1873. N°. 57. Donderdag 15 Mei. 60ste jaargang. Ministerie van Binnenlandsche Zaken. RIJKS-WATERSTAAT. AANBESTEDING. BEKENDMAKINGEN SCHUTTERIJ. Belasting op de Honden. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. i.dio-w»-omm GOESSOIE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag. Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 e. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels h/l,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en. contant betaald, 20. c. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag, 23 Mei 1873, des voormiddags ten 10 ure, zal onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: Het herstellen van hoorden langs het ka naal door Zuid-Beveland. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, volgens 434 der Algemeene Voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan liét gebouw van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kósten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoit, Raam straat no. 49 te 's Gravenhage, en door zijne tusschen- komst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Den zesden en vierden dag vóór: de besteding wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofd ingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij den Ingenieur van den Waterstaat te Goes. 's Gravenhage, 25 April 1873. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, HUBRECHT. van Ixet Gemeente-bestuur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES herinneren door deze den mannelijken ingezetenen, die feboren zijn in het jaar 1848 en ook hun, die sedert den Juni 1872 in deze gemeente zijn komen wonen, en geboren zijn in een der jaren 1839 tot 1847, dat zij zich ter inschrijving voor de schutterij moeten vervoe gen ter secretarie dezer gemeente vóór of op den 31 Mei a. s., zullende zij anders ambtshalve worden in geschreven en zonder loting ingelijfd. Goes, den 14 Mei 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat het. kohier der belasting op de honden voor het dienstjaar 1873 door Gedeputeerde Staten dezer provincie bij hun besluit van 9 Mei jl. no. 40 is goedgekeurd en aan den gemeente-ontvanger ter invordering uitgereikt, zoodat ieder aangeslagene verplicht is zijne belasting op den gestelden termijn te voldoen. Goes, den 14 Mei 1873. Burgemeester en 'Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. GOES, den 14 Mei 1873. De Eerste Kamer heeft gisteren avond hare werkzaamheden hervat. Van de Tweede Kamer zijn 24 ontwerpen ontvangen en naar de afdeelingen verzonden. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren zijn de artikelen behandeld betrek kelijk de samenstelling en bezoldiging der kan tonrechters en rechtbanken. Met verwerping der overige amendementen, is alleen aangenomen het amendement Bredius tot rangschikking der kantongerechten Leiden, Dordrecht, Schiedam in de tweede categorie. Voort is aangenomen het amendement van de commissie van rappor teurs betreffende de schrijfloonen der griffiers. Meer en meer begint het ledental te dunnen. De belangstelling in de discussiën vermindert met den dag. Heden, morgen en overmorgen houden de afdeelingen zich ffézig met 't onder zoek van verschillende ontwerpen, waaronder ook de vestingwet. Zaterdag zal de Kamer de behandeling der R. O. hervatten. In eene vergadering der Kiesvereeniging de Grondwette Stadskanaalis besloten het aftredend lid der Tweede Kamerdr. Jonck- bloet, weder tot candidaat te stellen. Ook de Kiesvereeniging de Grondwet, te Nieuwe Pekela, heeft den heer Jonckbloet op nieuw tot candidaat voor het kiesdistrict Win schoten geproclameerd. De Haagsche correspondent van de Mid- delb. Ct. schrijft o. a. het volgende: //Kort voor het uitbreken van den Atchin-oor log schreef de heer de Roo een brief aan den Minister van Oorlog, wa.arin hij hem, met het oog op het door den generaal Booms als chef van den generalen staf genomen ontslag, in overweging gaf den chef van het topographisch bureau te ontslaan en den veel meer voor die betrekking geschikten afgevaardigde uit Leeu warden (niet S. Hingst, wel te verstaan) in zijne plaats te benoemen. De Minister van Oorlog »ging niet in" op dit voorstel, en deze weigering, gevoegd bij eene door den heer de Roo bij de formatie van het tegenwoordige kabinet ondervonden teleur stelling moet veel hebben bijgedragen tot zijne offensieve stelling tegenover de Regeering. Hierin ligt ook de explicatie van de woorden waarmede de Minister van Koloniën, op het ver wijt van den heer de Roo, dat de Regeering zich uit naïeveteit door Atchin zou hebben la ten verschalken, antwoordde: «Ik heb zeer scherpzinnige lieden wel eens naïeveteiten zien doen, waar men nooit over gedacht zou hebben, en die ik betreurde om henzelf." De Mi nister van Oorlog, die naast den heer van de Putte zat, had, administratief gesproken, den naïeven brief in den zak. De andere afgevaardigde uit Leeuwarden is de heer de Roo zelf. Red. Aan het verslag der Tweede Kamer om trent het wetsontwerp tot verhooging van hoofstuk 1 der Begrooting van Nederlandsch Indië voor 1873 (Atchineesche expeditie), welk ontwerp Zaterdag in de afdeelingen werd onderzocht, zullen, naar men verneemt, drie min of meer uitgebreide nota's worden toegevoegd, van de heeren Jonckbloet, De Roo en Stieltjes. Afsluiting der Kasboeken en Restantenlijst bij de Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank te Goes, voor de maand April 1873. ONTVANGSTEN: Reservefonds919,99s Storting aandeel- 6164,20 Terugbetaling op schuldvordering - 10436,16 Intresten daarvoor en ger. intrest- 913,79 Opgenomen gelden. - 18837,82' Onkosten Nihil Gezamenlijk bedrag - f 37271,97 UITGAVEN: Reservefonds Nihil. Terugbetaalde aandeelen 208,06 Verleende voorschotten - 31730,51 Terugbetaalde intressen3,01 Terugbetaalde opgenomen gelden - 4848,07 Intresten van opgenomen gelden - 11,54 Onkosten- 9,09 Gezamenlijk bedrag- 36810,28 Kas-saldo f 461,69 Reeds vroeger deelden wij eenige bijzon derheden mede over de stoom-landbouw-werk- tuigen, door de Wed. </- C. Massee ty Zoon aan den Wilhelminapolder geleverd. Eergis teren had eene openbare beproeving dier werk tuigen in dien polder plaats. Door heerlijk weder begunstigd gelukten de proeven alle uitstekend. De werking van den stoomploeg is zeer eenvoudig. Aan beide zijden van het terrein bevindt zich een straat-locomotief. Tussehen deze beide locomotieven loopt de ploeg aan een stalen kabel. Werkt de eene locomotief, dan wordt daar de kabel opgewonden en daar door de ploeg voortbewogen. Is deze aan het einde van het terrein, dan begint de andere locomotief te werken, windt den kabel op en haalt de ploeg tot zich. De ploeg behoeft niet te draaien, want aan beide zijden bevinden zich scharen, die tegen elkaar instaan. Gaat de ploeg naar de eene zijde, dan worden de scharen, die dan achterstaan, gebruikt, terwijl de voorscharen in de hoogte staan. Omgekeerd werken de andere scharen en staan de achter scharen in de hoogte, als de ploeg naar de tegen overgestelde zijde gaat. Eén man stuurt met een rad den ploeg zoo gemakkelijk als 't maar kan. Is eene strook geploegd, dan verzetten de locomotieven, die door eene verbinding der machine aan de wie len, zich op 'tongebaandste land kunnen voort bewegen, zich zoover als voor de volgende strook noodig is en in weinig tijds is een groot terrein geploegd; want telkens woelen zes scharen den grond tot op eene diepte van 10 duim zeer fijn om. Op gelijke wijze gaat het met de egge, die, door de machines voortbewogen, niet minder dan 22 voet te gelijk egt. Met den stoomploeg kunnen iederen dag 8 a 10 Hectaren geploegd worden, terwijl men met de egge, die eene zooveel grootere opper vlakte beslaat, ruim 13 hectaren per dag eg gen kan. Buiten den ploegtijd kan men de straat locomotieven den gewonen dienst eener loco mobile doen verrichten. Door hef buitenwer king stellen van het toesteldat den stalen kabel opwindt, doet alleen het vliegwiel der machine dienst en kan men dus door een drijfriem de locomotieven gebruiken als bewe gers van andere werktuigen. Vele belangstellenden waren opgekomen om de machines in werking te zien, die om hunne eenvoudige inrichting ieders bewondering trok ken. Voorzeker zijn het geene artikelen, die ieder landbouwer zou kunnen aanschaffen en met vrucht en voordeel gebruiken, ofschoon het uitwinnen van paarden, tijd en arbeidsloon bij den landbouw van veel gewicht is, vooral als men hierbij in aanmerking neemt, dat bij het gewone ploegen met paardendeze herhaal delijk moeten worden afgewisseld. Maar voor groote landbouwers en polders, landontginning- maatschappijen en dergelijke moeten deze werk tuigen zeker van onberekenbaar nut zijn. Naar de Midd. Ct. verneemt is door den burgemeester eener gemeente in Zuid-Beveland procesverbaal opgemaakt tegen den hoofdonder wijzer der bijzondere school aldaar, 1°. wegens het niet in bezit zijn van een bewijs van ondergane vaccine en 2°. wegens het toelaten in de school van een 70tal leerlingen, die niet voorzien zijn van een bewijs, dat zij gevaccineerd zijn of de natuurlijke kinderziekte gehad hebben. Zijn wij wel onderricht dan wordt hier de gemeente 's Gravenpolder bedoeld. Men schrijft uit !t oostelijk gedeelte van Zuid-Beveland, van 8 Mei aan de N. R. Ct.: Niettegenstaande het schrale weder, staan de veldvruchten over het algemeen zeer bevre digend. Het koolzaad is middelmatig en volop in den bloei. Tarwe laat zich flink aanzien, hoetvel in de laatste koude niet vooruitgegaan. Rogge middelmatiggerst, haver, paardenboo- nen, erwten en vlas beloven op dit oogenblik

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1