GOESSCHE COURANT. 1873. N°. 73. Dinsdag 24 Juni. 60ste jaargang. op Dinsdag; den 24 Juni 18731 Oproeping van Verlofgangers. Dinsdag den 15 Juli aanstaande Iets over in- en uitwendige toestanden van ATCHIN. VERKOOP VAN GENEESMIDDELEN. Vertrek der brievenmalen naar Oost-Indië. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Góes ƒ1,75. Afzonderlijke aommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels h/1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. OPENBARE VERGADERING VAN DEN 1UA0 der G 12 M 13 E Nf T 13 GOES, des namiddags ten half drie ure. PUNTEN VAN BEHANDELING 1. Mededeelingen, ingekomen stukken. 2. Staten van remissiën, oninbare posten en restanten van den hoofdelijken omslag en belasting op de honden, dienst 1872. 3. Af- en overschvijving op de begrooting voor 1872. 4. Overlegging der aanbeveling voor de benoeming van een directeur aan de inrichtingen voor middelbaar onderwijs. 5. Aanvrage van J. Swart om ontslag als hulpon derwijzer. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen op nieuw trachten te verkoopen: liet oudijzer afkomstig van de gewezen Koepoortbrug. De inschrijvingen worden ingewacht toe op 28 Juni e. k. bij den heer Burgemeester. De .voorwaarden van den verkoop liggen ter inzage op de gemeente-secretarie, en afschriften van die voor waarden zijn tegen franco aanvrage aldaar te ver krijgen. Goes, den 21 Juni 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES, gezien hebbende de circulaire van den heer Commissaris des Itonings in deze provincie van den 10 dezer A no. 2497, 3de afdeeling (Prov. blad no. 67) volgens welke, ten gevolge van de door Z. M. den Koning gegevene bevelen, de miliciens verlofgangers der lichtingen 1869 en 1870, be- lioorende tot het tweede regiment vesting artillerie, in den wapenhandel zullen geoelend worden. Geeft daarvan de belanghebbenden kennis en roept op Martinus de Jonge en Marinus Schrijver beiden der lichting van 1870, om tegenwoordig te zijn in de abdij te Middelburg op des avonds ten zes ure. Wordende de verlofgangers indachtig gemaakt-: dat hij, die niet aan de oproeping voldoet, als deserteur wordt behandeld, en dat hij, die niet op den bestem den tijd onder de wapenen komt of niet voortdurend aan de oefening deelneemt, of wel achterlijk blijft in het aanleeren van den wapenhandel, zooveel langer onder de wapenen zal gebonden worden als de com mandant noodig acht. Goes, den 21 Juni 1873. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. IV. De uitkomst beeft doen zien, dat de bedreiging van Sidi Mohammed, uitgesproken tegen onze O. Indische belangen, louter grootspraak was. Onze positie in Indië is er niet minder op geworden en middelijk zal de oorlog met Atchin wellicht een weldadigen invloed uitoefenen. Toch moet worden erkend, dat hij bet bij praten alleen niet liet. Hij wist, dat er reeds lang wrok bestond bij de rijksgrooten van Atchin tegen ons bestuur, en dit gaf hem een draad in banden, die hem door bet doolhof van intrigues, staatkundige knoeierijen en opstokerij zou kunnen leiden daar waar bij wezen wilcle tot de hoogste betrekking in den staat. Van die wetenschap maakte bij gebruik en begreep, dat hij zich niet beter bemind kon maken dan door te trachten ons gezag te ondermijnen. Spoedig bemerkten onze ambtenaren het gevolg zijner kuiperijen in een der grenslanden op Su matra. Er kwam onrust onder de bevolking; groot en klein droomde gulden droomen van grootheid, aanzien en macht op aarde en de verfijndste ge nietingen in den Mahomedaanschen hemel. Er werd onderzoek gedaan, en bet bleek, dat de man, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES vestigen de aandacht der belanghebbenden op de be schikking van den Minister van Rinnenlandsche Zaken van 15 Juli 1872, waarbij o. a. ia vastgesteld een lijst van geneesmiddelen, die noch afzonderlijk, noch ver mengd met elkander of met andere zelfstandigheden in geringer hoeveelheid mogen worden verkocht dan op die lijst bij elk dier middelen is vermeld, tenzij door apothekers er» drogisten. De geneeskundige Raad van Zeeland, op wiens ver zoek Burgemeester en Wethouders gemelde beschik king in herinnering brengen, zal tot eene vervolging overgaan van hen, die onbevoegd de bedoelde genees middelen verkoopen of den verkoop daarvan aankon digen. Onder die middelen worden gerekend allerlei Slijm en Maagpillen, Urbanuspillen en Brillemanspillen, welke alle in meerdere of mindere mate met aloë bedeeld zijn. Eveneens is ongeoorloofd ('c verkoop door on bevoegden van Gimborn's borslpatflilles, als bevattende extract van slaapbollen, en van Gimborn's wormpatro nen, die santoninehoudend zijn. Ook zijn, volgens den geneeskundigen Raad, in iedere gemeente bij on bevoegden verkrijgbaar in veel geringer mate dan bij bovengenoemde lijst bepaald is, verschillende genees krachtige stoffen, als Quinine pillen, Poeder van Rha- barber en van Sennebladen, Crerhor Tartari, enz. Burgemeester en Wethouders moeten de ingezetenen aanbevelen, zich van den onwettigen verkoop van ge heimmiddelen te onthouden, ten einde zich niet aan de voorgenomen vervolging bloot te stellen. Goes, den 21 Juni 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. ROODVONKT De BURGEMEESTER der Gemeente GOES; Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsbl. no. 134) Maakt hiermede bekend, dat, voor zoover van de geneesheeren berichten zijn ingekomen, gedurende de afgeloopen week in deze gemeente door het roodvonk zijn aangetast 4 lijders, en dat 7 lijders zijn hersteld. Goes, den 23 Juni 1873. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. 1? OSTBRIJEN. Yia TRIEST 24 Juni, per laatsten trein naar Roosendaal. Via BRIND1SI 27 Juni, per tweeden trein naar Roosendaal. Via DEN HELDER (per stoomvaartmaat schappij Java) 25 Juni, per tweeden trein naar Roosendaal. die zooveel beweging veroorzaakte, iemand was, met een langen, klinkenden naam, die evenwel bij zijne politieke titels dien van Hadjie voegde ten teeken, dat hij bet graf van den profeet bad be zocht, en die in een reuk van heiligheid stond. Het werd bekend, dat zijn voornaamste titel geüsur peerd was en niet lang daarna kwam het uit, dat wij met Sidi Mohammed te doen hadden. In de grenslanden bleef liij evenwel niet lang, ook door invloed van het Ned. gezag. De hoofd stad was dan ook beter veld voor hem ter bear beiding. Hij slaagde daar uitmuntend. De woe lingen werden grooter, de rijksgrooten in hun woor den en daden onbeschaamder, zoodat er van de Engelsche nederzettingen aan de straat van Ma lacca klacht op klacht uitging over de gewelde narijen, over roof en moord en andere misdaden, waaraan vreedzame kooplieden blootstonden. Er werden door Ned. ambtenaren meermalen vertoogen ingediend tegen deze handelingen, zoo wel als tegen het zaaien van verdeeldheid in de grenslanden en het aansporen tot verzet tegen onze regeering in onderworpen rijken, terwijl onze hou ding door het zenden van oorlogschepen en ander vertoon van macht dreigender en dreigender werd. De vertoogen werden soms aangehoord en de man, die daartegen steeds het woord opnam, was BINNENLANPSCHE BERICHTEN. GOES, den 23 Juni 1873. De Staats-Courant van Vrijdag behelst het proces-verbaal der uitwisseling van de ac- ten van bekrachtiging op het tractaat, tus- schen Nederland en België gesloten den 13 Januari 1873, uitgewisseld te Brussel 18 Juni jl. (Per telegraaf!) Gisteren avond is op het badhuis te Scheveningen, ten gevolge eener beroerte, hem in zee overvallen, overleden Luitenant-Generaal Kroesen, laatstelijk com mandant van het Ned. Indisch leger, sedert kort in Holland aangekomen. Hij had een 56jarigen ouderdom bereikt. Aan het programma van het eerste Zuider Zen- dingsfeest, dat te Kloetinge zal gehouden worden den 2 Juli 1873, ontleenen wij de volgende aanwijzingen. Even buiten het dorp, aan den Damerschen weg, ia de ingang tot het terrein. Bij de plaatskaartjes, die men vóór den 28 Juni moet nemen, om zeker te zijn, dat men met de extra-boot ot l'eesttrein mede kan reizen, ontvangt men een pro gramma, zonder 't welk niemand op het feestterrein toegelaten wordt. Die het bij aankomst niet heeft, kan er zich bij den ingang, tegen 0,35 van voorzien. Mochten er aldaar geen meer voorhanden zijn, zoo zal men zich met een exemplaar der feestliederen moeten vergenoegen en toch denzelfden prijs als voor het pro- ramma betalen. Alle noodzakelijke kosten voor aien ag moeten uit de opbrengst der programma's en feest liederen goed gemaakt worden. De gecollecteerde gelden zijn voor de zending zelve bestemd. Op drie spreekplaatsen wordenop onderscheidene uren, toespraken gehouden. Deze zijn zóó geregeld dat ieder dan dezen, dan enen spreker zal kunnen gaan hooren. De banken bij e spreekplaatsen zijn voor de oudenzwakken en vrouwen; men mag er niet op staan. Hoe laat en door wien er gesproken zal worden op iedere spreekplaats staat hieronder vermeld. Alleen de officieel uitgenoo- digde sprekers mogen zich van die plaatsen af tot de feestgangers wenden. Bij elke spreekbeurt zal er worden gecollecteerd on der de toehoorders. Bovendien vindt men hier en daar bussenwaarin men zijne giften zal kunnen storten. Bijzondere col lecten zijn verboden, zoo ook het verkoopen of ver spreiden van boeken en andere geschriften. Wie genees- en heelkundige hulp mocht behoeven, vervoege zich bij de Ambulance. Wanneer de feesttreinen aan de onderscheidene sta tions stilhouden wordt men verzocht niet te zingen. Bij de spreekplaatsen wordt niet gerookt, zoodra men vergaderd is om naar eenen spreker te hooren. Sterke dranken mogen niet gebruikt worden. Worden ze in bezit gezien zoo heeft men de keuze ze af te teven aan een der hoofdcommissarissen of wel verwij- erd te worden van het terrein. Nabij spreekplaats no. 1 is de bewaarplaats voor kleine goederen, waar men tegen betaling van twee kaartjes voor mondbehoeften eenig voorwerp in bewaring kan de eerste rijksbestierder met name Hahib Abdoe'r Rahman. Hij sprak in naam van den sultan en ook van de andere rijksgrooten. Aan groote woor den was dan geen gebrek, evenmin aan uitvluch ten, maar tot stellige beloften kwam het niet. Men trachtte ons om den tuin te leiden en tijd te win nen, terwijl de namen van groote mogendheden telkens in den mond waren van den woordvoer der. Bij nader onderzoek bleek het, dat Ilabib Abdoe'r Rahman niemand anders was dan onze oude ken nis Sidi Mohammed. Ondertusschen waren door onze regeering stap pen gedaan bij het Engelsche gouvernement, die moesten leiden tot volkomen vrijheid van hande len wat betrof Sumatra. De onderhandelingen leidden tot voldoend resultaat. De voornaamste inhoud van het tractaat is bekend. De afstand van ojize bezittingen op de kust van Guinea, waar tegen Engeland afzag van al zijne aanspraken op Sumatra, was een der voornaamste artikelen. Wij hadden nu de handen vrij tegenover Atchin en steeds nadrukkelijker werden onze vertoogen maar ook steeds uitgebreider het net van intrigues tegen onze regeering gespannen door den eersten rijks bestierder Abdoe'r Rahmanalias Sidi Mohammed. Wordt veroolgd)t

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1