1873. N°. 46. Zaterdag 19 April. 60ste jaargang. VEBARTSENIJKUiVDIGE DIENST POLITIE. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESSCHE COMMT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels h 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20. c. en DE GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, Gezien het ambtsbericht van den Provincialen vee arts der 1ste klasse in dit gewest, van den lOden Fe bruari jongstleden, no. 504; Gelet op art. 22 van het reglement betreffende de veeartsenijkundige dienst en politie in deze provincie; Besluiten: 1°. in te trekken de bij het besluit van den 18 De cember 1872, no. 7 (Provinciaal blad no. 127), ver leende ontheffing van de verplichting tot afzondering van het rundvee, dat wordt aangevoerd en is bestemd voor de slachtbank; 2°. van de bedoelde verplichting, tot afzondering, slechts ontheffing te verleenen, wat betreft het rund vee, dat wordt aangevoerd en is bestemd voor de slachtbank, in zoover dat het alleen geoorloofd zal zijn, om het vee van de plaats van afzondering recht streeks te geleiden naar het slachthuis, ten einde aldaar onmiddelijk daarna, te worden afgeslacht. Dit besluit zal in het Provinciaal blad geplaatst en, door de zorg van Burgemeester en Wethouders, in al de gemeenten der provincie afgekondigd worden. Gedaan te Middelburg, den 10 April 1873. De Gedeputeerde Staten voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN, Voorzitter. BUTEUX, Griffier. GOES, den 18 April 1873. I?er telegraa.fl Bij de Regeering is heden bericht ontvangendat de Nederlanders na verovering van twee forten eene nederlaag hebben geleden bij de bestorming van liet derde fort, Generaal Kohier, de commandant der ex peditie, is gesneuveld en 130 man onzerzijds ver loren. Versterking is van Batavia aangevraagd. Be Staats Courant van heden avond zal uitvoe riger bericht bevatten. Volgens de bij het departement van ko loniën aangebrachte berichten, bestaat de ex peditie naar Atchin, wat de landmacht betreft, uit 166 officieren 3180 minderen en 149 paarden terwijl de zeemacht bestaat uit de stoomschepen Djarnbi, Citadel van Antwerpen, Marnix Soerabaija Sumatra Coelioorn de Ned. Ind- gouvernements-stoomersSiak en Bronbeek, vijf stoombarkassen en negen kruis- booten. De landingsdivisie bestaat uit 300 man als infanterie, 5 stukken veldgeschut en 11 mortieren met benoodigd personeel; 100 man voor ambulance en transport. De trans- portvloot bestaat uit 5 stoom- en 5 zeilschepen. De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die voor eene benoeming als opzichter 2e kï. voor het stoomwezen, op eene jaarwedde van ƒ700, in aanmerking wenscben te komen, zich vóór 10 Mei 1873 met bun verzoek schriftelijk behooren aan te melden bij bet Dep. van Binnenl. Zaken, onder overlegging van hunne geboorteacte en zoodanige getuigschriften of verklaringen waaruit blijkt, dat de adressant in allen deele practisch ervaren is in de ken nis van de zamenstelling en het onderzoek van stoomketels. Ons bericht nopens de plaatsing van den heer Bebelaar als stationschef der Staatsspoor wegen alhier, in ons vorig nommer medege deeld, blijkt juist te zijn. De nieuwe chef is jreeds in functie. De aftredende chef, de beer Romswinckel, heeft eene belangrijke promotie bekomen, door zijne overplaatsing naar Veghel aan de nieuwe lijn Boxtel Wesel. Men schrijft ons uit Driewegen 16 April: Heden avond circa 6£ uur ontdekten de Brigadier der Rijksveldwacht en de deurwaar der van Heinkenszand, welke zich juist op weg bevonden, brand in het buis van de wed. W. H. de Beste in bet gedeelte, bewoond door Jan de Rijger op bet gehucht Schoondijk gem. Driewegen. Spoedig merkten zij op, dat er nie mand aanwezig was dan eenige kinderen; door inspanning van alle krachten en met behulp van eenige inmiddels toegesnelde personen, mocht bet bun gelukken den brand, die zich in bet begin ernstig deed aanzien, meester te worden, zoodat die zich enkel heeft bepaald tot een gedeelte van het schuurtje, waar de brand was uitgebarsten. De oorzaak moet wor den toegeschreven aan bet spelen met lucifers door een knaapje van vijf jaar. Woonhuis en schuur waren tegen brandschade verzekerd. Men schrijft ons uit Hansweert: Volgens gerucht bestaat er kans, dat te Hansweert een steiger zal gemaakt worden voor den aanleg der stoombooten, varende van Neuzen, Hansweert en Walsoorden, zoodat men hier dan ook goederen zou kunnen lossen en la den. ïlet is dan te wenscben, dat die steiger kome aan de oostzijde van het kanaal, waar juist een gebouw op den dijk staat, dat wel dadelijk in gebruik zou kunnen genomen wor- deu, aangezien dit gebouw toch zeer weinig nut beeft voor de Administratie. Mocht dit niet kunnen, dan bestaat daar in den omtrek eene goede gelegenheid om grond te koopen. Kreeg men voorts met aanstaande Mei toestem ming om goederen te lossen en te laden aan de halte van het staatsspoor te Ylake dan zou ook dit een groot gerief zijn voor de burgerij van Hansweert Vlake en Wemeldinge, en denke lijk zou er dan ook wel gebruik van gemaakt worden om aldaar mosselen en andere visch te laden, die met vaartuigen uit Bruinisse of elders aangebracht worden. Jammer is het, dat de boot van Neuzen des morgens niet een uur vroeger afkomt, om re den dan de passagiers ook gebruik konden ma ken van den eersten trein naar Holland. Ook ware bet wensclielijk, dat te Vlake een telegraafbureau bestond, dan kon men altijd weten te Biezeliuge of Kruiningen of de brug gesloten is. Vooral was dit in bet belang der scheepvaart, want menigmaal is het ge schied, dat de trein niet op tijd arriveerde, ja zelfs een gebrek bad waardoor vertraging ont stond, en dan moesten de schepen toch maar blijven liggen. Intusschen komt alle lof toe aan den chef der halte Vlake, die altijd de schepen of booten met den meesten spoed helpt, doch aan de vertraging der treinen kan de man ook niets doen. Wel als men een telegraafbureau daar had. Men is druk bezig om toebereidselen te maken om in het begin van Mei de groote sluis deuren uittenemen en door nieuwe te vervangen. Donderdag voormiddag zeilde naar de haven van het kanaal bet schip Jacoba Adri- aan, schipper J. Bekkerdoch een weinig te dicht aan de oostzijde sturende, liep bet schip tegen den grond, zoodat het zwaaide, waar door de schipper over boord viel. Geluk kig kreeg hij het touw van de giek te vat ten waaraan bij zich vasthield. Van tijd tot tijd ging hij onder water, aan gezien bet scheepsvolk liet ongeluk niet bemerkt had, doch al spoedig miste men hem, zag men zijne pet dry ven en eene band boven water steken. Toen schoot men toe en had men het geluk den schipper behouden aan boord te balen." Uit Brussel wordt gemeld, dat de com missie voor de verloting van kunstwerken enz. ten behoeve der Nederlandsche Vereeni- ging van Weldadigheid aldaar, (onder be scherming van Z. M. den Koning der Neder landen) er in is geslaagd eene verzameling voorwerpen bijeen te brengen, waarop zij meent trotsch te mogen wezen. Tevens is 't baar gelukt eene tentoonstelling van schil derijen van oude meesters met die der be doelde voorwerpen te verbinden. Die dubbele expositie is den 13 April in het museum te Brussel geopend en mocht zich sedert in een druk bezoek verbeugen. De loten voor deze weldadigheidsloterij zijn in de meeste steden van Nederland, alsook bij de boekbandelaars F. Kleeuwens Zoon alhier nog verkiijgbaar. Uit Weenen wordt gemeld, dat op Kei zerlijk bevel, ter bescherming van de bezoekers der wereldtentoonstelling tegen de onbehoorlijke eiscben van den kant der betrokken personen, aan al de logementhouders en herbergiers is gelast, om behoorlijk omschreven tarieven van buur, licht, bediening, enz. aan de stedelijke autoriteit te onderwerpen, ten einde bet na goedkeuring op te hangen in de gezelschap zalen en in de andere localiteiten. De her bergiers, hotelhouders enz. blijven aansprakelijk voor hunne jiedienden, terwijl zij bij overtreding van de uitgevaardigde verordeningen zuilen worden gestraft met een geldboete tot/400, zelfs met gevangenzetting. Bezwaren tegen onbehoorlijke of onrecht matige eiscben kunnen dagelijks worden inge leverd, van des morgens 9 tot des namiddags 4 uur, in de publiek aangewezen bureaux der plaatselijke overheid. Eindelijk wordt nog bericht, dat de prijzen der levensbehoeften zoo zijn gesteld, dat ze zelfs bij eene eventuëele verbooging die, welke in Nederland worden besteed, niet zullen over treffen. Nu de voorwerpen voor de Weener ten- tooostelÜDg uit Nederland meerendeels naar Wejnen zijn verzonden; kan medegedeeld wor den, dat het aantal Nederlandsche inzenders voor industrie en landbouw bedraagt 383, ver deeld als volgt: groep II, land-en tuinbouw, 64; III, chemische industrie, 33; IV, voedingsmid delen. 69; V, spinnerij-, weverij, bekleeding, 62; VI, leder en caoutchouc, 9VII, metaalnijver heid, 21; VIII, boutnijverheid, 140; IX, steen-, aardewerk- en glasnijverkeid, 12; X, kleine winkelwaren, 3; XI, papiernijverheid, 7; XII, graplhsche kunsten en industrieel teekenwerk, 27; XIII, macbineriën en vervoermiddelen, 9 XIV", wetenschappelijke instrumenten, 14; XV, muziekinstrumenten, XVI, krijgswezen, 8; XVII, marine, 7; XVIII, bouwkunde, burger lijke genie, 12; XIX, het particuliere woonhuis en inrichting, 6XXI, de nationale huiselijke nijverheid, 1; XXIII, kerkelijke kunst, 1; XXIV, opvoeding, onderwijs, 11. Bij tentoon stelling in Arti et Amicitiae is reeds gebleken, dat, wat de kunst aangaat, Nederland waar diglijk te Weenen zal vertegenwoordigd zijn. Volgens den Ami du IAmbourg, beeft er in vele gemeenten van Limburg voor bet oogen- blik eene tijdelijke emigratie plaats. Lieden van de arbeidende klasse trekken met gezin nen naar Pruisen, om daar als steenhakkers werkzaam te zijn. Men rekent, dat alleen Stein 600 en Geleen 400 steenhakkers zullen leveren. Al die lieden konnn in Augustus en Septem ber terug, met gevulde zakken, waarop zij ge durende den winter kunnen teren. In Pruisen worden hooge loonen betaald. In

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1