Te huur of te koop BURGERLIJKE STAND GOES, degedeeld, dat Padang het militair station voor de expeditie is. Reeds daarom zou het dus zeer natuurlijk zijn, dat dë troepen zich van Atckin naar Padang begaven. «Bene andere reden om ze naar Padang te dirigeeren, kan hierin bestaan, dat het een re- geeringsplicht is om de noodige waakzaamheid in acht te nemen in de nabij Atchin gelegen gedeelten onzer bezittingen. Maar de Regee- ring heeft geenerlei bericht ontvangen, waar- uit eenige vreës voor* opstanden blijkt. «Meent, meij te Penang dat zoodanige vrees bestaat, dan zal het "waarschijnlijk zijn, omdat men te Penang de redenen voor het terugtrek ken der van Java gekomen troepen naar Padang niet kent en zich in onjuiste gissingen verdiept.». De N. R- Ct-. meldt, dat de- nota van den Minister van Koloniën over onze betrek kingen tot het rijk van Atchin sints 1824, Woensdag avond laat in de Kamer jrondge- 'deeld is, en 35 pagina's folio beslaat. Zij be helst eene historische uiteenzetting tot op de laatste verwikkelingen, toen het Indische bestuur inzag, dat de Sultan en zijne afgezanten ons misleidden en verraderlijk te werk gingen, en zich zelfs tot buitenlandsche gezanten hadden ge wend, om ondersteuning tegen ons in te roepen, terwijl zij met ons in onderhandeling waren tot regeling van gerezen geschillen en onze hulp inriepen tegen hunne inwendige partij schappen. Terwijl de Atchineesche gezanten nog te Riouw waren, vernam de Indische Re geering, dat in het begin van Januari een afgevaardigde van den Sultan van Atchin naar het Fransche Gouvernement was gezonden, om hulp en bescherming tegen ons te vragen, ter wijl ook vroeger de' hulp van Italië was in geroepen en dat wijders de Atchineesche ge zanten bij ons met vriendschappelijke verzeke ringen komende,, tegelijkertijd gedurende hnn verblijf met de Marnix te Singapore, bezoeken aflegden bij de agenten van vreemde Mogend heden aldaar, om hun het voorstel te doen tot het sluiten van tractaten met Atchin, omdat dit door Nederland zou zijn bedreigd. - Vandaar dat de Indische Regeering en het Opperbestuur begrepen, dat opheldering en rekenschap moest worden gevraagd en dat inmenging moest voor komen worden. Dientengevolge werd een Re- geerings-Commissaris naar Atchin gezónden, met last om, wanneer de Sultan weigefc(e vol ledige opheldering te geven of de noodige waar borgen voor eene goede verhouding en voor het wegnemen der oorzaken van vroegere .bot singen, hem den oorlog te verklaren. Tó.t het laatste oogenblik zoo resumeert het rapport is naar eene minnelijke schikking met Atchin gestreefd, en het doel der expeditie is dan ook in de instructie voor den Opper bevelhebber aldus omschreven: »Om bij onverhoopte mislukking der pogingen van vredelievenden aard, desnoods door kracht van wapenen; de bestuurders .van het Rijk van Atchin te noodzaken om te voldoen aan de hun door den Gouvernements-Commissaris te stellen eischen, die (blijkens hetgeen in 't rapport voor afgaat) betrekking hadden tot naleving der ver plichtingen van vroegere en latere tractaten." Atchin heeft echter geweigerd ophelderingen te geven en daarop is, den 26 Maart, de oorlogs verklaring gevolgd. Inmiddels is met de be trokken Mogendheden in gedachtenwisseling ge treden en heeft.de Regèering bij deze de meest gewenschte welwillendheid en medewerking on dervonden. Naar men verneemt,'hebben in de laatste' dagen een aantal onderofficieren en manschap pen van het regiment grenadiers en jagers zich aangegeven om in de koloniale dienst te treden en aan dén oorlog tegen Atchin deel te nemen. Ook van de invaliden van het Koloniaal Militair Invalidenhuis Bronbeek bij Arnhem hebben zich 50 onderofficieren en manschappen aangeboden om de expeditie tegen Atchin mede te maken, alsmede de officier van gezondheid A. G. Wildeman. De zouaaf Lautènslager van 's Hertogén- bosch roept in het Dagblad de overige Ne- derlandsche zouaven op, om de wapenen aan te gorden en in O.-Indië voor het recht van Vorst en Vaderland te gaan strijden. Bij Koninklijk besluit is bevestigd het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland dd. 22/28 Maart 1872, aanwijzende de onder werpen van uitgaaf, welke geacht moeten wors den te geschieden in het belang der zeewering en oeververdediging van den polder Anna (Noord-Beveland). Bij Koninklijk -besluit van 17 April is vernietigd punt la van het besluit van den Gemeenteraad van Vlissingen, dd. 18 Vei 1872, waarbij met ultimo Juni 1872 regenten van het arm-, gast- eh weeshuis werden ontslagen van de voogdij over de Roomsch Katholieke weezen in de,.gemeente Vlissingen. De vernietiging van genoemd Raadsbesluit is gegrond op de bepaling van het le lid van art. 421, houdende, dat in een gesticht van welda digheid opgenomen verpleegden, zoo lang zij zich daarin bevinden of daartoe behooreu, ouder de voogdij van de regenten van het gesticht ver blijven, en tevens daarop, dat de Raad der ge meente Vlissingen, door regenten van het arm- gast- en weeshuis van de voogdij over de Roomsch Katholieke weezen. in die gemeente te ontslaan, heeft beschikt over hetgeen algemeen Rijksbelang is, en alzoo heeft gehandeld in strijd met art. 150 van de Gemeentewet. [Dagblad.) Maandag namiddag had in een der druk kerijen te Middelburg een treurig ongeval plaats. Een der bedienden, belast met het draaien van het wiel der snelpers, uitte tegen zijn kame raden de klacht, dat hij zeer vermoeid was, waarmede dezen den gek staken en hem aan maanden met zijn werk voorttegaan. Dit doen de viel hij echter binnen weinige oogenblikken neder en was, hoewel spoedig hulp werd aan- aangebracht, eenige minuten later een lijk. [D. TV.) De Gemeenteraad van Middelburg heeft; in zijne Woensdag gehouden zitting besloten, tot het indienen aan de Tweede Kamer der Staten Generaal van een adres van adhaesie aan het verzoek van den Gemeenteraad van Nijmegen ter spoedige voltooing van het Zuider-Spoor- wegnet. Op eene Zaterdag te Gent (Over Betuwe) gehouden bijeenkomst der gezamenlijke Waal- steenfabrikanten is besloten het loon der werk lieden te verdubbelen De toenemende emigratie naar Pruisen in korten tijd is, uit Over-Betuwe alleen, reeds een duizendtal arbeiders derwaarts vertrokken heeft de fabrikanten tot het nemen van dien maatregel genoodzaakt. Als na zulk eene' verhooging van loon de fabrikanten nog goede zaken maken, zonder den prijs der steen aanmerkelijk te verhoogen, dan is de gedachte aan een vrceger ongeoorloofd mis bruik hunner werklieden zeker niet ongegrond. Uit Winschoten schrijft men van 20 April. »Nu de dag der verkiezingen voor de Tweede Kamer meer en meer begint te naderen, be gint men ook in dit kiesdistrict, waar de heer ■Jönckbloet aftreedt, voorbereidende maatregelèn 4e nemen voor de beslissing, of genoemd ka merlid al of niet weder onze afgevaardigde zlal zijn of behoort te zijn. De alhier op 17 dezer te dien einde gehouden vergadering van de dfdeeling Winschoten der kiesvereeniging Grondwettige vrijheid en vooruitgang heeft doen zien, dat, zooalstrouwens reeds genoeg zaam uit bijzondere gesprekken was gebleken, hier eene aanzienlijke anti- jo«c&6foe<-partij bestaat, die niet tevreden is met de houding en de handelingen van dien afgevaardigde in de Kamer. De vergadering heeft drie ledep aangewezen, om in de centrale vergadering van alle. afdeelingender kiesvereeniging de ev?ntueele caudidatuur van den heer J. met allen nadruk te bestrijden." Of de houding van den heer Joncbloét in de Kamer zulk eene bestrijding recht vaardigt, meenen wij met 't oog op zijne vele verdiensten te mogen betwijfelen. Als men verdienstelijke mannen maar dade lijk moet vervangen, omdat zij niet in alles onze gevoelens deelen, zal men weldra eene versnippering van krachten krijgen, die de liberale partij noodzakelijk ten gronde moet richten. De bevordering van politieke oogen- dienst moesten we aan andere partijen overlaten. BENOEMINGEN ex BESLUITEN. De luit t. z. 2e kl. O. C. Sterk, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met den laatsten April a. s. op non-activiteit gesteld, en met 'den ln Mei daaraanvolgende vervangen door den luit. t. z. 2e kl. W. J. van Hoogenhuyze. De officier van gezondheid der 2e klasse dr. A. W. van Rentergliem wordt met 28 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Schouwen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Ds. J. P. P. Clinge Doorenhos, predikant te Wilhelmi- nadorp, z:T Zondag a. s. zijn afscheidsrede houden. Ds. M. M. de Lint te Kattendijke heeft het beroep naar Yerseke aangenomen. AFL()OP~BËSTE DIN GEN."" Voor |de besteding van het bouwen van een jacht huis in den Wilhelminapolder, heden in het hotel Zoutkeet alhier .gehouden, hebben zich geene inschrij vers opgedaan. LIJST VAN VERK00P1NGEN. Datum. Plaats. Voorwerp. Informatie. 29 Apr. Goes, Woonhuis, Paardekooper v. d. Bussche. 29 Grijpskerke, Inspan, Tak. 30 Goes, Roerende goederen mr. v. Dam. 3b 's Heer Arendsk. Inspan, Pilaar. 1 Mei 'sHeer Arendsk. Meubelen, Pilaar. 1 üudelande, Afbraak, Prumers. 2 Postweg Sloe, Meubilair, mr. v. Dishoeck. 28iste STAATS-LOTERIJ. Prijzen van 100 en daarboven. 4 kl. Derde lijst. No. 5369 2000; no. 10903 ƒ1500; no. 8127, 10966 en 18254 ieder ƒ400; no. 5193 ƒ200: no. 199,1465, 4211, 10280,10314,18025 en 18341, ieder 100. 4e lijst. No. 16239 200. van 23 tot en met 25 April 1873. Ondertrouwd: den 24, Arie van der Burgt, 24 j. jm. met Pieternella Maria de Vreugd22 j.jd.; den 25, Dingenus Pieter Maartenee, 28 j. jm., met Anna Hiensdijk, 24 j. jd. Gehuwd den 24, Hendrik Carolus Cornu 21 j. jm., met Antonette Hermans, 18 j. jd. Geboren: den 23, Neeltje, d. v. Frederik Fray.k en Geertje Boom; den 24, Cornelia Pieternella, d. v. Cornells Snoep en Pieternella van Antwerpen. CORRESPONDENTIE. Verschillende stukken moeten wegens plaatsgebrek tot ons volgend nummer aangehouden worden. VL VlilvI'ISIG IMCïirITJN. MIDDELBURG, 24 April. De prijzen der ter markt aangevoerde handelsarti kelen waren als volgt Puike nieuwe Walchersche TARWE 10,75 tot 11,25, mindere dito ƒ9,75 tot ƒ10,25. Zeeuwsche TARWE ƒ10 a ƒ11; rogge 7; puike WTNTERGERST 7,15 dito, Walchersche ZOMERGERST 6,75; puike Walchersche WITTE BOONEN 10,75 a ƒ11Walchersche BRUINE BOONEN 13 dito PAARDEN3UONEN 7,35 a ƒ7,40 ving van de hand. Walchersche GROENE ERWTEN op kook 8,75 a 9 BOTER ƒ1,20 a 1,40 per KG. Aar dappelen ƒ2,80 a ƒ3,30 per HL. RAAPOLIE ƒ40; PATENTOLIE f 42LIJNOLIE 40 per vat op 6 weken, contant 1 lager. ADVERTENTIJËiN. Ondertrouwd A. M. EMANUELvan Goes en R. BANNET. Ellewoutsdijic 24 April 1873. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden werd het voor ons zoo smarte lijk bericht ontvangen dat onze zoonbroeder en behuwd-broeder J. J. ENGEL VA ART, luite nant ter zee 1ste klasse kommandant van Zijner Majesteits stoomschip Coehoorn voor Atchin is gesneuveld, in den ouderdom van 33 jaren. Gen.-Maj. ENGELVAART. Baron en Baronnesse MACKAY Engelvaart. Breda, 22 April 1873. Eenige kennisgeving. Heden overleed in den ouderdom van ruim 71 jaren onze geliefde vader en behuwd- vader, PIETER MOL Az., in leven gezworen van den polder Baarland c. a. en wethouder dezer gemeente. Oudelande, '24 April 1873. Uit naam van kinderen en behuwdkinderen, A. MOL Pz. Algemeene kennisgeving. Diegenen, welke iets te vorderen heb ben van of verschuldigd zijn aan wijlen Marinas d.e Jonge, onlangs te Ka- pelle overleden worden verzocht daarvan vóór den 3 Mei 1873 opgaaf en betaling te doen aan den Notaris A. KAKEBEEKE Jz. of aan den heer I. J. PAARDEKOOPER, beiden te Goes. Meen HUIS, staande op de Groote Kaai te Goes, wijk B no. 34. Adres den heer J. B. GILJAM te Vught of den heer W. BIERSTEKER te Goes.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2