ROODVONK. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLAND. volgens hun bericht van den 16 Meijl. no. 2206/3 7, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 21 Mei 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER DER GEMEENTE GOES, ontvangen hebbende een bericht van den heer In specteur voor het Geneeskundig Staatstoezicht in de Provincie Zeeland; Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Stbl. no. 134;) brengt hiermede ter openbare kennis, dat het roodvonk in dese gemeente epide misch voorkomt. Goes, den 22 Mei 1873. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. GOES, den 23 Mei 1873. TWEEDE KAMER. J?er telegraaB Bij de discussie over de credietwet voor Atckin is heden het al of niet rechtvaardige van den oorlog andermaal in verschillenden zin besproken, zoomede de beteekenis van het votum over deze wet. De meesten meenden, dat de quaestie van vertrouwen of wantrouwen nu niet te pas kwam, maar alleen de vraag om het echec te herstellen. Later als alle stukken medegedeeld en nadere berichten uit Indië aangekomen zijn, kan men beter over het beleid der Regeering hier en in Indië oor- deelen. De Minister heeft dat beleid nader ver dedigd voor zooveel hij daartoe in staat was en omtrent overlegging van sommige stukken zich beroepen op art. 89 der Grondwet. Na aanneming van enkele onderdeelen, morgen voort zetting. De Haagsche kroniekschrijver van het Handbl. deelt mede, dat de Thorbecke-commis sie dezer dagen van den heer Ferd. Leenhof, een Nederlander te Parijs, het aan dezen op gedragen model heeft ontvangen voor het mo nument aan den grooten staatsman gewijd, en dat waarschijnlijk later aan het publiek gele genheid zal worden gegeven om dit welgeslaagd beeld te beschouwen. »De beeldhouwer, zoo lezen wij verder, die door vertrouwelijke mededeelingen vermoede lijk in het karakter en de geheele persoon lijkheid van den staatsman is doorgedrongen, heeft begrepen, dat burgerlijke eenvoud hier moest voorzitten. Onze moderne kleederdracht is bij uitnemendheid onsehilderaehtig en leent zich niet voor breede, fraaie plooien, die een beeldhouwer vooral zoekt. Doch had men Thorbecke in 't klassieke gewaad gehuld en hem den mantel om de schouders gedrapeerd, nie mand zou in hem den man zonder vertoon, den eenvoudigen burger, herkend hebben. Leenhof heeft Thorbecke den stand gegeven, dien hij in de kamer zoo dikwerf aannam, wanneer hjj een oogenblik poosde om een van die korte, saamgewrongen, geestrijke zinnen uit te spreken, die de oasen van het Bijblad zijn. Met de rechterhand steunende op eenige papieren, vermoedelijk de grondwetsherziening, die op een tafel liggen, houdt de gesloten linkerhand voor de borst insgelijks een papier vast. Het hoofd ziet recht voor zich uit. De bijna klassieke jas, waarin iedereen den heer Thorbecke kende, is door den beeldhouwer niet vergeten. De gelijkenis is sprekend, het geheel geeft het karakter van den persoon volkomen terug, al heeft ook de beeldhouwer, aan de eischen der kunst getrouw, door geven en nemen, geens zins een slaafsche navolging der natuur, maar eene monumentale figuur willen scheppen. »Men verbloeme echter geenszins de bezwa ren der moderne kleedij en erkenne, dat het haast wenschelijk ware, om even als met een zwarten rok en witte das voor hooggetijden bestemd, ook het Grieksche kostuum voor stand beelden als blijvende mode aantenemen. Yoor het verre nageslacht zou dit het schoonheids gevoel meer bevredigen. Wij, die Thorbecke nog gekend hebben, vinden hem meer en be ter terug in deze fraai gemodeleerde figuur, en wjj zijn bigde, dat een talentvol Nederlandsch beeldhouwer geroepen is om dit model op de overeengekomen schaal te boetseeren. Moge het Binnenhof weldra met dat beeld prijken De Kiesvereeniging, Vreest God, eert den Koning, te Gpuda, heeft tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gekozen den heer dr. A. Kuyperpredikant en hoofd-redacteur van De Standaard, te Amsterdam. De liberale kiesvereeniging te Tiel heeft den heer mr. P. P. van Bosse tot candidaat geproclameerd. »Het Vaderlandvermeent, dat het be richt over het aftreden van het tegenwoordig Ministerie nadere bevestiging behoeft. Indien het wel onderricht is, dan is nog geen besluit door den ministerraad genomen en zal de te rugkomst van Z. M. den koning eerst wor den afgewacht. Ten gevolge van ijsgang en overstrooming is de telegraaflijn door Siberië, welke na 't bre ken der lijn bij Singapore nog de eenige weg voor het telegrafisch verkeer met Nederlandsch- Indië wasin de rivier de Amur gebroken. Tusschen voorlopige telegraafkantoren, welke op de beide oevers zijn gevestigd, worden de telegrammen naar Indië, gelijk ook die voor Japan, China en verder gelegen bestemmingen, per vaartuig overgebracht. Vertraging is hier van het onvermijdelijk gevolg. De rechtbank te Zwolle heeft P. J. v. M. rangeermeester bij den Centraal-spoorweg, schul dig verklaard aan het zonder opzet doen ont staan van gevaar van een trein, dat hij had kun nen en moeten voorzien, en hem te dier zake veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van een maand, tot betaling eener boete van 3 of subsidiaire cellulaire gevangenisstraf van één dag. Van het eiland Overflakkee en Goederee valt meê te deelen, dat de stand der veldge wassen vrij algemeen eenige bezorgdheid geeft, ten gevolge van het schrale weder. Aan mal- schen regen en koesterende zonnewarmte is groote behoefte. De weierijen zijn echter sedert eenige dagen vrij gunstig. Het vlas staat niet naar wensch. Als maatstaf voor den grooten invloed, op handel en nijverheid uitgeoefend door de werkstaking der sigarenmakers hier te lande, vermeldt de Standaard, dat sedert het begin der grève, dusgedurende een tg dsverloop van omstreeks vier weken, vijf millioen sigaren per week, of twintig millioen in het geheel, minder vervaardigd zijn geworden dan vroeger. Een bekwaam tuinbouwkundige deelt mede, dat men op eenvoudige wijze een dub belen aardbeziën oogst kan verkrijgen. Zoodra de eerste oogst is afgeloopen, snijdt men de planten tot den grond af en bedekt ze met losse aarde, waarop ze als gewoonlijk begoten worden. Weldra loopt de plant weder uit en is veel dichter dan de vorige. De trekkers of ranken moeten zorgvuldig afgesneden wor den. Indien de plant met zorg wordt behan deld, heeft zij weldra nieuwe bloesems, gewoon lijk talrijker dan de eerste maal en in den nazomer of herfst heeft men een tweeden oogst. BENOEMINGEN en BESLUITEN. De officier ran gezondheid 2de kl. J. C. D. Steendijk, gedetacheerd bij het hospitaal der marine te Willems oord, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld. ONDERWIJS. Gedurende de eerste drie dagen dezer week zijn te 's Gravenhage voor het Middelb. Onderw. geëxamineerd 12 vrouwelijke candidaten, waarvan 7 geslaagd zijn, nl 2 voor Ned. taal en letterk., 3 voor geschiedenis, 1 voor Engelsche, en 1 voor Duitsche taal en letter kunde. AFLOOP VEREOOPING. Te 's HeerArendskerke den 21 jl. lste perceel, een Hoefje met erve en tuin groot 9 A. 70 c. koopprijsƒ1000, 2de perceel, een stuk Bouwland groot 46 A. 40 c. koopprijs780. 3de perceel, een Boomgaard groot 40 A. 50 c. koopprijs 1680. 4ae perceel, Weiland 's HeerAbtsk. groot 1 H. 03 A. 31 c. koopprijsƒ1756.27 Samen groot 1 H. 99 A. 91 c. voor 5216,27 Toegewezen aan C. Westveer, alles onverminderd de 12'/2 pet. onkosten. In de memorie van toelichting, gevoegd bij het ontwerp tot regeling der openbare mach ten dat dezer dagen aan de Nationale Ver gadering van Frankrijk is overgelegd, ver klaart de Regeering het volgeude »De republiek is thans de natuurlijke 611 noodzakelijke regeering. Is de republiek ge organiseerd, dan zal het bewind de orde en de behoudende republiek krachtig verdedigen. De hoofdgedachte van het ontwerp is de po sitieve en practische republikeinsche regeering. Volgens het ontwerp zullen ingesteld worden een kamer en een senaat, beiden gekozen met toepassing van het algemeen stemrechtde se natoren echter zullen gekozen worden uit ze kere klassen van verkiesbaren, in de eerste plaats de gewezen leden der wetgevende ver gaderingen. Elk departement zal drie sena toren kiezende diensttijd van den senaat zal zijn tien jaren, en om de twee jaren zal een vijfde der leden aftreden. Bij de verkiezing van de afgevaardigden ter kamer zal elk ar rondissement één kiezen. De senaat zal het recht hebben, op voorstel van den president der republiek, de Kamer te ontbinden. De presi dent der republiek wordt gekozen door een uit sluitend met deze handeling belast congres, bestaande uit senaat en kamer vereenigd en uit gedelegeerden der algemeene radeu, drie voor eiken raad. De president wordt, even als de kamer, voor den tijd van vijf jaren gekozen. Aan het slot van de memorie wordt gezegd dat, worden deze bepalingen aangenomen en toegepast, de republiek conservatief kan zijn, en dat zoolang zij conservatief, maar ook niet meer dan dit, zijn zal, zij duurzaam zal wezen. Van de drie nieuwe minister kent ieder den heer Casimir Périer. De heer Berenger (pu blieke werken) is een ex-advocaat-generaal on der Napoleon HL, die dapper gevochten heeft tijdens den oorlog en thans republiekein is. Van hem is het voorstel, dat de Nationale Vergadering binnen de twee maanden na de bevrijding van het grondgebied zou uiteengaan. De heer Waddington (onderwijs) is een gena turaliseerd protestantsch Engelschman, bekend als muntkenner en oriëntalist, lid van de aca demie van opschriften en fraaije letteren, re publiekein geworden uit overtuiging dat de monarchie op het oogenblik in Frankrijk eene onmogelijkheid is. Dezer dagen werd cardinaal Cullen in Ierland gehoord als getuige in de zaak vau pater O Keeffe. Gevraagd zijnde of de pans een vol komen gezag uitoefende over de katholieke kerk, hare dienaren en hare onderdanen, ant woordde de kardinaal: Zekerlijk, van het oogenblik dat Christus zeideGij zijt Petrus en op deze rots zal ik mijne kerk bouwen,"" tot op het laatste decreet der raadsvergadering en het Vatikaan bezit hij (de paus) volkomen gezag over de geheele kerk, en dit zijn reehts- beheer is onmiddelijk en rechtstreeks, en niet slechts ten gevolge van beroep. Dit leerstel sel is nooit door eenig katholiek betwist ge worden." De kardinaal verklaarde verder dat hij door den paus gemachtigd was gewordeu de zaak des klagers te straffen of hem kwijt schelding te verleenen naar mate het hem (den kardinaal) goeddunkt. Het weekblad the Spectator merkt aan dat ÏEisgeland, alleen onder de Europesche mo gendheden in gebreke is gebleven een verte genwoordiger te zenden bij gelegenheid der krooning van den koning van Zweden. Is het, vraagt genoemd blad, omdat Engeland de Bernadottes nog als parvenus beschouwt? of hebben wij een tegenzin in krooningen of is het gierigheid? Een groot aantal inwoners van Antwerpen zegt de Precurseurhebben eene petitie inge diend bij de kamer van volksvertegenwoordi ging betreffende den spoorweg Antwerpen-Glad- bach. Daarin dringen zij aan op eene wijzi ging der richting van den weg, waardoor de afstand met 20 kilometers zal worden verkort, en de landbouw, benevens de houtteelt, in de Kempen zeer zou worden gebaat. Aangaande den toestand in Turkije leest men in de Times, het volgende telegram van gisteren uit Berlijn: »De dagbladen van St.- Petersburg bereiden, het een na het andere, hunne lezers voor op ernstige gebeurtenissen in Turkije, welk land, volgens de voorstelling die zij er van geven, op het punt zou zijn van in duigen te vallen. Het ottomanische wanbeheer heeft, zeggen zij, zijn toppunt be reikt, en aangezien de gezondheidstoestand vau den sultan spoedig een regentschap vereischen zal, zoo moet men, volgens genoemde dagbla den, onlusten verwachten, die Rusland zullen noodzaken zijne belangen te beschermen.»

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2