Per telegraaf! De EERSTE KAMER heeft heden met algemeene stemmen aangeno men de volgende wets-ontwerpenhet tractaat met België, de amortisatie, kanaalmaatschappij, tijdelijke beperking aanmunting zilveren stand penning de wijziging van de wet op de bur gerlijke pensioenen en de aanleg van spoorwegen (ArnhemNijmegen); morgen voorzetting. TWEEDE KAMER. BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Aangenomen het beroep naar Otterloo door ds. W. Petri te Wemeldinge. (Per telegraaf!) De slotsom der dis cussie over de rechterlijke organisatie op heden is, dat 1° met 53 tegen 17 st. is aangenomen een door den minister aan de beslissing der kamer overgelaten amendement van Akerlaken tot betere omschrijving van het beroep in cassatie, en 2" is aangenomen een amendement-Godefroi om de 4 rechtbanken, die nu appel-rechtban ken geworden zijn, niet te ontbinden. De heer Viruly heeft verlof erlangd tot eeue nadere interpellatie over den toestand van het Hillegat. Naar men verneemt is de heer van Sypesteyn, benoemd tot gouverneur van Suriname. De dag van heden is belangrijk voor Frank rijk in het algemeen en voor den president in het bijzonder. De Nationale Vergadering hervat hare zittingen en de stemming van den laatsten tijd, maar voor al de jongste verkie zingen moeten Thiers de overtuiging geschon ken hebben, dat men niet langer van zijne besluitelooze politiek gediend is. Het moet tot eene verklaring komen, of de republiek in Thiers een rechtvaardig handhaver zal hebben, dan wel of hij Frankrijk, zij het dan al lang zaam, weder naar de monarchie zal voeren. De zitting van heden zal wel ingenomen worden door de verkiezingen der bureaux, maar morgen zullen de drie gewigtige wetsontwer pen (de overdracht van gezag, de instelling eener Tweede Kamer en de kieswet) aan de vergadering worden overgelegd. Thiers moet in de inleiding of toelichting dezer wetten ge zegd hebben, dat het republikeinsche gouver nement datgene iswat beantwoordt aan den wensch van verreweg de grootste helft der natie. Daarbij komen de geruchten eener wijziging in het ministerie. Reeds is het bekend, dat Jules Simon (onderwijs) en de Goulard (Bin- nenlandsche Zaken), begrijpende, dat zij moeie- lijk langer in één kabinet zitting kunnen heb ben zonder botsing te provoeeerenhunne portefeuilles ter beschikking van Thiers stel den. En deze moet hun hebben verzekerd, dat hij eerst de ware meerderheid der Natio nale Vergadering wenschte te kennen, alvorens eene verandering in het ministerie te brengen. Thans verneemt men, dat Thiers voornemens zou zijn al zijne ministers, behalve die van oorlog en van marine, weg te zenden en hunne opvolgers te kiezen uit de leden van het rech ter- en het linker-centrum. Men verhaalt er bij, dat hij tot dit besluit gebracht zou zijn, door de belofte van het rechter-centrum, om zich bij hem aantesluiten als hij de liberale linkerzijde voor goed liet varen. Wat hiervan zjj, zal de tijd leeren, doch wjj herhalen: de dagen, die komen, zijn belangrijk voor Thiers. De heer Laboulaye een bekend schrijver, heeft dan ook in het Journal des Débats een merk- waardigen brief openbaar gemaakt over den in Frankrijk te vestigen regeeringsvorm. Het slot daarvan luidt: »De vrienden der vrijheid be slissen. Aarzeling is niet meer geoorloofd. Men moet vastberaden de republiek vestigenof het uitgeputte Frankrijk veroordeelen om nog maals de ellende, de verwoesting en de schande der revolutie te doen ondergaan. Wee hun, die uit eerzucht of uit zwakheid een zoo vrees- seljjk verantwoordelijkheid op zich durven laden En Gambetta Den 16 Mei heeft hij aan een banket te Nantes het woord gevoerd. In zjjne rede toonde hij den vooruitgang der re publikeinsche begrippen aan en deed hij uit komen, dat een afgrond geopend is tusschen de Nationale Vergadering en de natie. De ne derlagen, in twee departementen geleden bij de jongste verkiezingen, waren het gevolg van de voormalige keizerlijke regeering en voorts te wijten aan domheid, de grootste vijandin der democratie. Frankrijk wil de republiek, zoo riep spr. uit, en toch maken de monar- chalen samenspanningen. Hij bezwoer de re geering zich aan de zijde der natie te hou den, en eindigde met het dringend verzoek tot de republikeinen om eensgezind en geduldig te blijven. In Spanje is de constituante gekozen. De anti-republikeinsche partijen vormen eene niet noemenswaardige minderheid. Of evenwel de stemmingen overal den wensch der natie uit gedrukt hebben, valt te betwijfelen. Het aan tal steden en dorpen is niet gering, waar de republiekeinen alleen ter stembus kwamen, zoodat de gekozenen slechts een gering getal stemmen op zich vereenigden. In andere plaat sen werd de vrijheid van stemmen groovelijk geschonden. Toen b. v. in het beursgebouw te Barcelona de stembriefjes geopend werden, hebben eenige kiezers de briefjes er uit ge baald en ze verstrooid. Een alcade, die zich hiertegen wilde verzetten, kreeg een slag op het hoofd, die hem buiten kennis deed neder- vallen. Het spreekt van zelf, dat de nieuwe Cortes zoodoende niet veel gezag kunnen be zitten. De Carlistische partij ontvangt bij voortdu ring versterking uit Frankrijk. Zoo liep de zer dagen te Parijs het gerucht, dat na een plegtige mis een groot aantal Fransche edel lieden met wapenen en bagage waren opge trokken om de Carlisten te helpen. Het bleek later dat dit gerucht zeer overdreven was. Toch zijn enkele edellieden naar Spanje ver trokken, niet in corps, maar ieder afzonderlijk. In de kamers van vertegenwoordigers van Italië heeft eene interpellatie plaatsgehad over de demonstratie van onlangs. Het bleek daarbij dat verscheidene zeer geachte leden veel le ver duren hadden gehad van den moedwil der op gewonden menigte, omdat men meende, dat zij tegen de kloosterwet hadden gestemd. Overigens werd Italië ook met een kabinets crisis bedreigd, doch de fiksche houding des konings aan de eene zijde, die een minister raad presideerde, om de grieven zijner minis ters te hooren, en daarna verklaarde, geen ter men te vinden om het gevraagde ontslag te verleenen; en een onderhoud der ministers met de invloedrijkste leden der Kamer aan de an- zijde, heeft die crisis voorkomen. Een wets ontwerp van den minister van finantiën, dat de groote steen défk aanstoots moet zijn ge weest, zal worden ingetrokken, zonder daarom echter voor goed van de lijst geschrapt te wor den, terwijl de Kamer harerzijds het ministerie zal steunen. Eere aan hem, of hen, die het jeugdige koningrijk voor het gevaar van een crisis hebben beveiligd. De keizer van Muitschland heeft na zijne terugkomst uit Rusland de kerkelijke wetten bekrachtigd. Voorts meldt men uit Berlijn, dat aldaar verwacht wordt, eene deputatie der Mormonen, die Palestina bezocht hebben, waar, zoo als men gelooft, die secte zich zal vesti gen, en die nu te Berlijn zullen komen om den keizer en den rijkskanselier te spreken. De kamer van België heeft, na bijna eene maand daarover gediscussieerd te hebben, de begrooting van het departement van oorlog aangenomen met 69 tegen 19 stemmen." Het opmerkelijkst, zoo schrijft men uit Brussel, van de laatste debatten is geweest eene rede voering van den heer Kerkhove (rechterzijde), die verlangde dat het leger uitsluitend christe lijk zij en de israelieten er van uitgesloten zouden worden. De wetgevende vergadering van den staat STew-ïorK (Noord-Amerika) heeft een nieu wen maatregel in het belang der landverhui zers genomen. Het hoofdgeld van Vit dollar, dat tot dus verre door elk emigrantenschip betaald moest worden, voor eiken overgevoerden emigrant, is tot 2'/a verhoogd, en dit hoofdgeld wordt uit gekeerd aan eene instelling, aan de Hudson- rivier opgericht en waar de aankomende land verhuizers een onderkomen kunnen vinden. Die inrichting was door particuliere krachten op gericht, doch had, hoe nuttig zij ook werkte, hare uitgaven nog niet door hare inkomsten kunnen dekken. Voortaan worden de leden van het bestuur van dit toevluchtsoord door den gouverneur van den staat New-York be noemd, met uitzondering van twee leden, t. w. de president der Iersche en de president der Duitsche emigratie-maatschappijen die per se zit ting zullen nemen. Het reglement der inrich ting is thans ook in zooverre veranderd, dat zieke of gebrekkelijke landverhuizers gedurende twee jaren daarin kunnen worden verpleegd, hetzij op eigen kosten, hetzij om niet, wan neer zij onvermogend zijn om de kosten te voldoen. P. S. Een telegram uit Parijs van den 17 Mei meldt het volgende Het bevestigt zich dat Casimir Périer tot minister van binnenlandsche zaken benoemd is. De benoeming van de hh. Béranger en Martel tot minister van onderwijs en minister van eeredienst, is waarschijnlijk, doch niet zeker. Het ontslag van de hh. de Goulard en Jules Simon is aangenomen. De ministerraad is op dit oogenblik vergaderd. Een bericht van gisteren meldt, dat de heeren BérangerMortel en Périer de hun aangebo den portefeuilles hebben aangenomen. Op de Haagsche kermis heeft een gemuilbande beer, op wien, volgens hei Dagblad, door zijnen baas niet genoeg werd gelet en die volgens 't Vaderland werd geplaagd, een kind in 't gezicht geklauwd. Een smidsknecht te Wateringen heeft zich met een hamer met opzet en doodbedaard den duim van de eene hand geslagen. Men houdt hem - niet ten onrechte - voor krankzinnig. Bij Harderwijk is een schippersschuit uit Elburg omgeslagen door een windhoos. De schipper en zijn knechts wisten zich met een bootje te redden; des schippers zoon is verdronken. Een artillerist-schutter te 's Hage is wegens in subordinatie gestraft met wegzending en een jaarlijk- sche boete van ƒ50 tot zijn dertigste jaar. De Zwolsche rechtbank heelt twee knapen van 14 en 15 jaar wegens het stelen van tinnen lepels veroordeeld, den eerste tot een jaar, den tweede tot eene maand gevangenisstraf in een verbeterhuis. Men schrijft uit Berlicum het volgende: Voor eenige dagen had hier een vossenvangst plaats door eene jonge dochter, die zeer zeker eenig in haar soort mag genoemd worden. De dienstmeid van den landbouwer P. v. U. zag namelijk een vos in de schuur sluipen, stopte daarop dadelijk het gat van de schuur dicht waardoor de vos geslopen was, ging toen binnen, sloot de deur en had de stoutmoedigheid den vos bij den staart van onder het stroo uit te trekken, en hem zoo in de hoogte te houden, waardoor hij haar niet kon bijten. P. v. U. was intusschen de meid te hulp gekomen, en nu werd de vos van een goeden muilband voorzien en aan een sterke ketting in de schuur gelegd. Daar men be merkte dat het een moervos was, begon men argwaan te krijgen en ruimde het stroo in de schuur wat op. Deze moeite werd ruim beloond: acht jonge vossen van drie a vier weken oud werden in een nest onder het stroo gevonden. Eergisteren zijn de vossen levend, de jonge in een biggenmand en de oude aan een ketting op de kar door P. v. U.vergezeld van zijn dappere meid, naar den Bosch gebracht. Zulk een mooije vangst is waarschijnlijk nog nooit op de Bossche markt geweest. Ingezonden Stnlsken. Fondsen der Amerikaanse/ie Unie. Wanneer wij, Nederlanders, een' nauwkeurigen blik werpen op de fondsen, welke ons uit dien Staat wor den toegevoerd, zal dit zeker voor ons niet heel nut teloos wezen. Nemen wij eens een onzer dagbladen Ik neem voor mij de Nederlandsche Financier, en zie naar zijne beursnoteeringen van 12 Mei 11., waar op prijken 258 verschillende leeningen, waaronder echter verscheidene, o, a de Fransche en Italiaansche, welke alhier bijna niet verhandeld worden. Nu ko men er onder bovengemeld getal nog 92, (ik zeg nog, daar er reeds zijn, welke de eer niet meer heb ben genoteerd te worden), Noord-Amerikaansche on der diverse benamingen, als Staats- en Provinciale, meestal echter van spoorweg-maatschappijen. Elke dezer leeningen bedraagt natuurlijk eenige millioenen guldens, van sommige zelfs nog al van beduidend cijfer, o. a. van den Erie-spoorweg, welke heeft uit gegeven aan obligatiën en aandeelen voor ruim llt milliard en 30 millioen guldens. Desniettegenstaande vraagt zij nog meer geld. (Was ook ooit het vat der Danaïden gevuld?) Welk eene verbazende som zouden wij krijgen, indien wij eens al deze Noord- Amerikaansche leeningen bij elkander trokken, welker obligatiën en aandeelen geheel of gedeeltelijk in ons klein landje geplaatst zijnNu zijn er onder die 92 leeningen reeds nagenoeg V3, die nooit betaald hebben, niet meer betalen, of waarvan de hedendaag- sche waarde, sedert de nog zoo kortstondige uitgifte tot minder dan is gekrompen. Veel van dit al les had zelfs plaats in de laatste weken, en hoevelen zullen er van de resleerende misschien weldra dezelfde baan opgaan 1 Zijn vele dier spoorlijnen, welke zich door Ame-r rika kronkelen, geene wormen, die aan de hartader van Holland's welvaart knagen, die reeds millioenen en millioenen, en nogmaals millioenen van ons ver teerd hebben, waardoor het welzijn van reeds hon derden familiën geknakt is En dan praten wij over'den dwazen tulpenhandel onzer voorouders; kin derspel bij vele onzer Amerikaansche voddenEn hoe druk hebben wij het dan nog over die 5 milliards, die gedragen worden door 40 millioen Franschen 1 Laat ons eerst onze eigen rekening maken I Horresco N.B. Elk dag- of weekblad, belang stellende in het lot zijner Iandgenooten, wordt dringend verzocht bovenstaand stuk in zijne eerstvolgende uitgave over te nemen.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2