Vlas te Velde. 26 Hectaren VLAS, 4.65 Hectaren, 2 Hectaren. 1.40 Hectare, het Hecht van Erfpacht, 2200 Mutsaards BUITENLAND. Wat is Gymnastiek? LIJST VAN VERPOPPINGEN. BURGERLIJKE STAND GOES, «p 24 Juni 1873, ALLES UITMUNTEND SCHOON. OPENBARE VERKOÖPING, op Donderdag den 26 Juni 1878, OPENBARE VERKOOPING. Op Zaterdag den 28 Juni 1878, op Maandag den 80 Juni 1878, "Wittouck: PUBLIEK VERKOOPEN, op Woensdag den 2 Juli 1878, De Nationale Vergadering van Frankrijk lieeft met 485 tegen 137 stemmen vergunning verleend om Ranc te vervolgendoch deze heeft niet het besluit afgewacht, maar zich bereids uit de voeten gemaakt, ten einde de preventive gevangenis te ontgaan. Hij is naar Londen vertrokken, en thans een gewichtig persoon geworden. Eene Fransc'ne deputatie bezocht, volgens de Neue freie Presse, dezer dagen den graaf Chambord, die te Weenen vertoeft en verzocht hem den zoon van wijlen Napoleon 111 tot zijnen troonopvolger aan te wijzen. Het ant woord luidde De troonopvolgingsquestie is reeds lang bij mij een punt van ernstige over weging; doch ik acht het beneden mijne waar digheid u mijne meening hierover mede te deelen.' De tegenwoordige regeering van Frankrijk wordt in het laatst verschenen nommer der Revue des Deux Mondés besproken en scherp gelaakt over hare onbestemde, weifelende hou ding, vooral met het oog op haar programma den Staat te redden, liet bondgenootschap van het kabinet met de Bonapartisten, is naar het oordeel van den schrijver, de eenige reden van zijn bestaan. Deze Bonapartisten zegt hij, zullen nog meer trachten te verkrijgen, dan zij nu reeds hebben, want als hun niet naar den zin gehandeld wordt, zullen zij de regee ring verlaten en den toestand van 24 Mei zou op nieuw geboren worden. Mogt het met het ministerie reeds zoo ver gekomen zijn, dat het zich in die vernederende positie voor goed be gint te schikken, dan zou het zich op eene baan bevinden, waarop het geen heer en mees ter meer was van zijne besluiten en zijn lot, maar alleen voor anderen kon werken. In de hoofdstad van Spanje liepen dezer dagen weder geruchten van een ministerieele crisis. Trouwens het leven van het tegenwoor dige ministerie duurt reeds twee weken, en dat is reeds in Spanje waarlijk een belangrijken ouderdom. Het republicanisme schijnt daar en in het algemeen in Europa (uitgezonderd Zwit serland) geen wortel te kunnen schieten. De Times drukt zich dien aangaande zeer juist en naïf uit. »Naar het schijnt, zoo lezen wij in een der laatste nommers van dat blad, is de kalme oprichting eener republiek het eenige werk waartoe het hedendaagsche Europa niet bij machte is. In Frankrijk klagen de repu blikeinen, dat de republiek slechts eene ver momde monarchie is, die eens haar masker kan afwerpenin Spanje is het eenvoudig een feit, dat op de monarchie gevolgd is niet eene republikeinsche regeering, maar eene regee- ringloosheid, onder den titel van republiek, die voor de oogen der wereld zelve aan haren ondergang arbeidt." Het kabinet van SSclsië verkeert ook al niet in gunstigen toestand. Bij de wet op de openbare werken, die in de Kamer thans be handeld wordt, werd door de regeering een half millioen aangevraagd, om de spoorwegen met de buurtwegen in verbinding te brengen; een lid stelde voor, om in het belang van den landbouw dit bedrag tot drie millioen te verhoogen en hiertoe werd met 34 tegen 32 stemmen besloten. Het erediet voor de ver betering van den loop der Yser (Westvlaan- deren) werd door de kamer met 300000 francs verhoogd en het aangevraagd erediet van twee. millioen voor het kanaal van Gent naar Neu zen met 58 tegen 20 stemmen op vijf millioen gebracht. Bij laatst bedoeld besluit wierp de heer Alalou, minister van financien zijne pen neder met de betuiging dat dit alle financieele plannen der regeenng in de war brengt. Waarlijk, dit is een zwarte stip voor het ministerie. En een tweede is, dat de Kamer heeft besloten, weldra de Vlaamsche quaestie te zullen be handelen. De schach van Ferzië bevindt zich op dit oogenblik in Kiigelaiid. De ontvangst, die hem daar te beurt valt, is zeer luisterrijk. De volks politiek speelt zonder twijfel daarbij een groote rol. Men wenscht Perzië, dat bedreigt geacht wordt door Rusland, te beschouwen als een bondgenoot ter beveiliging van Britsch Indië tegen de bedoelingen van Rusland. Er bestaat alzoo een naijver in de pogingen om den Persischen vorst tot vriend te hebben en hem alle eer te bewijzen uit erkentelijkheid voor zijn bezoek in Engeland dat, volgens het City-blad het hoofddoel zijner reize was, de wijl hij vernomen had, dat Engeland de voor naamste zetel is der ondernemingen van vre- delievendeu aard en dat hij in dit land beter dan in eenig ander meer van den invloed zien kan waardoor alléén de hulpbronnen van zijn rijk ontwikkeld kunnen worden. »Het bezoek door een vorst die over een der eerwaardigste Oostersche rijken heerscht aan het Westen ge bracht, duidt op eene volkomen omwenteling in de verhouding tusschen de twee voornaam ste gedeelten van den aardbol (verklaart de Times) en is een tastbaar bewijs dat alle slag- boomen eindelijk weggevallen zijn en het men- schelijk ras voortaan zijne ontwikkeling in vereeniging en wederzijdsche gemeenschap zoe ken zal." Ingezonden Stukken. Toen voorleden jaar alhier een volksfeest gegeven werd, dat alleen tegen betaling van 25 cent toegan kelijk was, beklaagde ik zeer die arme lui, welke ik buiten zag staan en die door gebrek aan geld de harddraverij niet van nabij 'mochten aanschouwen. Nu wij weder in onze buurt een feest, het 1° groote zendingfeest, zullen hebben, had ik gehoopt, dat dit ten minste voor iedereu heübegeerige zou open staan. Ik dacht, dat de aard der zaak dit mede bracht en men geen broeders of zusters mocht uit sluiten; maar, helaas! daar verneem ik dat zonder programma, dat 35 cent moet kosten, men op het terrein niet wordt toegelatenen nu doe ik de vraag of Lucas 6 vs. 20 tot 26, bij' die gelegenheid op gehouden heeft waarheid te zijn? EEN ALLEMANSVRIEND. - Hoedekenskerke, 19 Juni 1873. Dat het onderwijs in deze gemeente op hoogen prijs ge steld wordt, is heden op overtuigende wijze gebleken, 't Was de dag van de uitreiking der premiën en getuigschriften wegens getrouw schoolbezoek in 1872. Bij dc 3 premiën, door de provincie verstrekt, had ook de Gemeenteraad, op voorstel des Burgemeesters, nog 4 pre miën gevoegd, zoodat er 7 premiën en 17 getuigschriften konden uitgereikt worden. De Burgemeester had aan die uitreiking van premiën en getuigschriften op zijne kosten voor alle leerlingen een school feest verbonden. Te 1 ure waren 104 leerlingen in het schoollocaal, dat vooral door de medewerking van den heer W. te Gempt fraai was versierd, verzameld, waarop eenige oogeublikken later ook de HH. Burgemeester eu Wethouders met den heer Schoolopziener eu deu Gemeente-secretaris binnentraden. Nadat de hoofdonderwijzer een inleidend woord van hulde en dank aan HH. Burgemeester, den Gemeenteraad en den Schoolopziener had toegesproken, werd door de leerlingen aan die heeren een welkom toegezongen, waarop de flinke hulponderwijzer G. Dros eene speech tot de kinderen hield over de beteekenis der symbolen op de keurige schilderij, door den heer te Gempt met kunstvaardige hand ver vaardigd eu die het belangrijkste der schoolversiering uit maakte, ook door het bijgevoegde versje „Wij stellen dankbaar eu verheugd, De school op hoogen prijs; Zij leidt ons op tot kunde en deugd, Door 't nuttig onderwijs." De spreker wees daarbij: 1. op de vrouw die 't beeld van 't onderwijs voorstelt, 2. dat 2 X 2 4 (aan de rechterzijde der vrouw) strekken moet tot bewijs dat alle onderwijs moet beginnen met het eenvoudigste en zich traps gewijze moet ontwikkelen tot algemeene kennis, waarvan 3. de aardglobe op de schilderij het symbool is. Om aan te duiden dat het land onzer inwoning vooral moet gekend en beoefend worden, vindt men 4. naast de globe de kaart van Nederland en daaronder 5. eene antique lamp, die ons 't zinnebeeld voorstelt hoe door onderwijs licht wordt ver spreid. Onder de lamp ziet men 6. Art. '194 der Grondwet, dat aanleiding gaf voor den spreker om den kinderen eene korte verklaring te geven, dat het openbaar onderwijs een voorwerp is van 'de aanhoudende zorg der Regeering. Ten slotte werden de leerlingen gewezen op no. 7, 't Wapen der gemeente, als een bewijs van hulde aan den Gemeenteraad. Vervolgens spraken de HH. Burgemeester en Schoolop ziener eeu hartelijk woord tot de leerlingen om hen op te wekken en aan te sporen tot vlijtig en getrouw schoolbezoek, opdat zij in waarheid mochten worden, wat zij zoo even gezongen hadden: „Dan wordt elk, die de school verlaat, Naar zijnen rang of stand, Een nuttig burger van den Staat, Een eer voor 't Vaderland I" Eindelijk werden door den heer Burgemeester aan de leer lingen, die daarop recht hadden, 17 getuigschriften en 7 premiën uitgereikt. Na afloop van dit een en ander werden de leerlingen verzocht zich naar buiten te begeven om onder geleide hunner onderwijzers het eigenlijke feest aan te vangen in den boom gaard van den heer M. Schrijver, landbouwer alhier, die met zijne bekende goedhartigheid en belangstelling in het onderwijs volgaarne op het verzoek van den Burgemeester zijne toestemming daartoe gaf eu met raad eu daad behulp zaam was om het terrein in orde te brengen om de kin deren op eene genoegelyke wijze te kunnen ontvangen. Aldaar werd de jeugd op ruime wijze onthaald; menig lied werd gezongen, begeleid door muziek en na zich in het groen op allerlei wijzen vermaakt en met hare onderwijzers eene wandeling in en om het dorp gedaan te hebben, voorafge gaan door muziek en een vaandeldrager met de nationale vlag, werd het feest, een recht kinderfeest, getuige de vrolijke aangezichten der kinderen, te 6 ure gesloten. Eere den heer Burgemeester, die den leerlingen dit ge noegen heeft verschaft, eere den heer Schoolopziener, die door zijne tegenwoordigheid het feest heeft opgeluisterd; eere den Gemeenteraad, die ieder rechthebbend leerling eene premie heeft verschaft; eere ook den predikant W. te Gempt, die ook nu weder getoond heeft belang te stellen in den bloei van het onderwijs en gaarne zijne talenten tot dit verheven doel te willen beschikbaar stellen! 51. B. (Slot.) Zonder nu de gymnastiek als een algemeen en afdoend of universeel middel aanteraden, mag ze toch als een middel beschouwd worden tot voorkoming van vele gebreken, omdat bij haar twee eigenschappen samenwerken, die voor de ge zonde ontwikkeling van het jeugdige lichaam onontbeerlijk zijn: namelijk: uitspanning en harmonische ontwikkeling van het lichaam. De jongeling, die reeds van den vroegen morgen af hard moet werken, heeft eene uitspanning noodig, zal zijn geest frisch, en zijn gemoed opgeruimd blijven; men bewere niet, dat de gymnastiek, na den arbeid van den dag, eene on- noodige, doellooze, ja gevaarlijke inspanning voor den knaap isHet tegendeel is waar, zij is het juist, die datgene her stelt, wat het handwerk door zijne meestal eenzijdige bewe ging bederft. En haar voordeel? Het is gelegen in het ge meenschappelijke der gymnastische oefeningen j hierdoor kweekt men bij den knaap een gepasten naijver aan, een naijver, die hem een prikkel te mter is, om zich zooveel mogelijk intespannen, om te toonen wat hij kan. In de gymnastiekzaal is de jongeling anders dan in de werkplaats. Kennis in de school of in de werkplaats opgedaan, geldt hier niet; lichamelijke kracht en vlugheid, moed en vast beradenheid in de eerste plaats. Er is nog iets, dat wel niet tot de gymnastiek behoort, maar er toch zeer nauw mede ia verbaud staat, n. 1, het zingen van gepaste liederen, iu plaats van die onzedelijke, onbeduidende woorden van een kermislied, die men hier dagelijks langs de straten hoort uitgalmen; niets toch werkt schadelijker op de jeugdige verbeelding, niets voert den jongeling gemakkelijker op verkeerde wegen, dan die meestal zeaelooze en vuile liederenin Duitschland bijv. waar gym- nastiek-vereenigingen voor deu beschaafden zoowel als voor den minder bevoorrechten stand bloeien, hoort men in eiken Gymnastiekkring een kernachtig, vrolijk lied; opwekkend en vormend tevens werkt alsdan een echt volkslied, zooals van Heye, Tollens en anderen. Ofschoon er nog genoeg over dit onderwerp kan gespro ken worden, wensch ik voor ditmaal te eindigen; ik vlei mij door deze mededeelingen over gymnastiek gelukkig ge noeg te zijn geweest, eensdeels vooroordeelanderdeels ge ringschatting der gymnastiek als middel tot behoud of her stel van gezondheid te helpen weren, en tevens menigeen te doen besluiten van de gelegenheid die hier ter stede bestaat, zoowel voor kinderen als voor meer volwassenen van de voor- deelen der geregelde lichaamsoefening gebruik te maken; ook het aangeroerde punt, geregelde lichaamsbeweging aan kinderen vooral uit den minder bevoorrechten stand te ver schaffen, zij in rijpe overweging genomen; véél wordt hier ter stede gedaan voor de lotsverbetering en het onderwijs der werkende klasse; dat tegelijk met die pogingen ter bevordering der ontwikkeling van den geest, ook die van het lichaam niet worden vergeten. Zoolang de gymnastiek op alle scholen als een onmisbaar deel der opvoeding nog niet algemeen is ingevoerd, worden dus hier ter stede middelen beraamd door eene der vele vereenigiugen in het belang van het volk, om voor de arbeidende volksklasse een ge- regelden cursus voor lichamelijke ontwikkeling te openen, waartoe al dadelijk een geschikt lokaal, met de noodige werktuigen aanwezig is, naast het weeshuis alhier, opdat de gymnastiek voor den jongen werkman na volbrachten arbeid eene even aangename uitspanning als nuttig tijdverdrijf worde, en zij eenmaal in de volksopvoeding die plaats zal innemen, waarop zij aanspraak heeft, Datum, Plaats. Voorwerp. Informatie. 24 luni. Wilhelminad., Vlas, mr. Liebert. 20 Goes, Sigaren etc., mr. v. Dam. 26/27 Oudelande, Inspan, Prumers. 27 u Goes, „klein Frankrijk" Pilaar. 28 Wemeldinge, Landerijen, Rembges. 28 Bath, Meubilair, Pilaar. 28 u Bath, Woonhuis en Pilaar. weiland. 30 Ovezand, Hooigr. en mutsaard,mr.v. Dishoeck. 2 Hoedekensk., Inspan en vruch ten te velde, Rembges. 3 Juli Goes, Verp. land, v. d. Bussche. 3 Baarsdorp, Afbraak en koolzaad, mr. v. Dishoek. 4 Goes, Hofstede, Pilaar. van 18 tot en met 23 Juni 1873. Geboren: den 20, Hubertus Maartenz. v. Marinus van der Linde en Johanna Kornelia Schrijver; den 21, Laurusz. v. Marinus Rijk en Magdalena Driedijk; den 22, Jacoba Wil- helmina, d. v. Daniel Adriaan Oerlemans en Cornelia Wilhelmina Polderman. Overleden: den 23, Cornelia de Jongeoud 66 j.weduwe van Anthoni Bodbijl. ADVERTENTIÈN. Bevallen van een MEISJE, C. W. OERLEMANSPolderman. Goes, 22 Juni 1873. *a* Heden viert onze waarde vader en be- huwdvader M. KRIBBE zijn SO8"" ge boortedag. Kloetinge, den 24 Juni 1873. Hunne dankbare kinderen en behuwdkinderen. groeiende in den Wilhelminapolder op de kavels 23, 4, 13, 17 en 79. En ten verzoeke van den heer «T. M". K.A.- ILEBEKKE, ongeveer groeiende in den Perponcher-polder. Voorts ten verzoeke van den heer W. T KAKE13EEKE, ruim En ten verzoeke van den heer J. I». ra. KEBEI5KE, beide laatste partijen mede in den Perpon cher-polder. des voormiddags ten 10 ureten overstaan van den Griffier Mr. P. J. A. VAN DAMin het koffiehuis de Prins van Oranje te Goes, Van eene groote partij CIGAREN, TABAK, CHOCOLADE, LIKEUREN in soort,, WINKEL GEREEDSCHAPPEN, MEUBILAIRE- en ver dere ROERENDE GOEDEREN. Kijkdag; Dinsdag 24 Juni des namiddags ten 2 ure. Informatiën zijn te bekomen ten kantore van den heer Mr. P. J. A. VAN DAM te Goes. des voormiddags ten half elf ure, in het gemeentehuis te Wemeldinge, jfc zal de Weledelgestr. heer Mr. J. G. DE WITT HAMER, als Curator in deu gefailleerden en nu insolvent verklaarden boedel van C. M. van NOPPEN, ten overstaan van den Notaris A. W. REMB GES te Kruiningen, daartoe benoemd, publiek verkoopen 1°. 10 Aren Weiland, onder Wemel dinge, in Zwaakhoek, sectie C no. 1025. 2°. 30 Aren Bouwland Oosthoek, sectie C no. 878. 3°. 28 Aren Dito aldaar in denzelfden hoek, sectie C no. 879, en op 60 Cent. TUINGROND aldaar, in Snoo- dijk, sectie C no. 739, bedragende de pacht 4 's jaars. Nadere informatiën bij genoemden Notaris. De Notaris Mr. A. E. VAN DISHOECK zal des voormiddags ten 10 ure, in de herberg bij Hub. v. 't Westende te Ovezand, ten verzoeke van KERKVOOGDEN en NOTABELEN der H. G. van Ovezand, presenteeren te VERKOO PEN in 16 pereeelen 1». Het Hooigras te velde, staande in de Kerke Slake, in den St. Antoniepolder onder Ovezand. aldaarin 2°. Ruim al- des namiddags ten 1 urete Wil- helminadorp bij Goes, in het Gemeentehuis, zal de Notaris mr. LIEBERTten verzoeke van den heer Gr. -T. van den 150SCII, PUBLIEK VERKOOPEN ongeveer daar staande en op het nieuwe kerkhof der Herv. gemeente. De Notaris REMBGES zal voor den heer des middags ten 12 ure, op ZEd's hofstede te Hoedekenskerke 1°. 1 bruin MERRIEPAARD oud 3-, een vos RUINPAARD oud 4- en een vos MERRIEPAARD oud 11 jaren, 3 KALVERS, BOUW-, STAL-en ZOL DERGEREEDSCHAPPEN PAARDENTUIG eenig HOOI, STROO, MEST, enz. 2°. In diverse pereeelen 1 H. 03 A. 80 C. KLAVERS te VELDE, liggen de dicht bij voornoemde hofstede, en 3°. In 3 pereeelen ruim 2 Hectaren KOOLZAAD te VELDE, liggende op gronden tot voor noemde hofstede behoorende.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 3