BIJVOEGSEL VAM BE GOESSCHE COURAWTN 81. Zaterdag 12 Juli 1873. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOES, den 11 Juli 1873. Wij vestigen de aandacht der ingezete nen op de advertentie van den heer Bamberg, •waarbij hij eene voorstelling op a. s. Zondag avond, tegen geringe entree, annonceert. De voorstelling is voor ieder toegankelijk en bij gunstig weder is 't in den tuin der sociëteit een aangenaam zitten. Bovendien de echte Bambergen zijn meesters in de kunst om het publiek aangenaam bezig te houden, en deze schijnt een pur sang te zijn, Wij gelooven dus dat men zich 't niet bekla gen zal deze vijfentwintig cents op 't al taar van behendigheid en voor een avond waarin men met de zijnen gezellig en aangenaam bij een kan zijn, geofferd te hebben. De heer Savogeau te Valencia is, na vele jaren opmerkingtot het resultaat gekomen dat de verschijnselen in een kop koffie een uit stekende barometer zijn. Laat men de suiker rustig oplossen zonder te roerendan vertoo- nen zich aan de oppervlakte der koffie blaas jes lucht. Vormen die een schuimige massa midden in het kopjedan kan men rekenen op duurzaam schoon weder. Zet het schuim zich in een ring tegen de wandendan ver wachte men zwaren regen. Blijft het schuim •hangen tusschen wanden en middenpunt, dan wordt het weder veranderlijk; drijft.het in één massa naar één punt aan den wand, dan komt er een matige regen. Welk weêr het worden zalals men geen suiker in de koffie gebruikt, zegt de heer S. van Valencia niet. De Arnh. Ct, ontleent aan een particu lieren brief uit Sumatra het volgende »Het is nu gebleken, dat de generaal Koh ier niet is gesneuveld bij de bestorming der Moskee, ook niet onder of met de hand aan het vaandel, gelijk door sommigen poëtisch werd voorgesteld, maar bij gelegenheid, nadat de Moskee reeds in ons bezit was en de vij and er uitgejaagd, dat hij éene verkenning aan den open kant van het achterdeel van het ge bouw deed. Toen schijnt een schot met een poemaras op hem door den vijand gemunt te zijn, die door den linkerarm heen het hart wondde en onmiddelijk den dood veroorzaakte. Hij heeft alleen gezegdo Godik ben ge wond," waarop zjjn adjudant Marinkelle, naar zijn arm ziende, nog zeide: „Stel u gerust, generaal, het is slechts een schampschot," maar meteen viel hij dood neder. Reuter's Office seint, onder dagteekening van 22 Juni, uit Freetown (Sierra Leona): De Engelsche troepen en mariniers hebben den 14 de stad Elmina verbrand, omdat de inwoners de Ashantijnen ijverig hielpen, door hun wapenen en ammunitie te verschaffen. De stad is geheel verwoest. De Ashantijnen zijn meester van het geheele land tot de Cape Coast en Elmina. Er zijn weder berichten ontvangen uit Batavia loopende tot den 24 Mei. Het voor naamste nieuws, medegedeeld in het algemeen overzicht van den Indiër, komt hierop neer: De regeeringscommissaris, de heer Nieuwen- huyzen, is den 23 Mei van Atchih te Batavia teruggekeerd. Ook de stoomschepen Vjambi en Sumatra lagen ter reede van Batavia. De eerste bracht kolonel Koopman aan. Na zijn vertrek van Atchin heeft de blokkade terstond met wat meer ernst plaats gehad en is o. a. eene brik, onder Engelsche vlag, die bij onderzoek bleek geschut tusschen peper te hebben geborgen, voor de hoofdstad van Atchin bestemd, naar Penang opgebracht. In een telegram uit Padang van den 21 Mei wordt gemeld, dat ruim honderd inlandsche hoofden uit de bovenlanden aldaar zijn aange komen om den Gouverneur der Westkust te verzoeken den hadat beter te eerbiedigen, daar zij anders voor de gevolgen niet instonden. Het voorloopige rechterlijk onderzoek tegen den assistent-resident van Priaman was aangevangen. Het garnizoen van Singkel was versterkt door troepen uit de bovenlanden en artillerie van Padang. Uit Penang wordt gemeld: »Een schoener van de Westkust rapporteert, dat een Holland- sche stoomboot met vier praauwen onder At- chineesche vlag op sleeptouw gepasseerd is. Het bericht vereischt bevestiging. De invoer van rijst naar de haven is verboden en ons gouvernement weigert passen voor het trans port van opium naar Atchin aftegeven. Den Hollanders echter is toegestaan vee, pluimge dierte enz. uittevoeren. De kooplieden van Pe nang vinden dat eenigszins onbillijk." De formatie der tweede Atchineesche expe ditie is vastgesteld, maar wordt geheim gehouden. De commissie, welke een enquête moet in stellen naar de leiding der expeditie tegen Atchin, heeft reeds zitting gehouden. Zij bestaat uit mr. der Kinderen, president, gene raal Verspijckkolonel Kroesen, waarnemend lid van de Algemeene Rekenkamer, kolonel Hoedtopzettelijk van Soerabaija opgeroepen, kolonel Maarschalk, de inspecteur over het loodswezen de Laat de Kanter en de majoor Schroder, lid van het Militair Hooggerechts hof. Als secretaris fungeert de 1ste luitenant der infanterie van Ham. L A

Goessche Courant | 1873 | | pagina 5