aPRHAftH. ruim 3 hectaren puik VLAS. AFBRAAK, BUITENLAND. LIJST VAi\ VEKKOÖimEiV. BURGERLIJKE STAND GOES, Op Woensdag den 9 Juli 1873, Wat hem tot die vreeselijke daad gebracht heeft is nog altijd een raadsel. Hoogstwaarschijnlijk nog in den loop van dit jaar, zal bij Mart. Nijlioff te 's Gra- venhage een Algemeen Nederduitsch en Frieseh Dialecticon," door Johan Winkler te Leeu warden bewerkt, in het licht verschijnen. De bekende ^gelijkenis van den verloren zoon," (Luc. XV"11 - 32) komt daarin voor, in alle bekende tongvallen der Nederlandsche taal, waartoe o. a. uit Zeeland door onderscheidene letterkundigen aan den schrijver de verlaDgde bouwstoffen geleverd zijn. Een inzender in het Christelijk Volks blad schrijfthet Programma van het Anti- Schoolwetverbond zegt: Geen samenwerking met Liberalen, Koomschen of Conservatieven kan zonder verzaking onzer beginselen gedoogd. De uitnemendste Conservatief of Roomsche, dien men ons aanbiedt, blijft toch verwerpelijk. Alleen op mannen van beslist Christelijk-His- torische richting mag, bij trouw aau beginselen door onze geestverwanten worden gestemd." »Mijn beslist gevoelen is dat, hetzij voor de Kamers, hetzij voor de Provinciale Staten, het zij voor den Gemeenteraad, geen anderen door ons gekozen mogen worden, dan mannen van beslist Chr. Hist, richting." KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Aan ds. A. P. A. du Clouxpred. te Spijk (prov. Gro ningen), is, op 65jarigen leeftijd, het verzochte Emeri taat verleend. Gedurende zijne 41 jarige kerkelijke loopbaan, ontving hij 62 beroepen, van welke hij er 6 aannam en voor 56 bedankte. Bij 7 gemeenten in Zeeland werd hij 12 maal vruchteloos beroepen. Door de Oud-Katholieke geestelijkheid van het bis dom van Haarlem is in haar vergadering van den 30 Juni jl. met meerderheid van stemmen tot haar bis schop verkozen de heer Casparus Johannes Rinkel; Oud- Katholiek pastoor te Krommenie, die de keuze heeft aangenomen. De Gemeenteraad van Zierikzee heeft besloten de jaarwedden der hulponderwijzers met 50 gulden te verhoogen en ze alsnu te brengen op ƒ400 en 450. In de zaak der landbouwschool heeft de Raad aan Burgemeester en Wethouders het onderzoek opgedra gen naar de al of niet mogelijkheid, dat Zierikzee met ƒ4000, in plaats van 5000 Rijks-subsidie, zooals vroe ger was bepaald, die school zal kunnen tot stand- brengen. In de politieke atmosfeer van Frankrijk heerscht volkomen stilte. Toch zijn er eenige berichten die niet geheel van belang ontbloot zijn. Zoo moet in den algemeenen raad van den handel besloten zijn de regeering voorte- stellen de belasting op het papier voor de dagbladen nog te verhoogen, niettegenstaande voor dat papier reeds driemaal meer wordt geheven, dan van alle overige papieren. Volgens de berekening van den rapporteur, de heer Chesnelongkunnen de dagbladen en perio dieke getuigschriften tien rnillioen meer aan de schatkist opbrengen. Die belasting is waar lijk- afkeurenswaard. Waar de pers aan ban den wordt gelegd of hare werking belemmert, gaat een der grondzuilen van 's volks vrijheid verloren. Te Marseille is een grève onder de bakkers knechts ontstaan. De bevelhebber van het garnizoen heeft echter onmiddelijk militairen ter beschikking van de patroons gesteld. Dezer dagen werd bericht, dat Emile Olli- vier te Parijs «as aangekomen, doch dit be richt wordt thans door de Patrie weêrsproken. Die gewezen minister des keizers'heeft in Sep tember 1870 besloten Frankrijk niet weder te betreden vóór dat al de Duitschers het zullen hebben verlaten. In October zal hij zijn bui tenverblijf te Saint-Tropez, in Provence, be trekken en vervolgens te Parijs komen om zijne voltooide redevoering in de Academie voor te dragen. De heer Ollivier, verzekert de Patrie verder, heeft er nooit aan gedacht een jongeren tak (eene prins-WopoZeon-partij) in de bonapartistische dynastie te vormen. Den 30 Juni werd uit Marseille het volgende gemeld aan den Messager du Midi: sOp last van generaal Espivent, bevelhebber in den staat van beleg, is gisteren door de politie gearresteerd Pierre Etienne, beschuldigd van deelneming aan de handelingen der com mune te Marseille. Hij zal gebracht worden voor den eersten krijgsraad in de 9e militaire divisie. Uit deze en andere arrestatiën ook te Parijs blijkt dat men ijverig bezig is dezulken j op te sporen die in het eerst konden ontsnap- pen. Pierre Etienne hield thans eeu koffijhuis op het plein St.-Michel." Uit Spanje meldt men, dat de ontwerp- grondwet o. a. de volgende bepalingen behelst omtrent het landsbestuur. De president zal ouder dan 35 jaren en op Spaansch grondge bied geboren moeten zijn. De senaat zal wor den samengesteld uit 4 leden per kanton. De leden moeten minstens den leeftijd van 40 jaren bereikt hebben. Het congres wordt gekozen door het algemeen stemrecht. De leeftijd van 21 jaar geeft de bevoegdheid van kiezer. Het Spaansche regeeringsblad bevat in zijn nommer van 30 Juni eene bekendmaking van de administratie der staatsschuld, houdende dat te beginnen met 1 Juli, de Julicoupons ingeleverd kunnen worden, en dat ten aan zien van den tijd en de wijze der betaling eene nadere kennisgeving zal volgen. Tot dat deze verschenen zal zijn, acht het Londensche beurscomité het afknippen van den coupon onraadzaam. Bij de verwerping der beginselen van de militaire wetten in Nederland is het misschien niet onbelangrijk, te weten dat men in België altijd ook nog zoekt naar eene oplossing der militaire kwestie. Het Besluit der Nederlandsche Tweede Kamer heeft de Belgische wetsontwerpen een doode- lijken slag toegebracht. Mea zegt dat, indien in Nederland het navolgen van het pruissische stelsel onnoodig geacht wordt, België, als na tie van den tweeden rang, als onzijdig land en niet in. het bezit van koloniën, er nog min der behoefte aan heeft. »Zal alleen België zijne weerbaarheid niet versterken? Zie Ne derland!" werd steeds door de Belgische mi litaristen gevraagd; nu zullen zij niet meer zoo kunnen spreken. Kortom, het is bijna zeker dat den 8 Juli, als wanneer de Kamer weder bijeenkomt de zoo lang gezochte oplossing nog niet gevonden zal zijn, en dat de rechterzijde niet voltallig verschijnen zal, zoodat er niet genoeg leden zullen zijn om nuttig te kunnen beraadslagen en beslui ten en dus de werkzaamheden geschorst blij ven tot November a. s. En mocht het aantal opgekomen leden wèl genoeg zijn, maar kan de groote zaak niet behandeld worden bij ontstentenis van een rapport der centrale sec tie, dan blijft na behandeling der kwestie van het gedistelleerd, die maar een of twee zittin gen zal eischen, aan de kamer niet meer dan de Vlaamsche kwestie, en de regeering is waar lijk niet bijzonder gesteld op de spoedige be handeling daarvan. De Belgische regeering is met de Nederland sche in onderhandeling over eene postconven- tieo. a. wil men de zwaarte van een en- kelvoudigen brief tussehen de twee landen van 10 tot 15 grammen verhoogen. De Ka mer van koophandel te Antwerpen wenscht dat de prijs van een telegram (van twintig woorden) tussehen de twee landen minstens met de helft verminderd worde, dus 50 cent in plaats van ƒ1. Den -25 Juni jl., twaalfden verjaardag der troonsbestijging van sultan Abdul-Azis, gaf de onderkoning van Egypte, die zich nog steeds te Konstantinopel bevindt, een luisterrijk feest ter eere van den sultan, welke met zijnen zoon, Yussuf IzedJin, het bijwoonde. Men wil dat de suzerein, uit erkentelijkheid voor het eerbe wijs, hem door den khedive gegeven, aan de zen de reeds bekende gunst of eervolle onder scheiding schonk, het paleis van den Grooten Heer te mogen binnentreden door de poort welke uitsluitend bestemd is ten gebruike van de souvereinen en hunne gevolmachtigde ver tegenwoordigers, zoodat de onderkoning van Egypte niet meer behoeft de miuisterspoort door te gaan. Deze nieuwe concessie aan den khedive is, ofschoon slechts dé etiquette rakende, van groot gewicht, en de khedive is er een stap nader door gekomen tot de erkenning zij ner onafhankelijkheid als landsregeerder. Wat het feest betreft, wordt verzekerd dat eene be schrijving er van onmogelijk is, zóó heeft het de stoutste verwachting verre overtroffen. In den Bospkorus had men nog nooit zulk een door menschenhanden vervaardigde verlichting aanschouwd: drie rnillioen lampions brandden er alleen op kosten van den khedive, en voor het vuurwerk betaalde hij ongeveer ƒ60000. Ing-ezonden Stukken. De commissie, op het coöperatief congres te Utrecht benoemd om door woord en schrift de coöperatie in ons vaderland te bevorderen, wendt zich in de eerste i plaats tot de bestaande coöperatieve vereenigingen met het verzoek, haar de statuten en een gedetailleerd verslag van den toestand dier vereenigingen te willen I zenden. 1 Zij verklaart zich bereid, naar haar beste vermogen inlichtingen te geven aan allen, die tot de oprichting van dergelijke vereenigingen wenschen over te gaan, of in de reeds bestaande eenige wijziging te brengen. Alle brieven te zenden aan den laatst onderteekende. Mr. H. TER HAAR te Deventer, presid. IV. WAGNER te 's Hage pennintnn. H GOEMAN BORGESIUS te 's Ha-e. M. J. DE WITT HAMER te Goes.° f/ A. KERDIJK te Delft, secret. Aan den bekenden redacteur der Nieuwe Goessc/ie Courant zij openlijk dank gezegd, voor zijne beleefde attentie tegenover de roomsehen onder onsdoor plaatsing in zijue courant vanhet bewuste stuk omtrent hét wijwater, inkt en eau d'Amers. Onze roomsche medekiezers zijn nu meteen op de hooo-te hoe door die partij hunne plechtigheden in een be spottelijk daglicht worden geplaatst; en passen voorts op hunne neuzen als in deze week de candidaten van steunende op den Bijbelaan het licht moeten ko men opdat die niet met mooie praatjes bij de stemming worden binnengesmokkeld. EEN KIEZER. Datum. Plaats. 9 Juli Goes, 9 Hoeclekenslr., Aalsmèer Wemeldinge, id. Goes, Goes, vookwerp. inïokmatie. Afbraak, mr. Liebert. Beestiaal, Rembges. Landerijen Lichtenbelt. Verpacht, land, )Paardekooper Vruchten en gras, v. d. Bussche. Allerlei enz. C. B. de Jongh. Woonhuis, Paardekooper en v. d. Bussche. 16 Goes, Hofst. en vrucht. Paardekooper te Velde, v. d. Bussche. 16 Colijnsplaat, Vruchten te velde. L. v. d.Moer. 19 v Goes, Herbergen woon- Paardekooper huis, Kakebeeke. 21 Wissenkerke. Vruchten te velde. L. v. d.Moer. 21 Goes, Meubilair, Paardekooper Kakebeeke. 24 u Goes, Inspan, Paardekooper en v.d Bussche. 25 Wissenkerke, Inspan, L. v. d. Moer. 30 Colijnsplaat, Inspan, L. v.d. Moer. van 4 tot en met 7 Juli 1873. Geboren: den 5, Cornelia, d. v. Dirk Koo- man en Adriana van den Broecke. Overleden: den 7, Leendert, oud bijna 16/m., x. v. G. Schouwenburg en S. van Offenbaek. CORRESPONDENTIE. Het ingezondene door B. in een volgend nommer. ADVERTJKNTIËN. Voorspoedig bevallen vau eene DOCH TER C. J. PRÜMERS—Boogaekt. Ellewoutsdijk, 6 Juli 1873. pro deo. Ten jare 1800 drie en zeventig den achten- twintigsten Juni, ten verzoeke van iPetronella de Ridder, arbeidster wonende te Westdorpe, echtgenoote van na te melden Petrus Vrancies Willaert, obtinente om ten. deze kosteloos te procedeeren, bij beschikking der arrond. rechtbank te Goes dd. 17 Mei 1873 en krachtens een door den heer President van genoemde rechtbank, op den 20 Juni 1873, verleend verlof, zijnde gere gistreerd, domicilie kiezende ten kantore van mr. JAST U E 'RA Si Si Mi WITT HAJSIER, procureur bij de arrondissements-rechtbank te Goes, wonende aldaar aan de kade bij de bïug, die als zoodanig voor mijne requirante zal occupeeren, heb ik ondergeteekende, C 31. de Jongh, deurwaar der bij voornoemde rechtbank, wonende te Goes: GESOMMEERD: jPetrus Trancies Willaert voornoemd, wiens verblijfplaats onbekend is, en dientengevolge mijn exploit doeude door aanplakking aan de hoofddeur van meergemelde rechtbank, terwijl bovendien een tweede afschrift door mij is overgegeven aan den heer Officier van Justitie bij die rechtbank, spre kende tot ZEd.Achtbare in persoon ten zijnen par- kette, die bet origineel van dit exploit met «gezien" heeft geteekend. Om alsnog tot mijne requirante zijne vrouw en kinderen terugtekeeren, en bij gebreke van dien GEDAGVAARD om bij voorafgestelden procureur op Prijdag twaalf September 1800 drie en zeventig des voormiddags ten tien ure, te verschijnen ter terechtzitting van de arrondissements-reclitbank te Goes ten stadhuize aldaar, ten einde Aangezien de eiscberes op 25 September 1800 twee en zestig te "Westdorpe met den thans ge daagde gehuwd is en uit dat huwelijk (op 17 Juni 1863 en op 15 December 1865) zijn geboren twee meisjes: Aangezien de eischeres door bet slecht gedrag en het onmatig drinken van haren man een ellendig huwelijksleven met hem heeft gehad en laatstge noemde na het verkoopen hunner goederen goed heeft gevonden om op 12 Mei 1866 naar Amerika te vertrekken en haar met hare twee jeugdige kinderen zonder middel van bestaan achter te laten, onder voorgeven, dat hij haar later wel de middelen zou zenden om haar te doen overkomen. Aangezien zij van af het vertrek van haren man gewoond heeft bij en onderhouden is door haar moeder. Aangezien zij in Januari 1800 achtenzestig voor het laatst eenig bericht van haar man heeft gehad, zonder dat hij daarbij echter iets hoege naamd voor haar onderhoud of overtocht toezond en evenmin van eenig voornemen deed bhjken om tot zijne vrouw en kinderen terug te keeren; Aangezien de eischeres, niettegenstaande haar herhaald schrijven, sedert Januari 1868 nimmer eenig antwoord van haren man heeft ontvangen en zij eindelijk van zekeren pastoor P. de Fraine te Bardstown in Kentucky, die haren man daar had gekend, bij brief van 12 December 1870, ver nomen heeft, dat Willaert, wegens slecht le vensgedrag reeds weder sedert lang van daar was vertrokken, zoodat het niet alleen onzeker is of hij nog in Amerika is, maar zelfs of hij nog wel in leven is. Aangezien deze handelwijze van haren man daar- stelt hetzij van af 12 Mei 1866, maar zeker van af Januari 1868 kwaadwillige verlating; Aangezien de volharding van haren man ook na de aan het hoofd dezes gedane sommatie om niet tot haar weder te keeren en haar en hare kin deren hulpeloos achter te laten, haar recht geeft om naar aanleiding van artikel 266 van het Burg. Wetboek eene vordering tot echtscheiding tegen hem in te stellen. Aangezien de door de wet yereischte voorloopige formaliteiten zijn vervuld. Mitsdien bij vonnis te hooren uitspreken de ont binding van het tussehen partijen bestaande hu welijk door echtscheiding, zulks met al de daaraan door de wet verbondene gevolgen en speciaal met scheiding van goederen, met bevel aan den ge daagde om binnen acht dagen na de beteekening van het te vellen vonnis en na de vervulling der voorschriften omtrent deszelfs bekendmaking, over te gaan tot scheiding en deeling van de tussehen partijen bestaande gemeenschap van goederen met benoeming van een' notaris ten wiens overstaan de akte van scheiding zal worden gepasseerd, met be vel aan den gedaagde om daartoe op den, door den benoemde notaris aantewijzen dag, uur en plaats tegenwoordig te zijn en met benoeming van een onzijdig persoon om den gedaagde te vertegenwoor digen bij het passeeren der noodige akten, ingeval hjj weigerachtig of nalatig mocht zijn om die schei ding en deeling tot stand te brengen: alles met veroordeeling van den gedaagde in de kosten van het geding. De kosten zijn Nihil. (get.) C. B. de JONGH, deurwaarder. Gezien door mij Officier van Justitie hij de ar rondissements-rechtbank te Goes op heden den 28 Juni 1873 met in ontvangneming van copie dezes. (get.) VAN HOEK. In debet geregistreerd te Goes den 28 Juni 1873 deel 29 folio 8 recto vak 7, twee bladen geen ren vooi. In debet voor recht 0.80 voor 38 opcenten ƒ0.305 samen een gulden tien en een halve cent. De Ontvanger, (get.) A. RIJSER. Voor gelijkluidend afschrift, J. G. de WITT HAMER, procureur der eischeres. des morgens ten 11 ure, te Goes, aan het Sta tions-terrein, zal de Notaris Mr. LIEBERT te Goes, PUBLIEK VERKOOPEN eene groote partij zeer* goede en zuivere van de Locomotieven-loods te Goes, lang 37 breed 7.80 Meters; bestaande in BALKEN RIBBEN, PLANKEN, LATTEN, TENGELS, WAAL-KLINKERT, Blauwe PANNEN, gewone en ijzeren DAKRAMEN, groote en kleine DEU REN, DEURHANGEN, enz. T Adres M. ROTTIER op Buitenlijst, Nieuwdorp

Goessche Courant | 1873 | | pagina 3