1878. N°. 68. Donderdag 12 Juni. 60ste jaargang. VACCINATIE. VACCINEEREN of HERVACCINEEREN. BINNEiVlLANDSCHE BERICHTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertëntien worden a 10 c. de regel geplaatst, Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragenda en contant betaald, 20 c. OPENBARE VERGADERING VAN DEN RAAD der ORjURESTR op DONDERDAG den 12 JUNI 1873, des avonds ten 7Vs ure. PUNTEN VAN BEHANDELING. I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Uitbreiding van het hulppersoneel aan de open bare scholen der le en 2e klasse. III. Wijziging der verordening voor het Burg. Arm bestuur. IV. Af- en overschrijving op de begrooting van het Burg. Armbestuur voor 1872. V. Benoeming van een lid van het Burg. Arm bestuur. VI. Idem van een leeraar aan de inrichtingen voor middelbaar onderwijs. VII. Aanwijzing der leden voor het Stembureau bij de aanstaande verkiezingen voor leden van den raad. VIII. Brief van het bestuur van het 27e landhuis— houdkundig congres om het volgende congres te Goes te houden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis der ingezetenen: dat de heeren N. J. F. VERSCHOOR, geneesheer, en J. KOOMAN, heel meester dezer gemeente, in de SOEPKOKERIJ zullen zitting houden, te beginnen Maandag den 16 Juni e. k. en voorts iedere week een dag, tot het gratis Burgemeester en Wethouders noodigen de ingezeten dringend uit om van de aangeboden gelegenheid ge bruik te maken. Goes, den II Juni 1873. Burgemeester en Wethouders van Goes, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. GOES, den 11 Juni 1873. Omtrent het bezoek door Z. M. den koning en Z. K. H. prins Hendrik aan Vlissingen en Middelburg gebracht, ontleenen wij aan de Middelb. Ct. het volgende: Op het perron van 'het station te Vlissingen werden de vorstelijke bezoekers opgewacht door den commis saris des konings in Zeeland, het dagelijksch bestuur van Vlissingen (met uitzondering van den burgemeester, die door ongesteldheid verhinderd was en vervangen werd door den heer J. GHector als oudste wethouder), be nevens den gemeente-secretaris, den hoofdingenieur van den waterstaat, den eerstaanwezend ingenieur bij de staatsspoorwegen, den directeur der registratie en do meinen in Zeeland, de ingenieurs bij de staatsspoor wegen en de kommandanten van de schutterij, van het garnizoen en van het wachtschip. Even na hall' 12 uur kwamen Z. M. de koning en Z. K. H. prins Hendrik, beiden in admiraals-uniform, vergezeld van hunne adjudanten W. H. baron van Heerdt en jonkheer N. A. Holmberg de Beckfeldt, per spoortrein met den koninklijken salonwagen te Vlis singen aan onder het gejubel der menigte en het spelen der muziek van net harmonie-gezelschap Ons genoegen. De commissaris des konings heette den koning en den prins hartelijk welkom op Zeeuwschen bodem en stelde hun den waarnemenden burgemeester van Vlissingen, den anderen wethouder, den gemeente-secretaris en andere autoriteiten voor. Ook de waarnemende burge meester richtte eene toespraak tot Z. M. Onder meer gaf hij de verzekering, dat het niet alleen het gemeente bestuur, maar allen ingezetenen van Vlissingen een eer en hoogst aangenaam was den koning en zijn beminden broeder te mogen begroetendankbaar als allen zijn voor de grootsche werken die onder 's konings Regeering werden aangevangen en hunne voltooiing naderen, wer ken die niet slechts voor Vlissingen eene ruime bron van inkomsten beloven, maar voor het handelsverkeer van Nederland met gansch Europa van het grootste nut zullen blijken te zijn. Nadat Z. M. beide sprekers met een kort welwillend woord had beantwoord en eenige oogenblikken zich met de verschillende autoriteiten in de voor hem be stemde wachtkamer had onderhouden, voldeed hij aan de uitnoodiging van den commissaris des konings om, alvorens de werken in oogenschouw te nemeneen rijtoer door Vlissingen te maken. Daarna begaven de hooge bezoekers zich naar de verschillende werken. Z. M. nam alles met de grootste nauwkeurigheid in oogenschouw eu werd daarbij door den eerstaanwezend ingenieur voorgelicht. Herhaalde lijk betuigde hij zijne tevredenheid. Na een uur met de bezichtiging van de sluis en an dere w erken te hebben doorgebrachtgingen de vor stelijke personen en die hen vergezelden per rijtuig langs den Vlissingschen straatweg naar West Souburg, om de kanaalbrug en de werken aldaar mede in oogen schouw te nemen. Van daar aan het hulp-station te Vlissingen teruggekeerd, waar het dagelijksch bestuur met den gemeente-secretaris zich weder bevonden ter opwachting, werd nog eenigen tijd in de gereserveerde wachtkamer vertoefd, waar zoowel Z. M. als Z. K. H. prins Hendrik herhaaldelijk hunne belangstelling in Vlissingen betuigden en den heer Simon hunne bijzom dere tevredenheid te kennen gaven over de uitvoering- der kanaal- en spoorwegwerken. Te half drie uur arriveerden Z. M. de koning en Z. K. H. de prins met hun gevolg aan het station te Middelburg, alwaar zij op het perron werden opgewacht door burge meester en wethouders en den secretaris der gemeente, den procureur-generaal bij het provinciaal gerechtshof in Zeeland, den kommandant van het garnizoen en zijn adjudant, den kommandant der dienstdoende schutterij en zijn adjudant, benevens een paar officieren. De burgemeester heette Z. M. hartelijk welkom in Zeeland's hoofdstad en sprak zijne overtuiging uit, dat de duizenden, die daar buiten wachtten, blijk zouden geven van hunne- blijdschap over- 's konings bezoek. Z. M., den burgemeester beantwoordende, verklaarde onder anderen dat hij met dezelfde gevoelens jegens Zeeland als in 1862 in deze provincie was gekomen. Door de talrijke menigte, die zich in den omtrek van het station bevond, werden de hooge gasten met luide toejuichingen en met fanfares van de schutterij- muziek begroet. Na den kanaalweg te zijn langs- geredenom de werken in oogenschouw te nemen, keerden zij terug en reden naar de Abdij, alwaar in- tusschen het muziekkorps op de daarvoor bestemde estrade had plaats genomen en een aanzienlijke men- sehenmassa tegenwoordig was. De hooge bezoekers gebruikten het diner bij den commissaris des konings, waaraan o. a. deelnamen de leden van gedeputeerde staten,' tie griffier van de staten van Zeeland, de burgemeester van Middelburg, de di recteur der registratie en domeinen iu Zeeland, de hoofd-ingenieur van de staatsspoorwegen en de kom mandant van het garnizoen. Aan het diner werd, na een door den commissaris des konings op den koning en prins Hendrik inge9tel- den dronk, herhaaldelijk door Z. M. het woord gevoerd. Hij gaf onder anderen de verzekering zijner voortdu rende belangstelling in alles wat Zeeland betreft en deed de toezegging dat hij, vergezeld van prins Hendrik, waarschijnlijk ook bij de aanstaande feestelijke opening van het kanaal door Walcheren zal tegenwoordig zijn. Den heer J. P. I. Buteux, griffier der staten van Zeeland, deelde Z. M. mede, dat hij benoemd is tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw. (Van de benoeming van den heer Matlion deden wij reeds mededeeling in ons vorig no) Ten slotte betuigde Z. M. den burgemeester zijne ingenomenheid met de ondervonden ontvangst en verzocht hem daarvan de tolk bij de ingezetenen te willen zijn. Ten half zeven verlieten de vorstelijke personen onder 't gejuich der menigte Middelburg. Per- telegraaf. Uitslag verkiezing leden Tweede Kamer. Amsterdam,. Aftredende leden mr. J. A. Jolles, mr. M. J. de Lange, P. J. Stieltjes, liberalen. Uitgebracht 1686 geld. st. Gekozen: Stieltjes met 1241, de Lange met 860 st. Herstemming tusschen Jolles met 834 en Fa- bius met 729 stemmenvan den Toorn had 378 st.Berkhout 216, Keuchenius 187, Wrangel 166 st. Nijmegen. Aftred. lid mr. C. J. A. Heij- denrijck, clericaal. Uitgebr. 1349 st. Herkozen Heijdenrijck met 1113 st. Helft. Aftred. lid J. L. Nierstrasz, con servatief. Uitgebr. 1959 geld. st. Herstemming tusschen Nierstrasz met 900 en mr. Vaillant, liberaal, met 690 st. Keuchenius had 327 st. Jtotterdam. Aftredende leden W. A. Vi- ruly Yerbrugge en F. W. C. Blom, liberalen. Uitgebracht 1275 geldige stemmen. Herkozen Blom met 825 en Viruly Ver- brugge met 820 st. Keuchenius had 216, Kuiper 205, van der Hoeven 185, de Bruyn 199 st. Winschoten. Aftred. lid dr. W. J. A. Jonckbloet, liberaal. Uitgebr. 486 geld. st. Herkozen Jonckbloet met 340 st. Beest van Andel had 108 st. 's Gravenhage. Aftredend lid jhr. C. A. van Sypesteijn, conservatief (benoemd tot gou verneur van Suriname). Uitgebracht 1398 geldige st. Gekozen graaf Schirnmelpenninck, conservatief, met 744 st. Jhr. de Jonge, liberaal, had 561 st. Gelijke stemming voor de herkiezing tot Sep tember. Tilburg. Aftredend lid jhr. mr. Verheg en, clericaal. Uitgebracht 1463 geld. st. Herkozen Verheijen met 1263 st. Assen. Aftredend lid mr. L. Oldenhuis Gratama, liberaal. Uitgebracht 996 geld. stemmen. Herkozen Gratama met 775 stemm. Kuiper had 120 st. Zxolle. Aftredend lid mr. J. A. Sandberg, liberaal. Uitgebracht 1819 geld. stemm. Herkozen Sandberg met 918 st. Keuchenius had 572. Gefken 300 st Gouda. Aftred. lid jhr. mr. de Branw, conservatief. Uitgebracht Ï903 geld. st. Herstemming tusschen de Brauw met 740 en Kuijper (christ.-hist.) met 592 st. Profes sor Buijs had 564 st. Zuidhom. Aftred. lid mr. E. E. J. B. Cremers, liberaal katholiek. Uitgebr. 423 geld. st. Herkozen Cremers met 307 stemmen. Hoorn. Aftred. lid jhr. mr. D. van Aker laken, liberaal. Uitgebr. 1647 geld. st. Herkozen van Akerlaken met 1338 st. Mes- schert van Vollenhoven had 230 st. Bosch. Aftred. lid mr. F. J. E. van Zinnicq Bergman, clericaal. Uitgebr. 1742 geld. st. Herkozen van Zinnicq Bergman, met 1474 st.Guljé had 251 st. Hordrevht. Aftred. lid J. P. Bredins, li- be raai. Uitgebr. 1395 geldst. Herkozen Bredius met 887 st. Mr. Bi- chon van IJsselmonde had 493 st. HeijdenAftredend lid jhr. van den Berch van Heemstede, antirevolutionair. Uitgebracht 1657 geld. st. Herstemming tusschen van den Berch van Heem- met 730 en mr. Verniers van der Loeff, liberaaal, met 484 st. Schirnmelpenninck had 410 st. JEindhoven. Aftred. lid mr. J. B. Bots, con servatief. Uitgebr. 1545 geld. st. Gekozen mr. A. J. H. van Baar, clericaal, met 827 st. Mr. Bots had 705 st. Tiet. Aftred. lid mr. C. F. baron van Lijnden van Sandenburg, conservatief. Uitgebr. 2051 geld. st. Herkozen van Lijnden met 1331 st. De heer Mulder, liberaal, had 625 st. Haarlem. Aftred. lid mr. C. J. F. Mi- randolle, liberaal. Uitgebr. 1319 geld. st. Herkozen Mirandolle cnet 833 st.; van der Hucht, conservatief, had 380 st. Heeuuarden. Aftred. lid S. Hingst liberaal. Uitgebr. 1485 geld. st. Herkozen S. Hingst met 1049 st. Baron Thoe Schwartzenberg had 395 st.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1