Tweede telegram. Ra langdurige discussie is art. 3 der wet tot afschaffing der plaatsvervanging verworpen met 43 tegen 25 st., waarop de minister Geertsema de wet ingetrokken heeft daar het hoofdbeginsel afgestemd was, en waarna de minister van Oorlog verklaarde geen verder deel van de Regeering te blijven uit maken. BUITENLAND. GEMENGDE BO^ÏCHTENT groene guirlandes gevlochtendaartoe waren takjes vaD den taxisboom gebezigd, welke later op de mest onder de koeien waren geworpen twee van deze aten er zooveel van dat ze bezweken. De bladen en takjes van den taxis (taxus baccata), die wel tot heggen gebezigd wordt, zijn gebleken vergiftig te zijn. Uit Cheribon schrijft men, dat in de bosschen der afdeeling Madjalengka een we zen is gevonden, waarvan men niet weet of het onder de menschen of dieren is te rang schikken. De gestalte, rechte gang en onbe haarde huid doen aan een mensch denken, maar dan is het onbegrijpelijk hoe deze in den staat van verwaarloozing is gekomen, die er van gemaakt heeft wat hij nu is. Hij heeft geen taal en verstaat niemand, doch stoot een aantal onverstaanbare klanken uit, die we der door niemand begrepen worden. Zijn hoofd haar hangt in een dikke verwarde massa als een zware staart tot op zijn kuiten neer, en van kleeding is geen spoor bij hem gevon den. Hij is overgebracht naar de hoofdplaats, waar hij thans veel belangstellende kijkers lokt. Door de zorg van het bestuur is hij nu ech ter gekleed. TWEEDE KAMER. Per telegraaf. In de zitting van he den is aan den heer Nierstrasz verlof verleend voor eene interpellatie op naderen dag over Atchin. De discussie over de afschaffing der plaatsver vanging is voortgezet. De minister van Oorlog heeft het ontwerp breedvoerig' verdedigdwierd het beginsel verworpen, dan zou hij zijne taak neerleggen. De heer Jonckbloet leverde eene scherpe critiek op de rede van minister Geertsema van Zaterdag jl., die daarin de wet over boord had geworpen, en als onmachtig, geabdiceerd zou hebben. De minister Geertsema heeft zich verdedigd en met volle erkenning van het recht tot critiek door de vertegenwoordigers, gemeend, dat de houding van den heer Jonckbloet tegen over eene bevriende regeering en tegenover hein in 't bijzonder meer blijk gaf van personeele con- sideratien. In den loop der zitting is voorgelezen eene verklaring door dhr. Storm, dat de zaak tus- schen den heer de Roo en den Minister van Oorlog uit den weg geruimd is. De heer de Roo heeft de woordendat hij met dezen Minister niet in diceussie wilde treden, ingetrokken; ter wijl de Minister, in de zaak der bevordering- den goeden naam van den heer de Roo riet heeft willen schaden. BENOEMINGEN en BESLUITEN. Z. M, heeft, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer A. L. van der Marck als directeur van het postkantoor te Middelburg, behoudens aanspraak op pensioen. KERKELIJKE ZAKEN ONDHJRWIJS. De Standaard verneemt, dat te Amsterdam en te Arnhem besloten is, de classicale vergaderingen voor taan in hel openhaar te doen plaats hebben. Het classicaal bestuur van Breda, doende met den consulent wat des kerkeraads is; heeft te Moerdijk tot predikant beroepen ds. E. Jansen Schoonhoven, pred. te Raamsdonk. Naar aanleiding van de pogingen van burgemeesters en wethouders van Goes en Zierikzee tot de oprich ting van eene landbouwschool in die gemeenten heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken aan Gedepu teerde Staten van Zeeland te kennen gegeven, dat slechts een der twee gemeenten voor subsidie van rijks wege in aanmerking kan komen, doch dat nog niet kan worden beslist welke gemeente in dat geval zal verkeeren en het bedrag van de rijks-subsidie ver moedelijk op ƒ4000 zal worden gesteld. Gedeputeerde Staten stellen op grond daarvan aan de Provinciale Staten voor, om voor de oprichting eener landbouw school, in verband zooveel mogelijk met de bestaande hoogere burgerschool, uit de provinciale fondsen een jaarlijksche subsidie tot het gevraagd bedrag van ƒ3000 toe te kennen aan die gemeente, aan welke vanwege liet rijk daarvoor subsidie zal worden verleend. (M. Ct.) AFLOOP BESTEDINGEN. Bij de op jl. Zaterdag plaats gehad hebbende be steding voor de nieuwe school te Nieuwdorp is inge schreven door: Philipse, te Hansweert voor ƒ12990. v. d. Brink, te Krabbendijke voor ƒ11990. W. de Beste, te Goes voor ƒ11928. J.vanPetegem, te Wolfaartsdijk voor ƒ11669. W.J.v.d. Weert, te Goes voor ƒ11450. Jan de Wit, te 's Heerenhoek voor 10825. P, van Oosten, te Colijnsplaat voor ƒ10000. Over de gunning aan den minsten inschrijver zal ten spoedigste worden beslist. De Nationale Vergadering van Frankrijk houdt zich bezig met een voorstel der daar toe benoemde commissie omtrent de orde van het legioen van eer. De commissie beoogt voornamelijk de reorga nisatie van den Hoogen Raad der orde, en wil aan dit lichaam meer controle geven. Te dien einde stelt zij voor dat van zijne twaalf leden voortaan worden benoemd slechts zes door het gouvernement, twee door de leden van het Instituut, twee door de leden van het hof van cassatie en de twee laatste door de tien reeds benoemde en gekozen ledeu. De dus samengestelde raad zou over alle voor drachten tot decoratiën door de ministers aan den president der republiek zijn gemotiveerd gevoelen moeten zeggen en verder zijn veto kunnen stellen op alle onwettige benoemingen. Bovendien zou da orde niet meer dan 30,000 leden kunnen tellen thans heeft zij meer dan 70,000. Om tot het eerste cijfer te komen, zou voortaan in de plaats van twee dignita rissen der orde, die overlijden, slechts één nieuwe mogen benoemd worden. De commis sie gelooft dat op deze wijze aan al de mis bruiken en schandalen, waartoe het recht van de regeering, om zoo veel te decoreeren als zij goed vindt, een einde zal worden gemaakt. De orde van het legioen van eer moet niet dienen, om zekere verplichtingen, waarvoor men niet durft uitkomen, verkiezingsmanoeuvres enz. te beloonen de generaals Mature en Guillemont hebben dit met zeer veel nadruk verklaard. De regeering heeft zich bij monde van den heer Ernoul, minister van justitie, tegen de inmenging van den Hoogen Raad in de verdeeling der ridderorden verzet. „De ministers zijn immers verantwoordelijk, zeide bij indien zij iemand voor het ridderlint hebben voorgedragen, die het onwaardig is, kan men hen ter verantwoording roepen." Met het getal van 30,000 dignitarissen als maximum kon de minister zich echter wel vereenigeu. Eenige artikelen van het voorstel zijn daar op aan de commissie teruggezonden. Ranc die, om. preventieve gevangenis te ontgaan naar Brussel is verhuisd, heeft ge schreven, dat bij, als zijn proces begint, zal terugkeeren. Hij hoopt even als Ulysse Parent, die tegelijk met hem lid der commune is ge worden, dezelfde besluiten heeft onderteekend en op denzelfden dag als Ranc is afgetreden, te zullen worden vrijgesproken. De wet tot opheffing der geestelijke corpo- ratiën in het koningrijk Italië is in werking getreden, en het daartoe strekkende besluit van koning Victor Emanuel doet de polemiek her leven, over dezen krassen maatregel der re geering reeds gevoerd, en waarbij natuurlijk de ultramontaausche pers hare ontevredenheid op de ondubbelzinnigste wijze te kennen geeft. Op het vatikaan is de verbolgenheid groot, en volgens gerucht zou de koning van Italië weldra met den effectieven banbliksem getroffen worden, waarmede de paus hem reeds lang dreigt. Ook in het buitenland, met name de katholieke staten Oostenrijk en Frankrijk, hebben de regeeringen hare aandacht op de nieuwe Italiaansche wet gevestigd, en eenige dagen geleden meldde de Parijsche Univers, op gezag van de Italiaansche Armonia, en met verzekering van de juistheid van het bericht, dat de Fransche minister van buitenlandsche zaken, ter bescherming van de Fransche be langen en rechten, tegen het toepassen er van had geprotesteerd. De Opinione zegt, dat Frankrijk en Oostenrijk aan den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken eenige zeer beleefde opmerkingen hebben doen toekomen met betrekking tot sommige bepalingen der wet, en betoogt dat Italië al het mogelijke verricht, om aan de eischen te voldoen en zich te onthouden van eene politiek van geweld. De Opinione constateert voorts, dat de Univers van bedoelde opmerkingen heeft gemaakt »een protest", en dat de clericalen zich verheugen in de verwachting een Fransch-Oostenrijksche alliantie tegen Italië te zullen ziende Opi nione gelooft echter niet dat deze tot stand zal komen. Italië zal zich zeker vijanden heb ben gemaakt, ten gevolge van de groote re volutie welke het tot stand bracht. Een bond genootschap is noodzakelijk om den strijd voor de vrijheid vol te houden. I De kabinetscrisis in Italië is niet uitgebleven. De ministers hebben hunne portefeuilles ter beschikking van den koning gesteld, en deze verzocht hen voorloopig, in afwachting van zijn eindbesluit, hunne betrekkingen te blijven waarnemen. De reden van de crisis is, het kamerbesluit, waarbij verworpen werd de door de regeering aangenomeu motie, houdende ver klaring dat de kamer, lettende op de nood zakelijkheid om door nieuwe middelen in 's lands fiuanciëele behoeften te voorzien, de financiëele ontwerpen van wet dadelijk in behandeling neemt. Minghetti is bij den koning ontboden, en heeft vele bijeenkomsten gehad met zijne vrienden. De Opinione bevestigt dat Minghetti belast is met het samenstellen van een nieuw kabinet. Ricotti zal minister van oorlog blij ven, ten einde de legerorganisatie te voltooien. Uit Spanje meldt men, dat in de verga dering der Cortes van den 23 dezer een voor stel is ingediend, strekkende »oin de openbare schuld te regelen door middel van verminde ring van het kapitaal en der interesten», met andere woordenhet Staatsbankroet. Het voorstel werd verworpen. Volgens den bekend geworden uitslag der verkiezingen in meer dan negentig plaatsen van Elzas-ljothariiigeii, behoort het mee- rendeel der gekozenen tot de gematigds partij. Sommige candidaten, die de regeering krach- O O O tig steunen, verkregen de meerderheid. In een brief uit Philadelphia van 10 Juni, in de Times, wordt medegedeeld, dat twee in vloedrijke ingezetenen van Guatemala door den gezant dier republiek aan den president Grant waren voorgesteld geworden, en hem hadden medegedeeld dat de bevol,:ing van Guatemala niets liever verlangde dan bij de Vereeuigde Staten te worden ingelijfd, en dat zij daarom den president kwamen raadplegen over de beste middelen om het gewen.schte doel te bereiken. Generaal Grant had aan de bezoekers geant woord, dat het door hem gedane voorstel tot inlijving (van San Domingo) bij het congres en de natie zoo ongunstig ontvangen was, dat hij geen dergelijk voorstel kon doen, en dat daarenboven, naar zijne meening, aan de in lijving vau Guatemala, hetwelk niet aan de Vereeuigde Staten grenst, maar daarvan door geheel Mexico afgescheiden is, eerst in eene verre toekomst gedacht kon worden. Het lot van Mexico zelf moest althans vooraf beslist zijn. 27 Juni is nabij Jaffa, in de nabijheid van Utrecht, door den trein, die ten 4 ure van Rotterdam kwam, eene zich op den weg bevindende zware koe van den slager W. van Soest overreden; de trein bekwam een lichten schok, die evenwel geen verdere gevolgen had. De koe was uit de weide door een ondiepe sloot op den spoorweg gekomen, juist toen twee spoortreinen aldaar passeerden; de stukken van het dier waren 30 ellen ver links en rechts over den weg verspreid. U.D.J Daar de werkstaking van de sigarenmakers te Utrecht nu twee maanden geduurd heel'tj zou men ai- licht tot liet denkbeeld komen, dat aldaar gebrek aan sigaren moest beginnen te komen; dit is echter niet in het minst het geval; de fabrieken op het platte land leveren zoovele sigaren, dat in ruime mate in de behoefte kan voorzien worden. Dezer dagen werd aan het venduhuis aan het Vreeburg nog een 50,000 tal verkocht, met toezegging dat er nog 500,000 kun nen geleverd worden. U. D.) De heer E. te Utrecht heeft de vorige week met het drinken van een kop koffie een spela in de keel gekregen. Tot dusver hebben de geneeskundigen te vergeefs beproefd dit voorwerp uit de keel te verwij deren. Een treurig ongeval heeft in de gemeente Dongen bij Oosterhout plaats gehad. Een moeder, liare beide kinderen van'3 en 5 jaar zoekende, die zich ongemerkt verwijderd hadden, vond hen hand aan hand in een sloot gestikt. Zij hadden waarschijnlijk in stilte hun nen vader nageloopen, die voor werkzaamheden naar liet veld gegaan was, en waren door den hevigeu storm, die juist heerschte, in de sloot gedreven. Op de botermarkt te Zierikzee zijn 10 stukjes bo ter te licht bevonden; de verkoopster werd 'beboet. In den loop der week werd bij een bakker aldaar het brood gewogen en mede te licht bevonden. Te Eindhoven zijn twee personen bekeurd we gens 't zeldzame misdrijf van 't vei giftigen van visch in de Dommel. Op Texel is een jongen, die een kerkhofmuur wil de beklimmen, daar af en op 't kerkhof doodgevallen. In den kop vau een zeker weinig gebruikte ra gebol op de binnenplaats van 't gemeentehuis te Utrecht liefhebbers kunnen 'tgaan nazienheefteen huis- mnsch genesteld. Het dier zit reeds te broeden. De metselaars, werkzaam aan een slation van den Oosterspoorweg bij Weesp, waren van plan liet werk te staken. De aannemer kwam er acliter en is hen voor geweest. Zaterdag hebben zij gedaan gekregen." Te Rotterdam is in liet water gevonden een lijk, waarvan; volgens de IV. Rott. Ct.,een der kenteekenen is: gezond uiterlijk." Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur! Heb de goedheid in het eerstvolgend nummer uwer courant medetedeelen, dat ik niet verlang in aan merking te komen bij de aanstaande verkiezing van

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2