1873. N°. 60. Donderdag 22 Mei. 60ste jaargang. AANBESTEDING. Ministerie van Binnenlandsche Zaken. RIJKS-WATERSTAAT. BEKENDMAKINGEN AANBESTEDING. Personele Belasting. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden'a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels h /l,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragenda en contant betaald, 20, c. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag, 30 Mei 1873, des voormiddags ten 10 ure, zal onder nadere goed keuring, door den Commissaris des IConings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: Het maken van een terp met koker en toe- leidingsbuis voor een zelfregistr er enden ge tijmeter met bijbehoorende werkzaamheden te Bath. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, volgens 434 der Algetneene Voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kostep, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoef, Raam straat no. 49 te 's Gravenhage, en door zijne tusschen- komst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Den zesden en vierden dag vóór de besteding wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofd ingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij den Ingenieur van den Waterstaat te Goes, 's Gravenhage, 30 April 1873. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, HUBRECHT. van liet Gemeente-bestuur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door hen, op Zater dag den 24 Mei des namiddags ten 1 ure, in hunne vergaderkamer ten raadhuize zal getracht worden aantebesteden: het maken van eene straat voor voetgangers en een afvoerriool met de daarbij behoorende zinkputjes langs de gebouwen tusschen den Stationsweg en de Koepoortbrug Bestek en voorwaarden liggen ter lezing eiken werk dag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure ier secretarie der gemeente, terwijl de aanwijzing zal plaats hebben op Vrijdag den 23 Mei bevorens, des voormiddags ten 11 ure. GOES, den 10 Mei 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secrelaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat, dat het kohier van het PERSONEEL voor het 4de kwartaal no. 5 voor deze gemeente van het dienstjaar 13721373, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 21 Mei 1873. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. DEN HAAG, 18 Mei. Het belangrijkste dat zich in de afgeloopen week op binnenlandsch politiek gebied heeft voorgedaan bepaalt zich tot het afdeelings-verslag over het ont werp tot credietaanvrage ter zake van Atcbin. Het is een stuk, dat vooral ook om de daarbij aange hechte nota's, veel bevat, dat tot meer juiste waar deering van het tot dus ver gebeurde en tot betere maatregelen voor het vervolg leiden kan. Maar boven alles verdient opmerking en lof de geheel onpartijdige stelling, welke de groote meerderheid van het groot aantal ledeD, dat tot Jiet onderzoek medewerkte, heeft ingenomen, en waarbij zich, om er nog meer kracht en beteekenis aan te geven, de commissie van rap porteurs de zelfstandige organen door de afdee- liugen zeiven gekozen tot voorlichting en tot het for muleeren van een eigen oordeel, nagenoeg eenparig heeft gevoegd. En dat standpunt, tevens de veroor- deeliDg van de ondoordachte en tot dusver nog on gemotiveerde oppositie bij het Atchin-debat, was dit: dat het bij de onvolledige kennis, die men tot nu toe (dus nog veel later dan de speeches op 't laatst van April van de heeren van Lijnden Aierstrasz van Zuylende Roo en Heemskerk) vau het gebeurde met Atchin in den laatsten tijd beziten bij het gemis van eer.igszins uitvoerige en duidelijke berichten omtrent de aldaar plaats gehad hebbende oorlogsge beurtenissen, dat het voorbarig zou zijn over het te dezer zake gevolgd regeeringsbeleid een bepaald oordeel te vellen. Nu weet men, dat de oppositie die destijds nog veel minder op de hoogte was, daar de sedert aan gekomen mails nog enkele documenten hebben aan gebracht, zich niet alleen bepaald had tot een voor barig oordeelmaar zich niet ontzien heeft om uit politieke bijoogmerken en met het oog op de ver kiezingen, gelijk dit uit hare organen ten duidelijkste blijkt, eene bepaalde en in de meest hatelijke en het vaderlandsch gevoel kwetsende wijze ingekleede eer- oordeeling uittespreken over alles, wat met de aan leiding, de voorbereiding of de uitvoering dezer zaak in betrekking stond In uwe buurt was het de Nieuwe Goessche Courant, welke die hatelijke rol vervulde. Zij heeft daardoor getoond het belang van het land ver ter achter te stellen bij het eigen partijbelang. Welk armzalig figuur maakt ook zij thans 1 Zelfs de Italia die dezer dagen een aanmatigend en van spijt over mislukte inmengingsplannen getuigend ar tikel heeft geschreven, was nog vergelijkenderwijze gematigd in den hoon Nederland aangedaan bij de re devoeringen onzer welgezinde oppositie en bij des' lands belang schadende artikelen der oppositieorganen. En daarom verklaart dan ook de groote meerder heid in het verslag dat, onder de bestaande omstan digheden het er alleen op aankwam te beslissen of de aangevraagde gelden zouden kunnen strekken om het door de Regeering vooruitgezette doel te helpen bereiken. Het vraagstuk van vertrouwen of wantrouwen in het Regeeringsbeleid van den Minister van Koloniën moest dus bij de behandeling van dit wetsontwerp niet op den voorgrond gesteld, maar er moest alleen ge vraagd worden, wat in het tegenwoordig tijdsgewricht het belang des vaderlands en dat der koloniën in de eerste plaats vorderen. Eu de commissie van rapporteurs was van de juistheid dier ferme taal zóó zeer door drongen dat zij er bijvoegt, het noch noodignoch voegzaam te achten met opzicht tot de deswege in de afdeelingen gevoerde gedachten-wisseling in ver dere bijzonderheden of daarover in nader overleg met de Regeering te (reden. Het algemeen belang eischte dat de aangevraagde geldsommen zoo spoedig mo gelijk worden toegestaan. Overigens heeft zoowel de aanvrage als het plan tot oprichting eener Indische brigade zeer grooten bijval gevonden en behelzen de twee militaire nota's goede wenken nopens de ver dediging in 't algemeen en de uitvoering van de door den Minister beoogde plannen in 't bjjzocder. Is 't nu daarom uitgemaakt, dat datzelfde stand punt bjj de eerlang aan de orde komende behande ling der credict- of verhoogingswet zal worden be waard Ik geloof het niet. Zóó ver gaat de opof ferende zelfbeperking der oppositie niet. Ik zou mij zeer moeten vergissen, als de heer Nierstrasz het van zich zou kunnen verkrijgen om, zich onderwerpende aan de verstandige en loyale zienswijze der overgroote meerderheid van de Kamer, zich blootelijk te bepa len tot het uitbrengen van zijn stem, desnoods met de reserve, die overigens van zelve spreekt en ook reeds is gemaakt: dat goedkeuring der wet nog geen goedkeuring van het regeeringsbeleid in zich sluit. Maar ik vrees, dat de verleiding om te redevoeren, zóó dicht bij het tijdstip, dat de kiezers meer dan ge woonlijk aan 't luisteren zijn, hem en eenige zijner geestverwanten er wel toe zullen brengen om, langs de noordpunt van het Peperland, de Nederlandsche kiezers te leeren inzien, dat de liberalen uit de Kamer moeten worden geweerd en dat alleen van de con servatieven het heil des lands en de onderwerping van Atchin te verwachten is In 1871 de Parijssche Commune; in 1873 Atchin! We zullen die spee ches nu maar rustig afwachten tegelijk met de nog sterker gekruide commentaar der welgezinde pers. Inmiddels begint de voorbereiding tot het verkie- zingswerk goed in gang te komen. De antirevolutionairen hebben voor goed met de conservatieven gebroken. Het blijft evenwel de vraag hoe hunne houding zal zijn bij mogelijke herstemming tusschen een liberaal en een afgezworen conservatief. Groen zelf beeft èn Heemskerk èn andere conserva tieven bij de stembus ten felste bestreden, ja ten bloede gekastijd, en toch werd er bij de herstemming we derom gedraaid Bijgevolg dat sterke kraaien voor de eerste stemming, en dat draaien bij de herstem ming is niet zeer geschikt om veel vertrouwen in den ernst en de oprechtheid van bet Bazuin-gescbal of in den onbezweken moed van den Standaard-drager te stellen, wanneer hij bij het beslissende laatste gevecht wellicht de kans schoon ziet om van den half ver slagen conservatieven martelaar eenige concessiën te bekomen. Wellicht dat hjj hem dan wederom wil opbeuren om hem, zij 't dan met een bevlekte banier, toch weder hulp en steun te verschaffen tegen de goed aaneengesloten gelederen van den liberalen te genstander. We zullen ook hier wachten op de din gen die komen zullen, want het kan ook zijn, dat zij bij de herstemming het terrein van den strijd vér- laten en zich terugtrekken. Het programma der antirevolutionairen is echter duidelijk genoeg. Er op of er onder met het open baar onderwijs van overheidswegehet bjjzonder, sec- tarisch onderwijs regel, onze openbare, neutrale school uitzondering, aanvulling Op oneindig meer sympathie of beter gezegd op voor goede belooning gaarne beschikbaren bijstand, te duurder in prijs naar mate de hulp in menig dis trict de beslissende doorslag kan geven, kan de conservatieve candidaat rekenen van ultramontaansche zijde. Het is zoo klaar als de dag, dat b(j deze verkie zingen de conservatieven door de orthodox-gerefor meerden stellig bij eerste stemming en wellicht later ook verlaten, in de meeste distrieten totaal in handen zijn van de ultramontaansche kiezers, of liever van hunne leiders, die betzij in de pers of op andere niet minder doeltreffende wijze hunne orders uitvaar digen. GOES, den 2L Mei 1873. Vergezeld van een aanzienlijk gevolg, bracht de Koning te Groningen Zondag een bezoek van rouwbeklag aan den gepensioneer den adjudant-onderofficier. Kohier, den vadér van den voor Atchin gesneuvelden opperbe velhebber onzer expeditie. De Eerste Kamer heeft gisteren met 18 tegen 14 stemmen verworpen den aanleg van bet droog dok te Vlissiugen. Vóór stemden de heeren van Rhemen, Hein BorsiusSmit, de Villers de PitéHengstJ. v. Vollenhovenv. Swinaeren, v. Eysinga, Pin- coffs, VerschoorSchot, Prins en de Voorzitter. Tegen de heeren Duymaer van Twistv. Llijcke- vorsel, Huydecoper, Thooft, v. Goltstein, Cremers Beerenbroek, v. Pallandt, Stork, Cost Jordens, de Fos van Steenwijk, de Raadt, Messchert van Vollenhoven, Nobel, Rahusen, Viruly, Coenen en van Sasse van IJsselt. Aangenomen werden voorts zonder dia- cussiëu de wetsontwerpen lo. betrekkelijk de opheffing der slavernij in de kolonie Suriname 2o. betrekkelijk de aanvulling der algeraeene wet van 26 Aug. 1822 3o. tot naturalisatie van Kollmann en 4 anderen4o. tot intrek king der wet van 26 Ventóse. (Rupsennesten.) Daarna is de vergadering tot nadere bij eenroeping gescheiden. De Tweede Kamer heeft gisteren de wet op de rechterlijke organisatie verworpen met 39 tegen 37 stemmen. Tegen de heeren Rutgers, C. van Nispen Borretv. d. Linden, v. Wassenaer, v. d. Berch,

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1