v. HoutenBegramHaffmans, v. ReetienHey- denrijck, v. d. Heuvel, v. Zuylen, Smits, v. Har- denbroek, Wintgens, Godefroi, v. Lijnden, S. Va der, v. Voorthuysen, v. d. Does, v. Naamen, de Lan ge, Bergsma, Bergmann, v. Kuyk, Heemskerk, Bots, Smidt, Zylker, Kien, Hoffman, Luyben, v. Nispen, v. Foreest, Nierstrasz, Arnoldts, de Brauw en Verheijen. Vóór de heeren Brouwer, Kops, Stieltjes, Gra- tama, Brediusv. Beyma, Hingst, Mackay, Sand- berg, v. Akerlaken, Moens, Rombach, Idzerda, v. Eek, Tak, de JongJonckbloet, Blussé, Ge vers, de Roo, LentingJolles, Dam, v. Kerkwijk, Cremers, Mirandolle, Blom, Wybenga, de Bie- berstein, Westerhoff, v. Rees, v. d. Maesen, Dum- bar, s' Jacob, Viruly, Kappeyne en de Voorzitter. Afwezig waren bij deze stemming de heeren Storm, v. Loon, van Sypesteyn en Pyls. Na al het amendeeren en wijzigen was wel niets anders te wachten. En zoo zal dan eene verbeterde rechtspleging weer eenige jaren tot de vrome wenschen behooren. Ver telegraaf'Ter voldoening aan het ver langen om opheldering nopens het gerucht als zou dhr. de Roo bij den Minister van Oorlog aan zoek gedaan hebben om bevordering, hetwelk tevens in verband werd gebracht met zijne hou ding bij de discussie over Atchin, heeft deze af gevaardigde eene gedrukte nota aan de Leden der beide Kamers gezonden, ten betooge, dat dit gerucht met de waarheid in strijd is. Uit een daarbij afgedrukten brief van den heer Kappeijne, die tegenwoordig was bij twee con- ferentiën tusschen den heer de Roo en den Minister van Oorlog, blijkt, dat de heer d* Roo zich niet tot den Minister, maar de laat ste zich had gewend tot den heer de Roo om hem te benoemen tot Majoor bij den generalen staf en dat de heer de Roo daarop schriftelijk heeft geantwoord. De Minister heeft dit in bij zijn van den heer Aappeij'neherhaaldelijk bevestigd. Al de heden aan de orde gestelde wetsont werpen, waaronder dat van 3 ton verhooging tot beteugeling der longziekte zijn aangenomen. Op de interpellatie Viruly, nopens den toestand van het Hillegat, heeft de Minister van Bin- nenlandsche Zaken erkend, dat deze slecht is en voorziening eiseht, zullende hij op de vol gende begrooting gelden daarvoor uittrekken. (^|Mhk Per teleg-raafl Volgens loopend gerucht zouden alle Ministers gisteren besloten hebben hun ontslag aantebieden, maar zouden zij met die aanbieding van ont slag wachten tot 's Konings terugkomst in de Residentie op aanstaanden Zondag. Yolgens een Reuter-telegrara uit Singa pore van 15 dezer, liep aldaar het gerucht, dat 10000 Batakkers en Chineezen naderden om Deli, op de oostelijke kust van Sumatra, aan te vallen. De Haagsche correspondent van de N. R. Ct. meldt echter, dat van dit gerucht bij 't De partement van Koloniën tot dusver niets be kend is. Bij Kon. besl. van 17 Mei is 1". aan den heer W. H. J. van Idsinga, gouv. van Suri name, op zijn verzoek, met primo Aug. 1873, op de meest eervolle wijze, en onder dankbet. voor de vele en langdurige door hem aan den lande bewezen diensten, ontslag uit zijne ge melde betrekking verleend met behoud van aan spraak op pensioen; 2°. tot gouv. der kol' Suriname benoemd jhr. G. A. van Sypesteyn, lid van de Tweede Kamer en referend. bij het dep. van Kol. met verlof, uit welke laatste betrek king hem op de meest eervolle wijze ontslag verleend wordt. Het departement Goes der Maatschappij tot bevordering van Nijverheid hield gisteren avond eene vergadering, waarin de vroeger voorgenomen tentoonstelling breedvoerig werd besproken. De ontvangen toezeggingen van inzendingen zijn van dien aard, dat men hoop heeft de tentoonstelling te kunnen houden. Om echter zekerheid van welslagen te hebben, en de tentoonstelling zoo algemeen mogelijk voor Noord- en Zuid-Beveland te doen zijn, werd besloten, nog tot 1 Juni gelegenheid te geven, om van het voornemen tot inzending te doen blijken. Wij verwijzen naar achterstaande adverten tie, en wekken tevens de fabrikanten en hand werkslieden op, deze gelegenheid, om te doen blijken wat men hier bekomen kan, niet onge bruikt te laten voorbijgaan. Reeds meermalen is het voorgekomen, dat koeien, welke naar een der slagers alhier gebracht werden, aan haren geleider ontsnap ten en op den loop gingen. Dat dit ongelukken teweeg kan brengen is duidelijk genoeg en weuschelijk ware het, dat dit transport zoo vroeg mogelijk in den mor gen kon gebeuren, en vooral niet, zooals heden morgen, tegen het uur, dat de kinderen naar school gaan. Ten half negen heden morgen werd op de gewone wijze eene koe, die blijk baar schrikachtig was, herwaarts gebracht. Midden in de stad werd het dier schichtig, keerde zich plotseling om en rende in dolle vaart terug. Twee kinderen werden door het dier onder den voet getrapt. Ofschoon aanvan kelijk vrees bestond, dat een der kinderen een oog kwijt was, schijnt dit gelukkig niet be waarheid, maar zijn beiden met eenige kneu zingen en den schrik vrijgekomen. Het gevaar was intusschen groot en de ontsteltenis van ouders, wier kinderen op weg naar de scholen waren, algemeen. De koe is de stad uitgeloo- pen langs het spoor. Een paar lieden, die het dier in zijn vaart wilden stuiten, werden tegen den grond geworpen. Mogen spoedig maatregelen genomen worden om dergelijke ongevallen te voorkomen, opdat de put niet gedempt worde als het kalf ver dronken is. Er zullen in den loop van dit jaar hier te lande drie Evangelische zendingsfeesten wor den gehouden, en welden 2 Juli te Kloetinge, den 9 Juli in het Oranjewoud (Friesland), den 23 Juli te Bloemendaal (Noord Holland). De commissie van oppertoezicht en beheer over de kweekschool voor zeevaart te Leiden heeft bekend gemaakt, dat op den 26 Mei a. s. te Leiden eene keuring zal plaats hebben van knapen, die bij 's rijks zeemacht eene verbind- tenis wenschen aantegaan. Door de Duiven-Societeit te Roosendaal zullen in den loop dezes jaars de volgende coursen en prijskampen voor oude en jonge duiven gehouden worden, als: Voor oude duiven25 Mei, cours van Amiëns; 1 Juni, prijskamp van Parijs; 15 dito prijs kamp van Blois; en voor jonge duiven: 27 Juli, cours van Brussel3 Aug., idem van Bergen in Henegouwen; 10 dito, idem van Atrecht; 17 dito, prijskamp van Amiëns, en 24 ditp, idem van Parijs. (Grondwet.) De kiesvereeniging Nederland en Oranje te Leeuwarden heeft voorloopig den heer A. Brummelkamp, leeraar aan de school voor Christelijk afgescheidene predikanten te Kam pen, tot haar candidaat voor de Tweede Kamer gekozen. Een brief, door mr. J. Lambrechts te Papen hoven aan heeren kiezers" van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het district Roermond gericht, luidt aldus: »Ter gelegenheid der aanstaande verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal in het district Roermond, heb ik de eer mij voor het lidmaatschap dier Kamer candidaat te stellen, en neem ik de vrijheid mij daartoe bij de heeren kiezers beleefdelijk aantebevelen. Bijaldien ik met het mandaat van volksvertegenwoordiger mocht worden ver eerd, zal ik, mij scharende in de gelederen der Katholieke afgevaardigden, uit al mijn vermo gen de belangen van Kerk en Staat verdedi gen, de zedelijke en stoffelijke welvaart der bevolking helpen bevorderen, steeds indachtig zijnde, dat ik in het bijzonder eene mij zoo dierbare provincie, het Katholieke Limburg, vertegenwoordig." Naar men verneemt, heeft Mina Kruseman een drama geschreven, dat waarschijnlijk in het Vlaamsch Theater te Antwerpen zal wor den opgevoerd. De mise-en-scène moet groote uitgaven vorderen. Onze Tolk.) De stichting voor zwakke en ziekelijke kinderen, Bethanie, is Vrijdag morgen te Zeist geopend. Eene vrij talrijke schare was van Zeist en elders opgekomen om deze plechtig heid bij te wonen. De heeren Nahuysvan Oosterwijk Bruyn en Creutzberg hielden toespra ken, die door gezang werden afgewisseld. De inkomsten der stichting hebben tot heden 6325 bedragen. Donderdag zijn de eerste zes patiën ten aangekomen. Algemeen roemden de be zoekers de goede en doelmatige inrichting. In de Zondag te Utrecht gehouden ver gadering van leden van den Sigarenmakers- Bond, waar de voorzitter mededeelde, dat de geheime artikelen van het reglement van den Sigarenmakers Bond, na eerst geconcipiceerd te zijn, reeds in Augustus a. p. geheel waren verworpen, dus nu-slechts een onnoodigen schrik hadden verspreid, heeft de heer <S. Gille Heringa, oud-postdirecteur aldaar, een uitvoerige uiteen zetting gehouden van de ware verhouding der twistende partijen, en is daarbij geëindigd met den wenschdat arbiters zouden gevonden worden, waartoe wel onpartijdige personen zou den willen optreden. Langs vreedzamen weg geloofde hij wel, dat dan de zaak zou te be ëindigen zijn, mits van beide zijden iets werd toegegeven. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Het kiescollegie te Zierikzee heeft met groote meer derheid tot predikant beroepen ds. N. C. Balsem, thans te Langezwaag. Door vier en zestig lidmaten der Hervormde ge meente van Moerdijk (waaronder twee der drie kerk voogden en twee Notabelen) is, onder dagteekening van den 15n Mei, een adres ingediend bij het Pro vinciaal kerkbestuur van Noord-Brabant, waarbij zij onder mededeeling van het bekende feit, dat de eerst geschorste en daarna van zijn predikambt ontzette heer W. H. C. Koeken, vroeger predikant in die gemeente, steeds voortgaat eiken Zondag, op den tijd voor de gewone godsdienstoefening bepaald, in het kerkgebouw te prediken en daardoor de ringpre- dikanten verhindert daarin wettige godsdienstoefening te houden, het Provinciaal kerkbestuur, als zijnde volgens art. 51.5". van het Alg. Reglement voor de Nea. Herv. Kerk geroepen om „te waken en te zor gen voor de godsdienstige en kerkelijke belangen in feheel het provinciaal ressort," dringend verzoeken, et daarheen te wenden, dat zij niet langer versto ken blijven van hunne gewone Zondagsche godsdienst oefeningen, geleid door een daartoe bevoegden predi kant. Het Prov. kerkbestuur had reeds den 6n dezer, on- middelijk nadat de uitspraak tot ontzetting van den heer Koeken kracht v»n gewijsde gekregen had, het verzoek gericht tot den directeur van politie in de provincie Noord-Brabant, om zoodanige maatregelen te nemen, als noodig zullen zijn om de wettige gods dienstoefeningen te bestemder plaatse en ure ongehin derd te doen plaats hebben en het heeft nu, onder overlegging van het adres der 64 Moerdijksche lid maten, zijn verzoek bij den directeur van politie her haald. De Standaard vermeldt met blijkbare voldoening, dat, ten gevolge van de toepassing der wet op de ver- Elichte vaccine, o. a. in de onderstaande gemeenten et navolgende aantal kinderen van schoolonderwijs verstoken is te Leimuiden 6, te Goes 6, te 's Graven polder 66, te Rilland (Z.-Beveland) 76, te Bredenbroek (gem. Dinxperlo) 6, te Zeist 17, te Nieuw-vennep (Haarlemmermeer) 28, te Steen wijk 8, te Zwammer- dam 19, te Amsterdam 6, te Alblasserdam 18, te Schrans (onder Huizum) 2, te Maasland 2, te Blokzijl 2; te zamen 262 kinderen. BENOEMINGEN. Overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. stoomschip Citadel van Antwerpen, de scheepsklerk K. J. van den Bussche, van Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Ne derlanden AFLOOP BESTEDINGEN. Gisteren is te Cortgene het onderhoud der aarde rijs en steenglooijings werken aan den zeedijk van den calamiteusen polder Anna aanbesteed en aangenomen door den heer N. M. van Oosten voor 4400. lï echtzaken De Arrondissements-rechtbank te Goes, heeft op 12 Mei 1873, de navolgende vonnissen uitgesproken als tegen: I. J. W., 40 jaar, klompenmaker, geboren te St. Gil les (België) wonende te Koewacht, (defaillant) schuldig verklaard aan het beleedigen met woorden aan een bedienend beambte ter gelegenheid van de waarneming zijner bediening gedaan en bij verstek veroordeeld tot eene geldboete van tien gulden, subsidiair in een ge vangenisstraf van drie dagen en in de kosten van dit rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. U. P. D. R., zoon van Benjamin, 36 jaai, landbou wer, geboren en wonende te Meerdonk (België) schul dig verklaard aan het loopen langs den spoorweg zon der dat hem zulks uit den aard zijner betrekking vrij stond en bniten toestemming van de bestuurders der dienst of van hen, wien dit door de bestuurders der dienst is opgedragen. Veroordeeld tot eene geldboete van drie gulden, subsidiair in een gevangenisstraf van een dag en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods in vorderbaar bij lijfsdwang. III. F. C. zoon van Charles, 25 jaar, boerenzoon, ge boren en wonende te Stekene (België) schuldig ver klaard aan het moedwillig toebrengen van stooten, geenerlei ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende, gepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tot eene geldboete van drie gulden, subsidiair in een gevan genisstraf van een dag en in de kosten van het rechts geding desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. IV. F. K- zoon van Gijsbreeht, 31 jaar, landbouwer, geboren en wonende te Hulst, schuldig verklaard aan het openbaar aan iemand toevoegen van smaad of scheldwoorden, die eene aangeduide ondeugd be helzen, gepleegd na vroegere veroordeeling tot eenzame opsluiting voor den tijd van langer dan zes maanden. Veroordeeld tot eene geldboete van vijf-en-twintig gulden, subsidiair in een gevangenisstraf van zeven aagen en in de kosten van dit rechtsgeding desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. V. A. C. M., huisvrouw van Judocus, 49 jaar, werk-

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2