BUITENLAND. lende heelers in genoemde landen, 't Hoofd der bende is een Hollander, die zich in Duitsch- land bevond, toen de Brusselsche politie de arrestatiën deed. Men heeft zich echter van zjjn persoon verzekerd. Deze bende werkte op groote schaalzoo o. a. stond een der leden aan het hoofd eener smederij, waar een tien tal arbeiders werkten om valsche sleutels te makener werden reizigers en gepatenteerde kooplieden op nagehouden om het gestolene te verkoopen. N. R. Ct. Prov. blad van Zeeland no. 43 bevat eene circulaire van den Minister van Binn. Zaken, waarin hij aan de Commissarissen des Konings mededeelt, dat de som, op Hoofdst. V der Staatsbegrooting toegestaan tot afwering van besmettelijke ziekten bij den veestapel, groo- tendeels is uitgeput ten gevolge van onvoorziene belangrijke uitgavenwaarom hij zich genood zaakt vindt, de afmaking van wegens long ziekte verdacht vee voorloopig te doen staken, en de burgemeesters last geeft zich te bepalen tot de onteigening van door longziekte aangetaste runderen, tot dat verhooging van de bovenge noemde som zal zijn vastgesteld. 't Gerucht loopt, dat bij het hoofdcomité van het Roode Kruis het plan bestaat, om bij de expeditie naar Atchin denzelfden menscblie- vendexx y ver aan den dag te leggen voor onze militairen, die zoo belangloos ten voordeele van Fransche en Duitsche soldaten bewezen werd. Met de stoomboot Conrad der Maat schappij Nederland zou men wenschen, dat een lid van het bestuur naar Indie vertrok, om de komst eener ambulance voor te bereiden, waarbij eenige jonge doctors en dames zich dan ook zouden aansluiten. Voorts is er sprake van het beschikbaar stellen van eene som van ƒ10,000 voor de verpleging van zieken en gewonden bij de expeditie naar Atchin. UD.) Men leest in de Leeuwarder Ct. De aanhoudende groote daling in Noord- Amerikaansche spoorwegwaarden en in zoo menig ander fonds brengt niet alleen tal van Nederlanders groote schade aan, maar doet den bedachtzamen kapitalist tevens peinzen op het middel tot meer soliede geldbelegging, zonder zich daarbij af te vragen, of hij daar bij voor het oogenblik wel 8 a 10 pet. kan maken. Het komt ons voor, dat zich thans eene goede gelegenheid aanbiedt voor onze kapitalisten, groote zoowel als kleine, om dien weg te kunnen opgaan. Wij hebben op het oog de maatschappij voor landontginning te Apeldoorn. Hoewel de obligatiën slechts eene vaste rente van 3 pet. afwerpen, betreft het hier eene uiterst soliede onderneming en daar enboven heeft men 1) het voordeel der aflos sing a pari of met 20 pet. winst of kapitaals- vermeerdering, daar de obligatiën, groot ƒ250, tegen 80 pet. of a 200 worden uitgegeven2) de kans op vijf premiën in vast goed tot eene gezamenlijke waarde van 150000. De soliditeit blijkt daaruit, dat mannen van aanzien en zaakkennis beide (de heeren jhr. mr. J. F. H. van der Feltzlid van ged. staten van Gelderland; A. J. baron Schimmelpenninck v. d. CHje v. Hoevelaken, lid van de prov. staten van Gelderland, president der Geldersche maat schappij van landbouw en burgemeester van Nij kerkD. Vreede, grondeigenaar te Wage- ningenen M.Snellengrondeigenaar te Utrecht allen hier als commissarissen optredende) het geheele aandeelenkapitaal a 250000 hebben genomen, en dat van de leening, effectief, groot een millioen gulden, een speciaal waarborg kapitaal, groot 6 ton gouds effectief, bereids op den 29sten Maart jl. bij de Nederlandsche bank is gedeponeerd. Afgescheiden van dit alles, mag nog in het bijzonder worden gewezen op het nut der zaak. Terwijl zop velen, met opoffering van geld en het blootstellen hunner gezondheid aan een vreemd klimaat, naar Amerika emigreeren om daar woeste gronden te ontginnen, kunnen zij door deze onderneming dit laatste doen in ons eigen land, waar nog duizenden bunders op ontginning wachten, om èn armoede te weeren èn rijke vruchten van den landbouw te plukken. En nu nog ten slotte de aandacht gevestigd op de degelijkheid der zaak, die niet, gelijk zoo vele Amerikaansche en ook Europeesche spoorwegen en andere ondernemingen van den r' wen tijd, door het lokaas van hooge rente kapitaal met vernietiging bedreigt. Wij gelooven inderdaad, dat de mannen, die het initiatief in deze aangelegenheid hebben ge nomen, hulde verdienen, en twijfelen er niet aan, of deze op zoo soliede grondslagen rus tende maatschappij zal in ruime mate de open bare aandacht tot zich trekken. NDISCBE BERICHTEN loopende tot 1 Maart. Van den heer Lammers van Toorenburg nieuw opgetreden resident van Samarang, ont ving de RegeeriDg een telegram, gedagteekend Samarang 21 Febr., waarin nopens den toe stand in het Demaksche de volgende berichten waren vervat. Daags te voren had de resident eenige plaat sen in Deuiak bezocht, waaronder Boejaran, alwaar buffel-markt werd gehouden. Bij een met aandacht ingesteld onderzoek was het den resident gebleken, dat aldaar in verband met de op die plaatsen thans op last van het gewestelijk bestuur zoo goed als on beperkt opengestelde gelegenheid om met han denarbeid geld te verdienen, voor het oogen blik geen gebrek meer behoeft geleden te worden. Gretig maken duizenden van de gelegenheid tot werken gebruik. Intusschen bleek het den resident tevens, dat dergelijke maatregelen van voorziening gedu rende eenige maanden lang ten behoeve van de verarmde bevolking zullen behooren gecon tinueerd te worden Te Deruak was door den resident eene con ferentie belegd met den hoofd-ambtenaar de Bruijn en de ambtenaren van het bestuur. Gedetailleerde opnamen zullen hiervan het gevolg zijn. Tot het doel om nog gedurende eenige maan den gelegenheid tot geld verdienen te geven, zal tevens medewerken het tot- stand brengen van irrigatiewerken, die herhaling van misgewas in de toekomst minder mogelijk maken. Op genoemden datum zou de resident zich weder naar het Demaksche begeven, met het voornemen om zich daar voorloopig te blijven ophouden. Een nader telegraphisch bericht werd door den heer Lammers van Toorenburg op den volgenden dag, den 22 Febr., uit Demak af gezonden. Op dien dag was de resident naar Tangoe- langin gewe st, op de grens vau Japara en het district W edoeng. Het geheele land was, tengevolge van regens en hoogen waterstand in de rivieren, over stroomd. Daarom had de resident onverwijld gelden toegestaan om de dijken te verhoogen en te versterkenten einde de noordelijke rijstvelden voor mislukking te behoeden. In het district Demak maakt de bevolking voortdurend veel gebruik van de van bestuurs- wege opengestelde gelegenheid om geld te ver dienen, en was men druk bezig de dijken op te hoogen, om ze tegen doorbraak te beveiligen. Bij de brug Kerang was de resident er oog getuige van, hoe reeds in den vroegen morgen eene groote menigte lieden om toelating tot de werken kwamen verzoeken en terstond voor hunne indeeliig werd gezorgd. De resident bericht voorts, dat aan den groo- ten weg in Demak hoog noodig herstellingen dienen plaats te hebben, doch dat gedurende dit jaar de bevolking dient ontheven te wor den van de verplichting tot het in orde houden van dien weg. De resident had bereids maat regelen genomen om hierin te voorzien. De inspecteur van. Gorkum was op denzelf den dag uit de districten Manggar en Tamboeng teruggekomen. Hij vond den toestand aldaar, zooals die thans is, voor het oogenblik bevre digend. Hij resumeert dien toestand niet als hongersnood, maar als gebrek aan contanten onder de bevolking. Van den hoofdambtenaar de Bruijn, te Glapan aanwezig, ontving de resident mededeeling, dat de dijk bij Palitan was doorgebrokenmet verzoek, om ook daar de dijken te doen ver beteren waardoor dan de bevolking tevens geld krijgt. Aan die voorstellen werd terstond door den resident gevolg gegeven. Levensmiddelen zag de resident op vele plaat sen te koop aanbieden. Een derde telegramonder dagteekening van 23 Febr., door den resident van Samarang uit Demak afgezonden, meldt, dat op dien da tum de districten Samboeng, Demak en Mang gar door hem waren bezocht. Nagenoeg alle velden waren met padi beplant. Het gewas begon over eene uitgestrektheid van eenige bouws reeds te rijpen. Vele velden staan echter onder water ten gevolge van overstroomingen, veroorzaakt door een doorbraak in den dam Patihan. Zoodra het water zakt, zal de dam worden hersteld, en voor vernieuwde doorbraak zoo afdoende mogelijk worden beveiligd. (Jar. Ct.) Twee Chineezen te Samarang hebben der Regeering kosteloos rijst aangeboden voor de noodlijdenden te Demak. Een hunner, Oei Tjising, heeft duizend pikols beschikbaar gesteld de andere Oei Moh Sing twee honderdDer gelijke vorstelijke giften zouden in Europa niet weinig dankbare bewondering wekken; wij ho pen, dat het in Indië niet anders zal zijn. Blijkens een bij de Handelsvereeniging te Samarang van den Resident van Japara ont vangen brief, dreigt ook te Japara rijstgebrek te ontstaan. Be Maatschappij tot nut van den Javaan in Nederland doet een beroep op de liefdadigheid van het Nederlandsche volle om in den grooten nood te helpen voorzien. Voor hen, die onze bemiddeling verlangen, zijn wij bereid giften aan die maatschappij over te maken, die ten dien einde aan het bureau van ons blad kunnen bezorgd worden. Rechtszaken. De Arrondissements-recbtbank te Goes, heeft op 7 April 1873 de navolgende vonnissen uitgesproken als: I. P. IJ. zoon van Paulus, 24 jaar, boerenknecht, ge boren te Axel, wonende te Zaamslag, schuldig ver klaard aan het moedwillig toebrengen van kwetsuren geene ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende. Veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van drie maanden en eene geldboete van ƒ8,subsidiair in eene gevangenisstraf van een dag cellulair en in de kosten van het rechts geding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. II. M. V. E. dochter van Francies, oud 49 jaar, ge boren te Arnemuiden, winkelierster te Oudelanae, schuldig verklaard aan het aan iemand op een open bare plaats toevoegen van smaad of scheldwoorden, die eene aangeduide ondeugd behelzen. Veroordeeld tot een geldboete van ƒ25,subsidiair in eene gevangenisstraf van 7 dagen en in de kosten van het rechtsgeding desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. III. B. d. II. zoon van Zeger, 45 jaar, herbergier, geboren en wonende te Goes, schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten geene ziekte of werkbelelsel van meer dan 20 dagen veroor zaakt hebbende, gepleegd onder verzachtende omstan digheden. Veroordeeld in eene geldboete van ƒ8, subsidiair in eene gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten van net geding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. BENOEMINGEN. Benoemd tot controleur van de dir. bel., in-en uit gaande rechten en ace. te Ommen de heer J. Sijtsma Gz. thans ontvanger der zelfde middelen te Bath c. a. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen bij de Herv. Gemeente te Lage Zwaluwe ds. Ruysch van Dugteren te Zevenbergen. Men schrijft uit 'sHeerenhoek aan Het Huisgezin-, Den 3 dezer werd alhier op plechtige wijze de eer ste steen gelegd van de in aanbouw zijnde R. C. Pa rochiale Kerk. Na eene plechtige H. Mis trok men in optocht naar het bouwterrein, alwaar, na eene opwekkende rede van den Z. Eerw. Heer JA. Eoersteijn, deken van Middelburg en pastoor te Goes, de Wei.Eerw. Heer F. H. M. Wennen, pastoor alhier, daartoe goedgunstig door den 7. Eerw. deken uitgenoodigd, de plechtigheid verrichtte in tegenwoordigheid van de Eerw. H H. geestelijken uit dit dekenaat, van het kerkbestuur, van de leden der bouw-commissie en van eene groote menigte volks. Het bouwterrein was prachtig versierd, dank de zorgen van den heer H. R. Hendriks, aannemer, eu den heer N. J. Kattenbelt, opzichter van het werk-, ook nit de huizen der ingezetenen wapperde de nationale driekleur, wel een bewijs van de algemeene geest drift voor dit grootsche werk. De Nationale Vergadering van Frankrijk is den 7 April, des avonds ten 11 ure, uit eengegaan tot den 19 Mei aanstaande. De permanente commissie, die, gedurende de va- cantie, de Nationale Vergadering bij de regee ring vertegenwoordigt, is voer het grootste gedeelte uit anti-republikeinschgezinden sa mengesteld, en heeft besloten eiken Zaterdag te vergaderen. Als voorzitter der Kamer is Buffet ook voorzitter dezer permanente com missie. Zijne benoeming tot eerstvermelde be trekking zou, wanneer men de monarchale bladen gelooven mag, de republikeinen tot vertwijfeling gebracht hebbendoch dit is vol strekt niet het gevalintegendeel, zij beijveren zich den President der republiek te overtui gen van de noodzakelijkheid dat het thans meer dan tijd is goed te maken het nadeel, dat zijne populariteit geleden heeft ten gevolge

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2