Afloop bestedingen en verkoopingen. BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. LIJST VAN VERKOOPINGEN. BURGERLIJKE STAND GOES, bestaan, en enkele polders van geringen om vang, zullen de besturen der overige polders in Noord-Beveland bestaan uit den dijkgraaf met twee gezworens, doch moeten de benoemingen van den tweeden gezworen bij die polders nog geschieden. Men meldt uit "Vlissingen van 5 Juni. Het ten vorigen jare in de onraiddelijke na bijheid dezer gemeente aan de oevers der Schelde op de duinen gesticht badhuis is de zer dagen weder geopend. In den afgeloopen winter heeft het gebouw vele verbeteringen ondergaan, ten gevolge waarvan het zeker nog meer zal bezocht worden. De drukke stoom- en zeilvaart op en van de Schelde maakt het aldaar een waar lustoord, terwijl ook het strand zeer geschikt is tot het nemen van zeebaden. In tegenwoordigheid van vele genoodig- den en belangstellenden is Vrijdag in de fa briek van de heeren Enthoven en Co., te 's Gra- venhage, de nimf gegoten, die bestemd is om op het te Brielle op te richten monument geplaatst te worden. Wij ontvingen het Programma van het XXVIIe. Nederlandsche Landhuishoudkundig Congres, te houden te Delft, 7, 8, 9, en 10 Juli aanstaande. Eene menigte gewichtige vraagpunten, zoo op 't gebied der landhuishoudkunde, als over 't onderwijs in betrekking tot den landbouw, (schoolverzuim, veldarbeid, toestand en behoef ten der veldarbeiders, enz. zullen op het Con gres behandeld worden.) Behalve de feestelijkheden, die door de goede zorgen van de regelings-eommissie 't Congres zullen opluisteren valt dit ook samen met de maskerade en het groote muziekfeest te geven door de studenten der Polytechnische school. Bewijzen van lidmaatschap van het Congres zijn a 2, te bekomen bij den heer N. G. EL. Kleijn van Willigen te Delft, na den 15 Juni bij de boekhandelaars aldaar en gedu rende 't Congres ook aan 't gebouw van (Stads Doele. Wij vestigen zeer de aandacht van belang stellenden op dit Congres. Aan de Prov. Dr. en Ass. Ct. wordt uit Groningen geschreven: Uit een zeer goede bron kan worden mede gedeeld, dat het bericht, als zou de Koning, toen HD. een bezoek bracht aan den grijzen Kohier, dezen een toelage van ƒ200 boven zijn pensioen hebben toegezegd, geheel bezij den de waarheid is. Wel heeft Z. M. toen te kennen gegeven, de kinderen, die aan HD. werden voorgesteld, niet in verlegenheid te zullen laten en hen bij te zullen staan waar Z. M. kon. BENOEMINGEN en BESLUITEN. Z. M. heeft benoemd tot ln luitenant den 2n lui tenant der infanterie W. A. van der Mandere. Pensioen verleend aan den heer D. Jeras, eervol ont slagen commies ter prov. griffie van Zeeland, ad ƒ1157 's jaars. Bij beschikking van den Minister van Koloniën is o. m. de heer C. Elenbaas ter beschikking gesteld van den Gouvern. Gen. van Ned. Indië, om te worden be noemd tot opzichter 3e klasse bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken aldaar. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Yerseke, den 8 Juni. Heden morgen werd onze beroepen predikant, de heer M. M. de Lint, van Kat- tendijke overgekomenin ons midden bevestigd door den consulent, den heer W. Petri, predikant te Wemel- dingen, naar aanleiding van Marcus 4 vers 26 en 27. Des namiddags trad ae bevestigde voor ons optot grondslag zijner prediking nemende1 Corinthen 9 vers 16*. Eene talrijke schare van hier en elders woon de de plechtigheden van dezen dag bij. De candidaat bij het provinc. kerkbestuur van Zee land J. Wisse is beroepen tot predikant te St. Laurens. Het classicaal bestuur van Middelburg heeft eene circulaire aan de classicale besturen der Ned. Herv. kerk gezonden, waarin het de wenschelijkheid betoogt van eene volslagen reorganisatie der kerk, met het oog op den veel bewogen toestand waarin zij verkeert. Het genoemde bestuur heeft tevens aan de classicale vergaderingen de zelfde circulaire gericht, opdat deze er, zoo mogelijk, hare adhaesie aan geven. Een zware slag heeft de oud-katholieke kerk van Nederland (van de bisschoppelijke clerezij) getroffen. Haar hoofd, de hoop en toevlucht van alle oud-ka tholieken in andere landen en werelddeelen, mgr. Loos, aartsbisschop van Utrecht, is overleden. Een gevatte koude, die zich na weinige dagen tot long ontsteking zette, sleepte dien dierbaren prelaat in be trekkelijk korten tijd ten grave. Mgr. Loos mag on der de grootste en voortreffelijkste bisschoppen gere kend worden, die ooit de kerk van Holland heeft voortgebracht. Hij was met alle geestesgaven ruim bedeeld, die hij ten nutte der kerk immer aanwend de. Aan eene teedere zorg voor de aan zijne hoede toevertrouwde kerk, voor welker belangen hij tot den laatsten ademtocht gewaakt en gestreden heeft, paar de hij een humaniteit, een eenvoudigheid van zeden, die de ware kenmerken eens bisschops en schooue Sieraden eens rechtgeaarden burgers zijn.- Het bestuur der gemeente 's Heer Arendskerke, heeft eergisteren publiek aanbesteed het bouwen eener on derwijzerswoning op het Oudedorp. Aan den laagsten inschrijver Z. de Ruiter, mr. timmerman te 'sHeer Arendskerke, isbehoudens nadere goedkeuring, het werk gegund en wel voor de som van 4700. Het huis, erf en koetshuis, wijk B no. 59 en 53 jl. Zaterdag alhier verkocht ten overstaan van den notaris Pilaar, iiebben opgebracht 8250. Les absents se retournent." Frankrijk: geeft weder het duidelijkste bewijs voor de waarheid dezer spreuk, en het laat zich aan zien, dat men spoedig hare geheele bevestiging verwachten kan met betrekking tot de familie der Bonapartes. Prins Napoleon is, ondanks het verzoek van de Broglie, om vooreerst nog geen gebruik te maken van de verleende vrijheid, reeds den 5 Juni te Parijs aangekomen, en heeft dadelijk een verzoek ingediend, om in zijn vroegeren rang van divisie-generaal her steld te worden. Het standbeeld van keizerin Josephine, dat, in 1867 in de rue Galilee te Parijs opgericht, den 4 September 1870 werd verwijderd, zal weder op dezelfde plek ge plaatst worden. Aan de departementen van algemeen bestuur wordt het getal ambtenaren dat tot de aanhangers van het tweede keizer rijk en de Napoleons behoort, dagelijks groo- ter. De taal der imperialistische dagbladen wordt steeds stouter, en eischte kortelings, ge lijk wij reeds gemeld hebben, van den presi dent een coup d' état. De interpellatie, die het linkercentrum der Nationale Vergadering heeft willen doen over de houding der pers, blijft achterwege. Er ontbreekt waarlijk niet veel meer aan, of wij zien Napoleon IV uit En geland overkomen, om onder regentschap van keizerin Eugenie den troon van frankrijk te beklimmen, die door den 4 September 1870 zoo onverwachts vacant gekomen is. De eerste receptie van den nieuwen presi dent, Donderdagavond te Versailles gehouden, werd door meer dan 3000 personen bezocht. Onder hen merkte men ook op den hertog van Aumale, den prins van Joinville, den hertog van Nemours, graaf d' Eu en andere leden der familie Orleans. De president„richtte eenige woorden van verwelkomstgroet tot de personen, die hun ne buiging voor hem maakten. De Nationale Vergadering heeft, op voorstel van den minister van financiën, een wetsont werp der begrootingscommissie verworpen, waar bij voor die gemeenten, die in of tengevolge van den jongsten oorlog leeningen hebben moe ten aangaan, vrijdom van zegel werd gevraagd. Gemeenten zijn als particulieren, zeide de minister; en evenmin als deze, omdat zij een hypotheek op bun huis hebben moeten nemen tengevolge van den oorlog, ontheffing van de zegelbelasting zullen vragen, mag ook aan de gemeenten zulk een privilegie ten nadeele der schatkist worden verleend. Van goed onderrichte zijde wordt vernomen, dat de heer Estancelin, een vriend der fami lie Orleans, zich naar Frohsdorff begeven beeft om de verstandhouding tussehen den ouderen en den jongeren tak van het huis Bourbon voortebereiden. Uit België meldt men, dat de Minister van Openbare Werken, de heer Moncheur eene com missie heeft benoemd om alle vraagstukken te onderzoeken, die met de vrije afwatering en met de bevaarbaarheid van de Schelde en de daarin uitstroomende rivieren in verband staan. In den considerans van het besluit wordt ge constateerd, dat de overstroomingen, die gedu rende den winter en het voorjaar een groot gedeelte van het Boven-Schelde-dal teisterden, ondanks alle aangewende hulpmiddelen op dit oogenblik niet hebben opgehouden. De com missie heeft tot taakmiddelen voor te stel len om in dien toestand te voorzien en na te gaan, welke verbeteringen kunnen worden aangebracht in het belang der scheepvaart op de Schelde, van de Fransche tot de Nederland sche grens en op de kanalen en verdere ri vieren, welke de Schelde-vallei doorsnijden. Met algemeene stemmen heeft de Kamer aangenomen het ontwerp van wet op de che ques of mandaten op zicht. Door deze wijze van betaling te vereenvoudigen en ze van ze gelrecht te ontheffen, hoopt men aan de han dels-operatiën een krachtigen stoot te geven. Reeds is door ons gemeld, dat mevrofiw Langrand Bumonceau en haar zoon in vrijheid zijn gelaten, toen zij zich bij het openbaar ministerie aanmelddendit is niet de schuld van den rechter van instructie, want toen hij het oude bevel van inhechtenisneming, tegen hen uitgevaardigd, wilde ten uitvoer doen leggen, was het stuk niet te vinden; het was uit het dossier gestolen, en de tijd ontbrak om een nieuw te maken. Volgens berichten uit Spanje van 3 Juni zou den volgenden dag in de Nationale Ver gadering rapport worden uitgebracht over 227 verkiezingen, waartegen bezwaren waren inge diend, en hoopte men, dat de Vergadering zich den 5 definitief zou kunnen constitueren. Voor alsnog waren de banken op de rechterzijde ge heel ledig, daar de conservatieve afgevaardig den nog niet verschenen waren. Men ver wachtte dat de meesten hunner niet zouden opkomen. De linkerzijde daarentegen was dicht bezet, en in het centrum had de lractie plaats genomen, die voorloopig haar punt van ver- eeniging gevonden had in de bestrijding van het voorstel om het mandaat van afgevaardigde onvereenigbaar te verklaren met de waarneming van eenig openbaar ambt. De regeering ont ving uit de provinciën talrijke adressen van gelukwensching wegens de rede van den heer Figueras, minister-president. De dames Perk en Kruseman hebben te Vlissin gen haren leestocht gestaakt. Zij werden daar zeer goed ontvangen, ontvingen ruikers met fraaije aan spraken en een Vlissinger schrijft aan 't Utr. Dagbl. .Wij zien in onze verbeelding de beide talentvolle vrouwen, kampioenen,martelaressen eener heilige zaak eenmaal geëerd en gevierd in de geschied- rollen van Neerlanas ontwikkeling en beschaving." Eene sterke verbeelding heeft die helderziende Vlis singer, dat is zeker. Maar 't is nog zoo ver niet. In eene Haagsche correspondentie, voorkomende in liet Journal des Débats, wordt beweerd, dat Z. M. de koning, onlangs bij gelegenheid van eene audiëntie, tot zekeren heer S., die zich verdienstelijk dacht te maken door uit te varen tegen het ministerie, 't welk het land in een oorlog met Atchin wikkelde, moet gezegd hebben«Gij vergeet, dat volgens de grond wet Ik het ben, die oorlog verklaart. Spaar mij dus uwe vertoogen." De correspondent voert het gezegde aan als bewijs van de courtoisie, die Z. M. jegens zijne ministers aan den dag legt. Uit Tilburg wordt van 6 Juni gemeld Gisteren namiddag is onder de naburige gemeente Goirle een landbouwersknecht, terwijl hij op de heide" werkzaam was, door den bliksem getroffen. Hij bleef op de plaats dood. Een bezoeker van de Rotterdamsche diergaarde, die het wilde zwijn wilde streelen, heeft tot belooning een geduchten beet in de hand gekregen. Een verband was hoog noodig. Het beruchte tourniquet aan 't Haagsche postkan toor, die „menschenpijniger en honden guillotine'zal eindelijk voor den drang der publieke opinie bezwijken. Te Utrecht zal den 17den Juni een groot natio naal gymnastiekfeest worden gehouden. Uit onderschei den steden is reeds medewerking toegezegd. Te Rotterdam zullen den llden de gemeenten der ger. kerk onder 't kruis eene algemeene vergade ring hebben. Te Epe is een boerenbehuizing met schuur en inboedel eene prooi der vlammen geworden. Eenige dagen geleden had te Vlissingen het vol gende zeldzame voorval plaats. Zekere was met zijne vrienden in een koffiehuis gezeten, toen het ge sprek onder anderen ook op de loterij viel. D. gaf te kennen, niettegenstaande de vijfde klasse bijna was uitgetrokken, zijn nommer (1/20) er nog was ingeble- ven een der aanwezigen sjoeg hem voor dit te koopen en bood hem een gulden winst, boven de kosten van het lot, waarop D. het verkocht. Verbeeld u echter den toestand van D., toen deze des anderen daags vernam, dat op het door hem ver kochte nommer de ƒ100,000 was gevallen en hij tot de ervaring kwam voor ongeveer vijf gulden 4250. te hebben verkocht. Datum, Plaats. Voorwerp. Informatie. 10 Juni,Goes, Woonhuis en Pilaar. pakhuizen. 11 Hoedekensk. Meubilair, mr. van Dam. 11 h Goes, Afbraak, Registratiekant. 12/13Goes, Meubilair, Pilaar. 12 Oudelande, Huis schuur etc. Prumers. 13 Hoedekensk., Verp. hofstede, Rembges. 13 Kwadendamme, Wagenmakers- affaire enz., mr. Liebert. 17 n Goes, 7 Woonhuizen, Paardekooper Kakebeeke. 19 Oudelande, Hofstede, Prumers. 20 Wissekerke, lluis en land, Pilaar. 26/27Oudelande, Inspan, Prumers. 28 Wemeldinge, Landerijen, Rembges. 28 Bath, Meubilair, Pilaar. 28 H Bath, Woonhuis en Pilaar. weiland. van 4 tot en met 9 Juni 1873. Geboren: den 4, Johannes Cornelis en Ida Ma ria Petronella, tweelingz. en d. van Johannes Marinus Pilaar en Ilenriette Bernliardina Bras- potden 6, Hugoz. v. Jan Gerard de Witt Hamer en Johanna Geerardina Kakebeeke; Catharina, d. v. Leonardus Johannes Theuns en

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2