1873. N°. 59. Dinsdag 20 Mei. 60ste jaargang. JACHTRECHT. DRINKWATER. Vertrek der landmail naar Oosl-Indië. «OESSCHE COERAOT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maak dag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 e. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a/1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragenda en contant betaald20, c. BEKENDMAKINGEN van liet Gemeente-bestuur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen op Zaterdag den 31 Mei a. s., des namiddags ten een ure, in de groote zaal van het raadhuis, pu bliek en aan den meestbiedende, voor vijt seizoenen, trachten te verhuren Het RECHT tot de JACHT in deze gemeente, over eene uitgestrekt heid van OïO Hectaren, ingaande ■net het openen der Jacht in het loopende jaar, op de voorwaarden, die daarvan ter secretarie dezer gemeente ter lezing zullen liggen, van heden af tot den dag der verhuring. Goes, den 3 Mei J873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de scheikundige sub commissie uit de openbare gezondheidscommissie al hier, op nieuw een onderzoek heeft ingesteld naar het water der openbare pompen en van eenige putten in deze gemeente, en dat daarbij is gebleken, dat de kwa liteit van het water sints het vorige onderzoek eene merkbare vermindering heeft ondergaan. De commissie heeft het door haar onderzochte water in vier klassen gerangschikt en wel: M° leer goed. de pomp, in de kerkstraat bij liet stadhuis; de put in den boomgaard van den heer dr. G. T. Callenl'els. 2» Goed. de put in het Bosch van den heer dr. G. T. Cal- lenfeis. 3° B rij Goed. de pomp in de Lange Vosstraat naast het huis van mevr. de wed. H. C. van Deinse; de pomp in het weeshuis (voorzijde'); de pomp in de Nieuwstraat aan den stal van den beer i. G. Risseeuw. 4# Ondrinkbaar de pompen op de Oude Vischmarkt, de Beestenmarkt, de Klokstraat,in deSt Jacobsstraat.indebogt van Guinea in de Lange Vosstraat aan het huis van den heer P. Conradi, in de Singelstraat aan de school der le klasse, in het Gasthuis (zoowel voor- als achterzijde), in de 's HeerHendrikskinderenstraat de putten in het Weeshuis (achterzijde), in de weide tegenover de begraafplaats, in het manhuis, en het wa ter uit de vest bij de hofstede „de Struikelblok." Goes, den 17 'Mei 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. POSTERIJEN. Via MARSEILLE den 23 Mei per tweeden trein naar Roosendaal. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. GOES, den 19 Mei 1873. Zaterdag is Z. M. te Groningen aange komen. Naar men verneemt worden de kos ten ter versiering van Groningen, bij gelegen heid van Z. M, bezoek, op p. m. 125000 begroot. De Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië heeft den 3 April uitgevaardigd de volgende procla matie Willende nakomen de verplichtingen, welke op het Nederlandsch-Indisch Gouvernement rusten, om ae al- gemeene belangen van handel en scheepvaart in den Oost-Indischen Archipel tegen belemmeringen te be veiligen; In aanmerking nemende: dat die belangen door de onderlinge geschillen en vijandelijkheden der aan het rijk van Atchin onder- hoorige Staatjes, waarvan enkelen bij herhaling de be scherming van het Nederlandsch-Indisch Gouvernement hebben ingeroepen, bij voortduring zijn geschaad; dat de menigvuldige pogingen van de zijde van dat Gouvernement, om aan zoodanigen toestand een einde te maken, en een goed gevestigde verstandhouding met Atchin in het leven te roepen, steeds zijn afgestuit op den onwil van de bestuurders van gemeld Rijk, en op hunne machteloosheid, om in de nderhoorigheden van Atchin de rust en orde naar eiscli te handhaven dat die pogingen onlangs zelfs zijn beantwoord met misleiding en verregaande trouweloosheid op een tijd stip dat het Nederlandsch-Indisch Gouvernement met de meest welwillende bedoelingen zich in nadere ver binding met Atchin heelt gesteld; dat de bestuurders van dat Rijk zich daardoor heb ben schuldig gemaakt aan schennis van het tusschen dat rijk en het Nederlandsch-Indisch Gouvernement op 30 Maart 1857 gesloten tractcat van handel, vrede en vriendschap, en het mitsdien overtuigend gebleken is, dat geen staat kan worden gemaakt op de goede trouw van die bestuurders-, dat het der Regeering onder deze omstandigheden niet langer mogelijk is zonder krachtdadige middelen een door het algemeen handelsbelang in Noordelijk Su matra gevorderden staat van zaken te waarborgen; dat het wijders voor Nederland's bestaan op- en rustig bezit van Sumatra en met het oog op de be langen, welke het Nederlandsch-Indisch Gouvernement op dat eiland en in den Indischen archipel in 't alge meen te behartigen heelt, dringend noodzakelijk is, om aan de schadelijke gevolgen der dubbelzinnige po litiek van- en der bij voortduring bestaande anarchie in Atchin voorgoed een einde te maken; dat met dit doel, als laatste poging, naar Atchin is afgevaardigd een hooggeplaatst ambtenaar als Gouver- nements-commissavis, ten einde aan de bestuurders van dat Rijk opheldering en voldoening te vragen; dat aan dien eisch niet binnen den gestelden ter mijn is voldaan, en dientengevolge door voornoemden Commissaris, krachtens machtiging van en namens den Gouverneur-Generaal van Nederiandsch-Indie, aan den Sultan van Atchin de oorlog is verklaard. r En lettende op art. 43 van^het reglement op het beleid der Regeering van Nederianbsch-Indie; Doet bij deze van voorzegde oorlogsverklaring mede- deeling aan elk, wien zulks mocht aangaan, en maakt een iegelijk indachtig aan alle mogelijke daaruit voort vloeiende gevolgen en aan de verplichtingen, welke in oorlogstijd op lederen bnrger van den Staat rusten. De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter algemeene kennis, dat aan de Rijkskweek scholen voor onderwijzers met bet begin van den cursus 1873/74, aanvang nemende 1 Sept. 1873, gelegenheid zal zijn tot plaatsing in bet eerste studiejaar van negen kweekelingen te 's Hertogenboseb, negen ti Haarlem en tien te Groningen, ten einde daar, op kosten van het Rijk, opleiding tot hulponderwijzer te ontvangen. De stukken, die met de verdere bijzonder heden in de St.-Ct. van Vrijdag vermeld wor den, moeten vóór 10 Juni 1873 vrachtvrij wor den toegezonden aan den directeur der kweek school, bij welke men geplaatst wenschtte worden. De zitting der Tweede Kamer van Za terdag was gewijd aan de voortzetting der discussiën over de rechterlijke organisatie. Met verwerping van alle amendementen, omtrent den zetel van den Hoogen Raad te 'sGravenhage, is art. 73 (civiele appelleu bij den Hoogen Raad) aangenomen met 47 tegen 15 stemmen. (Zie voorts de telegrammen in de binnenzijde dezer courant.) Door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is bekend gemaakt, dat van heden af aan de stations: Rotterdam, Dordrecht, Utrecht, 's Bosch, Tilburg en Roermond goed- koope retourbiljetten naar Weenen verkrijg baar zijn, geldig voor 30 en 21 dagen. Belanghebbenden kannen aan ons bureau van het plan dier goedkoope reisgelegenheid, dat te uitgebreid is om in ons no. op te nemen, inzage nemen. Te Deventer bestaat eene grève van bij- zonderen aard. De molenaars hebben plotse ling het maalloon verhoogd en geweigerd daar over met de bakkers in overleg te treden. De bakkers daarentegen hebben nu besloten, om hun graan niet meer te Deventer, maar in de omstreken te laten malen, waartoe één bui tenmulder onlangs op één dag 75 mud uit de stad haalde. In een telegram uit Rome van 15 dezer wordt gemeld, dat de toestand van den paus veel gunstiger is. Hij heeft de mis bjjgewoond en ontvangt allerlei ambtenaren om met hem te arbeiden. De Köln. Zeit. behelst een artikel over Atchin, dat met de volgende beschouwing eindigt »In het najaar zullen de Hollanders, met frissebe en vermeerderde strijdkrachten, hun nen aanval tegen Atchin hervatten. De be woners van dit rijk zullen evenwel den tijd, tot aan de hervatting der vijandelijkheden, niet ongebruikt iaten voorbijgaan, maar zich zoo veel mogelijk trachten te versterken. Dat hunne goede vrienden, de Engelsche kooplieden te Poeloe Penang en Singapore, voor wie niets zoo ongewenscht zou kunnen gebeuren als de inbezitneming van Atchin door Holland, eerst- genoemden staat met alle kiijgsmateriale» zul len ondersteunen, kan men voor zeker hou den. Er wordt alzoo een oorlog voorbereid, dien beide partyen ongetwijfeld met eene zelfde, niets ontziende verbittering zullen voeren. »Voor Atchin geldt het zijne tot nu toe bewaarde zelfstandigheid, terwijl de overwinning van dit rijk door Holland een des te grootere politieke noodzakelijkheid is, nu zijne troepen bij den eersten aanval op de Atchineezen de nederlaag geleden hebben. Dat Holland in dezen strijd vroeger of later overwinnaar zal blijven, is waarschijnlijk, bijna zekernog zekerder is het evenwel, dat deze strijd een zeer verwoede en bloedige strijd zal worden. Bij dit vooruitzicht troost alleen de gedachte, dat misschien juist deze oorlog de grondslag zal zijn tot vestiging, ook in Atchin, van even welingerichte en heilzame toestanden, als thans in het Nederlandsche Gouvernement op Suma tra's westkust bestaan. Deze oorlog kan zelfs de oorzaak worden, dat de bijna even gunstig als Penang en Singapore gelegene hoofdstad Atchin onder den Nederland3chen scepter nog eenmaal als mededingster van genoemde rijke en machtige handelsplaatsen zal optreden." KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Men meldt ons uit Ovezand van heden: Jl. Donderdag arriveerde onze nieuwe leeraar dr. de Wilde van Oudelande in onze gemeente. Deze aan komst ging met eene bijzonderheid gepaard, die als een goed voorteeken mag beschouwd worden van de genegenheid, die ZEwd.in onze gemeente ondervinden zal. Veertien ruiters, meerendeels bewoners van Drie wegen, met welke gemeente Ovezand ééne kerkelijke gemeente uitmaakt, hadden zich op de scheiding tus schen Driewegen en Oudelande geposteerd om den nieuwen predikant op te wachten en het was onder dat geleide, dat ds. de Wilde te Ovezand aankwam. Bij aankomst alhier boden 4 meisjes ZEwd. bouquet- ten aan, en bestrooiden het pad naar de pastorie met bloemen. Aan den ingang der pastorie werd de nieu we predikant door kerkvoogden en onderwijzer wel kom gelieeten. Een en ander werd door ZEwd. met korte, hartelijke woorden beantwoord. Gisteren deed hij, na verleden Zondag alhier bevestigd te zijn, zijne kerkelijke intrede te Driewegen. Tot grondslag zijner rede had hij gekozen1 Corinthen XIII9Wij ken nen ten deeie en wij profeteeren ten deele. Eene zeer groote schare was bij deze intrede tegen woordig. Het Antischoolwet-verbond heeft den verslaggever van 't Utr. Dagbl. op de vergadering te Utrecht niet willen toelaten. „Ilfaut lav er son linge sale en familie.' Donderdag 12 Juni zal te Leiden een examen wor den gehouden voor hoofd- en hulponderwijzers, die, om geplaatst te kunnen worden aan bijzondere of ker kelijke instellingen van lager onderwijs, verlongen on derzocht te worden in de vakken, dié bij de school wet niet worden genoemd, als: Bijbelsche, Kerkelijke en Vaderlandsche geschiedenis, Christelijke opvoed- kunde, (sic.) enz.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1