1873. N°. 44. Zaterdag 12 April. 60ste jaargang. Uithoofde van het Paaschfeest zal a. s. Maandag geen nummer van dit blad worden uitgegeven. BURGERAVONDSCHOOL. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. «OESSCHE OftllRAIVT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20, c. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekenddatnaar aanleiding der gehouden overgangs-examensop de burgeravondschool zijn bevorderd van de 1ste tot de 2de klasse 1°. J. Gelok. 5°. A. Hootsmans. 2°. A. Smaal 6°. J. Weststrate. 3". A. J. P. de Beste. 7°. J. C. Meijers. 4". II. Snijder. van de 2de tot de 3de klasse 1°. J. de Lange. 2°. P. Stamperius. Terwijl tot het doen van eind-examen zich geen der leerlingen had aangemeld. Goes, den 11 April 1873. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BL A AU BEEN. De Secretaris, HARTMAN. GOES, den 11 April 1873. Naar men uit 's Gravenhage verneemt, is aan het wetsontwerp tot aanleg van de spoorwegen ArnhemNijmegen en Zeven bergen— Zwaluwe bij het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer eene alles be halve gunstige ontvangst ten deel gevallen. De meerderheid keurde wel het hoofddenkbeeld goed, waarvan de Regeering uitging uit breiding van het Staats-spoorweg.net, doch verlangde vooraf van haar te weten, wat eigenlijk volgens haar plan tot supplement van het thans nagenoeg voltooide net moest dienen, hetzij dat de Staat zelf behoort aanteleggen, hetzij dat hij particuliere ondernemingen zal hebben te subsidiëeren. Zoolang dit plan in zijn geheel niet was blootgelegd, meende men zwarigheid te moeten maken, tot den aanleg der beide bedoelde lijnen mede te werken, te meer, daar thans de lijn Zevenbergen Zwa luw e voorkwam niet van zooveel meer gewicht te zijn dan menige andere lijn, waarop reeds lang de aandacht gevestigd of waarvan de wenschelijkheid aangetoond was. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft, gelijk wij vóór eenige dagen gemeld hebben, reeds stappen gedaan om een onder zoek in te stellen naar de personen, die door het verlagen van den census kiezers zouden worden. Voor dat doel zijn van de gemeenten de volgende opgaven verzocht: lo. Van het getal belastingschuldigen in de gemeenten, die, ten gevolge van het verlagen van den census op het minimum, het recht tot verkiezing van leden voor de Tweede Kamer en voor de Provinciale Staten zouden verkrij gen en het tot dusverre niet hadden, met vermelding tevens, hoevelen hunner in elke der drie belastingen, de grondbelasting, het personeel en het patentrecht, zijn aangeslagen en met overlegging van een staat, aanwijzende het getal der belastingschuldigen, naar hun be roep, bedrijf of nering, en 2o. een gelijke op gave met dezelfde bijzonderheden omtrent die belastingschuldigen, die bij den minimum- census het recht tot verkiezing van leden van den Gemeenteraad zouden verkrijgen. In de laatst gehouden vergadering van het departement Goes der Maatschappij tot bevordering van Nijverheid werd goedgevonden te beproeven eene Nijverheids-tentoonstelling op nader te bepalen tijd binnen deze gemeente, te houden. Het departement wenscht zooveel mogelijk op deze tentoonstelling te zien vertegenwoor digd alle ambachten, takken van nijverheid en handel in den meest uitgebreiden zin, welke uitgeoefend worden in Zuid- en Noord-Beveland. Het doel; dat het departement zich met deze tentoonstelling voorstelt, is, iedereen in de gelegenheid te stellen tot de wetenschap te komen, wat hier in onze naaste omgeving wordt voortgebracht en verhandeld. De tentoonstelling zal in zooverre van an deren afwijken, dat geene bekroningen zul len plaats hebben, daar het benoemen eener jury vele inzenders eer zoude afschrikken dan aanmoedigen, terwijl in dergelijke gevallen geen onpartijdiger beoordeelaar te vinden zal zijn dan het publiek zelf, dat geroepen is, de ten toongestelde voorwerpen te verbruiken en dus het grootste belang heeft zich een oordeel over qualiteit en prijs daarvan eigen te maken. Tot het voorbereiden der tentoonstelling werd eene commissie benoemd, bestaande uit de hee- ren J. J. Ochtman, als president, H. E. de Bruijn en G. II. Hartman Jz., als secretaris, welke commissie bij circulaire aan de nijveren in deze gemeente bereids van het voornemen heeft kennis gegeven, en voor den 1 Mei a. s. opgave verzoekt, van de voorwerpen, die men voor de tentoonstelling zou willen afstaan. Eerstdaags zal die circulaire ook in de overige gemeenten van Noord- en Zuid-Beeéland ver spreid worden, terwijl bij den secretaris der commissie gelegenheid is, om, mocht men bij de bezorging onwillens vergeten zijn, eene circulaire te bekomen. Wij hopen, dat de pogingen van het dé partement, met gewenschten uitslag mogen be kroond worden. Eergisterenavond gaf de rederijkers kamer Tollens alhier hare vierde opvoering. Met genoegen merkten we op, dat men bij 't ma ken van het programma gelet had op het kiezen van degelijke, welsprekende stukken. Daardoor had het geheel iets meer waardigs verkregen en konden zelfs de meestontwikkel- den onder het publiek een genoeglijken avond smaken. We vleien nieten we zullen daarom ook niet beweren, dat alles even goed werd uit gevoerd maar we durven gerustelijk zeggen, dat de uitvoering over het geheel genomen verdienstelijk was en een aangenamen indruk heeft achtergelaten. Den 9 dezer is door den heer Burge meester der gemeente Yerseke in het bijzijn van eene talrijke schare, de eerste steen gelegd van de te bouwen school, In ons blad van heden wordt eene uit voering geannonceerd, die wij gaarne onder de aandacht van 't publiek brengen. Op den tweeden Paaschdag zal te Kruiningen door het liefhebberijtooneel Uitspanning door In spanning" eene uitvoering van Ruyscli too- neelspel»Een bankbiljet van duizend gulden", gegeven worden. Ruyscli iswij behoeven dat den Zeeuwen bijna niet te zeggen, een goed tooneelschrijver en bovengenoemd too- neelspel is zijn beste. Van daar dat het met goud bekroond en herhaalde malen opgevoerd werd. Wij vertrouwen dan ook, dat het pu- liek zulk eene uitspanning zal verkiezen boven eene minder edele in herbergen, en eene talrijke opkomst het loon zal zijn voor de vele moeite die dames en heeren leden zich getroost ten bij de instudeering van zulk een stuk. Men schrijft uit Zierikzee dd. 8 April. In eene vergadering van onze afdeeling van 't Nederlandsch Schoolverbond, gisteren avond gehouden, is besloten: 1». aan tien onvermo gende jongelieden, door de leden voor te dra gen en door 't bestuur te kiezen, gelegenheid te geven de burgeravondschool, op kosten der afdeelingskas, te bezoeken; 2°. bij de aan staande algemeene vergadering, in overeenstem ming met het voorstel Gouda en Menalduma- deel, vóór den leerplicht te zijn. Tot afgevaar digde ter algemeene vergadering werd benoemd de heer AW. Stellwagen, leeraar aan de hoogere burgerschool. Wat voor 't overige 't eigenlijke schoolver zuim in deze gemeente aangaat, het volstrekte is zeer gering, maar 't betrekkelijk verzuim nog steeds veel te groot. De Friesche Courant meldt, dat de voor malige kapitein P. A. Janssen is benoemd tot directeur van het burgerlijk en militair huis van verzekering te Middelburg, met ingang van 1 Mei. Woensdagavond had er bij de godsdienst oefening in de Nieuwe Kerk te 's Hage een bijzondere plechtigheid plaats. Het was de voor-r bereiding tot het Heilig Avondmaal van den Goeden Vrijdag, waarbij een tal van nieuwe leden werd bevestigd, onder leiding van ds. van den Broek. Daaronder bevond zich een Javaansche vrouw, 22 jaren oud, die géborén is uit Mohamedaansche ouders. Haar vader Krama is reeds in 1858 overleden, maar haar moeder Ragil is voor zoover zij weet, nog in leven. Reeds in 1871 had zij haar begeerte te kennen gegeven om christin te worden. Toevallig was er juist een zendeling-leeraar van Java, de heer J. Kruyt, met verlof hier te lande en in den Haag woonachtig. Deze had aan stonds bereidwillig de taak op zich genomen om haar te onderwijzen. Na genoegzame voorbereiding legde genoemde vrouw Kamsinah in de vorige week hare ge loofsbelijdenis af in de Javaansche taal, in te genwoordigheid van verschillende personen, die deze taal machtig zijn, waaronder ook eenige heeren van het hoofdbestuur van het Neder landsch Zendelinggenootschap uit Rotterdam. In de avondure van Woensdag werden haar de vragen der geloofsbelijdenis in de Javaansche taal gedaan door den heer Kruytdaarop knielde zij neder in het midden der gemeente eD ont ving door de hand van ds. van den Broek den doop. Nog nimmer, zoover bekend is, deed eene Javaansche in ons land alzoo belijdenis in haar eigen taal. Groote belangstelling openbaarde zich dan ook bij al de aanwezigen. In de Dinsdag gehouden vergadering van leden van de Vereeniging ter bevordering der suikerbeetwortelenteelt te Gorinchem, is be sloten de Vereeniging niet te ontbinden, doch de landbouwers vrij te laten wat aangaat het verkoopen hunner beetwortelen. Tevens werd door het bestuur bepaald, dat in September a. s. weder eene vergadering zal worden gehou den, om alsdan, indien suikerfabrikanten vol harden in hun voornemen tot bepaling der prijzen, tot verdere handelingen overtegaan. De politie te Brussel heeft een aantal booswichten gearresteerd, behoorende tot eene bende, die hare vertakkingen heeft in Neder land, Engeland en Duitschland. In den laat- sten tijd werden verschillende diefstallen in België gepleegd en wel door leden dezer bende. Het gestolene werd opgezonden naar verschil-

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1