op Dinsdag den 24 Juni 1873, BUITENLAND. gingen tot gemeenschappelijk bezit van Ameri- kaansche waarden en daartegen Obligation en Cer tificaten uit te geven op zoodanigen grondslag, als telkens door den Raad van Bestuur zal wor den vastgesteld. 4°. Het doen van emissiën voor rekening van derden, nadat de Eaad van Bestuur zich op af doende gronden heeft overtuigd van de deugde lijkheid der aantebieden waarden. 5°. Het voorlichten en leiden van syndicaten betrekkelijk ondernemingen in Amerika, van wel ker deugdelijkheid de Eaad van Bestuur zich heeft overtuigd. Door sommigen werd opgemerkt, dat dit voorstel eigenlijk veel te laat kwam; eeu jaar vroeger toen de daling begon, zouden maatre gelen als deze gewenscht zijn geweest! Anderen weten een deel van het kwaad aan de overdreven wenschen, die men zich had voorgesteld, waardoor, bij de minste teleurstel ling, te veel voet aan de contramine werd ge geven. Als het krachtigste middel om goede Amerikaansche waarden weder op te heffen, beschouwden zij de drukpers. De grootste be hoefte hier te lande bestaat aan eene solide financieele pers, die hier in een bedroevenden toestand verkeert. We hebben een klein effjc- tenblaadje en dan hebben we de Nederland- sche Financier. Een mooie naamGoede trouw en eerlijkheid behoorden bij den Ned. Fin. voor te zitten en toch is het juist dat blad geweest, dat de eerste aanleiding heeft gege ven, dat vele slechte Amerikaansche waarden hier te lande werden ingevoerd en dat het pu bliek werd bedrogen. Men vereenige zich om een goed financieel blad te steunen; dan zal deze vergadering goede vruchten dragen. De Voorzitter stelde ten slotte voor, dat het yoorstel van het Administratie-kantoor zal wor den gesteld in handen van eene Commissie ten fine van bericht en raad. Die Commissie zal geheel vrij zijn in hare bewegingenzij zal desverkiezende kunnen voorstellen niets te doen zij zal ook andere middelen kunnen voorstel len dan die door het Administratie-kantoor zijn aangewezen. Dit voorstel werd bij acclamatie aangenomen en de commissie benoemd. REKKELIJKE ZAKEN en ONDERWIJS. De uitspraak van den kantonrechter te Vlissingen, waarbij aan kerkvoogden der Nederduitsche hervormde femeente aldaar, hunne vordering tot betaling van oofdelijken omslag door een lid der gemeente werd ontzegd, op grond dat het reglement op het beheer der kerkelijke goederen, wegens een gebrek in den vorm, niet rechtsgeldig was, heeft ten gevolge gehad, dat het college van kerkvoogden en notabelen krachtens dat reglement gekozen, zijn ontslag heeft genomen. Van dit besluit zal kennis gegeven worden aan den kerkeraad opdat hij zoodanige maatregelen neme, als in het belang der gemeente zal blijken te behooren. Diakenen van IJlst hebben eene behoeftige weduwe gedwongen hare kinderen naar de bijzondere school te zenden op straffe van onthouding der bedeeling. Gr. Ct. OPENBARE VERGADERING van den IIJIA» der GË11EESTI! GOES, des namiddags ten half drie ure. Voorzitter de heer mr. M. P. Blaaubeen. Tegenwoordig alle (11) leden (2 vacatures) en de Secretaris. I. De notulen der vergadering van den 17 Juni jl. worden gelezen. De heer Busing merkt op, dat van zijne vraag, of het niet goed zou zijn, dat in art. 13 (oud) der ver ordening voor het armbestuur werd melding gemaakt, dat de opname van verpleegden in het Weeshuis ge schiedt op voordracht van regenten, en van het ant woord des Voorzittersdat dit altijd plaats heeft, in de notulen niets gezegd wordt. Hij verzoekt dat dit nog worde opgenomen. Met die aanvulling worden de notulen goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeeliugen, die allen, zooveel noodig met goedkenring, voor no tificatie worden aangenomen. a. dat jl. Zaterdag het jachtrecht der gemeente is verpacht aan J. M. Harinck, ouder borgtocht van M. J. Harinck en M. de Bocx, voor de som van ƒ150 'sjaars. b. dat van de directie der bank van leening is ont vangen de rekening der instelling over 1872, welke is gesteld in handen der financieele commissie om onderzoek en rapport. c. dat, aangezien de inschrijvingen voor het oud ijzer, afkomstig van de geainoveerde Koepoortbrug twijfel overlieten, of daarbij gerekend was op gesmeed en gegoten ijzer, of wel op het eerste alleen, burg. en weth. daarop niet hebben gegund, maar de in schrijving op nieuw opengesteld, ten einde de gemeente voor moeielijkheden te vrijwaren. d. dat burg. en weth. de aanvragen bij Ged. Staten en het hoofdbestuur der Maatschappij van Landbouw om eene bijdrage in de kosten van het eventueel te houden congres in 1874, reeds hebben verzonden, en het' te ontvangen antwoord dadelijk aan den raad zullen mededeelen. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel ge bracht en voor notificatie aangenomen: a. de jaarverslagen der gemeenten Amsterdam Leeuwarden en Zwolle, die ter visie gelegd en in de boekerij geplaatst zullen worden. b. bericht van den heer D. M. Molijn, dat hij de benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur niet aanneemt, waarvan bereids aan dat bestuur is kennis gegeven, met uitnoodiging eene nieuwe aan beveling in te zenden. c. Bericht van den heer P. Zeeman, dat hij zijne betrekking van leeraar aan de inrichtiugen voor mid delbaar onderwijs ten gestelden tijde zal aanvaarden. IV. Aan de orde is de behandeling der remissiën, oninbare posten en restanten van den Iloofdelijken omslag en de belasting op de honden dienst 1871 en 1872. Na de mededeeling der staten, die door deu Ontvanger zijn ingezonden, wordt zonder beraadsla ging en zonder hoofdelijke stemming, op voorstel van burg. en weth. besloten: a oninbaar te verklaren 1°. een bedrag van 44.26 op het kohier van den Hoofdelijken omslag, en 2o. een bedrag van 'f 6.op dat der belasting op de honden, beiden over 1871, alsmede lo. een bedrag van 784.135 op het kohier van den Hoofdelijken omslag, en 2o een bedrag van 16.50 op dat der belasting op de honden, beiden over 1872: b den gemeente ontvanger optedragen als restant in de rekening over 1872 te brengen Io. een bedrag van 23 42 wegens onbetaalden en nog invorderbaren aanslag in den Hoofdelijken om slag en 2o. een bedrag van 3.-— wegens gelijken aan slag in de belasting op de houden. V. Burg. en weth. worden op hun voorstel ge machtigd tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting der gemeente oier 1872, tot een to taal bedrag van 110.81. VI. Een aanvrage van J. Swart, om eervol ont slag uit zijne betrekking van hulponderwijzer aan de school der le klasse uiterlijk tegen 1 Augustus a. s. wordt, op voorstel van den voorzitter gerenvoieevd aan het schooltoezicht om bericht en raad. VII. Ten slotte wordt overgelegd de aanbevelings lijst van benoembaren tot de betrekking van direc teur aan de inrichtingen voor middelbaar onderwijs, waarop alle vier de sollicitanten voorkomen en wel in deze volgorde 1°. Eelco Huizinga, leeraar in de wis-, natuur-, en werktuigkunde 2°. Pieter Conradi, leeraar in de Nederlandsche en de aardrijkskunde; 3°. Dr. Abraham Willem van Campen, leeraar in het Nederlandsch en de geschiedenis; 4°. Taco Hajo de Beer, leeraar in het Hoogduitsch en de Eugelsche taal- en letterkunde. De Voorzitter sluit de openbare zitting en veran dert die in eene met geslotene deuren. De nieuwe president van Frankrijk houdt meer van praal en vertoon dan zijn voorgan ger. Mac-Mahon is door en door grand-seiy- neur, en al wat hij doet, doet hij met zekeren luister. Daarbij is zijne vrouw eene oud-adelijke dame, die weet, hoe het behoort. De diners in het presidentspaleis wedijveren dan ook in pracht en dagelijks wordt er gedineerd of ge collationeerd. Jl. Zaterdag was er diner van prefecten, Zondag diner van 40 generaals onder welke de hertogen van Aumale en Nemours. Aanstaanden Donderdag is er diner van admi raals en vice admiraals. Omtrent het proces-liane vernee nt men nog, dat de commandant Deslois belast is met de instructieen dat de kapitein-rapporteur de Charriere en de commandant Lemoinedie be last zijn geweest met de eerste instructie en daarop de vervolging niet noodig hebben ge acht, als getuigen zijn opgeroepen. De Cortes van Spanje (de constituerende, nationale vergadering) hebben eene commissie benoemd tot het ontwerpen eener staatsrege ling voor de federatieve republiek. Vermoe delijk zal deze commissie zich tot taak stel len het onderzoek van de door Castelar, naar men zegt, reeds ontworpen of te ontwerpen grondwet, welke geschoeid is op de leest van die der Vereenigde Staten van Noord- Amerika. Volgens bedoeld ontwerp, zou Spanje verdeeld zijn in vijftien Staten, Cuba en de Philippijnsche eilanden er onder begrepen, en Madrid 's lands hoofdstad blijven. De presi dent der republiek zou door het volk, met toe passing van het algemeen stemrecht, gekozen worden voor den tijd van vijf jaren. De senaat zou zamengesteld zijn uit vertegenwoordigers, gekozen door de bonds-staten. De leden van het congres zouden gekozen worden volgei s algemeen stemrecht. Terzelfde bijeenkomst waarin bovenvermelde commissie benoemd weid deed de heer Balbuera het voorstel, de Cortes- zitting te schorsen en ze niet te hervatten zoolang bij het leger zooveel gebrek aan tucht heerscht, en eene commissie te benoemen om die tucht te herstellen. Wat den burgeroorlog betreft, dien de Car- listen zoo schandelijk voortzetten, blijkt uit al de berigten, dat de beruchte bendenaanvoer- der Santa-Cruz, een geestelijke, als dictator handelt. Uit Bayonne wordt gemeld, dat hij in een manifest heeft bekend gemaakt, dat, te beginnen met 1 Juli a. s., paspoorten zul - len uitgereikt worden voor personen die in de provincie Guipuzcoa reizen, welke paspoor ten in vier soorten verdeeld zijn, naar gelang van de maatschappelijke betrekking der reizi gers. Volgens een brief uit Bern aan de Kol- nisclie Zeitung heeft keizerin Eugenia de reis met haren zoon naar Zwitserland niet enktl voor vermaak ondernomen, maar staat die reis in verband met het voor den prins ont worpen plan van opvoeding. De keizerin' wenseht namelijk dat haar zoon, even als zijn vader, de eerste militaire opleiding in Zwitserland ontvange. De toestemming der eedgenood- schappelijke overheden is gevraagd geworden en moeielijkeden schijnt men van dien kant niet te verwachtenzij zouden ook met de in Zwitserland heerschende beginselen niet over eenstemmen en rechtstreeks in strijd zijn met verscheidene antecedenten. Dit neemt echter niet weg, dat men liever gezien zou hebben, dat voor den zoon van Napoleon 111 de gast vrijheid van eenig ander land tot dit doel ware ingeroepen geworden. De Levant Herald deelt als gerucht mede, dat de ulemas (mabomedaansche rechts- en te vens schriftgeleerden) voornemens zijn een ge leerden bodja (leeraar) naar Atchin te zen den, ten einde aan de lieden van dat land degelijk godsdienstig onderwijs te verschaffen. Naar het schijnt- voegt de Herald er bij - worden de Atchineezen en de overige bewoners van Sumatra beschouwd als ietwat onvast en heterodox in hunne betrachting van de muzel- mansche leer. Een der Weener bladen meldt uit Constanti- nopel, dat de sultan van TurKije voornemens is de wereldtentoonstelling in Oostenrijks hoofd stad te bezoeken, en vóór zijn vertrek uit zijne Staten het regentschap des Rijks op te dragen aan zijnen zoon Yussuf lzzedin-effendi. «Opzet telijk» of «met voordacht» zal Abdul-Azis zij nen zoon tot regent- benoemen, schrijft de be richtgever, en dus heeft deze benoeming een ernstige politieke beteekenis met betrekking tot- de troonsopvolgingsquaestie, die, gelijk men weet, tot groot verschil van meening aanleiding geeft, en onlangs door den regeerenden sul tan geregeld is. In verband hiermede brengt men geruchten betreffende den - beweerd of werkelijk - ongunstigen gezondheidstoestand van den sultan. Met het oog op het overlij den van Abdul-Azis zou de onderkoning van Egypte, naar men zegt, zijn leger gemobiliseerd en onder het opperbevel van generaal Klapka (den bekenden Hongaar) gesteld hebben. De Wanderer vermoedt, dat in geval de sultan mocht komen te sterven, de khedive zich in de onvermijdelijke troonsopvolgingsgeschillen mengen wil, ten behoeve van bovengenoemden zoon van Abdul-Aziswiens aanspraken onder steund worden door de heerschende harem partij met de sultane-valide, moeder van Abdul- Azisaan het hoofd. Het Weener blad ziet in zijne verbeelding reeds de paarden van den khe dive op de vlakten van Kreta, zooals vijftig jaren geleden die van Ismael-pacha, overgroot vader van den thans regeerenden onderkoning van denzelfden naam, daar verschenen waren, en houdt een bloedig conflict voor onvermij delijk, daar Engeland en Frankrijk partij zul len trekken voor den rechtmatigen troonopvol ger, Murad-effendi zoon van Abdul-Medschid. Gebeurt dit, dan gaat de herleving der Ooster- sche quaestie er mede gepaard; doch of de Weener bladen, waaruit het bovenstaande is ontleend, uit goede bronnen hebben geput, kun nen wij niet verzekeren. Ter viering van den 27 verjaardag van zij-

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2