dat verslag blijkt o. a.dat in de kas der ver- eeniging op den 20sten Mei jl. een saldo aanwe zig was van ƒ427,90dat de vereeniging op dit oogenblik bestaat uit 15 afdeelingen en 8 corres pondentschappen, met 1340 leden; en dat de uitgave voor het werkloon op meer dan ƒ12000 kan gesteld worden. Op dit oogenblik werken 367 dames voor Tesselsclia.dedie meestal con tante betaling voor haren arbeid ontvangen. De verkoop van goederen gaat naar wenseh, schoon eene uitbreiding van het debiet zeer wel kom zou zijn. Het bezoek van de koningin aan het depot in den Haag op 19den April wordt in het verslag met dankbaarheid herdacht. Uit het verslag van het verhandelde in de zit ting van den geneeskundigen-raad van Zeeland van 31 Mei nemen wij het volgende over, zonder ons partij te stellenmaar alleen omdat het betrek king heeft op eene kwestie in onzen gemeente-raad ontstaan >iDr. de Brnijne vraagt van den voorzitter eenige inlichtingen omtrent het incident in den Goessehen gemeente-raad; (namelijk de interpellatie van dr. van Renterghem over de verklaring van den inspec teur, dat hier eene epidemie van roodvonk heersekt). De voorzitter antwoordde, dat hij niet voorne men was in het openbaar de onbeschofte handeling van dr. van Renterghem te bespreken, eene hande ling vooral onbeschoft omdat hij inspecteur, daar bij niet tegenwoordig en alzoo niet in de gelegen heid was zich te verdedigen. Nu hij evenwel in deze openbare zitting daartoe wordt aangezocht, is hij bereid inlichtingen te geven. Na verkregen ken nisgeving van het heerschen van roodvonk te Goes heeft de burgemeester dier gemeente overeenkom stig de wet van 4 December 1872 gehandeld en den inspecteur geregeld op de hoogte gehouden van de door geneeskundigen gedane opgaven. Deze laat- sten zijn verstrekt door de heeren dr. Verschoor, dr. Goemans, dr. Fokker en Koomanvan de heeren dr. van Renterghemdr. Callenfels en Geill zijn geen opgaven ingekomen. Den lóen Mei jl. schreef de burgemeester den inspecteur andermaal, dat 17 ge vallen van roodvonk waren aangegeven en aan 17 woningen biljetten ter waarschuwing waren aange plakt. Toen heeft hij, inspecteur, zich naar Goes begeven en gesproken met eenige der geneeskundi gen die opgaven hadden gedaan, en den 21 en Mei daaraanvolgende heeft hij in een brief aan den bur gemeester het bestaan eener epidemie geconstateerd. Hij heeft ook gemeend dat het eenigzins welvoegelijk zou zijn eene circulaire aan de geneeskundigen van Goes te richten, om hen tot het doen van mededee- lingen op te wekken. Ook hij heeft in de Goessche courant gelezen, dat dr. vart Renterghem hem van dwaasheid heeft beschuldigd. Hij heeft voor zich zeiven nog geen besluit genomen wathij in dezen doen zal en of hij zich te dezer zake tot den Minister van Binnenlandsche Zaken zal wenden, daar hij eerst een antwoord wil afwachten op zijne tot den burge meester van Goes gerichte vraag, of dr. van Renter ghem ook opgaven betreffende lijders aan roodvonk gedaan heeft. Hij vindt het echter onbeschaamd van den heer van Renterghemom te durven zeggen dat het groote dwaasheid is van den inspecteur eene epidemie te constateeren, wanneer toch door den burgemeester 17 woningen als besmet zijn aan gegeven. Dr. de Bruijne bedankt voor de ontvan gen inlichtingen en betreurt het, dat dit incident in eene openbare zitting van den Goesschen gemeente raad is voorgevallen. De heer Snoep stelt voor, te besluiten dat de ge neeskundige raad, met den inspecteur aan het hoofd, zijne algemeene afkeuring uitspreke over dergelijke handeling van een collega. De voorzitter bedankt den heer Snoep voor zij ne goede bedoeling, doch verklaart dat hij over het voorstel kieschheidshalve het woord niet zal voeren en ook geen afkeuring wenscht uit te spreken. Het voorstel van den heer Snoep wordt daarna zonder beraadslaging met algemeene stemmen aan genomen. De voorzitter hield zich buiten stemming. Aan den secretaris werd opgedragen een extract uit de notulen van het nu gesprokene aan burgemeester en wethouders van Goes toe te zenden, met verzoek daarvan mededeeling aan den gemeenteraad te doen." In dezelfde zitting is behandeld het volgende voorstel van dr. A. P. Fokker«De geneeskundge raad acht het voor de volksgezondheid wensehelijk, dat in iedere provincie een bevoegd scheikundige worde aangewezen en ruim gesalarieerdbelast met het gratis onderzoeken van levensmiddelen zoo voor gemeentebesturen als voor particulieren." De voorsteller lichtte dit kortelijk toe. Hij achtte het onnoodig in het breede te betoogendat de levensmiddelen ook in Zeeland veel vervalscht worden. Ongelukkig bezitten we geen wet die daartegen waakt en de weinige onder het bereik liggende middelen zijn onvoldoende. De middelen zijn drie in getala gezondheidscomniissiën, wier leden echter het te druk met andere zaken hebben, om zich voldoende aan het werk dier commissiën te kunnen wijden; b scheikundigen, tegen betaling voor particulieren, maar hiervan wordt weinig gebruik gemaakt, omdat zoodanig onderzoek te duur is; en J c de particulieren zeivenvolgens eene tot on derzoek van levensmiddelen uitgegeven handleiding, die echter onvoldoende is daar de particulieren die met scheikunde onbekend zijn de resultaten van het onderzoek niet beoordeelen kunnen. De behoefte aan een onderzoek van levensmiddelen wordt door de ingezetenen nog niet genoeg ge voeld, en het is daarom dat hij zijn voorstel heeft gedaan. Dit voorstel lokte een zeer langdurige bespreking uit. Het beginsel vond geen tegenkanting, maar van verschillende zijden werd op bezwaren gewezen. Ten slotte werd bij acclamatie de wenschelijkheid aangenomen om zich tot de Regeering te wenden, terwijl in zoover eene wijziging in het primitieve voorstel werd gemaaktdat het onderzoek voor particulieren naar een vasttestellen tarief zou ge schieden, eene wijziging waar dr. Fokker zich tegen verklaarde. In de raadsvergadering te Hoedeken skerke op jl. Vrijdag gehouden werd de benoemde Se cretaris en Ontvanger J. Welleman beeëdigd en geïnstalleerd. Aan den waamernenden Se cretaris en Ontvanger jhr. Al. J. de Alarees van Sivinderen werd, onder eervolle ontheffing van die betrekking, met eene gepaste toespraak van den Voorzitter een sierlijk met zilver ge- monteerden inktkoker aangeboden, prijkende met de opschriften »De gemeenteraad van Hoedekenskerke, 30 Mei 1873" en »Aan jhr. de Alarees van Swin- deren uit erkentelijkheid." Door de kiezersvereeniging de Grondivet te Middelburg is gekozen tot candidaat voor lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de heer tnr. D. van Eek. Men schrijft uit Hulst den 31 Mei: Zaterdag werd door de marechaussees alhier geboeid naar het huis van bewaring te Goes overgebracht de persoon van P. Rijbel, woon achtig te Tromp (België), in den loop dier week onder de gemeente St. Jan Steen aangehouden, als zijnde wegens drie vonnissen in het Politie blad gesignaleerd. Te Hontenisse werd genoemde persoon overgeleverd aan de politie aldaar, die zich verder met de overbrenging belastte. Te Walsoorden eenige oogenblikken moetende vertoeven, wachtten zij de aankomst der stoom boot af in de herberg van J. F. Adriaanssens. Toen de boot aankwam wilde de politie hun man aan boord ^rengen, doch bij het uitgaan der herberg sprong Rijbel van tusschen de marechaussees en ontsnapte. De ingestelde pogingen om hem te achterhalen, mochten niet gelukken. Te Clinge (België) zijn hem eerst de boeien afgevijld. De overgang van militairen en het zich verbinden van andere personen tot den kolo nialen dienst is in de laatste weken ia zulke mate toegenomen, dat het werfdepot te Har derwijk onvoldoende is om allen behoorlijk te kazerneeren, zoodat er tot andere garnizoens plaatsen de toevlucht moest genomen worden. Reeds zijn een 80tal koloniale militairen voor- loopig in een der kazernen te 's Gravenhage ingelegerd. Volgens een brief uit Dalfsen van 27 Mei hebben de jongste gebeurtenissen in Frank rijk reeds invloed uitgeoefend op de paardenmarkt, 25 Mei te Utrecht gehouden. Sedert jaren was er geen zoo lustelooze han del. „Menig span paarden uit de omstreken van Dalfsen is onverkocht teruggekomen, en als hoofdreden daarvan gaf men op, dat de Fransche paardenkoopers, welke reeds te Utrecht waren, op het vernemen dat Thiers zjjn ont slag genomen had, huiverig waren groote inkoopen te doen, en volgens sommigen zelfs hadden zij dépêches ontvangen om den in koop te staken." De meerderheid der commissie, in der tijd benoemd om verslag uit te brengen over het plan tot droogmaking van het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee heeft omtrent die on derneming een zeer gunstig rapport aan de Regeering ingediend. De minderheid meende, dat te veel kwade kansen bestonden om de zaak bij concessie aantevatten. Desnoods zou alleen de staat haar kunnen uitvoeren. Die droogmaking zou, na aftrek van 19,980 heet. boezem, dijken enz. en van de gronden die buiten den dam van Schellingwoude nog aan de Amsterdamsehe kanaalmaatschappij belmo ren, groot zijn 175,320. Dat 'de prijzen van vee en vleesch aan houdend stijgen, ondervinden velen gevoelig genoeg. In welke mate dat plaats heeft, kan o. a. weder eens blijken uit het volgende staaltjeVoor ruim dertig jaren kocht de koopman V. E. in Zuid-Holland een schip koeien zijnde 30 stuks en 360 lammeren, te zamen voor den prijs van 4500. In dit voorjaar werd door den veehandelaar T. V. B., te Woerden, een schip lammeren ontvangen, zijnde ook 360, waarvoor door hem alleen voor de lammeren,.bijna 5000 betaald werd. Wanneer daarbij een schip koeien van dertig stuks gevoegd was, zou de prijs alleen voor de koeien 7000 bedragen hebben en dus wat voor dertig jaar 4500 kostte, nu bijna 12000 hebben moeten opbrengen. Het Dagblad van heden ontving kort vóór het afdrukken het volgende telegram: Portsmouth, 3 Juni. Aan boord van het Nederlandsche stoomschip Java, met bestem ming naar Batavia, is heden een brand uit gebroken, die met groote krachtsinspanning werd gebluscht. Per telegraaf. Men verneemt uit goede bron, dat de Minister van Justitie, op bepaald verlangen van Z. M. den Koning besloten heeft niet verder aantedringen op het door hem ge vraagd ontslag. Dientengevolge blijft het ministerie compleet. ""ÜSMINGEN. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kantong. te Cortgene B. van der Veen eand.-notaris te Haarlem. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Goes 4 Juni 1873. Ten behoeve van het Ned. Bij belgenootschap is gecollecteerd en bij den thesaurier der afdeeling Zuid-Beveland ontvangen van de Herv. gemeente te Goes 13.89ste 's Ileerhendrikskinderen c. a. ƒ2.30; te Borsseleii ƒ1.50; te Ooezande c. a. f 4,20; te Baarland f 3.12; en te Oudelande ƒ3,37. Men schrijft ons uit Kattendijke den 2 Junijl. De heer M. M. de Lind nam heden morgen, bij ge legenheid van het Pinksterfeest, een hartelijk en ze genend afscheid van ons, naar aanleiding van Handel. 20 vers 32. Bij het verlaten van het kerkgebouw, werd den scheidenden leeraar en vriend door de ge meente staande toegezongen Psalm 134 vers 3. Onze beste wenschen vergezellen hem naar zijne nieuwe gemeente Yerseke. Aan het Classicaal Bestuur van Breda, doende met den consulent wat des kerkeraads is in de vacante ge meente Moerdijk, is den 30 Mei van wege het Minis terie van Financiën de vereischte machtiging verstrekt tot aanbieding van het landstractement aan den in de Herv. gemeente van Moerdijk te beroepen predikant, ter vervulling der vacature aldaar, ontstaan door de ontzetting van den heer Koeken als predikant dier gemeente. De heer E. J. van Wisselingh JPz., predikant bij de Protestantsche gemeente te Antwerpen, is beroepen te Bruinisse. REitMslEMil'g;,, 30 Mei. In de zitting van het kan tongerecht van heden is uitspraak gedaan in de zaak van kerkvoogden der Ned. Hervormde gemeente contra A. Princelid dier gemeente, ter zake van het wei geren om bij te dragen in den hoofdelijken omslag, ton behoeve dier kerk geheven wordende, krachtens een door genoemd college vastgesteld kohier. De kantonrechter heeft op verschillende gronden ge oordeeld, dat bedoeld kerkelijk college dezen hoof delijken omslag ten onrechte heeft vastgesteld en alzoo den eiscli tot vervolging van den.aangeslagene ontzegd. Men meldt uit Schoonhoven van 31 MeiDrie hulponderwijzers der openbare school voor gewoon lager onderwijs alhier richtten onlangs tot den Raad dezer gemeente een schrijven, waarin zij hun verlan gen te kennen gaven, dat hunne jaarwedden (in te gaan lo. Januari 1873) op 450 zouden gesteld wor den, terwijl zij, bij weigering, naar andere betrek kingen zouden sollieiteeren. De Raad meende zoo maar niet onmiddelijk aan dien eisch te moeten voldoen, maar bepaalde, dat het traetement (in te gaan met Januari jl) 430 zon bedragen, en met lo. Jan. 1874 eerst 450 kon zijn. De bedoelde hulponderwijzers waren hiermede niet tevreden zij solliciteerden allen naar andere plaatsen, en wel met dit gevolg, dat op 1 Juli a. s. niemand hunner meer in functie zal zijn. De eerste vertrekt reeds heden. Welke gevolgen Rit een en ander voor liet onderwijs moet hebben, is licht te begrijpen. Er zijn nu vier van de vijf hulpouder- wijzersplaatsen aaii deze school vacant. AFLOOB "VEIÏKOOP., VERPACHT, etc. De verpachting van hofsteden en landen van den heer Wittouclc op 29—31 Mei jl. heeft het volgende resultaat gehad. De Jacobpolder is verpacht aan de heeren Filius van Oud-Vosmeer en Nieuioenhwjzen te Steenbergen voor ƒ35— per gemet, onverminderd de lasten. De hofstede en landen onder 's Heer Arendskerke zijn onverpacht gebleven. De hofstede Put hoek en landen onder Waarde en Krabbendijke zijn aan onderscheidene personen ver pacht voor gemiddeld f 30,per gemet en de lasten. De verkooping der hofstede „Welgelegen" te Krab bendijke, heden alhier gehouden, is te laat afeeloopen om het resultaat nog heden te kunnen meaedeelen. We kunnen thans alleen vermelden, dat de verkoop in perceelen is gegaan, en dat de verkooper 8 dagen bedenktijd voor de toewijzing heeft behouden. In 't algemeen schijnt de opbrengst beduidend min der te zijn dan verleden jaar.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2