BUITENLAND. veel. Kersen hebben uitmuntend gebloeid. De weilanden zijn nog schraal; maar na den geval len regen zal de warmte gunstig werken. De veestapel is welvarend, en verschillende koopers uit België koopen al wat er voor de hand is tegen flinke prijzen. Men schrijft uit Oud-Vossemeer: Op hooger gezag is sedert eenige dagen de bijzondere school gesloten, aangezien door den onderwij zer aan de voorschriften der wet op de vaccinatie geen gevolg was gegeven. De vroege kersen en steenvruchten heb ben in Gelderland nog al veel door de nacht vorsten in April geleden en beloven weinig, schrijft men. De late kersen, peren en appel- boomen staan in bloei en beloven, vooral de appelboomen, veel vrucht. Door het Bestuur der Maatschappij van den werkenden stand, te Amsterdam, is aan eenige voorname Nederlanders eene circulaire gericht, ter verwezenlijking van het plan om werklieden naar Weenen te zenden ter be zichtiging van de Wereldtentoonstelling. Te gen den 16 is eene vergadering belegd om de Nederlandsche commissie te dezer zake te constitueeren. Vóór eenigen tijd werden er te Leiden in een huis, dat vernieuwd moest worden, in den schoorsteen twee beschilderde plankjes ge vonden. De werklieden wilden ze reeds bp het brandhout deponeeren, maar de eigenaar gaf hun een andere plaats, en zij werden, onder meer, op een verkooping van boeken aan een rommelkoopman voor 3 verkocht, en door dezen voor 10 aan een Utrechtsch koopman weder van de hand gezet. De laatstgenoemde schijnt het slimst van allen geweest te zijn; bij heeft de stukjes goed laten schoonmaken, en, toen het bleek, dat zij door Frans Hals geschilderd waren, voor 2500 aan een kunst liefhebber verkocht. (N. v. d. D.) Rechtzaken. De Arrondissements-Rechtbank te Goes heeft op 5 Mei 1873 de navolgende vonnissen uitgesproken, als tegen -. I. J. B. IC, zoon van Christiaan, .30 jaar schipper, geboren en wonende te Zandvliet (Belgie), schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en kwetsuren, geenerlei ziekte of beletsel om te wer ken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijf tien dagen en eene geldboete van acht gulden, subsi diair in eene gevangenisstraf van één dag en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. II. J. L. K., zoon van Christiaan, 29 jaar schipper, geboren en wonende te Zandvliet (Belgie), schuldig verklaard aan lo het moedwillig toebrengen van sla- fen en kwetsuren, geenerlei ziekte of werkbeletsel heb- ende veroorzaakt; 2o beleediging met woorden aan twee bedienende beambten ter gelegenheid van de waar neming hunner bediening gedaan. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijftien dagen en drie geldboeten ieder van acht gulden, subsidiair in eene cellulaire gevangenisstraf van één dag voor iedere boete en tot het betalen der kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. III. P. V., zoon van Pieter, 26 jaar, polderwerker, Êeboren en wonende te Graauw; F. L. F., zoon van ebartus, 24 jaar geboren te St. Gilles (Belgie), pol derwerker te Graauw, schuldig verklaard aan het te zamen en in gemeen overleg moedwillig toebrengen van slagen, geenerlei ziekte of werkbeletsel van meer dan 2u dagen hebbende veroorzaakt. Veroordeeld ieder tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijftien dagen en ieder tot eene geldboete van acht gulden, subsidiair in eene gevangenisstraf van één dag en verder tot het betalen der kosten van dit rechtsgeding, op hen hoof delijk en desnoods bij lijfsdwang te verhalen. IV. H. B., 56 jaar, zoon van Jan, schoenmaker ge boren te Zierikzee en wonende te Cortgene, schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van stooten, geenerlei ziekten of werkbeletsel van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende, gepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tot het betalen eener geldboete van drie gulden, subsidiair in eene gevan genisstraf van één dag en tot het betalen der kosten van dit rechtsgeding desnoods invorderbaar bij lijfs dwang. V. J. P., dochter van Jan, 21 jaar, dienstmeid ge boren en wonende te Bath, schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 183 dagen en tot het betalen der osten van dit rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen te 's Heerenhoek de heer L. F. A. Wes terbeek van Eerten, candidaat te Doetinchem. De heer Dr. G. de Wilde, bevestigd predikant te Ovezande c. a., is voornemens aanstaanden Zondag den 18 Mei des namiddags ten twee ure zijne intrêerede te houden te Driewegen. AFLOOP BESTEDINGEN. Voor de heden te 's Heer Arendskerke gehouden besteding der onderlrouds werken aan den Zuid-Kraai - jertpolder was ingeschreven door: F. Van der Vlugt te Hardinxveld voor 2387. M. de Vriend te Borsselen voor ƒ1950.— Corn, de Wilde Az. te Kattendijke voor ƒ1935. J. Leijs te Nieuwdorp voor ƒ1840. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. OPENBARE VERGADERING van den KJA U der MiJÊ K Mi X'V it ÉJOjES, op VRIJDAG den 9 MEI 1873,, des avonds ten 71 ure. Slot. XV. Alsnu is aan de orde de wijziging der ver ordening voor het Gasthuis, waarmede zich het be stuur van dat gesticht vereenigd heeft. De Voorzitter leest de voorgestelde wijzigingen met toelichting, die achtereenvolgens zonder hoofde lijke stemming worden aangenomen en geene aan leiding tot beraadslagingen gevendan alleen wat betreffen art. 4. Het voorstel strekteom te bepalen dat de instructie der beambten van het Gasthuis en van den secretaris-penningmeester, door het bestuur ont worpen en aan burg. en weth. ter goedkeuring in gezonden zouden worden. De raad wenscht, dat de instructie van den secre taris-penningmeester aan de goedkeuring van zijn college zou zijn onderworpen. Tot dit laatste wordt besloten. art. 8. Het voorstel strekte om te bepalendat de verpleegkosten uiterlijk aan het einde van ieder kwartaal voldaan moeten worden. De heer Meijlink meendedat dit moeielijkheden zou geven voor de comptabiliteit van verschillende diaconiën en armbesturen. De heer Del Baere geeft te kennen, dat, kort nadat hij het bestuur over het Gasthuis had aanvaard, hij zag, dat de penningmeester voor een korten termijn 1000 en voor een langen tijd 300 in voorschot was, en wel, volgens diens verklaring, uit eigen beurs. Op spr. vraag, hoe dit kwam, gaf de penningmeester ten antwoord, dat de besturen der diaconiën, op aan vrage om betaling, hadden geschreven, in eene tusschen- tijdsche betaling niet te kunnen treden. Spr. vindt daarom de voorgestelde bepaling zeer goed, want als de voldoening niet geschiedt voor het einde van ieder kwartaal, kunnen de armbesturen vervolgd worden. Het voorstel wordt aangenomen. art. 9 en 10. Het voorstel strekte om de ver pleegkosten van 40 op 50 cents daags te brengen. De toelichting tot dit voorstel luidde „De meerdere duurte der levensbehoeften is oor zaak van die verhooging, welke ook uit de rekening over 1871 noodzakelijk blijkt te zijn. In dat jaar werden verpleegd 92 personen, met 24853 verpleeg- dagen. „Er werd besteed aan levensmiddelen kleeding, geneesmiddelen enz10679,48s aan administratie-kosten enz. - 1871,87 te zamen 12551,35* „Deelt men nu deze som door het getal verpleeg- dagen dan verkrijgt qjen voor kosten van verpleging 5 O6 ets. daags. „Wordt daardoor het voorstel der verhooging reeds gerechtvaardigdnog meer wordt het ditals men rekening houdt met den stijgenden prijs der levens middelen. De prijs van 1871 kon thans niet meer tot basis der berekening dienen en zal dit waar schijnlijk nog minder in 1874 en volgende jaren kunnen. Er is dan ook geene gemeente bekend, waar de verplegingskosten in dergelijke gestichten op minder dan 50 ets. daags zijn vastgesteld." De heer mr. Del Baere verklaartdat dit voorstel aan het bestuur van het Gasthuis eerst wel wat hard voorkwam, doch dat burg. en weth. zoo rationeel en met zulke afdoende cijfers hun voorstel hebben toe gelicht, dat daar tegen geene bedenking kan bestaan. Al wat minder dan 50 ets. wordt berekend is eene be dekte subsidie aan de armbesturen. De heer Fransen van de Fufle betoogt, dat de arm- wet twee soorten van armbesturen kentvrije en ge- subsidiëerde. Als gesubsidieerd wordt, is het armbe stuur rekenplichtig aan den gemeenteraad. Wanneer nu de verpleegkosten beneden 50 ets. daags gaan dan wordt subsidie aan die armbesturen verstrekt en zullen zij hunne rekeningen aan de goedkeuring van den raad moeten onderwerpen. De heer Meijlink is van oordeeldat het te kort op de rekening der verpleegkosten ontstaat door de proveniers, wier inkoopsom te laag is. De heer mr. Del Baere zegt, dat de proveniers niet de oorzaak zijn, maar de stijgende prijs der behoef ten. Hij kan evenwel tot geruststelling me ledeelen, dat voortaan geen vreemden meer zullen opgenomen worden en dat men zich, wat de gevestigde inwoners betreft, tot de hoogst noodzakelijken zal beperken. De heer Meijlink persisteert bij zijn gevoelen, dat nu de verpleegkosten verhoogd worden, ook de inkoop sommen der proveniers tot een hooger bedrag moeten worden gesteld. De Voorzitter zegt, dat burg en weth. gaarne eene berekening voor die inkoopsommen van den heer Meijlink zullen ontvangendoch dien heer er op moeten wijzen, dat de overeenkomsten met proveniers aangenomen, kanscontracten zijn en dat de tegenwoor dige berekening gemaakt is, in overleg en na advies van deskundigen. Het voorstel van burg. en weth. wordt aangenomen. De geheele gewijzigde verordening wordtna de artikelsgewijze behandeling, zonder hoofdelijke stem ming vastgesteld. XVI. Daarna was aan de orde gesteld, de wijzi ging der verordening voor het burgerlijk armbestuur, doch de Voorzitter verklaart, die behandeling te willen uitstellen, dewijl de Voorzitter van het burgerlijk arm bestuur (Jhr. mr. Pompe van Meerdervoort) niet te genwoordig is. De vergadering vereenigt zich daarmede. XVII. Aan I. Walkenhaus wordt in gebruik af gestaan eene oppervlakte van 35 centiaren grond aan den Stationsweg tot het bouwen eener zoogenaamde drinkhal, onder de volgende voorwaarden lo. de gebruiker zal op dien grond moeten bou wen eene. zoogenaamde drinkhal, naar de teekening, die hij daarvan heeft overgelegd 2o. de ingebruikgeving geschiedt voor zoo lang de Stationsweg in beheer en onderhoud bij de ge meente is en de drinkhal eigendom van den ver zoeker en tot dat doel bestemd blijft 3o. het hakhoutdat eventueel moet verwijderd wordenzal van wege de gemeente gerooid en ten haren bate vervoerd worden 4o. voor retributie zal de gebruiker jaarlijks aan de gemeente betalen de som van een gulden. XVIII. Om het vergevorderde uur wordt de be handeling der voorstellen van de plaatselijke school commissie tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de openbare scholen der le en 2e klasse aangehouden en de vergadering op de gewone wijze gesloten. Een dépêche dd. 11 Mei in den Daily Te legraph meldt bij geruchte, dat op den B»uit- scltcii keizer, terwijl hij te Insterburg {op zijne terugreis uit Rusland) een wapenschou wing hield, een moordaanslag is geploegd. Een priester zou een pistool op den keizer gelost hebbende kogel zou door 's keizers helm gegaan zijn en een officier hebben gewond. Volgens Daily News is deze aanslag te St.-Pe tersburg gepleegd. Uit Berlijn wordt daarentegen onder dag- teekening van 12 Mei geschreven: het bericht of gerucht, door den Daily Telegraph en de Daily News te Londen medegedeeld, betreffende een aanslag op het leven des keizers, is ten eeneninale ongegrond; de keizer is in den ge- wenschten welstand gisteren hier aangekomen. In ons vorig nomnier is melding gemaakt van de beurserisis te Weenen. Deze brak uit den 8, op welken dag, volgens de Neue freie Presse, zeventig firmaas, waaronder ech ter geen van bijzondere beteekenis, hare be talingen hebben gestaakt. Daags te voren reeds waren, zoo bericht het Tagblatt, de ver tegenwoordigers van vijftien bankinstellingen bijeengekomen om te beraadslagen over midde len om de gevolgen van de crisis zoo wei nig schadelijk te doea zijn. Den 9 zag men zich genoodzaakt wegens dien hachlijken toestand alle affaires te staken, dewijl het vertrouwen op de fondsenhouders geschokt was. Ook weten onze lezers, dat Vrijdag tus- schen het beurscomité, de banken en de re geering onderhandelingen werden gevoerd, om grootere rampen te voorkomen, en dat de ver gadering van bankiers besloten heeft1°. de verkoopen tot realisatie tegen te gaan door het vaststellen van een compensatiekoers 2o. de meeste inschikkelijkheid in acht te Demen bij het doen van opzeggingen en bij het vra gen vali surplusalsmede dat in die verga dering twintig millioen werden beschikbaar gesteld tot verlichting van de prolongatie. Naar aanleiding van het thans in de Kamer van Volksvertegenwoordigers in Italië aan de orde zijnde ontwerp van wet betreffende de kloosters en kerkelijke corporatiën hebben eenige honderden personen te Rome een ma nifestatie gedaan. Toen zij op weg naar het Quirinaal waren, geraakten zij in botsing met de openbare macht. Bij die demonstratie zijn een karabinier en twee agenten van politie gekwetst gewordeneen burger heeft ernstige verwondingen bekomen en twintig personen zijn in hechtenis genomen. Door den Bondsraad van Zwitserland is aan de hertogin van Madrid en aan alle Car- listische agenten het verblijf in de westelijke en zuidelijke kantons van het eedgenootschap ontzegd. De tekst van het daartoe betrekke lijke besluit, hetwelk naar aanleiding van een door den kantonsraad van Geneve naar Bern gezonden rapport is genomen, luidt vol gens de lezing, die daarvan door een Geneefsch berichtgever van de Indépendance Beige wordt medegedeeld aldus: »De Bondsraad, in overweging nemende, dat de gemalin van don Carlos, hertogin van Madrid, sedert zij haren intrek op het buitenverblijf le Bocage, bij Ge- néve, genomen heeft, den door haren gemaal, als pretendent naar de Spaansche kroon, aan- gestookten burgeroorlog, heeft begunstigd, zoo wel door tot tusschenpersoon te dienen, als

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2