kondigd bezoek des Konings samenvallen. Er worden vele toebereidselen gemaakt tot feeste lijkheden van allerlei aard. Men meldt uit Antwerpen, dat aldaar jl. Vrijdag op het Belgische Staatsspoor de eerste proef is genomen om een trein in volle vaart te doen stoppen. Elk rijtuig was voorzien van een remtoestel, dat door middel van stoom in verband met de locomotief werd in werking gebracht. De proef slaagde volkomen; de trein van Brussel kwam in volle kracht aanstoomen tot onder het overdek van het stationspleinmaar op eens werd de trein in zijn vaart gestopt en dit geschiedde zelfs zóó zacht, dat de reizigers bijna geen schok gevoelden. KERKELIJKE ZAKEN en ONDERWIJS. Onze Hoogere Burgerschool staat weder een groot verlies te wachten door het vertrek van den heer E. Huizinga, benoemd tot leeraar en directeur van de hoo gere burgerschool met 5jarigen cursus te Veendam. Bij na sedert de oprichting onzer school daaraan verbonden, bracht hij niet weinig bij om haar in bloei te doen toenemen en was hij een gewenscht leidsman en onder wijzer voor velen. Tweemalen werd hij door de com missie van toezicht voor de betrekking van directeur voorgedragen en als zoodanig door de meesten zijner medeleeraren en door velen, die ir. onze burgerschool belangstelden, begeerd; maar zooals bekend is, stond de partijzucht in onzen gemeenteraad zijne benoeming in den weg. Dubbel aangenaam is het ons daarom, dat zijne verdiensten elders beter gewaardeerd worden ofschoon wij voor onze school zijn heengaan betreuren. Ook in velerlei andere betrekkingen, o. a. als lid der plaatselijke schoolcommissie en van het comité tot wering van schoolverzuim heeft hij der gemeente gewichtige diensten bewezen en daar hij ook als mensch bij velen hoog werd geschat, zal zijn gemis hier zeer worden gevoeld, maar ook de gelukkige herinnering aan zijn verblijf in ons midden, niet licht uitgewischt worden. Uit Bath wordt aan de N. R. Ct. geschreven. Werd voor eenigen tijd in deze courant melding ge maakt van eenige kleine gemeentenwaar velen zich niet wilden onderwerpen aan den zoogenaamd en vac- cine-dwang, en ten gevolge waarvan een groot aantal kinderen de school niet konden bezoekenthans kan worden medegedeeld, dat te Rilland (een der gemelde kleine gemeenten) de meeste ouders zich aan de wet hebben onderworpenzoodat èn de openbare èn de bijzondere school haar gewone aantal kinderen weder hébben opgenomen; alleen een drietal hoofden van huisgezinnen aldaar meenenuit overtuigingzich te jnoeten verzetten en laten privaat onderwijs aan hun kinderen geven. De zendingsfeesten volgen elkander met spoed op. Na die te Kloetinge en in net Oranjewoud zal Woens dag 23 Juli weder een zendingsfeest op Boekenrode bij Haarlem worden gehouden. De plaats is nog geen uur gaans van Haarlemaan de Zandvoortsche laan. Als sprekers zullen optreden; dr. IV. Beets, pred. te Utrechtdie de openingsrede zal houdenvervolgens dr. L. R. Beynenvan 's GravenhageHet gedenken van de dagen van ouds, vooral in onzen tijd te be hartigen. G. A. Hoog, pred. te HaarlemJapan, dr. G. H. Lammers, pred. te 's Gravenhage: De sociale quaes tie. T. M. Looman, van Amsterdam Verslag der zendings- vereenigingen. J. P. G. Westhoff, pred. te Arasterdam: Het seminarie op Java. Dr. A. W. Bronsveld, pred. te Haarlem: Sumatra. Dr. A. Capadose, van'sGravenhage: Israël. E. César Segerspred. te LeidenDe Gustaaf- Adolf-Vereeniging. J. van Goor, pred. te Oud-Loos- drecht: Des christens roeping om de zending te be vorderen. N. H.de Graaf, pred. te Amsterdam: Jethroos raad toegepast op de binnen- en buitenlandsche zending. E. Weiss, pred. te Haarlem.- Suriname, T. de Bruin, van Leiderdorp: De evangelisatie. J. Kruyt, zendeling van Modjo-WarnoDe Javaan en het christendom. F. J. P. Moquette, pred. te Sneek: Suriname, K. F. Creutz- lergpred. te Arnhem: le afscheidsredeM. Cohen Stuart, pred. te Rotterdam2e afscheidsrede. Den 24 zal te Haarlem in de Doelenzaal de zendings-conferentie fehouden worden. IV. H. de Graaf, pred. te Amster- am, zal de vraag inleidenWaarom ls het noodig dat elke zendingsvereeniging zich een afzonderlijk ge bied van werkzaamheid in de heidenwereld kieze? De andere vraag, in te leiden door dr. J, Riemens, pred. te Driebergen, luidt: Welke zijn de oorzaken, dat in het algemeen de evangelieprediking onder de dusge naamde beschaafde heiden volkeren minder vrucht draagt dan onder de onbeschaafde P Men schrijft ons uit Kloetinge van 19 Juli 1873. Zooals eenige jaren achtereen zou ook dit jaar de uitreiking plaats hehben van de getuigschrif ten voor getrouw schoolbezoek. Van wege de provincie waren bij de getuig schriften 5 premiën gevoegd. Doch door de ijve rige bemoeiingen van den district-schoolopziener, werd hier, zooals op eenige andere plaatsen, op zijn voorstel, door den gemeenteraad met alge- meene stemmen besloten het aantal premiën te verhoogenen op te voeren tot 20die ge voegd zouden worden bij de 36 getuigschriften. Met 0 verzuimen waren er 13, met 15 ver zuimen 14 en met 610 verzuimen 9 leerlingen, die allen een getuigschrift en 20 hunner, zooals gezegd is, daarbij eene premie kregen. Gisteren had in deze gemeente de uitreiking plaats. Reeds vroeg in den morgen zag men de nationale driekleur van het schoolgebouw wappe ren, terwijl het lokaal versierd was met bloemen, vlaggen en platen. Tegen elf ure werden, in het bijzijn van den schoolopziener, den burgemeester met 2 leden van den gemeenteraad en eenige ouders en belanghebbende ingezetenen, de premiën en ge tuigschriften den kinderen uitgereikt. Vóór de uitreiking voerde de Schoolopziener het woord. Nadat hij eerst de strekking der premiën en ge tuigschriften had verklaard, wees liij er ook op, dat Kloetinge, na Goes, de beste lijst had kun nen indienen, van alle plaatsen in zijn distriet. Na de uitreiking voerden nog het woord de hoofd onderwijzer en de predikant dezer gemeente. Na dat de kinderen eenige feestliederen hadden ge zongen, verlieten zij de school. Des middags om half twee kwamen wêer allen bijeen. Na wêer eenige muziekstukjes gezongen te hebben, begaven de kinderen zich, voorzien van tal van vlaggen, in optocht naar de woning van den Burgemeester, wien zij met zang begroetten en wien de onderwijzer in naam der kinders een woord van dank toebracht voor den genoeg lijken middag, dien hij den kinders had bereid. Van hier ging de stoet door de kom der gemeente, naar eene, aan de westzijde van het dorp gelegen weide, waar zij door den Burgemeester zouden onthaald worden op kersen en broodjes. Na hier lang te hebben getoefd onder het gunstig ont haal, afgewisseld met spel en zang, keerden de kinders in optocht wêer schoolwaarts, om kort daarna te scheiden. Dat er aan het jubelen en de blijdschap der kinderen haast geen einde was, be hoeft nauw gezegd te worden. Dank zij in de eerste plaats den schoolop ziener, die door zijne onvermoeide werkzaamheid, de hulpmiddelen tot het doel zóó rijk weet te maken; in de tweede plaats aan den hoofdonder wijzer, die door zijne aanhoudende bemoeiingen eensdeels bij de kinderen zeiven, anderdeels bij de ouders, zooveel tot de goed£ zaak heeft bijgedra gen, en die de jengd een onderwijs geeft, dat in alle opzichten degelijk mag heeten; in de derde plaats aan de Provinciale Staten en het gemeen tebestuur, die bedoelde hulpmiddelen zoo bereid willig ter beschikking stellen en in de vierde plaats aan den Burgemeester, die nimmer ophoudt wel dadig en aangenaam voor de schooljeugd te zijn. Maandag stierf te Heerenveen Jetzen Blinhsma, na genoeg 70 jaar oud. Hij was een allerzonderlingst mensch. Hoewel goed bemiddeld, leefde hij als een kluizenaar en als een bedelaar. Hij was steeds bui tengewoon slordig gekleedgeen mensch betrad ooit zijne woning. Het huis, dat voor jaren een knap ge bouw was, is nu geschikt voor afbraak. Hij beredderde alles zelf, tot zelfs de wasch en het koken van zijn eten. Maandag middag vond de weinige familie, die hij had, hem, nadat ze de deur hadden opgebioken, dood. In zijn huis was het steeds wonderlijk gesteld. Geen mensch zou gaarne bij hem hebben gewoond. Als vetweier hield hij koeien en schapen. De laat- sten bewoonden met hem het huis en logeerden in den winter in het voorvertrek. Hij bezat schoone stukken weiland en men gelooft algemeen, dat er op verborgen plaatsen veel geld voor den dag zal komen. Meestal was zijn huis bij dag en nacht gesloten en waakte hij bij nacht, terwijl hij een groot gedeelte van den dag sliep. De Globe meldt: Sedert eenige dagen worden de wandelaars te Weenen geplaagd door een vreemd soortig insect, welks steek veel overeenkomst heeft met die eener bij, doch minder pijnlijk is. Bij on derzoek is gebleken, dat dit insect in Perzie te huis behoort en men vermoedt, dat er eieren aanwezig waren in de naar de tentoonstelling gezondene Perzische oederen en hunne emballage en dat die eieren in en zonneschijn zijn uitgebroeid. De uitvoer van bessen, schrijft men uit Utrecht, die anders om dezen tijd vau het jaar met zulke aan zienlijke massa's om en in deze gemeente plaats heeft, is voor dit jaar van bijna geene beteekenis. Het aangebrachte wordt alleen voor het binnenland gebruikt. De oorzaak daarvan is vooral daaraan toe te schrijven, dat de markt hier hooger is dan elders en er weinig aanvraag uit Engeland is. Ing-ezondeti Stulxlxen. Of die Mijnheer de Redacteur der Nieuwe Goessche Courant ook beginselvast isIn de twee gemoe delijke stukjes no. 53 en 54, 8 en 11 Juli 11. komt dat woord slechts 25 malen voor, zeker tevens ter verfraaiing van den stijl. En zietin weerwil dat hij er de beginselen zoo ruimschoots, ja bij dozijnen heeft willen in pom pen, hebben de meeste kiezers gedaan of ze het niet begrepen, dat enkel en alleen ter wille der begin selen de heer van de Putte van kant moest worden gemaakt, niet om persoonlijke redenen o neenverre van dien 1 Hij, Redacteur, erkent ten volle zijne verdiensten, en laat er zelfs bij wijze van uitboe- zeming op volgen: „Och! dat de kiezers toch meer en meer mogen „overtuigd worden, dat het bij elke verkiezing minder „de betrokken personen der candidaten betreft dan „een oordeel over de beginselen, die deze voorstaan.'' Wie kan zoo iets met droge oogen lezen? Het is misschien dan maar gelukkig, dat de heer van de Putte is aangebleven, het afscheid tussohen hen zou wellicht al te roerend zijn geweest, en het vooral van den Redacteur zoo aandoenlijk gestel, tegen geen schokken bestand, zoude er te sterk onder heb ben geleden. De Redacteur der Nieuwe Goessche Courant heeft bij de verkiezingen nog veel invloed uitgeoefend. Hij heeft namelijk evenals prof. Buijs pleegt te doen, weer een3 gewaarschuwd„Kiezers, past op uwe neuzen" en ziet! dat hebben ze nu eens juist gedaan, want ze hebben den heer van de Putte behouden. Hansweert, den 17 Juli 1873. Men ziet hier dagelijks de provinciale stoomboot varen van Walsoorden op Neuzen visa versa en tus- schenliggende plaatsen, zoodat een reiziger, die des morgens van Walsoorden komt, met den eersten trein naar Holland rijden en des avonds weder terug zijn kan om mek de boot naar Walsoorden te varen; de boot blijft hier wachten des avonds tot 8 ure. Zoo ziet men, dat door de Provinciale Staten alles ge daan wordt om den reiziger te helpen. Doch nu bestaat op de halte.. Vlake dat gebrek, dat men daar geene bestel- of ijlgoederen mag laden of lossen, niet tegenstaande de trein toeh dagelijks moet ophouden voor de post. Het ware dan ook te wenschen, dat de Provinciale Staten dit ook aan den Minister ver zochten. Hun verzoek zou veel meer invloed hebben dar, het verzoek van een Gemeentebestuur of particulier persoon. Er komt aanvraag genoeg of men daar lossen of laden magja zelfs is Vlake een der drie plaatsen aan de spoorlijn, waar eene zeer schoone gelegenheid be staat om goederen aantebrengen. Ik bedoel natuur lijk Vlissiugen, Middelburg en Vlake. Ik meen, dat op de lijn VlissingenRoosendaal zoo geene gelegen heid meer bestaat. Men bezit thans een los- en lading plaats en slechts met kleine kosten kon daar langs een spoor gelegd worden; de gelegenheid bestaat er, het is hier alleen de vraagis men Vlake wel genegen? Men kan toch niet zeggen, dat er weinig passagiers medegaan, want volgens het jaarverslag over 1872 zijn er vervoerd te Vlake 24376, Kruiningen 12734, Bie- zeliuge 19444, Krabbendijke 14971 personen, en zie die drie laatste plaatsen hebben ieder een station en Vlake niet. En als men dan daar is, en er zijn wat passagiers, dan mag men het genoegen smaken om buiten te blijven staan of in een houten loods, bij goed weder is dit niets, doch wanneer het regent, en het regent hard en er is dan nog plaats in het armzalig lootsje, dan is men nog in geene deele vrij van den drop want het regent er flink door. Het is dan ook maar een lootsje of wachthuisje, dat vroeger op de brug stond. Ziet men naar andere stations of halten, overal zijn zeer nette wachthuizen gebouwd. Zoo is het ook met het perron. Dat is slechts ge maakt voor twee a drie wagens, niet meer. Wil men mede rijden dan kan men met gevaar er opklimmen afgaan is mede zeer moeielijk. Men moet dan ook zien, hoe de passagiers er zich aan den trein vast klemmen, Is dit voor mannen nog toetegeven, voor vrouwen en kinders is dit in geene deele te doen. Zoo is het ook des avonds met den laatsten trein, als men daar aankomt, dan ziet men zeer weinig licht, dat mocht ook wel wat beter zijn. Wij zullen dan maar hopen, dat de provinciale Staten, daarvoor willen zorgen, en zich niet zullen doen af schrikken, terwijl zij ook voor hunne booten daarbij belang hebben. Indien men dan voorloopig maar toe wilde staan het lossen van bestel- en ijlgoederen, dan kou later ook de tijd komen om groote partijen te doen lossen of laden. Men moet immers toch den trein doen ophouden voor de brievenpost?! Aan de Redactie van de Goessche Courant. Als Goessenaar lees ik steeds met bijzondere be langstelling uwe geachte courant, want het gaat door, wat dr. S Piccardt in zijne algeraeene inleiding van de „bijzonderheden uit de geschiedenis der stad Goes" zeide, nl.: dat de aangeborene liefde van ieder tot zijn land, in zeker opzicht ook geldt van de plek, die wij in engeren zin onze geboorteplaats noemen; vooral doet het den niet gevoellooze aan, wanneer op die plek belangrijke gebeurtenissen plaats hebben, wier nuttige invloed zich tot verre buiten zijne gren zen doet gevoelen, en hoeveel te meer moet het hem dan niet treffen, wanneer er iets plaats heeft, zoo als een „Zendingsfeest", hetwelk gunstigen invloed over de gansche wereld, over het gansehe menschdom bedoelt; voorwaar een grootsch idee Want de wereld is ruim en de menschelijke familie groot. Te Kloetinge of Kluitinge 2) had daa alzoo het „Zendingsfeest'1 plaats. Even als altijd, wanneer ik van „Zending" of „Zendelingen'' hoor, herinnerde mij dat feest met zijne ijverende sprekers, wederom aan het gevoelen, dat zekere Minister jaren geleden in de Kamer Volgens zeker statisticus telt zij 1,288,000,000 zielen. 2) Zie J. ah Utrecht Hresselhuis. Wandelingen door Z. en N, Beveland. 1 stukje blad 38.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2