Koolzaad te velde, Klavers te velde, VLAS te Velde, GEMENGDE BERICHTEN. EMIGRATIE NAAR MINNESOTA. LIJST VAM VERROOPINGEN. BURGERLIJKE STAND GOES, AANBESTEDING. Vrijdag den 4 Juli 1873, op Donderdag den 3 Juli 1873, PUBLIEKE VERKOOPINC op Maandag den 7 Juli 1873, worden als een daad van politieke moraliteit, die èn den benoemer, de Broglie, èn den be noemde, tot eere strekt, zouden wij niet durven beweren. Al ware bet slechts geweest om den schijn te vermijden van »om den wille van de smeer" te hebben bijgedragen tot den val van Thiersdien hij altijd zijn vriend genoemd en gesteund had, zou de heer Target geen be trekking van deze regeering hebben moeten aannemen. De Fransche regeering heeft beslag doen leggen op alle gelden en waarden, aan deu schilder Courbet toekomendeen die onder berusting van de bank van Frankrijk, van par ticuliere bank-inrichtingen en van de personen met den verkoop der schilderijen van genoem den kunstenaar belast, zich bevinden. Dezen maatregel heeft die regeering genomen om zich in de gelegenheid gesteld te zien de schade te kunnen verhalen, door de vernieling der Ven- dóme-kolom veroorzaakt; de slooping van dit monument is nl. door Courbet in de Parijsche commune voorgesteld geworden. Onmiddelrjk nadat de deurwaarder Lebrun zijnen last vol voerd had, werd Courbet voor de rechtbank ge daagd om zich tot vergoeding der kosten van het herstel der kolom te hooren veroordeelen. «De schilder van den Casseur de pierrest, zegt een conservatief orgaan, «was zeker ver van te onderstellen, dat ook, waar het den Staat geldt het spreekwoord van toepassing is: wie de ruiten breekt, moet ze betalen. De schilder van Or- nans zal alsnu voor den Staat kunnen gaan arbeiden.» Uit Straatsburg schrijft men Overal op het platte land en in de kleine steden zelfs in den Boven-Elzas, hebben de verkie zingen een gunstig resultaat opgeleverd. De opkomst der kiezers was groot. De gekozenen behooren tot de gematigde partij. Bij vonnis der rechtbank te Weeneu van jl. Vrijdag is prins Hendrik van Hanau, zoon van den gewezen keurvorst van Hessen-Kas sei, verklaard te zijn in staat van kennelijk onvermogen. Van 's prinsen verkwistende leef wijze en pogingen om zich op allerlei wijze geld te verschaffen waren reeds lang fabelach tige verhalen in omloop. De heer Sommeradau, voorzitter der Fransche commissie bij de wereldtentoonstelling te Wee- nen, heeft in een brief aan de dagbladen dier stad voor onwaar verklaard het bericht in de Neue freie Presse, dat door eene deputatie van den Franschen jury een bezoek is afge legd bij den graaf van Chambord. Buitenlandsche bladen melden, dat de verloving van prins Willem van Wurtemburg, vermoedelijk troonopvolger, met prinses Marie, oudste dochter van prins Frederik Karei van Pruisen, aanstaande wordt geacht. Reeds se dert eenigen tijd zou die verloving een open baar geheim zijn geweest. De prinses, in 1855 geboren, is veel jongèr dan de prins. De bekende Bnseiscae volksleider, de schoen maker Odger, schijnt al politiseerende en oree- rende zijne zaken in de war georeerd te heb ben, althans hij verkeert thans in staat van faillissement. Een crediteur voor een bedrag van 152 aan gerechtskosten heeft hem doen failliet verklarenlater kwam daar nog bij 1350 voor andere proceskosten en 565 die het genoegen om Odger als candidaat voor het Parlement te zien optreden een zijner aanhangers heeft gekost. De volkstribuun blijft niettegenstaande dit alles voornemens zich nog maals candidaat te laten stellen. Het hof van Noordholland heeft iemand tot vijfja ren gevangenisstraf veroordeeld, die 'thuis van zijne moeder heeft willen in.brand steken, omdat zij hem na eene marsch van zeven uren karnemelk voorzette in plaats van de aardappels, die 'hij verlangde. Te Utrecht is een jongmensch, die zich in eene openbare zwemplaats baadde, zijn horologe, dat hij met zijne kleeren had verborgen, ontstolen. Amerika is wel het land der vrijheid bij uit nemendheid, ook van spreken en schrijven, en het is ongehoord wat er dan ook zoo nu en dan van de tribune en in de pers wordt uitgesproken, maar toch moeten sprekers op hun tellen passen, willen zij niet soms die vrijheid 'duur bekoopen. Zoo wordt thans het Newyork'sche dagblad the Sun vervolgd met een eisch tot betaling van niet meer of minder dan het bagatel van 10,000 dollars schadevergoeding, ingesteld door den opperrechter Dowling, die zich gekrenkt ge voelt omdat de Sun onlangs gezegd heeft, dat hij, Bow ling, eene rechtszitting opende met aaneen der getui gen om een pruim tabak te vragen Op de Beusichemsche paardenmarkt is eene fraaije „moorkop" verkocht voor ƒ1100 en een span vossen voor ruim ƒ2000. Te Gorinchem is een onvoorzichtig zwemmer verdronken. Te Blokzijl - 1700 inwoners - is sedert 22 April niemand overleden, maar zijn 9 geboren. Te 'sHage is een kist in beslag genomen, inhou- lende 100 kilo bedorven vleesch en voorzien van de aanwijzing: „porselein, voorzichtig te behandelen." De Bonapartisten verspreiden thans duizenden j postkaarten, waarop onder het beeld van Napoleon eeni- ge teksten aangebracht zijn, als: Beleedigingen ont vangen zonder haat ol wrok. - Hij voedde lien, die hon gerig waren, en gaf kleeren aan hen, die naakt waren. - de Heer beschermt den wees en de wees en Hij zal de aanslagen der boozen verijdelen. Te Ltidenscheid heeft zekere heer Geyer op den 13 Juni de zilveren bruiloft van zijn tweede huwelijk ge vierd en op denzell'den dag is zijn 28ste kind gedoopt. De familie Geyer schijnt trouw'ns altijd ruim gezegend feweest te zijn in dit opzicht, want de vader van gezeg en heer moi ht zich mede in 22 kinderen verheugen. Een directeur van een Parijsch theater verkocht onlangs eenige toneelbenoodigdheaen. Op de lijst kwa men o. a. voor een zee, bestaande uit twaalf groote golvende tiende, grooter dan de anderen, is een weinig beschadigd. Anderhalf dozijn goed onderhou den wolken met zwarte randeneen fonkelnieuwe regenboog; eenige voortreffelijke sneeuwstormen, be staande uit vlokken van fijn papier, en twee andere sneeuwstormen, die minder goed zijndrie tlesschen bliksemstraleneen ondergaande zon van middelma tige hoedanigheid een nieuwe maan, een olifant, een krokodil en drie draken, verscheidene phiolen, met alkohol, zeer geschikt voor geestverschijningen en tot het verkrijgen van blaauwe vlammen, en eindelijk eeni ge nieuwe donders. Ingezonden. Dat de landverhuizing in het algemeen en bepaal delijk die naar' Minnesota, waar men die ook in de zen omtrek trachtte te bevorderen, evenals elders te genstand zou vinden, was te verwachten. De zaak toch is hier onder de arbeiders nog te weinig po pulair, en ze druischt schijnbaar te sterk aan tegen het belang van de werkgevers, dan dat men had kunnen verwachten, dat ze zich bier terstond reeds in een algemeenen bijval zou hebben kunnen verheugen. Onder de tegenstanders der zaak behoort o. a. ook de inzender van een artikel in de „Goessche Courant" van 17 Juni jl., in welk artikel eenige bezwaren worden geopperd tegen de alhier opgerichte emigra- tie-vereenigtng, die zich ten doel stelt de landver huizing naar Minnesota ook van minvermogenden te bevorderen, welke vereeniging door mij besproken werd in de „Goessche Courant" van 7 Juni jl. In het belang der zaak, die mij zeer ter harte gaat, acht ik het noodig, die bezwaren, indien ze althans be zwaren heeten mogen, te weerleggen. Ik had het dat ik dit vooraf opmerke wen- scbelijker gevonden, zoo de schrijver, die zich een voudig B. teekent, zijn naam voluit onder zijn ar tikel had gezet. In de meeste gevallen toch, en bepaaldelijk ook in deze zaak, is het niet hetzelfde wie iets zegt. Het zou namelijk voor het publiek geenszins van belang ontbloot zijn, te weten, of hier een werkgever, een werkman of eenvoudig een belangstellende in de so ciale quaestie aan het woord is. Dit daargelaten evenwel welke zijn de bezwaren van den onbeken den schrijver? Ze zijn voornamelijk deze: Vooreerst, er bestaat in Zuidbeveland geene overbevolking, en derhalve geene behoefte aan landverhuizing, en ten tweede Minnesota, is „wegens zijn bar en koud klimaat" voor landverhuizing ongeschikt. Wat het eerste punt betreft, de schrijver zegt wel dat hij het „ir. het midden wil laten," maar feitelijk doet hij dit niet. Hij zegt n. 1. dat hier „juist nu over gebrek aan genoegzame werkkrachten wordt ge klaagd, juist nu groote behoefte aan vlijtige en flinke personen bestaat, juist nu de loonen klimmen." Waar toe nu dit alles gezegd, indien het niet is om te bewijzen, dat hier geene overbevolking, en derhalve ook geene behoefte aan landverhuizing bestaat. Dit „in het midden laten" dus we zien het hebben we slechts als eene rhetorische figuur te beschouwen, en gelukkig ook, want van dit eerste punt hangt in deze zaak alles af. Was ik het daarin b. v. met den schrijver eens, dan zou ik hem de andere punten gaarne gewonnen geven. l)it is echter geenszins het geval. Ik ben bepaald van oordeel, dat ook hier in Zuid beveland wel degelijk overbevolking, en dus ook be hoefte aan landverhuizing bestaat. Het zou misschien niet moeilijk zijn, met cijfers aantetoonen, dat Zuidbeveland, vooral wanneer men in aanmerking neemt, dat hier geen groote steden en fabrieken gevonden worden, in verhouding met zjjn grondgebied, tot de sterkst bevolkte streken van Europa behoort. Maar daardoor ik erken het zou nog niet bewezen zijn, dat hier overbevolking be staat. Deze toch hangt niet zoo zeer af vau het aan tal bewoners van eene zekere streek, als wel van de gelegenheden die zulk eene streek den bewoners aan biedt, om een behoorlijk bestaan te vinden. Overal waar die gelegeuheden niet, of niet in voldoende mate aanwezig zijn, heerscht overbevolking. Dit laatste nu acht ik hier in Zuidbeveland het geval te zijn. Dui zenden veldarbeiders b. v. moeten hier werken voor een loon, dat, wat men er ook van zeggen moge, misschien te veel is om te sterven, maar zeker te weinig om te leven. Maar „er wordt toch zegt de schrijverjuist nu over gebrek aan genoegzame werkkrachten geklaagd." Het moge zoozijn, dat er sommige tijden van het jaar zijndat die klacht wel eens wordt vernomen, de vraag is echteris die klacht billijk? Mag men redelijkerwijze eischen dat een overgroot getal arbeiders hier blijve, om den landbouwers gedurende betrekkelijk zeer korten tijd behulpzaam te zijn? En zou dit bezwarn indien het er een,is, in elk geval niet gemakkeliy.' opteheffen zijn door een veranderde wijze van werken Pat „juist nu de loonen klimmen," zooals de schrij ver zegt, moet tot op zekere hoogte erkend worden, ofschoon een loon van 90 cents a 1.toch waar lijk niet geacht mag worden voldoende te zijn, al ware het ook, wat niet het geVal is, dat zulk een loon het geheele jaar door werd genoten. Bovendien aan sparen valt hierbij volstrekt niet te denken. Heeft de arbeider soms weken achtereen geen werk, wordt hij oud of ziek, dan is de diaconie en het armhui3 dikwijls zijn eenige toevlucht. Waar de toestand zoo is, kan daar de schrijver in gemoede verklaren „ook hier is de arbeider zijn loon waardig," d. w. z. ook hier wordt de arbeider naar eisch en billijkheid voor zijne werkzaamheid beloond Waardoor au zou die toestand kunnen verbeteren M. i. alleen door de overbevolking alhier langzamer hand door emigratie opteheffen Daardoor zouden de landverhuizers zeiven hun lot aanmerkelijk kunnen verbeterenen zou het aanbod van arbeid geringer worden. Daardoor zouden de loonen stijgen en ook de achterblijvenden ten zeerste worden gebaat. Niet alleen echter zouden daarbij de arbeiders, maar ook de werkgevers beter varen. Het is waar, thans kunnen dezen met een gering loon te geven volstaan, maar welk werk wordt daarvoor ook dikwijls ver richt Bovendien zou het verbruik van eene tot wel varen gekomen arbeidersklasse sterk toenemen, waar bij wederom inzonderheid de landbouwers zouden profiteeren. Kortom, wie ziet bij eenig nadenken niet in, dat van een beteren toestand van deu werkmans stand de geheele maatschappij onmiskenbare voor- deelen zou trekken Wat eindelijk het laatste bezwaar van den schrijver betreft, dat n 1. Minnesota „wegens zijn bar en koud klimaat" voor landverhuizing ongeschikt zou zijn hieromtrent zouden wij kunnen volstaan met te ier- wijzen naar de met zooveel zaakkennis geschrevene brochure over Minnesota van dr. van Schevichaven en naar een tal van berichten omtrent dat land van ooggetuigen afkomstig en voorkomende in het maand blad Be Landverhuizer. Wie, na die geschriften met ernst te hebben overwogen, nog zeggen durft dat Min nesota, hetzij om zijn klimaat, hetzij om zijne min dere geschiktheid voor den landbouw, hetzij in eenig ander opzicht voor de emigratie niet aanbevelings waardig is, moet of voor alle overtuiging onvatbaar wezenof in de meening verkeeren dat alleen een land, waar b. v. iemand de gebraden duiven in den mond vliegen voor landverhuizing geschikt zou zijn. Daar evenwel niet allen, die in deze zaak belangstellen de genoemde geschriften bij de hand hebben, zij het mij vergund hier een enkel bericht omtrent Minnesota aan te halen, voorkomende in no. 3 van Be Landver huizer en afkomstig van den heer J. H. Kloos een Hollanderdie als ingenieur van den St. Paul en Pacific spoorweg een geruimen tijd in Minnesota heeft doorgebracht. Hij schrijft „Minnesota verdient, volgens mijne overtuiging, vóór alle andere staten der Unie de opmerkzaamheid der landverhuizers uit Holland. Deze overtuiging is bij mij ontstaan door eigen waarneming en onderzoek. In Minnesota is het land het goedkoopst en heeft de landbouwer de beste vooruitzichten, door dat aldaar zijne krachten het meest zijn benoodigd en zijn ar beid het best wordt betaald.De ontwikkeling der nijverheid is bijna ongeloofehjk Te St. Joseph trof ik drie Hollaudsche huisgezinnen aan, landbou wers uit Friesland, die reeds verseheidene jaren aldaar gevestigd zijn. Zij waren met hunne omstandigheden zeer tevrei'en en hadden hunne eigene boerderijen terwijl zij met hoogsten 100 dis. in den zak naar Minnesota waren gekomen. Vooral de Duitschers en Scandinaviërs zijn zeer met den winter in Minne sota ingenomen. Allen roemen de klare windstille dagen, die in December, Januari en Februari bijna onafgebroken heerschen. De betere qualiteit van de tarwe uit Minnesota en van de Red liiver boven het zelfde product uit andere steden, wordt bewezen uit haar hooger gewicht. Minnesota-tarwe, op de prairiën van de Red River geteeld, weegt 83 '/2 kilo per mud." Dit bericht zouden we gemakkelijk met een groot aantal andereeveneens van ooggetuigen afkomstig kunnen vermeerderen maar wij mogen geen misbruik maken van de vrijgevigheid van de redactie van dit blad. Zij sta mij echter nog een paar regels toe voor de volgende opmerking. De schrijver van het be streden ingezonden artikel zegt ten slotte „Het be lang der spoorwegen is dan ook een voornaam motief waarom men de landverhuizing naar Minnesota tracht te bevorderen." Dit gezegde is misschien minder wel willend dan waar. Ook ik geloof dat het genoemde belang hier volstrekt niet buiten spel is. Wanneer men echter begrijpt, dat het belang der spoorwegen natuurlijkerwijze moet samenvallen met datderland- i verhuizers, dan zie ik hierin volstrekt geen bezwaar. Integendeel hieruit kunnen juist en in dit geval is dit ook wenschelijk zoo, een tal van voordeeien voor den emigrant voortvloeien. En hiermede voorloopig genoegMocht dit ge schrijf er iets toe bijdragendat de vooroordeelen, die nog bij velen tegen emigratie en bepaaldelijk tegen den naam Minnesota bestaan, van lieverlede ver dwijnen. Ellewoutsdijk, 23 Juni 1873. C. REIJERS. Datum, Plaats. Voor worp. Informatie. 28 Wemeldinge, Landerijen, Rembges. 28 Bath, Meubilair, Pilaar. 28 Bath, Woonhuis en Pilaar, weiland. 30 Ovezand, Hooigr. en mutsaard, mr.v.Dishoeck. 2 Hoedekensk., Inspan en vruch ten te velde, Rembges. 3 Juli Goes, Verp. land, v. d. Bussche. 3 Baarsdorp, Afbraak en koolzaad, mr. v. Dishoek. 3 'sHeerArendsk., Vruchten te velde, Rembges. 4 a Goes, Hofstede, Pilaar. 7 Krabbendijke, Vruchten te velde, v. d. Bussche, Slegt en de Fouw. 7 Cats, Vlas, Rembges. 9 u Goes, Sigaren etc., mr. v. Dam. 15 ,i Goes, Woonhuis, Paardekooper en v. d. Bussche. 16 a Goes, Hofst. en vrucht. Paardekooper te Velde, y. d. Busscne. 24 Goes, Inspan, Paardekooper en v. d Bussche. van 22 tot en met 27 Juni 1873. Geboren: den 24, Timotéa, d. v. Nicolaas Kauffmann en Anna Philippinet Thewalt. ADYERTKN T1ËN. KERKVOOGDEN der HERV. GEMEENTE te BATH zullen op des namiddags ten 3 iire, in de Consistorie te Bath, onder nadere goedkeuring van het Provin ciaal College van Toezicht in Zeeland, trachten aantebesteden Het restaureren tier JPastorie alclaar. Het bestek met teekeningen ligt van heden af ter inzage in de Consistorie voormeld tot op den dag der besteding. De aanwijzing zal geschieden op den dag der besteding des morgens ten 12 ure, terwijl in middels inlichtingen kunnen verkregen worden bij het Kerkbestuur voornoemd en bij den heer HANNINK te Goes. Bath, 17 Juni 1873. Kerkvoogden D. WINDHORST, Voorz. A. BLOK Cz:, Secret. De Notaris REMBGES, gevestigd te Krui- ningen, zal voor den heer G. F. WITTOUCK*, in het ge meentehuis te 's Beer Arendskerke, des voormid dags ten 10 ure, PUBLIEK VERK00PEN 1°. 15 Hectaren 64 Aren 31 centiaren wassende en liggende in den Jacobpolder, gemeente 's Heer Arendskerke, op de kadastrale perceelen sectie C nis. 228 en 202, en 2 o. 36 Hectaren 40 Aren 95 centiaren wassende en liggende in den zelfden polder, op de kadastrale perceelen sectie C nis. 164, 228 en 202. Alles te veilen in perceelen op het terrein afgebakend. Nadere informatiën ten kantore van voor noemden Notaris. jggpSgj. des middags ten 12 urein het ge- meentehuis te Cats, Noord-Beveland, ABBES van 8 HECT. 36 AREN 77 CENT. UITMUNTEND wassende op gronden behoorende tot de door Meulenberg bewoonde hofstede Zelden Rust van den heer "VVittoixcli aldaar. Informatiën bij den Notaris REMBGES te Kruiningen.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 3