1873. N°. 84. Zaterdag 19 Juli. 60ste jaargang. MIDDELBAAR ONDERWIJS. HAVEN TE GOES~ herstelling van de Havenboorden, het water uit de haven zal worden afgelaten van Woensdag den 23 af tot en met Vrijdag den 25 dezer. KENNISGEVING. BINNENLAND SC HE BERICHTEN. lets over in- en uitwendige toestanden van ATCHIN, GOËSSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag. Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels h/1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat, naar aanleiding der gehouden examens op de Hoogere Burgerschool alhier zijn be vorderd: van de voorbereiaings- tot de le klasse: 1. W. van Kalmthout. 2. J. D. Fransen v. d. Putte. 3. W. M. Geill. 4. A. J. van Heel. 5. J. II. A. P. Overman. 6. J. Kakebeeke. en voorwaardelijk: H. P. Callenfels. j J. G. Zandijk. H. C. J. Dominicus. van de 1ste tot de 2de klasse: 6. J. M. Huizinga. 7. H. J. G. Hartman. 8. A. E. Janssen. 9. M. J. de Jongh. 1. J. E. H. Bakhuis. 2. J. Ossewaarde. 3. L. G. Krol v. d. Hoek. 4. A. Elzevier Stokmans. 5. -J. H. J. Bartelse. en voorwaardelijk: W. J. Hartman. I J. J. den Bouwmeester. K. Schraver. L. J. C. Kegelaar. van de 2de tot de 3de klasse 1. M. W. Hildernisse. 3. A. M. Kakebeeke. 2. G. F. W. Geill. I 4. C. de Jongh. en voorwaardelijk: B. A. Overman. C. B. M. van Citters. van de 3de tot de 4de klasse: 1. Ph. M. van der Mandere. 2. H. A. Janssen, en voorwaardelijk C. H. G. Hartman, van de 4de tot de 5de klasse 1. H. D. L. Bouricius. I 3. O. Verhagen. 2. Pli. Stijnis. Goes, den 17 Juli 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, om de en dat gedurende dien tijd de haven niet te bevaren zal zijn. Goes, den 18 Juli 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M.[ P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. OPENING DER JACHT OP WATERWILD. 02 COMMISSARIS DES KONINGS IN DE PRO VINCIE ZEELAND, Gezien het besluit van heeren Gedeputeerde Staten, van den llden dezer, no. 107; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 (Staatsblad no. 87); maakt bekend, dat de opening der jaclit op waterwild bedoeld in art. 17, laatste lid, dar voornoemde wet, in deze provincie door Gedeputea de-Staten is bepaald op Maandag den 28sten Juli aanstaande. Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad ge plaatst en afdrukken daarvan, in plano, zullen aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 15den Juli 1873. De Commissaris des Konings voornoemd, R. W VAN LIJNDEN. GOES, den 18 Juli 1873. EERSTE KAMER. Per telegraaf. In de zitting van heden heeft de heer van Goltstein gevraagd of het ministerie zijn ontslag heeft ingediend, en zoo niet, wat het voor nemens is te doen? De Regeering zaljheden avond antwoorden. Het Ontwerp-grondbelasting gebouwde eigendommen is aangenomen met 22 tegen 12 stemmen. KTelf'aartsdijk. Van de 80 kiezers zijn slechts 4 (en onder deze, 2 door ziekte) achtergebleven. Er waren alzoo 76 geldige stemmen, van welke J. Noteboom 41, D. Goet- heer 38, J. de Visser 36 en J. J. van Weel Dz. 34 bekwamen. De eerstgenoemde is alzoo als af tredend lid herkozen, terwijl eene herstemming moet geschieden tusschen D. Goetheer (aftre dend lid) en J. de Visser. Voor de buitengewone vacature erlangden I). W. den Herder 38 en J. Kallemein 37 stem men, zoodat ook die beiden* in herstemming komen. Mi attend ij Jee. Van de 45 kiezers waren opgekomen 25. Herkozen C. Koert met 23 en J. Feytel met 20 stemmen. WemeldInge. Getal kiezers 70. Ingele verde geldige biljetten 46. Gekozen de aftre dende leden A. Dominicus en C. Lindenbergh respect, met 43 en 41 stemmen. Kruiningen. Getal kiezers 120. Ingele verde biljetten 70. Van onwaarde 2. Rest 68. Gekozen de aftredende leden W. Nieuwenhuijse met 63 en J. K. van den Brink met 46 stem men, terwijl C. der Weduwen 13 stemmen bekwam en de overige stemmen op verschil lende personen verdeeld waren. Schore. 35 kiezers. Ingeleverd 23 biljet ten. Van onwaarde 1. Rest 22. Herkozen de aftredende leden J. Zuijdweg met 18 en J. Klap met 17 stemmen. Wisse. Van de 38 kiesgerechtigden hebben 16 gestemd. Herkozen Jan Mol met 14 en Jan Kloosterman met 13 stemmen. Ovesand. Kiezers 45. Geldige stemmen 32. Herbozen Jan Marinusse Rijk met 20 st. en gekozen Hugo Adriaan Mol met 17 stemmen. Driewegen. Kiezers 30. Geldige biljetten 21. Herkozen Giljam Nijsse Augs.zn. met 17 en Jacobus Krijger met 16 stemmen. Oudelande. Getal kiezers 29. Ingeleverde geldige biljetten 18. Herkozen Pieter van Win- gen met 13 stemmen, terwijl eene herstem ming moet plaats hebben tusschen Adriaan Mol Pz. en Pieter Mol Johz. welke ieder vijf stemmen bekwamen. Baarland. Getal kiezers 40. Ingeleverde geldige biljetten 31. Gekozen Jan Priem met 27 stemmen en Sies Los met 19 stemmen. Beiden hebben nimmer zitting in den raad gehad. Het aftredend lid, de heer G. Burgerhoudt had zijn verlangen te kennen gegeven om niet meer in aanmerking te komen, door zijn ver gevorderden leeftijd. Cats. Getal kiezers 28. Ingeleverde gel dige biljetten 24. Gekozen bet aftredend lid A. Markusse met 21 stemmen. Herstemming tusschen het aftredend lid M. R. van den Brink, die 12 en J. Tazelaar, die 11 stemmen ver kregen. Colijnsplaat. Getal kiezers 102. Inge leverde geldige biljetten 51. Gekozen de af tredende leden N. Tazelaar en L. veen der Moer, ieder met 42 stemmen. Borssele. Van de 58 kiezers zijn 46 op gekomen herbozen J. Rottier Lz. met 42 en C. Pover met 29 stemmen. In de plaats van het aftredende lid P. Minderhoud, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, is gekozen: A. Polderdijk met 30 stemmen. Kapelle. Uitgebracht 63 stemmen. A. Meijaard bekwam 47, J. v. Striën 30, M. Nieuwenhuize 15, A. Nijsse 9, M. Bruinooge 8, M. Schippers 5, M. v. Boven 3, Th. de Klerk 2 en 7 verschillende personen. 1 stem. Herkozen. A. Meijaard en herstemming tus schen J. v. Strienaftredend lid, en M. Nieu wenhuize. Mllewoutsdijk. Uitgebrachte stemmen 26. Gekozen J. v. Liere met 20 en A. Mol met 19 stemmen. Cortgene. Getal kiezers 59 ingeleverd 37 biljetten, waarvan 3 van onwaarde. Her kozen de heer Jacob Verhulst Wz. met 33 en de heer Salomon Rademaker met 31 stemmen. Waarde. Voor de periodieke aftreding in VI. Kiwa is ingenomen door de Russen. De we tenschappelijke en handelsreiziger zal gerust de woestijn van Midden-Azie kunnen doortrekken; de naburige volken, de Perzen o. a. zullen 'snachts het hoofd gerust kunnen neerleggen; de vrees der mannen, in den slaap overvallen en vermoord te worden, zal ophouden; evenzeer de vrees der vrouwen om zich en hare kinde ren geboeid weggesleept te zien om op de sla venmarkt van Kiwa of Bokhara aan den meest biedende te worden verkocht. De zege is den Russen gemakkelijk gevallen en de Turkoman- nen die als de stoutste roovers bekend stonden,- zijn' gebleken ellendigs poldaten te zijn, toen zij tegenover een vijand stonden, die, vastberaden en goed aangevoerd, hen onverschrokken in de oo°-en durfde zien. Honger en dorst hebben de Russische troepen verduurd en hunne beloo ning is geweest, dat zij op de pleinen van de hoofdstad hebben mogen uitrusten, vervrolijkt door hun eigen militaire muziek. Hoe zal het met Atchin gaan? Over een paar maanden zal de strijd tegen Atchin weer beginnen. Den laatsten keer zijn de maatregelen niet goed genomen en het blijkt langsamerhand, dat de natuur niet alle schuld had aan het misluk ken der expeditie. Moeielijkheden blijven er altijd. In den regenmousson liggen de schepen benoorden Atchin veilig, in den droogen mousson is het uitstekend weer voor militaire manoeuvres maar het landen hoogst moeielijk, en de sche pen zullen vrij wat moeite hebben voor anker te blijven. Yoor kleine schepen schijnt dit even wel niet het geval; althans koopvaarders, die jaren lang ,de peperhavens te Atchin voortdu rend en in elk saisoen hebben bezocht, hebben geen last bij het aan wal komen gehad doch de groote schepen schijnen verder van den wal te moeten ImjYen, Er blijft evenwel veel onzekers omtrent de heerschende winden heerschen en natuurkundi ge zoowel als geographische boeken blijken niet goed op de hoogte te zijn van die belangrijke verschijnselen. Zelfs beschaafde en ontwikkel de officieren geven toe, dat het moeielijk is daar omtrent voor alle streken iets beslissends te zeggen. De aardrijkskunde heeft dus op dit punt in on zen Archipel een vruchtbaar veld ter bearbeiding. Zeker is het, dat er zich op nieuw moeielijkhe den zullen opdoen en toch bestaat er geen rede tot twijfel aan de zege onzer wapenen wanneer de troepen met kalmte en beleid worden aangevoerd. Er is geen voorbeeld in de geschiedenis be kend, dat een onbeschaafd of half beschaafd volk het op den duur in den oorlog heeft kunnen uithouden tegen een volk, dat in beschaving hooger staat. Moge Atehin al machtiger zijn, dan wij eerst hadden gedacht, Beaumont gewe ren, getrokken stukken en mitrailleuses, door on versaagde soldaten bediend en deze goed aan gevoerd, zullen de Sumatranen doen zien, dat feiten gaan boven grootspraak, en dat de bedaar de moed van een beschaafd volk zal zegevieren boven de onstuimige doodsverachting, die een gevolg is van kunstmatige opwinding van pries ters en politieke intriguanten.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1