G. H. KAKËBEËKE J. A. A. FRANSES VA?i DEPUTE, BINNENLANDSCHE BERICHTEN. op de gewensehte plaats te brengen, verkregen zij hunnerzijds niets. Ieder herinnert zich nog de „verkeerde deur" van den heer Saaijmans Vader -, de benoemin gen in den Raad zelf, die van weinig zucht ge tuigen om Catholieken een billijken invloed in de administratie te verzekeren; en thans gaat de N. G. Courant zelfs zoover, dat zij open lijk den spot drijft met hetgeen tot de plechtig heden der Catholieke kerk behoort en eene brutale heiligschennis tot eene „kluchtige ge beurtenis" verheft. Wij zijn genoodzaakt hier ons overzicht te staken, ofschoon het ons waarlijk niet aan stof ontbreekt om onze meening nader te staven. Veel wat wij niet opsomden zal bovendien bij de belangstellende kiezers nog wel in herinne ring zijn. Doch hoe onvolledig ons overzicht ook moge zijn, het is meer dan voldoende om aan te too- nen, dat wij ons op den verkeerden weg be vinden; dat wij den goeden weg hebben ver laten, waarop onze gemeente tot voortdurende welvaart kon gebracht wordendat wij de waar lijk bekwame mannen, die het wel meenden met onze gemeente, van ons vervreemd hebben; de mannen, die er op uit waren onze gemeente, telkens nieuwe bronnen van bestaan te openen dat langzamerhand ons bestuur voor een groot deel in handen is geraakt van personen, die noch doOT zaakkennis, noch dóór een helder inzicht, noch door ernstige toewijding aan de belangen der gemeente uitmuntenmannen die, ofschoon in hun eigen werkkring achtenswaar dig, in den Raad slechts de rol vervullen van marionetten, wier bewegingen zich regelen naar den wil van den eerzuehtigen meester, die de draden in de hand houdt en zelf zijne plaats in den Raad slechts beschouwt als eene sport van den ladder, waarlangs hij tot hooger standpunt hoopt te geraken. Dien weg moeten wij verlaten, zullen wij ons zelf en onze kinderen niet eigenhandig in het verderf storten. En daarom, welgezinde kiezerslaten wij vooral bij deze verkiezing eenparig zorg dragen, dat men ons het goede dat wij nog in den Raad hebben, niet ontroove. Herkiezen wij onze beide ijverige raadsleden-wethouders: en én vereenigen wij ons om voor de overige va catures de beste keuze uit de aanbevolenen te doen, waarvoor wij de aandacht vestigen op de personen, aan het hoofd dezes genoemd. CT—M—— GOES, den 11 Juli 1873. Voor de dienst in Nederl. Indië zijn benoodigd ongeveer twintig onderwijzers, bij voorkeur ongehuwd, die in bet bezit zijn eener acte van bekwaamheid als hoofd- of als hulp- onderwijzer, en van eene aanteekening voor eene vreemde taal, bij voorkeur de Fransche. Hoofdonderw.beneden den leeftijd van der tig jaren, en hulponderw.beneden den leef tijd van vier en twintig jaren, die genegen zijn zich op den voet, onder genot der voor deden, en onder de verplichtingen, omschreven in de Koninklijke besluiten als ouderwijzer der derde klasse aan 's lands dienst in Ned. Indië te verbinden, kunnen zich tot nader bericht aanmelden bij een op zegel geschreven aan het Dept. van Koloniën gericht, en aan den heer dr. M. P. Undoinspecteur van het lager onderwijs in Zuidholland, te 's Gra- venhage, franco in te zenden request, onder overlegging van de in de St.-Ct. opgegeven bescheiden. Met zekerheid verneemt men, dat generaal Van Swieten den 16 dezer per Fransche mail naar Oost-Indië zal vertrekken. Eene aanzienlijke massa volks bevond zich gisteren tegen 2 ure op onze straten om den optocht der schoolkinderen te aanschouwen, aan wie door 't comité tot wering van schoolverzuim het gewone algemeen feest was bereid. Precies ten 2 ure verliet de stoet het Slot Ostende en aanvaardde in opgewekte stemming den tocht naai de weide waar 't feest zou gegeven worden en die te Wilheüininadorp lag. Voorafgegaan door muziek en begunstigd door zacht zomerweder viel den kinderen de tocht licht, blijkbaar uit het aanheffen van lieve kinderliederen, zoodra de muziek eenige oogenblikken stil hield. Halfweg Wilhelminadorp gekomen ontwaardde men reeds op eenigen afstand het gemeentebe stuur van Wilhelminadorp dat met de kinderen van dat dorp, aangevoerd door hun hoofdonderwijzer, met vlaggen den optocht uit Goes tegemoet kwam. Tot elkaar genaderd, ontmoetten het eerst het bestuur van het comité en 't gemeentebestuur van genoemde plaats elkander. De burgemeester, de heer G. J. van den Bosch, heette den stoet welkom in zijne gemeente. Het was hem niet alleen hoogst aangenaamdat dit feest in zijne gemeente plaats hadmaar tevens, dat het comité zoo bereidwillig gevolg had gegeven aan de aanvrage van Wilhelminadorji's gemeente bestuur om de kinderen dier plaats gemeenschap pelijk met die van Goes te doen feestvieren. Hij hoopte, dat alles in de beste orde mocht afloopen en gaf de verzekering daartoe gaarne te zullen medewerken en het pogen van 't comité op hoogen prijs te stellen. De voorzitter van het comité dankte namens het comité voor dezen welkomstgroet op de grens der gemeente en voor de medewerkingdie het comité van het bestuur van Wilhelminadorp had ondervonden door het afstaan van het terrein en de verdere vergemakkelijking in de verschil lende voorbereidende maatregelen. Hij gaf de ver zekering dat het comité wederkeerig zeer inge nomen was met het gedaan verzoek van het be stuur van Wilhelminadorp en zag daarin een bewijs, dat de werking van het comité bij dat bestuur op prijs wordt gesteld. Hij hoopte, dat de band, die op 't punt van wering van schoolverzuim door dit gemeenschappelijk feest tusschen twee ge meenten was aangeknoopt tot meerdere samenwer king aanleiding zou geven en andere gemeenten dit voorbeeld mochten volgen. Na deze wederzijdsche hartelijke toespraken, stel de de stoet uit Wilhelminadorp zich aan het hoofd en voort ging het naar de uitgestrekte schaduw rijke weidedoor de goede zorgen van den heer G. J. van den Bosch uitgekozen en welwillend be schikbaar gesteld. Het is ons niet mogelijk eene beschrijving te geven van het genot, dat de kinderen daar smaakten. Met allerlei gepaste kinderspelen bezig gehouden, gretig gebruik makende van de wedstrijden, waar voor eenige kleine prijzen waren uitgeloofd, behoorlijk onthaald op lekkere melk en beschuitgenoten niet alleen de kinderen, maar ook het groot aantal belangstellenden, dat tegenwoordig was, van 't waar lijk lief en onschuldig feest. Voor velen was dan ook het uur van vertrek veel te vroeg geslagen. De kinderen hadden 't vol gehouden tot laat in den avond, maar 'tcomité meende het wenschelijk dat de kinderen ten 8 ure te huis waren. In optocht ging het nu weder van de weide. Aan de brug te Wilhelminadorp gekomen, namen de autoriteiten van het dorp en de kinderen on der wederzijdsche dankbetuigingen afscheid van de Goessche jeugd en van de leden van het comité. 's Avonds omstreeks 8 urearriveerde de stoet op de Groote Markt alhierwaar een kring gevormd werd en waar de voorzitter van het comité den kinderen op hartelijke wijze toesprak en tevens de mededeeling deeddat wellicht een volgend jaar eene andere wijze van schoolfeest zou gevolgd wor den, waarbij de meerdere of mindere verzuimen, die gemaakt waren, van invloed zouden zijn. Hij spoorde de kinderen daarom aan vooral van heden af trouw de school te bezoekenen onder 't aan heffen van 't nWien Neêrlands bloed," en na dankbetuiging aan de Harmonieging men uiteen. Het comité is uitstekend geholpen door eenige dames en vooral door de dames onderwijzeressen en het verder personeel van de beide bewaarscholen, wier goede zorgen en leiding der spelen op het terrein niet weinig hebben bijgedragen om dit lieve feest te doen gelukken. Onaangenaam was voor het comité de ervaring, dat het bestuur der bjjzondere school bedankt had voor de uitnoodiging om de kinderen dier school aan 'tfeest te laten deelnemen, maar voldoening tevens de omstandigheiddat vele ouders van kin deren dier school aan 't Comité hunne verontwaar diging hebben te kennen gegevendat het bestuur dier schoolzonder hen te raadplegende uitnoo diging voor hunne kinderen heeft afgeslagen, eene verontwaardiging, die gisteren publiek door ver schillende personen werd geuit. Ten slotte is het ons aangenaam hierbij te kun nen wijzen op het aanvankelijk herleven onzer Har monie die 't Comité goede diensten heeft bewezen. Geleid door den nieuwen directeur, den heer Schmid, gepensioneerd kapelmeester van het 36 reg. inf., bleek het, dat zij in weinige dagen goede vorde ringen had gemaakt na het lang stilliggen. Naar wij vernemen, is de heer Schmid voorne mens alhier piano- en muzieklessen tegen matigen prijs te gevenom daarin tegelijk eenigszins te ge- moetkoming te hebben voor zijn heen en weder reizen uit Bergen-op-Zoom ten behoeve van de Harmonie. Allen dus die er prijs op stellen dat wij hier een goed muziekcorps bezitten, hebben er belang bij de poging van den heer Schmid te steunen. Zijn wij wel onderricht, dan zou, bij eenige toename van de lessende heer Schmid in Goes komen wonen, dat zeker ook met het oog op onze Har monie, zeer gewenscht zou zijn. Wij eindigen ons verslag niet, dan na een woord van dank aan de Goessche ingezetenen die door hunne bijdragen het comité ook weder tot het geven van dit feest hebben in staat gesteld. Moge het comité verder dien steun genieten en zijn pogen om het schoolverzuim bij alle scholen in deze gemeente tegen te gaan, steeds krachtdadige ondersteuning ondervinden. Broederlijk stelt de Nieuwe G. Ct. de heeren van AsperenVervenne en F. S. A- Knitel bij elkander als candidaten voor den Raad en wil bet dan doen voorkomen alsof beiden één gemeenschappelijk godsdienstig be lang hebben tegen derden. Wij durven van de oprechtheid van den heer Vervenne ver wachten, dat hij tegen deze voorstelling zal opkomen, ook op grond van de door hem mede onderteekende circulaire in het Christelijk Volks blad" van 24 Mei jl. waarin giften worden gevraagd voor den rondreizenden predikant in Zuid-en Noord-Beveland A. van Schelven aan allen, die leed dragen over de ontzettende ver woestingen, door het modernisme en ULTRA- MONTANISME in den boezem van zooveel Hervormde gemeenten aangericht.» Niet dus de orthodox-gereformeerde en de roomsche hebben den liberaal als gemeenschap- pelijken vijand te beschouwenmaar wel heb ben roomsche en liberaal in den orthodox ge reformeerde voortaan, ieder voor zich, een be strijder aan te merken. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot bekrachtiging van den onder- handschen verkoop van de zeewering der redoute, op het Schor te Bergen-op-Zoom aan P. J. A. de Koker en C. A Daverveldt, eigenaren van den Geertruidapolder. Het Vad. zegt, dat wat omtrent de plannen van het ministerie tot dusver ge meld is, niet anders dan gissingen kunnen zijn, en op dit oogenblik, naar dat blad verneemt, noch geen besluit is genomen. De minister van oorlog treedt zeker af, maar dat men het ont slag van dien minister nog voor de terug komst van Z. M. in de Staats Ct. zal zien is niet waarschijnlijk. Wij vernemen dat in een vergadering der centrale commissie voor het Thorbecke- monument besloten is de vervaardiging van het monument optedragen aan onzen zoo gunstig bekenden landgenoot Ferdinand Leen hof, thans te Parijs woonachtig. De heer Leenhof had bij de commissie een model in gediend, dat in alle opzichten de goedkeuring wegdroeg. Vad.) Dr, Verwey, te 's Gravenhage, heeft in de Gemeentestem van den 7 July eene beschrij ving met schetsteekening gegeven van een dorps lazaret voor acht bedden (waartoe een vierkant terrein van 600 vierk. meters vereischt wordt) volgens het paviljoen- en barakkenstelsel van dr. Niese, te Altona. Dr. Verweij zegt: «Daar mijn eenig doel is mijne landgenooteD van dienst te zijn, behoeft men zich door vrees voor onkosten niet te laten terughouden van het vragen om inlichtingen of terechtwijzingen. Zij zullen kosteloos door micldel van de Ge meentestem worden gegeven.» (Zie vervolg berichten in het bijvoegsel.) BENOEMINGEN EN BESLUITEN. Benoemd tot gezworen van den polder Adriaan, H. Roeloftot dijkgraaf van den polder Kruiningen M. de Jonge-, tot gezworen van den polder Nieuwland, J. Verlaretot gezworen van den polder Noord Kraai- jert, W. Karelse-,tot gezworen van de polder Wester- land, A. van Weel, tot dijkgraaf van den polder E- manuel, L. van Doorn, en tot plaatsvervanger van den dijk— §raaf P. Kakebeeketot dijkgraaf van den polder Nieuw abbinge, J. van Damme tot gezworen van de polder Maags, Butijn-, tot gezworen van den polder Oost (Krabbendijke), J. van Liere-, tot gezworen van den polder Krabbendijke, A. de Kok-, tot lid der commis sie voor de uitwatering der polders Stoppeldijk c. s. E. D. Sergeant-, tot dijkgraaf van den polder Oude Kraaijert, M. Meulenborg. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. De synode der Hervormde kerk heeft besloten het oud synodaal archief, waarin hoogst merkwaardige,

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2