26 Hectaren VLAS, 4.65 Hectaren, 2 Hectaren. 1.40 Hectare, Meubilaire Goederen, m iHMULiis met II' en MÉS, Vias te Velde. Bloemen, Planten, Gewassen en Tuinmeubelen I i.Jen (luttel WOONHUIS a ERF M. A. STIEGER. Petroleum- kook toestellen, j* Ketels, Pannen, Biefstuk pannetjes, Komforen, Katoen B. EABERV DË JONGE. GEMENGDE BERICHTEN. Wat is Gymnastiek? öOjarige Echtvereeniging Donderdag 26 eu Vrijdag 27 Juni 1878, Op Juni 1873, IlSte-S des namiddags ten 1 urete Wil- helminadorp bij Goes, in het Gemeentehuis, zal de Notaris tfir. LIEBERTten verzoeke van den heer Gr. .1. van den BOSCH, PUBLIEK VERK00PENongeveer ALLES UITMUNTEND SCHOON. OPENBARE VERKOOPINGEN, op Zaterdag den 28 Juni 1878, keizerin heeft hare fiere gestalte van vroeger behouden, maar hare gelaatstrekken verraden niet onduidelijk het leed, dat zij in de laatste tijden ondervonden heeft. Zij ontving van allen, die zich in haren omtrek bevonden, blij ken van eerbiedige sympathie. Ongetwijfeld zal zij zich hebben te binnen gebracht, dat de keizer den 7 September 1870 zich insge lijks te Verviers heeft opgehouden, om zijnen zoon, den kroonprins af te wachten, die echter verhinderd werd zich daar bij zijnen vader te voegen. Die herinnering zal gewis zeer pijn lijke gewaarwordingen bij de vorstin hebben opgewekt. De prins, haar zoon, thans 18 jaar oud, gelijkt zoowel op zijnen vader als op zijne moeder. Hij is blond, tamelijk lang en heeft een zeer zachtaardig en tevens deftig voorkomen. In Spanje schijnt het nog in lang niet te zijn, zooals het wezen moet. De Minister van Oorlog heeft eene circulaire uitgevaardigd, waar bij hij aan alle afwezige of met verlof zijnde generaals en officieren beveelt binnen twintig dagen op hunnen post te zijn, indien zij niet door ziekte worden belet. In den rijksdag van NJoord-Iiuitschlaiid werd bij de tweede lezing van het wetsont werp tot invoering van de rijksgrondwet in Elzas Lotharingen, aangenomen een amende ment, strekkende om te bepalen dat diegenen, welke de Fransche nationaliteit kozen, doch niet naar Frankrijk emigreerden, van het kies recht uitgesloten zullen blijven, doch verworpen het voorstel van den heer Reichenspergerdie verlangde dat de behandeling van genoemd wets ontwerp zou uitgesteld worden tot de volgende zitting. Uit Bern wordt geschreven dat de reformis tische volksvergadering van Zwitserland het volgende programma heeft vastgesteldnatio nale organisatie der verdediging; hervorming van de huishouding van staat; uitbreiding der persoonlijke rechten; unificatie van het bur gerlijk recht; verplicht onderwijs door leeken burgerlijk huwelijk; de registers van den bur gerlijken stand niet mser bij de kerk; hand having der rechten van den bond, tegenover anti-republikeinsche religieuse instellingen; op heffing der nunciatuur en der niet nationaal- republikeinsche bisdommen. Op 17 Juni is brand ontstaan in de keet bij den heer J. J. van Gorsel te Killand. De oorzaak is onbekend. De schade van het verbrande, dat verassureerd was, bedraagt p. m. 100. Te Kuinerwold wordt eene buitengewone collec te gehouden, omdat het armbestuur de doktersreke ning niet kan betalen van een aldaar in het diako- nieliuis overleden persoon. De rekening beloopt ƒ800. In den Bommelei waard houdt men evenals te Pa rijs drijfjachten op ratten met daartoe afgerichte hon den. Vrijdagavond is te Nieuwediep een Engelsch ma troos door een messteek doodelijk gewond. De dader, ook een buitenlander, is gearresteerd. Te Beusichem heeft eene vrouw eene goede ken nis, met welke zij ruzie had gekregen, met een emmer een groot gat in 'thooid geslagen. De ingezetenen van Doesburgh, die, als zij per spoorweg willen reizen, zich eerst naar het station Dieren moeten begeven, ergeren zich er aan, dat hun, als zij op de terugreis aan dat station aankomen, door den conducteur wordt toegeroepen „Dierenuit stappen I Ter gelegenheid van den gedenkdag der over winning van Waterloo zijn de Invaliden te Leiden al len onthaald opnieuwe aardappelen. Scheepstimmerlieden hebben tegenwoordig in Am sterdam geen klagen Zij verdienen van drie tot vier gulden per dag, en nog is er tot dezen prijs geen voldoend aantal werklieden te verkrijgen. Hbl. Te Nijmegen had Zondag een treurig voorval plaats, dat anderen tot waarschuwing moge dienen. Een dienstmeisje had de petroleumkan te hulp geno men, om spoedig gereed te zijn met het vuur. De hierdoor veroorzaakte groote vlam deelde zich aan hare kleederen mede. Toen men haar te hulp kwam, had zij reeds zulke erge brandwonden bekomen, dat zij naar het ziekenhuis moest vervoerd worden en thans in hoogst zorgèlijken toestand verkeert. Eene oude weduwe te Staphorst, met een stuk brood naar het land gaande, om de jonge koeien daar van uit de hand te voederen, bleef wat lang weg. De huisgehooten ongerust wordende, zochten en vonden haar op het land daarnaast gelegen, bijna levenloos, 't Jonge vee had haar met de horens dermate toegeta keld, dat ze spoedig bezweek. In Terwispel had den 14 Juni een treffend onge luk plants. Twee kinderen van den veenwerker B. een jongetje van drie en een meisje van vijf jaren vonden iif het land eene zekere plant, die zij in hunne onwetendheid voor koolraap aanzagen en nuttigden. Tegen den avond werden de beide kinderen ongesteld, en leden de verschrikkelijkste pijnen. Nog voor dat de geneeskundige hulp ingeroepen kon worden, be zweek na een kortstondig maar vreeselijk lijden het meisje terwijl de toestand van het jongetje hoogst zorg wekkend is. Bij onderzoek is gebleken, dat hetgeen de kinderen voor koolraap hadden aangezien niet anders was dan een hoogst vergiftige plant, die in de volks taal bekend is onder den naam van stinkwortel. Wei eene aansporing tot voorzichtigheidVolgens de Steenw. Ct. is de hier bedoelde plant de vergiftige waterscheer ling (cicuta virosa). De pijpenmakers te Gouda hebben den 16 Juni ver hooging van loon gevraagd, zoodat hierdoor en door de verhooging van den prijs der grondstoffen, de fa brikanten genoodzaakt zullen zijn, het artikel in prijs te verhoogen. Aan boord van het te Amsterdam liggende Amerilr. driemastschip Elise Alice, kapt. Mason, beiaden met stukgoederen, als jenever, spiritus enz., en bestemd naar BuenosAyres, is 17 dezer 's avonds omstreeks 11 ure brand ontstaan. Het schip lag op slechts eenige ellen afstand van de Marinewerf, schuin tegenover de Kraansluis. Het schip is geheel uitgebrand. Ingezonden Stukken. Aan den heer Th. Persant Snoep, genees- en heel kundige te Kapelle. Met genoegen en belangstelling las ik uw grondig steric- kundig betoog over het epidemisch optreden van het rood vonk te dezer plaatse, waarin vernuft, geestigheid, ernst en luim doorschemeren. Als gij zoo voortgaat, zal het spoedig blijken, dat uwe standplaats niet te Kapelle, maar op een observatorium moet zijn. Ik ben geheel uit het veld geslagen door zooveel ge leerdheid. Die uiteenzetting van dat spectrum is zoo duide lijk als leerzaam. Ën dande voorstelling van die hoogere spheren is verheven en maakt effect. Maar om u de waarheid te zeggende mise-en—scène van uw tableau vivant, voorstellende het centrum en de satellieten, heeft mij meest en vooral getroffen als gij ze zoo aan schouwelijk laat ronddraaien. Het ensemble is zoo mooi, dat ik het u niet eens envel duid, als gij mij zoo recht schalks in het O neemt; tot belooning van vlijt gelieve UEd. de verzekering aantenemen, dat er bij mij geen toeleg bestaat om eenige plaats of ruimte intenemen, waardoor de door u zoozeer op prijs gestelde harmonie zou kunnen verstoord worden. Met de meeste achting, Dr. C. A. van RENTERGHEM. Goes, 20 Juni 1873, ii. Men zal wellicht vragen: is in den tegenwoordigen tijd eenig handwerk dan ook niet eene lichaamsoefening te noemen Verschillende handwerken houden wel het lichaam bezig, doch kunnen daarom niet gezegd worden lichaamsoefeningen te zijn, die uitsluitend ontwikkeling van het lichaam beoogen, zoodanig dat rechtstreeks kracht, vlugheid en lichaamsschoon heid worden bevorderd, die steeds dienen samentegaan met de ontwikkeling van den geest. Het is noodig, dat die waarheden meer algemeen bekend en erkend worden, opdat daartegen niet meer dagelijks worde gezondigd. Velen wijden eenzijdig al hunne krachten aan werkzaam heden van den geest, en vergeten daarbij echter de zorg voor het*lichaam, wat hoofdzakelijk bij jongelieden plaats heeft; vooral voor hen, die uit den aard hunner maatschappelijke betrekking weinig beweging kunnen nemen, den tijd van hunnen arbeid veelal zittende doorbrengen, zooals studee renden, winkel- en kantoorbedienden, voor dezulken is kunst matige lichaams oefening een vereischte. De Gymnastiek bevordert niet alleen gezondheid, kracht en flinken lichaamsbouw, haar invloed strekt zich nog verder uit; zij geneest, maar vooral voorkomt vele lichaamsgebreken, zooals verkromming van de ruggegraat, scheeve schouders, te ënge borst en daardoor vatbaarheid voor tering, asthma, enz. Voor zulke gebreken zijn in de apotheek geene middelen te vinden; alleen in de Gymnastiekzaal, bestaat, bij oor deelkundig toegepaste lichaamsoefeningen, voor zoodanige gebreken kaus tot herstel. Wordt alzoo door volwassenen vaak de zorg voor het lichaam geheel verwaarloosd, nog deerniswaardiger ziet het er aomtijds uit met kinderenook onder die der minder bevoorrechte standen, welke ruimschoots deelen in gebrekkige lichaamsontwikkeling. Op den leeftijd, waarop het lichaam zich ontwikkelen moet, maar dan tot zwaren arbeid, veelal boven hunne krachten, verplicht is, zonden zij in de Gym nastiek het meeste heil en de geschiktste uitspanning vinden, die na een inspannenden arbeid vereischt wordt. De behoeftige knaap groeit op onder omstandigheden, die alles behalve gunstig op lichaam en geest werken; zijne ouders leven onder den druk van arbeid en zorgen en zijn meestal genoodzaakt hunne bezigheden buitenshuis te ver richten. Het kind wordt veel aan zich zelven overgelaten en veel, zeer veel gaat er verloren van die ouderlijke toe genegenheid en liefde, die zoo weldadig op het kinderlijke gemoed werken. Zoo groeit de knaap op. En moet hij later den gauschen dag een meestal eentoonig werk verrichten, en komt de avond, dan mist hij dikwijls, eene uitspanningdie hij zoo hoogst noodigrheeft na zooveel eenzijdige bewegingen. Zoo gaan zijné léerjaren spoedig voorbij, en is hij nu'tot man gerijpt, dan blijkt de zorg en vorming voor zijn lichaam geheel vergeten te zijn, en dit dan als 't ware uitgeput en misvormd. Door den zoodanige die uitspanning door lichaams oefening, op den dnur even nuttig als aangenaam, te ont houden, wordt hij óf stomp, en zal als 't ware op eene werkmachine gelijken, óf zijn gemoed zal verbitterd worden, en hij is een met zijn levenslot ontevreden man. Wordt vervolgd). ADVERTENTIÉIV van JAN de KLERK Az. en AGATHA WESTVEER. Wemeldinge, 20 Juni 1873. Uit naam van kinderen, behuwd- kleinkinderen. K. M. de KLERK Jz De ondergeteekenden, ook namens hunne kinderen betuigen hunnen hartelijken dank voor de veelvuldige belangstelling bij hun vijfentwintig jarige echtvereeniging ondervonden. Goes, P. van E1JKEREN. 18 Juni 1873. T. RAAS. van te Middelburgin het Schuttershof'. ALGEMEENE VERGADERING Donderdag 26 Juni, des voorm'iddags ten 11 ure. Na afloop daarvan OPENING DER TENTOONSTELLING. Namens het bestuur der Vereeniging tot be vordering van den Tuinbouw in de provincie Zeeland. F. D. SPRENGER, Secretaris. groeiende in den Wïlhelminapolder op de kavels 2.3, 4, 13, 17 en 79. En ten verzoeke van den heer «T. >1. KA- Iv IL JEïK JLCICE, ongeveer groeiende in den Perponcher-polder. Voorts ten verzoeke van den heer W. IL. KAKEBEEKE ruim En ten verzoeke van den heer ,T. IP. KA- KEBEEKE, beide laatste partijen mede in den Perpon cher-polder. voor den Weledelgestr. heer Mr. M. J. DE WITT HAMER, als Curator in het faillisse ment van A. van ZWEDEN, ten overstaan van den ^otaris J. M. PILAAR, te Goes: des voormiddags ten 10 ure, te Bath, ten huize van den gefailleerde, eene partij en des avonds ten 6 ure, in het gemeentehuis te Kapelle te Biezelinge gemeente Kapelle kad. séctie E uo. 764, 765, 766 en 767, ter grootte van 4 Aren, 52 centiaren; te veilen, zoo i Uitwee perceelen, als in massa. 2o. 4 Aren, 70 centiaren Weiland aldaar, sectie E no. 793. gelegen in de 's Heer Hendrikskinderenstaat wijk D. no. 38. Te bevragen bij den eigenaar ONTVANGEN en al wat tot dit artikel behoort bij

Goessche Courant | 1873 | | pagina 3