1873. N°. 74. Donderdag 26 Juni. 603te jaargang. MIDDELBAAR ONDERWIJS. OVERGANGS-EXAMENS BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels h1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. Bek en cl making. De Gedeputeerde Staten van Zeeland, maken bekend dat de sluiting van den grootenwee der 2de klasse van Goes naar 's Gravenpolder, van de aansluiting aan den rijks-grootenweg bij het zoogenaamde Tolhuis, tot aan den zijweg door den Poel, even bezuiden de hof stede bewoond door C. Caboort, zal zijn opgeheven den 26sten dezer, des avonds ten acht ure. Middelburg, den 20sten Juni 1873. De Gedeputeerde Staten voornoemd 11. W. VAN LIJNDEN, Voorzitter. BUTEUX, Griffier. OPENBARE VERGADERING van den RAAD der K M K K A T K GOG8, op VRIJDAG den 27 JUNI 1873, des namiddags ten 2 ure. punten van behandeling 1 I. Benoeming van een Directeur der inrichtingen voor Middelbaar Onderwijs. II. Plan en programma Landbouwschool. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de der leerlingen aan de Hoogere Burgerschool van den loopenden cursus in het openbaar zullen gehouden wor den op Maandag en Dinsdag den 14 en 15 Juli aan staande, telkens van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 3 ure, terwijl op Zaterdag den 12 Juli des na middags van 1 tot 2'/j ure een openbare les in de gymnastiek zal worden gegeven. Het programma voor de Overgangs-exaraens, zooals dit door de commissie van toezicht is vastgesteld, luidt als volgt: Maandag 14 Juli. 3e klasse. Van 9 91/2 ure. Natuurkunde. 9 10 Aardrijkskunde. 10 10'/3 Scheikunde. 4e klasse. Van lO'/g11 ure. Werktuigkunde. 11 ll'/4 Kosmographie. II1/.H'/a lD/j12 Fransch. Boekhouden. 3 e klasse. Van 1 l'/a ure. Hoogduitsch. 1 2 Staatsiniichting. 4de klasse. Van 2 21/2 ure. Geschiedenis. 21/»3 Aardrijkskunde. 'Dinsdag 15 Juli. Voorbe reidingsklasse. Van 9 9'7.i ure. Nederlandscli. 97,10 Geschiedenis. 10 107, Fransch. Ie klasse. Van 107j11 ure. Wiskunde. 11 117a Natuurl. Hist. ll'/a12 1/ Hoogduitsch. 2e klasse. Van 1 17a ure. Geschiedenis. 17a2 Fransch. 2 27a Wiskunde. 27a— 3 Engelsch. Burgemeester en Wethouders noodigen de ouders der leerlingen en andere belangstellenden dringend tot bij woning van een en ander uit. Goes, den 21 Juni 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. GOES, den 25 Juni 1873. Per telegraaf. Uitslag herstemming leden Tweede Kamer. Amsterdam. Herstemming tusschen mr. J. A. Jolles, aftred. lid, liberaal en Fabius conservatief. Uitgebracht 1317 geldige stemmen. Gekozen Fabius met 672 st. Jolles bad 644 st. Gouda. Herstemming tusschen jhr. mr. de Brauw, aftred. lid, conservatief en A. Kuyper, anti-re vol. Uitgebracht 1935 geld. st. Herkozen de Brauw met 1035 st. Kuyper had 918 st. JDelft. Herstemming tujschen het aftredend lid J. L. Nierstrasz, conserv. en dr. C. J. Vail- lant, liberaal. Uitgebracht 2175 geld. st. Herkozen Nierstrasz met 1187 st. Dr. Yail- lant had 987 st. Heiden. Herstemming tusschen jhr. van den Berch van Heemstede, aftred. lid, antirevol. en mr. Verniers van der Loeff, liberaal. Uitgebracht 1450 geld. st. Herkozen van Heemstede met 978 st. Van der Loeff had 469 st. Gorinchem. Herstemming tusschen mr. J. Heemskerk Az., aftredend lid, conservatief en Teding van Berkhout, antirevol. Uitgebracht 2400 geldige st. Gekozen: Teding van Berkhout met 1325 st. Heemskerk had 1Ó75 st. Utrecht. Herstemming tusschen mr. E. du Marchie van Voorthuijzen, aftredend lid, con servatief, en mr. Messchert van Vollenhoven, anti-revolut. Uitgebracht 1762 geldige stemmen. Gekozen: Messchert van Vollenhoven met 932 st. Van Voorthuijzen had 830 st. Almelo. Herstemming tusschen mr. G. M. van der Linden, liberaal* en H. A. Insinger, conservatief. Uitgebracht 1973 geld. stemmen. Gekozen: Insinger met 1064 st. Van der Linden had 909 st. De Staats-courant van gisteren bevat een koninklijk besluit van den 15 Juni 1873, tot aanvulling en wijziging van het bij koninklijk besluit van 12 Mei 1873 (Staatsblad no. 58) vastgesteld algemeen reglement voor de spoor wegdiensten. Het nieuwe besluit strekt tot de invoering van rijtuigen of afdeelingen van rijtuigen der drie klassen bij de spoortreinen, uitsluitend voor vrouwen bestemd. Deze rijtuigen of afdeelingen moeten in- en uitwendig op eene voor ieder zichtbare wijze worden aangeduid, en zullen daarin kinderen van het mannelijk geslacht, beneden den leeftijd van dertien jaren, als zij door vrouwen worden begeleid, worden toege laten. Aan de Utrechtsehe hoogeschool werd Zaterdag tot doctor in de geneeskunde bevor derd de heer C. Steketee, geboren te Nieuwedorp (bij Goes) na verdediging van een academisch proefschrift. Op den 23 Juni 1873 is door het Pro vinciaal Gerechtshof in Zeeland het navolgende arrest in hooger beroep uitgesproken. F. M. M., oud 34 jaren, vroeger commies 3e klasse bij de directe-belastingen te Goes, thans timmermansknecht, te Vlissingen, (beklaagd als zoude hij den 23 November 1871 te Kat- tendijke, ten nadeele en uit de woning van F. F., herbergier aldaar, arglistig hebben weg genomen en zich toegeëigend een zilveren hor loge,) is bij vonnis der arrondissementsrecht bank te Goes, dd. 28 April 1873, schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en veroor deeld tot eene gevangenisstraf van 183 dagen, in eenzame opsluiting te ondergaan en in de kosten van het rechtsgeding. Op het door den officier van justitie inge steld hooger beroep is door het Hof boven gemeld vonnis vernietigd en dé geïntimeerde schuldig verklaard aan diefstal in eene herberg, door iemand, die daarin icas opgenomen, ge pleegd onder verzachtende omstandighedenen veroordeeld tot eene gevangenisstraf in een zame opsluiting te ondergaan, voor den tijd van zes maandenalsmede in de kosten der procedure, in beide instantiën gevallen. Men schrijft uit Vlissingen van 23 dezer aan de N. Midd. Ct. Mochten wij ons eenige dagen geleden ver blijden met het door u medegedeelde bericht van de opening onzer nieuwe havens en de bijwoning daarvan door Z. M. en andere leden van het Koninklijk huis; thans verheugt het ons den volke te kunnen mededeelen, dat dezer dagen bij den Commissaris des Konings in dit gewest een officieel schrijven is ont vangen, inhoudende kennisgeving, dat de ope ning der havens, sluizen en kanaal zal plaats hebben op 8 September a. s., dat Z. M. met Hoogstdeszelfs broeder Prins Hendrik op Zondag 7 September te Middelburg zal aan komen, aldaar bij den Commissaris nachtver blijf houden en des Maandags voormiddags zich naar deze stad zal begeven om de plech tige opening bij te wonen. Afgaande op wat ons bekend is van het programma, zal de feest viering zeer prachtig en den grootschen aanleg der werken waardig zijn. Bij voorraad verheugt men zich in het blijde vooruitzicht van dien dag, dien wij hopen en verwachten, dat groot zal zijn en tegelijk de dageraad van zoo vele schoonere dagen, die volgen zullen. Onder een grooten toeloop van nieuws gierigen is Vrijdag voormiddag Jurriaan In niger, diamantslijper, wonende in den Varkens gang buiten de Raampoort te Amsterdam, die jl. Dinsdagavond door gewelddadige mishan deling den dood zijner vrouw veroorzaakte, door de politie in zijne woning in verzekerde bewaiing genomen en naar het huis van arrest overgebracht. Voor de gerechterlijke schouwing van het lijk der verslagene zijn reeds de noodige maatregelen genomen. (Std.) In de vergadering, jl. Maandag door het Administratiekantoor van Amerikaansche spoor wegwaarden te Amsterdam belegdis een voorstel gedaan tot het oprichten van eene naamlooze vennootschap voor den Amerikaan- schen effectenhandel, gevestigd te Arasterdam, met een aanvankelijk kapitaal van twee mil- lioen, in aandeelen van 1000 met eene voor- loopige storting van 20%. Het doel der ver- eeniging is: 1°. Te gemoet te komen aan de leemte, die bestaat op de Europeesche markten ten aanzien der kennis van Amerikaansche Spoorweg- en an dere waarden. Het gemis aan te vullen aan goede, onpartij dige en daardoor volkomen vertrouwbare informa- tiën in Amerika ten opzichte der waarden, welke in Nederland zijn geïntroduceerd of mochten wor den aangeboden. Ten opzichte van zoodanige waarden als nood lijdende zijn of worden, de middelen te beramen, in overleg met de houders, en in uitvoering te brengen namens hen, ten einde tot herstel of ver betering van toestand te geraken. In één woord een midden- en steunpunt te vor men voor den handel in Amerikaansche effecten in Nederland. 2°. De kapitalisten, die van den hoogen ren testand in Amerika wenschen gebruik te maken, zonder blootgesteld te zijn aan de risico's, welke door onkunde of gemis aan behoorlijke toelichting voor den onervaren kooper ontstaan, te leiden in de keuze van de plaatsing hunner kapitalen in Amerika. 3°. Hetzij alléén, hetzij gezamenlijk met Ban kiers en Bankinstellingen in Nederland en het Buitenland het beheer te voeren over Vereeni-

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1