1873. N°. 76. Dinsdag 1 Juli. 60ste jaargang. BEKENDMAKINGEN van het Gemeente-besturn. MIDDELBAAR ONDERWIJS. K00DV0NK. Vertrek der brievenmalen naar Oost-Indie. BINNENLANPSCHE BERICHTEN. Iets over in- en uitwendige toestanden van ATCHIN, GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vbijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentien worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1 —8 regels k/1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat de Commissie van toezicht op de scholen voot middelbaar onderwijs in d ze gemeente op Donderdag den 28 Augustus J873, des middags ten 12 ure, in haar lokaal bij de school eene ZITTING zal houden tot het inschrijven van jongelie den, die voor het leerjaar 18731874 al* leerlingen op de Hoogere B urgerschool of Burger avondsehool wenschen te worden toegelaten, waarbij van de leerlingen, die buiten de gemeente geboren en gevaccineerd zijn, de over legging eener geboorte-acte en bewijs van inenting of natuurlijke kinderziekte zal worden gevorderd dat voor al de ingeschrevenen een examen van toe lating zal worden gehouden, op Vrijdag en Zaterdag den 29 en 30 Augustus 1873 en dat de LESSEN zullen aanvangen aan de Hoogeie Burgerschool op Maandag den 1 September en aan de Burger avondschool op Maandag den 8 September 1873. Goes, den 28 Juni 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER der Gemeente GOES; Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsbl. no. 134) Maakt hiermede bekend, dat, voor zoover van de geneeslieeren berichten zijn ingekomen, gedurende de afgeloopen week in deze gemeente door het roodvonk is aangetast 1 lijder, en dat 1 lijder is hersteld. Goes, den 30 Juni 1873. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. I? OSTERIJEN. Via MARSEILLE 4 Juli, per tweeden trein naar Roosendaal. GOES, den 30 Juni 1873. Het Staatsblad no. 83 bevat de wet van den 17 Juni 1873, tot onteigening voor den aanleg van een spoorweg van Zevenbergen naar Zwalnwe; no. 84 de wet van den 17 Juni 1873, tot wijziging van het vijfde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienst jaar 1872; no. 85 de wet van den 17 Juni 1873 betrekkelijk den kosteloozen afstand aan de gemeente Bergen op Zoom van zeewerin gen, wegen en waterleidingen op de voormalige vestinggronden aldaar, enz.' De afzenders van brieven, bestemd voor Oost- of West-lndië of voor andere tot de heete luchtstreken behoorerde landen, worden op nieuw verzocht hunne brieven niet met lak te verzegelenmaar ze in het belang eener ongeschondene overkomst op eene andere wijze te sluiten, daar het niet zelden gebeurt, dat de met lak gesloten brieven gedurende de reis zoodanig aan elkander vastgehecht raken, dat het onmogelijk is ze vaneen te scheiden zon der het papier te scheuren. St.-Ct Reuter's agentschap seint uit Calcutta, onder dagteekening van 28 Juni: Berichten van het eiland Sumatra beves tigen, dat de Nedèrlanders aan de Atchineezen hebben aangeboden om het geschil in der minne te beslechten. De Nederlanders zouden schade loosstelling uitkeeren voor de verbrande Moskee en de oorlogskosten betalen, maar daartegen over zekere voorrechten vragen. De Sultan zou onafhankelijk blijven en de Nederlanders zouden beloven zich niet te mengen in de zaken betreffende de Mahomedaansche godsdienst in het rijk van Atchin. »Te Deli is het rustig." Dc verhouding der partijen in de aan staande zitting der Tweede Kamer zal aldus zijn: 42 liberalen, 15 conservatieven, 7 anti revolutionairen en 16 ultramontanei). In de eerst verspreide en verzonden af drukken van ons no. van jl. Zaterdag is in de anonee Zendingfeest eene drukfeil geslopen. Er staat namelijk dat de extra trein zou loo- pen3Juli. Ofschoon ieder zal begrepen heb ben, dat dit eene drukfout was, en, ofschoon wij aan ieder lezer of abbonné, binnen de ge meente en daarbuiten aan hen, wier exempla ren vóór de ontdekking verzonden waren, on- middelijk franco per post eene rectificatie heb ben gezonden, zoo herinneren wij bij deze ten overvloede, dat het feest zal plaats hebben op aanstaanden Woensdag, den 2 Juli en dat de extra-trein uit Goes afrijdt ten 9 ure 57 m., aankomst Kloetinge 10 u. 2 m. des voormiddags. De terugkomst kan plaats hebben ten 5 u 50 m. en ten 7 u. 27 m. des namiddags. Terwijl Zaterdag 11. een huurrijtuig uit Goes voor de herberg te Wilhelminadorp midden op den weg stilstond en de passagiers even waren uitgestapt, kwam een ander rijtuig aan, waar voor het stilstaande eenigszins uit den weg moest gebracht worden. Toen de voerman daaraan begon, geraak ten zijne paarden terstond zoodanig aan het steigeren, dat hij ze onmogelijk bedwingen kon, waardoor eindelijk de paarden en het rijtuig in de haven terecht kwamen. Met de meeste bereidvaardigheid schoten vele dorpelingen toe en bleven geene toeschouwers; sommigen zelfs ontzagen geen nat pak, maar sprongen in de haven, sneden de strengen af en haalden de paarden weer op den wal; waarna met vereende krachten het rijtuig onbeschadigd uit het water en op den weg werd gehaald, zoodat de koetsier, als of er niets gebeurd was, met zijne passagiers de reis naar 't Catsehe veer kon vervolgen. Men schrijft ons uit Nisse van heden Gisteren avond circa 11 uur woedde een allerverschrikkelijkst on weder boven ons dorp. De eene bliksemstraal volgde op de andere, de oorverdoovende donderslagen, gevoegd bij het statige gelui der klok in het nachtelijk uur en het geschreeuw van brand, veroorzaakten in onze stille gemeente eene vreeselijke ont zetting. De bliksem was in de schuur van C. de Blaaij geslagenhet pas gewonnen hooi be nevens de nok van het gebouw vertoonden reeds een felle vlam, welke evenwel spoedig geblusebt werd. Dë brandspuit was aanwezig doch heeft geene werking behoeven te doen. Naar men ons mededeelt, zijn door den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indie be noemd tot leden eener Commissie, om een- onderzoek in te stellen omtrent den loop der expeditie naar Atchin, de heerenmr. Der Kinderenlid van den Raad van Indie, presi dent generaal Verspijck, de kolonels Kroesen, Maarschalk en Hoedthet lid van 't Hoogge rechtshof mr. Schroderleden met den amb tenaar De Laat de Kanter als secretaris. \H. bi.) Dezer dagen stierven in de gemeente Schijndel plotseling twee schoone melkkoeien, terwijl andere op denzelfden stal in meerder of minder mate ongesteld werden. Men dacht aan miltvuur, maar een nauwkeu rig onderzoek bracht tot de overtuiging, dat vergiftiging had plaats gegrepen. Ter gelegenheid eener feestviering had men VI. Rusland in oorlog met Turkestan, de Vereenigde Staten in bestendigen strijd met de Amerikaansche wilden Nederland in oorlog met Atchin overal hetzelfde beginsel dezelfde oorzaak. Er worden vrij wat sentimenteele beschouwingen gehouden over het lot, dat wilde en half beschaafde volken en volkstammen ondergaan wanneer zij in aanraking komen met volken die hen verre in ontwikkeling overtreffen en reeds een gansche ge schiedenis achter zich hebben. Er wordt gesproken en gezucht over het lot der trotsche, moedige Indianen, aan wie de jachtvelden worden ontnomen en die zich steeds verder terug gedrongen zien in woeste en onherbergzame oorden en buiten de eindpalen der bewoonde wereld. Er worden welsprekende en klinkende redevoe ringen gehouden over de wreede mishandeling, die Javanen en andere Maleiers ondergaan, en over den goud- en bloeddorst van een roofstaatdie ligt tusschen de Schelde en den Dollart. Wanneer de bevolking van Atehin gedwongen zal worden op te houden met menschenroof of liever kin derroof en tevens gedwongen zal worden zijne banden verwijderd te houden van het leven en de bezit tingen van anderen, zou het niet te verwonderen zijn als er stemmen opgaan over de wreede mis handeling, die Atchin ondergaat van de zijde van Nederland. Wat, zoo spreekt men, hebben die Amerikanen te maken met de jachtvelden der Indianen, de Ne derlanders met den O. Indischen Archipel, de En- gelschen met Voor-Indië en de Russen met Tur kestan Laat elk volk binnen de palen blijven van zijn eigen gebied en zich daar zoo goed mo gelijk trachten te schikken; en levert zijn grond niet genoeg op voor zijne voeding dan geeft hen dit nog geen recht die voeding te zoeken op het gebied van een ander. Er is veel oppervlakkigs in deze redeneering en men schijnt niet in te zien, dat de handel en de zee handel vooral daarmede zou worden vernietigd en daardoor het eerste en belangrijkste middel tot beschaving. Maar men vergeet daarenboven juist te omschrijven wat het gebied van een ander is en hoe men van handelaar volkplanter en van volkplanter bezitter is geworden. Bovendien de wijze waarop beschaving onder die volken gebraeht wordt, doet alles af. Het is hier de plaats niet dit alles nauwkeurig te overwegen en uit een te zetten, maar naar onze wijze van zien hebben de Vereenigde Staten in Amerika, Rusland en Engeland op het vasteland van Azië, en Nederland op de eilanden elk voor zich een gvootsche taak te vervullen. De eerstge noemde staat vindt die taak in de beschaving van de wilde kinderen liarer bosschen en prairiën Rusland, Engeland en Nederland in de beschaving van Azië, in de langzame, bedachtzame maar on afgebroken bestrijding van het Mahomedanisme met zijn treurigen nasleep van ellende en misdrijven. Dat Rusland in openlijken oorlog met Turkestan is was lang te verwachten en de onderwerping van Kiewa en .andere Khanaten in Midden- en Hoog- Azië zal een zegen zijn voor de omliggende volken. Dat Nederland in oorlog is met Atchin was mede lang te verwachten; 'tis slechts te bejammeren, dat de oorlogsverklaring niet eerder heeft plaats gehad. De onderwerping van Atchin zou een zegen zijn voor de omliggende volken en coloniën. Wordt vervolgd*

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1