BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLAND. servatieve zijde wordt erkend, dat wij eene periode zijn ingetreden, die nu eenmaal moet worden door geworsteld om tot een zuiveren toestand te komen. Er zijn van die zaken van wier deugd of ondeugd men niemand overtuigen kan, tenzij eene per soonlijke ervaring daartoe beweegt. Daarom zien wij den toestand niet zoo donker in, al gelooven wij ook, dat stormen den dampkring zullen moeten zuiveren. Indien aan de 'zijde der liberalen meer leven en eenheid mag opge wekt zijn, en lauwheid als ditmaal te Amster dam, is getoond, (waar de liberale eandidaat bij de herstemming 190 stemmen minder bekwam dan bij de eerste stemming) worde geweerd, dan is ook dat een winst, die wij door min aangename ervaring verkregen. Wie weet of niet de conservatieven zich een deel van de eer zullen kunnen toeè'igenen, .als eens die uit slag verkregen wordt. Zeker zijn wij er erken telijk voor, dat zij, getuigen sommige conserva tieve bladen, door hunne beschouwingen van den jongsten strijd, daartoe ernstig medewerken, en aansporen tot krachtige aansluiting van allen, die het vaderland liefhebben, tegen den was- senden invloed van het clericalisme op staat kundig gebied. GOES, den 27 Juni 1873. Uitslag herstemming leden Tweede Kamer. 1'Joklcum. Herstemming tusschen mr. P. P. baron van Harinxma thoe Slooten, liberaal, en mr. Keuchenius, antirevol. Uitgebracht 1748 geldige stemmen. GekozenHarinxma met 1027 st. Op mr. Keuchenius waren 721 st. uitgebracht. TWEEDE KAMER. In de zitting van Woensdag zijn de ge loofsbrieven van graaf Schimmelpenninck inge komen en in de zitting van Donderdag goed gekeurd. Ingekomen is eene voordracht tot benoe ming van een lid van den Hoogen Raad, waarop als eerste eandidaat is geplaatst mr. J. A. Jol les. Tegen heden is aan de orde gesteld de be handeling der militiewet. Per telegraafi In de zitting van heden is graaf Schimmelpenninck beëedigd en toegelaten. Het ontwerp tot afschaffing der plaatsvervanging is in discussie gekomen. Alleen de heer Gratama was er zeer voor. De heeren de Bieberstein, de Boo, Storm, Gevers, Saaijmans fader, Godefroy en Jonckbloet waren er bepaald tegen, hetzij om het beginsel en de wijze van toepassing, hetzij om deze laatste alleen. Morgen voortzetting. Er is besloten, na dit ontwerp, ook de vestingwet te behandelen. De Minister van Koloniën maakt bekend, dat er gelegenheid bestaat tot aanwijzing van drie jongelieden, om, o,nder leiding van den heer G. Sclilegel, tolk voor de Chineesehe taal in Nederlandscb Indië, thans met verlof te Leiden, aldaar te worden opgeleid tot tolk voor de Chineesehe taal in Nederlandsch Indië Zij die in het bezit zijn van het getuigschrift van voldoend afgelegd eind-examen eener hoo- gere burgerschool met vijfjarigen cursus, komen daarvoor bij voorkeur in aanmerking. Omtrent de voordeelen aan deze opleiding verbonden wordt verwezen naar de resolutie van den Minister van Koloniën in de Nederl. Staatscourant van 4 Juni 1873. Gelegenheid tot het afleggen van het ver gelijkend examen wordt gegeven in de maand Augustus aanstaande, ten overstaan van eene door den Minister van Koloniën te- benoemen commissie. De St. Ct. deelt de verdere voor waarden mede. De echtgenoot van den "neèr Helms, van wier val wij in ons no. van Dinsdag jl. mel ding maakten, is heden overleden. Het aanvankelijk vermoeden, dat hier aan eene misdaad moest gedacht worden, schijnt zich vooralsnog niet bevestigd te hebben, Men schrijft ons uit 's Heer Arendskerke van heden Gisteren morgen passeerden alhier een 4 tal rijtuigen uit Middelburg, waarin een aantal weeskinderen waren gezeten, die door hunne verzorgers, het genot waren bereid van een aangenamen rijtoer. De blijde stemming, waarin allen verkeerden, herinnerde zeker menigeen met mij aan de spreuk: »wees blijde met den bigde." Even afgestapt deden zij eene wandeling door het dorp, waarbij zij in de kerk werden binnengeleid. Ook daar gaven zij van hunne vreugde blijk door met begeleiding van het orgel een schoonen psalm en het Wiens Neerlands bloed" te zingen. De flinke houding der meeste en de uiter ste netheid van al deze weezen gaven een goeden dunk van hunne verpleging. Eere den bestuurders dier inrichting, die aan zulke diep afhankelijke natuurgenooten een ge not vergunnen, dat voor hen anders lang onbereikbaar zijn zou." Wij kunnen er bijvoegen, dat bedoelde kin deren ook hier in'Goes zijn geweest en het merkwaardigste hebben bezichtigd. Zijn wij wel onderricht, dan bestaat het plan den Goesschen weezen een dergelijken rij toer te bezorgen. Wij zouden dit van harte toejuichen. Men schrijft uit Middelburg, van 24 dezer: Heden namiddag kwam aan de kade alhier Z. M. monitor Ifrokodil, commandant de le luit. t. z. Bijl de Vroe, welk vaartuig de al- gemeene bewondering wekt. In de vorige week deed dat schip een proeftocht langs Domburg en Veere. Mr. J. Heemskerk Az. heeft aan het Dag blad van 's Gravenhage een brief geschreven, waarin hij mededeelt de betrekking van com missaris van dat blad nederteleggen, Men verneemt, dat te Wilp in Gelderland zich in de vorige week bij een landbouwer de kwade droes onder zijne paarden heeft voorge daan, ten gevolge waarvan het geheele beslag, zeven in getal, zou zijn onteigend en afgemaakt. De eerste haringjager is eergisteren te Hellevoetsluis aangekomen. Het stoomschip Koning der Nederlanden, kapitein Braatis volgens ontvangen telegram den 24 dezer 's namiddags ten 3 ure, te Ba tavia aangekomen, na 26 uren te Padang te hebben vertoefd voor het debarkeeren van pas sagiers, troepen en lading. Het schip is den 17 Mei, des avonds ten 9 ure, van de reede van Texel gestoomd en is dus den 38 dag na het vertrek te Batavia aangekomen na aftrek van oponthoud te Port Said, Suez-Kanaal, Aden en Padang, is het"l33 dagen en 8 uren onder stoom geweest, met eene gemiddelde snelheid van ruim 11 mijlen, zijnde de snelste reis direct van Nederland naar Java. Voor den kanonnier van den Akker, op een der forten bij Utrecht door het springen van een grenaat verminkt, is in het geheel ont vangen ƒ4937.58. Naar wij vernemen zegt het Algemeen Dagblad van Nederlandsch-Indië is het le gerbestuur van plan om de getalsterkte der bataljons te brengen op 1000 man. Men is nu ijverig bezig niet alleen hier, maar ook te Samarang en te Soerabaija de troepen te oefenen in de behandeling van het achterlaad- geweer. Het getal Beaumontgeweren, uit Ne derland herwaarts gezond m, is voldoende om daarmede dertien bataljons te wapenen. "KËRKiTlTKF ZAKEN ONDERWIJS. Sedert de laatste opgave in deze courant is nog ten behoeve van het Bed. Bijbelgenootschap door den Pen - ningmeester der afdeeling Zuid-Beveland ontvangen het gecollecteerde in de Hervormde gemeenten te Krabbendijke 3.30te 's Ileerenhoek f 2.45 te 's Heer Abtskerke c. a. ƒ2.20; te Kruiningen f 2.87; te Wemel- dinge 5en te Nisse ƒ5.13. Den 20 dezer werd te Stavenisse de 30ste vergade ring gehouden van de Onderwijzers-vereeniging in het 2e en 3e schooldistr. van Zeeland, die, behalve door de tegenwoordigheid der respectieve schoolopzieners, vereerd werd. door die van den heer v. Visvliet, in specteur van 't L. O. in Zeeland. Ha afloop der gewone huishoudelijke werkzaamheden werd de vraag besproken, of de som van 2000, in de laatste jaren door de Prov. Staten van Zeeland ter bevordering van schoolbezoek aangewend, doel treft. 7e werd verschillend beantwoord. Intusschen bleek het, dat, waar gemeentebesturen of bijzondere vereeni- gingen met de provincie hadden samengewerkt, de goede vruchten niet te miskennen waren. AFLOOP VERIiOOPlNG. De hofstede „Klein Frankrijk" ter grootte van 41 hectaren, heden alhier ten overstaan van den notaris J. M. Pilaar verkocht, heeft in perceelen ƒ89666.91 opgebracht zonder het bedongene voor houtgewas en 10 percent kosten. OPENBARE VERGADERING van den KAA» der OEJIBESTE GOKS, op VRIJDAG den 27 JUNI 1873, des namiddags ten 2 ure. Tegenwoordig alle (11) leden (2 vacatures) en de secretaris. I. De notulen der vergadering van den 24 Juni jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter deelt als ingekomen stukken mede: a. de verslagen van den toestand der gemeenten Delft en Leiden, die ter visie gelegd en in de boe kerij geplaatst zullen worden. b. Verzoek van J. Pijke om te mogen afkoopen het jachtrecht der gemeente op zijne eigendommen, welk stuk is gericht aan burg. en weth. en waaraan ont breekt een kadastraal extract. Wordende het verzoek gerenvoieerd aan burg en weth. ter voorbereiding voor de behandeling in de raadsvergadering. III. Nog zegt de voorzitter, dat van het school toezicht, in welks handen was gesteld het verzoek van J. Swart om eervol ontslag als hulponderwijzer, bericht is ontvangen, dat daartegen geen bezwaren bestaan, maar dat het vertrek van Swart betreurd wordt, omdat de gemeente een verdienstelijk onder wijzer verliest, die moeielijk zal te vervangen zijn. Het eervol ontslag, integaan met 1 Aug. wordt daarop zonder hoofdelijke stemming verleend. IV. Alsnu is aan de orde de benoeming van den directeur aan de inrichtingen voor Middelbaar on derwijs. De heeren mr. Del Baere en Busing worden uit- genoodigd als stemopnemers te fungeeren. De Voorzitter leest nogmaals de aanbevelingslijst, waarop de vier sollicitanten voorkomen, in deze volg orde, E. Huizinga, P. Conradi, dr. A. W. van Cam- pen en T. H. de Beer. Bij eerste stemming worden uitgebracht 5 stem men op elk der heeren Huizinga en van Campen, 1 stem op Conradi. Bij tweede stemming bekomt dr. van Campen 6 en Huizinga 5 stemmen, zoodat de heer dr. A. W. van Campen is benoemd tot directeur. V. De Voorzitter deelt numede, dat hem uit de stukken, die in de eerstvolgende vergadering van de Staten van Zeeland in behandeling komen, gebleken was, dat de Munster van Binnenlandsche Zaken ge negen zou zijn, aan een der twee plaatsen (Goes of Zierikzee) die bereid waren voor eene landbouwschool zich opofferingen te getroosten, een subsidie van ver moedelijk ƒ4000 te verleenen, en dat de Ged. Staten voorstellen aan de gemeente, die het rijks-subsidie er langt, een provinciaal subsidie van 3000 te ver strekken. Burg. en weth. hebben opgemaakt een plan en pro gramma voor de inrichting van de Landbouwschool, welk eerste stuk hij laat voorlezen, terwijl hij met de voorlezing van het laatste de leden niet zal ver moeien, doch waaruit hij mededeelt, dat aan elk der vier klassen 30 uren 's weeks onderwijs zal gegeven worden, te zamen 120 uren, en wel 57 aan de land bouw- en 63 aan de Hoogere Burgerschool. Na de mededeeling van het plan zegt de Voorzitter nog, als zijn gevoelen te moeten kenbaar maken dat, wanneer gene rijkssubsidie van ƒ5000 wordt verkre gen de gemeente zich zal moeten onttrekken, daar de last anders te drukkend zou zijn voor de ingeze tenen. Met dit gevoelen vereenigen zich alle leden. Alsnu worden voorgelezen de missives, waarbij B. en W. plan en programma aan Z. Exc. den Minister, Heeren Ged. Staten en den heer Inspecteur van het midd. onderwijs willen inzenden, en vraagt daar toe de machtiging van den raad. Deze wordt met algemeene stemmen verleend. VI. De heer den Boer vraagt het woord, en stelt voor dat de Raad B. en W. machtige aan den Hoofd commissaris der vereeniging van werklieden, bij wijze van leening, een bedrag van hoogstens 200 uit de gemeentekas te verstrekken, om de dienst gaande te houden, tot dat de boedel van den overleden boek houder zal zijn geliquideerd. De heer Fransen v. d. Putte stelt als motie van orde voor, het verzoek van den heer den Boer te renvoieeren aan burg. en weth., waarmede die heer zich vereenigt. De vergadering is daarna gesloten. Volgens een der offieieuse organen van Frankrijk moeten van de wegens deelneming aan den Parijsehen opstand tot deportatie ver oordeelden nog slechts 400 naar Nieuw-Cale- donie worden overgebracht. Dit zal geschie den in twee afdeelingen, en men wil, dat Henri Rochefort, wiens overbrenging wegens den on- gunstigen staat zijner gezondheid tot dus ver was verhinderd, behoort tot het eerste trans port, hetwelk in Juli zal vertrekken. Het tweede en laatste transport zal in September volgen. Het is nu vastgesteld, dat het proces-Afa- zaine in September e. k. beginnen zal, zoodat binnen kort de samenstelling van den krijgs raad, waarvoor hij te recht zal staan, in het Journal Ojjiciel wordt verwacht. De heer Target is werkelijk gezant te 's Gra venhage geworden, ter vervanging van markies de Gabriacdie naar Athene wordt overge plaatst. De heer Target mag nu tevreden zijn, maar of zijne benoeming zal beschouwd

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2