1873. N°. 80. Donderdag 10 Juli. 603te jaargang. Het oogenblik der verantwoording. in. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Tii ,iu i COURMT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels il 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4, regels bedragende en contant betaald, 20 c. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Veijüag avonduitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Hoe dacht de burgerij over den gang vau zaken? De meerderheid der kiezers zeker niet ongunstig; want toen in 1867 de heeren van de Putte en de Kanter, die beiden een werk zaam aandeel aan de ingevoerde hervormingen genomen hadden, als raadsleden moesten aftre den, werden zij dadelijk bij de eerste stemming herkozen. Er waren er echter ook in de ge meente, die minder tevreden waren. Vooreerst de zoodanigen, die uit vijandschap tegen het openbaar onderwijs, alle uitbreiding en beves tiging daarvan met leede oogen aanzagen; ten tweede, zij, die, minder met de gemeentelijke administratie bekend en alleen op het uiterlijk oordeelende, uit beduchtheid voor hunne beurs, wantrouwend de nieuwe uitgaven gadesloegen. Hun aantal was echter niet groot en hunne bezorgdheid te oprecht om tot onedele oppositie over te slaan, en de tijd en beter inzichten zouden hen wel met de nieuwe orde van zaken verzoend hebben, vóór dat het tot eenige open bare botsing of tweedracht in de gemeente was gekomen. De treurige gebeurtenissen echter van die dagen op algemeen politiek terrein, zouden ook in Goes haren invloed doen gevoelen. De optreding van het onzalig ontbindings ministerie Heemskerk-van Zuijlen bracht aan Goes een even onzalig geschenk in den persoon van jonkheer J. J. Pompe van Meerdervoort, die in strijd met recht en billijkheid, met voorbij gang van twee, in rang, leeftijd en aanspraken boven hem staandemede-sollicitanten, op de voordracht van den heer J. Heemskerk Az. tijdelijk Minister van Justitie in plaats van den overleden Borret tot lid der rechtbank werd benoemd, ter vervanging van den heer Saaijmans fader, die als zoodanig zijn ontslag had genomen. Wie jonkheer Pompe noemt, noemt tegelijk de Nieuwe Goessche courant en de partij, die door middel van dat orgaan, den boventoon in de gemeente heeft weten te erlangen. Wij zullen ons thans niet bezighouden met- de vraag, welke motieven'fax. Pompe, die vreemd was aan Goes, er geene belangen had of ver tegenwoordigde en totaal bij de ingezetenen on bekend was, bewogen hebben onze arme gemeente tot terrein van exploitatie uittekiezen; wij con- stateeren alleen het feit, dat hij het blaadje van wijlen P. van Os, waanzinniger gedachtenis, onder zijne machtige bescherming nam en de redactie van de Nieuwe Goessche courant aan vaardde, onder aankondiging, dat deze voortaan de „conservatieve" of „nationale" politiek zou verdedigen. In tweeërlei opzicht bleek de nieuwe redactie van hare voorgangsters te verschillen. Taal en stijl werden beschaafder, en de uitdrukkingen meer gematigd. Doch wat de courant in den vorm aanwon, verloor zij in dubbele mate wat strekking en inhoud betrof. Want de ruwe, opgeschroefde, vaak lachwekkende denkbeelden door vroegere redacties verkondigd, waaraan men ten minste eene hooge mate van oprecht heid niet kon ontzeggen, werden vervangen door een consequent doorgezet stelsel van laaghar tige insinuatie, onwaarheid en misleiding, en vooral door een sluw dooreenmengen van waar heid en logen en valsehe voorstelling van feiten, waardoor het blad zich spoedig kenmerkte als een volleerde volgeling van het beruchte Dag blad" en, helaas, de gemoederen van het mee- réndeel der kiezers in Goes en omstreken, ge heel op het dwaalspoor werden geleid. Met groote behendigheid werd ieder zwak geëxploiteerd; den Roomschen en Orthodoxen werd de ongodsdienstigheid der liberalen voor gehouden en een verbond tot bestrijding van den gemeenschappelijken vijand toegezegd; den financieel bezwaarden werden allerlei voorspie gelingen omtrent bezuiniging en verlichting van lasten gedaanden tegenstanders van het onder wijs vooral werden gouden bergen beloofd, wan neer maar eenmaal die gehate liberalen waren op zijde geschoven. Bovenal werd de inrich ting van het onderwijs in 't bijzonder van het middelbaar onderwijs geëxploiteerd en met verzwijging of drieste ontkenning van de vele geldelijke zoowel als onstoffelijke voordee- len, welke die inrichting voor alle klassen der burgerij opleverde, werd dag aan dag de bur gerij daartegen opgeruid door valsehe voorstel lingen en beweringen, die kunnen samengetrok ken worden in deze infame aantijging, welke eenmaal in de N. Goessche courant te lezen stond: „dat de Hoogere Burgerschool is opge i/richt ten einde de kinderen der meest gegoeden i/bijna voor niet te laten schoolgaan ten koste i/van den burgerstand, die daardoor met ondraag- ubare lasten wordt bezwaard Al dat wroeten en woelen!werd met uitste kend succes bekroond, en iedere verkiezing, vooral die voor den gemeentefaad, getuigde van eene nieuwe nederlaag der liberalen en van een nieuwen triomf der zoogenaamde „nationale" partijen toen eindelijk de heer de Kanterhet nutteloos strijden moede, zijne plaats inruimde en de heer Verhagen was overleden, werden hunne plaatsen ingenomen door een Meijlink en Ilanlode vroegere liberale meerderheid in den raad werd minderheid en zag zich overstemd door den heer Pompe en zijne volgelingen. Dit gebeurde in den aanvang van het jaar 1871, zoodat de partij van de N. G, Courant, later nog versterkt door de heeren den Boer en Quist sedert omstreeks twee en een half jaar kan geaelit worden het bestuur der gemeente in han den te hebben. Op onze beurt zeggen ook wij nu„Het oogen blik der verantwoording" is gekomen en wij achten het derhalve thans, met de verkiezingen voor de deur, niet onbelangrijk kortelijk nate- gaau wat die partij in die twee en een half jaar heeft verricht; hoe zij hare beloften is nage komen wat zij gedaan heeft tot uitroeiing van dat ongodsdienstig en kostbaar onderwijs; hoe zij de gemeentelasten heeft verminderd, in één woord hoe zij getoond heeft, dat het haar met de luid verkondigde beginselen ernst was en hoe zeer Meijlink, Quist, en den Boer gebleken zijn- bekwamer vertegenwoordigers te zijndan de Kanter, de Witt Hamer, van Hoek en andereh, telkens te vergeefs door de liberale partij als candidaten aan de kiezers aanbevolen. Tevens zal dan blijken hoe zij er in geslaagd is het financieel beheer van het college van burgemeester en wethouders te verbeteren, waar omtrent, kort vóór zijn overlijden, in de zitting van 19 October 1870, de niet liberale, maar desniettemin eerlijke heer van den Bosch, als president der financiëele commissie verklaarde, dat het de commissie „verheugde, dat zij haar „rapport kon aanvangen met de betuiging, dat „de begrooting [der gemeente] over het algemeen „het kenmerk droeg van met de meeste zorg „te zijn opgemaakt. Zonder de noodzakelijke „werken en uitgaven te hebben over het hoofd „gezien, getuigen de uitgetrokken posten van „het in acht nemen eener zuinigheid, die gewis de „goedkeuring uwer vergadering zal wegdragen." GOES, den 9 Juli 1873. Door het landhuish, congres thans te Delft vergaderd, is als plaats van het volgend Congres Zierikzee gekozen, zullende aan Goes hef; leedwezen te kennen worden gegeven, dat ditmaal van zijne aanbieding geen gebruik kon gemaakt worden. Een voorstel om het leed wezen te kennen te geven, dat de Zeeuwsehe afgevaardigden niet ter vergadering aanwezig waren, werd, ook met het oog op bijzondere omstandigheden, met bijna algemeene stem men verworpen- Men schrijft ons uit Oorgene van gis teren Heden namiddag tusschen 12 eh lure eischte het baden alhier een offer. De 20 jarige schippersknecht H. J. was met eenige jongelieden in de havengeul alhier gaan baden. Hij schijnt niet te hebben kun nen zwemmen, en was pas in het water, toen hij onder den uitroep help, help, ik verdrink in de diepte zonk, en niet meer boven kwam. Zijne kameraden die ook weinig konden zwemmen, trachtten hem nog bijstand te bie den, doch vruchteloos weinige oogenblik- later werd zijn levenloos lichaam opgehaald. Alle pogingen welke door den geneesheer wer den in het werk gesteld om de levensgeesten op te wekken, bleven vruchteloos. f)e on_ gelukkige was nog maar eene maand in deze gemeente woonachtig. De 96e algemeene vergadering der Maat schappij tot bevordering van Nijverheid met hét daaraan verbonden congres wordt gisteren, hé den en morgen te Utrecht gehouden. De afgevaardigden der verschillende departementen werden jl. Maandagavond ten raadhuize ont vangen en namens het gemeentebestuur ver welkomd door den heer wethouder de Muralt, die eene hartelijke toespraak tot de aanwezi gen richtte en hun den eerewijn aanbood. Ver volgens werd een concert door de muziek der Utrechtsche schutterij onder directie van Goé- nen gegeven in den tuin der buitensocieteit. Gisteren morgen werd de vergadering, die in het gebouw van kunsten en wétenschappen gehouden wordt, geopend door den voorzitter der Maatschappij dr. A. Vrolik, die het thema behandelde de nijverheid geholpen door en dienst bewijzende aan de wetenschap. Onder de be handelde zaken behoorde ook het rapport van directeuren omtrent de kunstmatige oestercul- - tuur. De afgevaardigde van Goes heeft bij die gelegenheid een lans gebroken voor de oester cultuur in Zeeland en een voorstel gedaan, om aan die cultuur eene onderscheiding toe te ken- nen, en wel in den persoon van hem, van wieu blijken zal, na onderzoek door directeu ren dat hij, met eigen krachten en gelden (en niet als maatschappij of vennootschap) werkende, het meest aan de bevordering der cultuur heeft bijgedragen. Welk lot dit voorstel is ten deel gevallen, wordt ons nog niet gemeld. Het kamp bij Milligen wordt betrokken op 12 Augustus a. s. en opgebroken op 10 September daaraanvolgende. Ten einde de aanstaande oproeping van de miliciens der infanterie van de lichtingen van 1869 en 1870 zoo veel mogelijk aan het be oogde doel te doen beantwoorden, zullen, buiten en behalve de meer uitgebreide practi- sche oefeningen in de legerplaats bij Milligen, in alle garnizoenen, waar daartoe slechts ee- nigszins de mogelijkheid bestaat, in de maan-

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1