1873. N°. 71. Donderdag 13 Juni. 6östP jaargang. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. op Dinsda? den 17 Juni 1873, GOESSCïIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maasdag, Woensdag en Vrijdag avond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen ais buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. (MJRA1VT. Gewone ndvertenliën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a /l,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. GOES, den 18 Juni 1873. Z. M. de Koning is heden nacht ten 2 ure per extra trein van het Rliijnspoor naar i het buitenland vertrokken. De 55 verjaardag van onze Koningin werd gisteren hier feestelijk herdacht, door het uitsteken der nationale vlaggen van alle open bare en van een groot aantal particuliere ge bouwen en door het bespelen van het carrillon. De Minister van Oorlog, ontvangen heb bende een aantal requesten, waarbij door of ten behoeve van milicien-verlofgangers, vrij stelling wordt verzocht van het opkomen on der de wapenen voor de eerlang te houden najaarsoefeningen; brengt bij deze ter kennis van adressanten, dat de belangen van de dienst niet toelaten in hun verzoek te bewilli gen. Te dezer gelegenheid worden de be trokken miliciens herinnerd, dat zij, die wegens ziekte niet op den bepaalden dag onder de wapenen komen, overeenkomstig de daar omtrent bestaande voorschriften, zich na hun ne herstelling bij hun corps zullen moeten ver voegen, ten einde in den wapenhandel te wor den geoefend gedurende een tijd, gelijk aan dien, welken zij anders in werkelijke dienst doorgebracht zouden hebben. St.-Ct Onder de in de aanstaande zomervergadering der Provinciale Staten van Zeeland te behan delen punten komen voor: Koninklijk besluit, van den 12 Februari 1873, no. 2tot goedkeuring van het door de staten vastgesteld algemeen reglement voor de polders of waterschappen in dit gewest, alsmede een schrijven van Zijne Excellentie den Minister van Binneulandsche Zaken dienaangaande, de dato 14 Februari 1873, no. 183, 3de afdeeling. Koninklijk besluit van den 28 Decemb. 1872, no. 15, tot bepaling der aaudeelen van het Rijk enz. in de kosten van den bouw van een nieuw schoollokaal te Yerseke. De begrootiug der enkel provinciale en huis houdelijke inkomsten en uitgaven voor 1874, met een voorstel van Gedeputeerde Staten, be treffende de te heffen opcenten op de grond en personeele belasting, ten behoeve der pro vincie. Mededeeling, omtrent de op de provinciale begrooting van enkel huishoudelijken aard, aan gewezen gelden ter bevordering en aanmoe diging van het schoolgaan en van het meer getrouw schoolbezoek. Mededeeling, dat, namens de Staten, een adres aan de Regeering is gericht, ter onder steuning van de door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen aangewende poging, tot wijziging van art. 19 der wet van het lager onderwijs, in dien zin, dat het daarbij be paalde minimum der jaarwedde tot een hoo- ger cijfer worde opgevoerd. Voorstel, tot het toekennen eener jaarlijk- sche bijdrage in de kosten tot instandhouding van eene school voor landbouw-onderwijs. Mededeeling, naar aanleiding van het be sluit der Staten van den 9 November 1872, no. 12, waarbij Gedeputeerde Staten zijn ge- piapbtigd 0111 de zaak der schadevaring aan den steiger te Wolfaartsdijk met de Middel- hurgsche Maatschappij, hetzij in- het zij bui ten rechten, af te doen. Voorstel, tot wijziging van het bijzonder Reglement, voor het bestuur en beheer der waterkeering van het calainiteuse waterschap Waarde. Voorstel, tot verplaatsing van het aan de provincie toebehoorend wachthuisje, staande aan de westzijde van liet Sloe, naar den dijk van den Onrustpolder, in bet belang van het overzetveer van Kamperland op Veere. Benoeming van een lid der Gedep. Staten, volgens art. 89 der provinciale wet. Door den Raad onzer gemeente is in zijne zitting van gisteren met algemeene stem men besloten aanvraag te doen bij het land- huishoudkundig congres, dit jaar te Delft te houden, het congres in het volgende jaar al hier te doen plaats hebben, mits de vroeger vermelde subsidie van de Provincie en van de Maatschappij van Landbouw verkregen worde. Men schrijft uit Yerseke: Het is hier een genot om de bedrijvigheid te zien, die de kunstmatige oesterteelt oplevert. Duizenden schats worden op woeker gezet, en niet, te vergeefs. Het jonge oesterbroed van 1872 wordt weer door honderden hand,-n van de pannen losge maakt, om weer naar zee gebracht en gezaaid te worden. Tal vati honderdduizenden gekalkte pannen liggen klaar om in dit zomerweder nieuw broed op te nemen, en nienwe compagniën of ou dernemers zijn met haast en spoed bezig deze zaak aan te vangen, tot meerdere afwerping van 's volks inkomsten en bet verkrijgen van goede renten. Dat dit alles Yerseke in bloei en welvaart doet toenemen, kan ieder begrijpen. Men schrijft uit Middelburg, van 16 Juni. Naar men verneemt is thans hit offici- eele bericht ontvangen, dat de opening van het kanaal door Walcheren zal plaats hebben op den 8sten September a. s en dat Z. M. de Koning die plechtigheid zal komen bijwonen. Te Alkmaar en Sluis is aangehouden, een gulden, voerende de beeltenis van Koning Willem 111 en een rijksdaalder met denzelf den beeldenaar met het jaartal 1871, welke muntstukken door het Muntcollegie, na on derzoek, zijn verklaard te zijn valsch en na gebootst. De ongeveer twee jaar geleden voorge stelde algemeene post-conferentie, zal eerst daags te Weenen of te Berlijn bijeenkomen. De volgende punten zullen besproken worden: post-eenheid en vorming van een uniform post-territorium, bevattende geheel Europa met Egypte, Algerië, Rusland en Aziatisch Turkije, de Vereenigde Stateu en Engelsch Amerika; voorts vaststelling van een uniform tarief voor de gewone brieven en de geregis treerde brieven tusschen al de landen, die in de post-eenheid begrepen zijn; vaststelling van een uniform-tarief voor de dagbladen, de ge drukte stukken en de staten. Jl echtzaken. De Arrondissements-Rechtbank to Goes, heeft op 26 Mei 1873, de navolgende vonnissen uitgesproken als I. J. V. K. zoon van Charles Ludovicus, 28 jaar, boerenknecht, geboren en wonende te Hengstdijk, schul dig verklaard aan lo beleediging niet woorden aan twee agenten van de gewapende macht in de waarne ming hunner bediening gedaan 2<> gewelddadigheid tegen een agent van de gewapende macht in de waar neming van zijn dienst, waardoor kwetsing is ontstaan, fepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroor- eeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijftien dagen, en in twee geldboeten eik van acht gulden, subsidiair in eene cellulaire gevangenisstraf van een dag voor iedere boete en in de kosten van het rechts geding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. II. J. M. zoon van Gerardus, 33 jaar, werkman, ge boren te Biervliet, wonende te Hoek. Schuldig ver klaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, geene ziekte of beletsel van te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende, twee malen gepleegd. Veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden en tot het betalen van twee geldboe ten van acht gulden ieder, subsidiair ineen cellulaire gevangenisstraf van één dag voor iedere boete en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. III. B. Th K. 18 jaar, koopman, zoon van Petras, geboren te Delft, laatst wonende aldaar. K. K. 20 jaar, koopman, zoon van Wilhelmus geboren te Amsterdam, laatst wonende te Dellt, defailianten, schuldig verklaard beiden aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, geenerlei ziekte of beletsel van te werken van meer dan 20 dagen hebbende veroorzaakt, te zamen en in gemeen overleg gepleegd en de tweede bovendien aan feitelijk en ge weldadig verzet tegen bedienende beambten ter gelegenheid van de waarneming hunner bediening, door een persoon zonder wapenen, alles on der verzachtende omstandigheden gepleegd. Veroordeeld de eerste tot het betalen van ééne geldboete van tien fulden, de tweede tot twee geldboeten van tien gul- en elk, subsidiair elke boete tot eene gevangenisstraf van drie dagen cn hoofdelijk in de kosten van het rechtsgeding, desnoods op hen invorderbaar bij lijfs dwang, allen bij verstek. IV. F. D. R. 56 jaar, zoon van .ludocns, landbouwer, geboren en wonende te St. Jansteen, schuldig ver klaard aan het tweemaal iemand toevoegen van smaad- of scheldwoorden, die eene aangeduide ondeugd be helzen. Veroordeeld tot twee geldboeten elk van tien gulden, subsidiair in eene gevangenisstraf van drie dagen voor elke boete, en in de bosten van het rechts geding desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. Verklaart-de vordering der civiele partij tot schade vergoeding tot betering van eenen goeden naam on gegrond en wijst deze mitsdien af. V. C. K. zoon van Cornelis, 20 jaar, arbeider, ge boren en wonende te Goes, schuldig verklaard aan moedwillige verbreking van afsluiting, gepleegd on der verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tot een geldboete van drie gulden, subsidiair in eene gevan genisstraf van een dag en in de kosten van het rechts geding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. OPENBARE VERGADERING van den RAAE) a e v K AS K 94 X T K «OK§, des avonds ten VU ure. Voorzitter de heer mr. M P. Blaaubeen. Tegenwoordig alle (11) leden en de secretaris (2 vacatures). I. De notulen der vergadering van den 12 Juni jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter deelt mede, dat bij kon. besluit van 2 Juni jl. no. 4 aan W. Swart, gewezen hoofd onderwijzer in deze gemeente een pensioen, ten laste van den staat, is verleend, ten bedrage van 666. 'sjaars, waarin de gemeente voor een derde moet bij dragen, welke een derde na afloop van elk jaar, in 's rijks schatkist moet worden gestort, alles met in gang van 1 April 1873. Hij herinnert hierbij, dat op de begrooting voor 1873 voor dit doel is uitge trokken een bedrag van 215.zoodat daaruit het aandeel der gemeente kan gekweten worden. Deze mededeeling wordt voov notificatie aangenomen III. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht a. de. jaarverslagen van den toestand der ge meente Groningen en Haarlem, die ter visie van de leden gelegd zijn en in de boekerij geborgen zullen worden b. bericht van den heer M. Stieger, dat hij de be noeming tot lid van het burgerlijk armbestuur niet aan neemt, waarvan bereids is kennis gegeven aan dat bestuur met uitnoodiging eene nieuwe aanbeveling in te zenden. c. Eenige staatsbladen, die bij de verzameling zul len worden gevoegd. IV. Aan de orde is de benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur, in plaats van den heer A. Nortier Pz. en waartoe zijn aanbevolen de heereu D. M. Molijn en B. van Asperen Vervenne De heeren mr. 1 lelBaere en Busing worden uitge- noodigd als stemopnemers te fungeren Bij de opening der briefjes blijkt, dat zijn uitge bracht op de heeren I). M Molijn 7, B van Asjie- ren Vervenne 3 stemmen, de Ronde Bresser I stem, zoodat eerstgemelde is benoemd. V. Thans komt in behandeling de wijziging dei- verordening van het burgerlijk armbestuur.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1