1873. N°. 41. Zaterdag 5 April. 60ste jaargang. van liet Gemeente-bestuur. Vaststelling der Kiezerslijsten. Hoofdelijke Omslag. Belasting op de Honden. MM - -- GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20. c. BEKENDMAKINGEN De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter algemeene kennis, dat de Lijsten van «Ie Kiezers voor L,e<len van <le Tweede Kamer der Klaten-Kener ial, de Provinciale Stalen en den fieineenteraad op heden gesloten zijn, alsmede dat de lijsten dadelijk ter ge woner plaats in deze gemeente aangeplakt, en ander maal op de secretarie voor een ieder ter inzage ne- dergelegd zijn. Goes, den 3 April 1873. De Burgemeester voornoemd, M- p- ^LAAÏÏBBËR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis,^dat de Kohieren van den iÊoofdelijkem Omslag en der belas ting op de Honden over het volle dienstjaar 1873, op heden voorloopig zijn vastgesteld, en ter se cretarie voor ieder ter inzage zullen liggen van den 5 tot en met den 19 April aanstaande, gedurende wel ken tijd elk op de Kohieren aangeslagene, tegen zijnen aanslag bij den Raad bezwaren kan inbrengen op on gezegeld papier. Goes, den 4 April 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BL A AU BEEK. De Secretaris, HARTMAN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOES, den 4 April 1873. De Minister van Marine brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat in dit jaar zes jongelingen na afgelegd examen als scheeps klerk zullen kunnen worden aangesteld. De jongelingen die tot dit examen, dat in de maand Augustus zal plaats hebben, wen- schen te worden toegelaten, moeten zijn Ne derlanders, en op den 1 Januari 1873 den ouderdom van 15 jaren hebben bereikt, doch mogen hun 18 jaar nog niet zijn ingetreden alzoo komen alleen zij aanmerking die geboren zijn in de jaren 1856 of 1857. Bijzonder heden vermeldt de Staats-Courant. De Minister van Marine brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat, krachtens be paling des Konings, in dit jaar twintig jon gelingen als adelborst 3e kl. voor de zeedienst (na behoorlijk afgelegd examen) op het Kon. In stituut voor de Marine te YVillemsoord kun nen worden aangenomen. De admissie beeft plaats op 1 September aanstaande. Ouders of voogden, die verlangen, dat hunne zonen of pupillen in dit jaar worden geplaatst, dienen vóór den laatsten Mei aanstaande aan den Minister van Marine een op zegel geschre ven verzoekschrift in. De St. Ct. bevat ver der opgave der voorwaarden tot plaatsing en der bij het examen gestelde eischen. De Minister van Oorlog beeft de corps commandanten gemachtigd, om aan de militairen die de Israëlitische godsdienst belijden, verlof te verleenen van den 9 tot den 22 dezer, ten einde hen in de gelegenheid te stellen het Paaschfeest ten hunnent te vieren. Ter voorkoming van verkeerde gevolg trekkingen, achten wij het noodig op te mer ken dat de vraag" van Curiositatus Causa over kiezerslijsten ons is toegezonden uit eene plattelandsgemeente en geene betrekking heeft op Goes. Men schrijft ons uit Hoedekenskerke, dd. 3 April jl. De Gemeenteraad alhier heeft gisteren met 4 van 6 uitgebrachte stemmen tot secre taris en ontvanger benoemd den heer J. Wel- leman te Heinkenszand. Op de door B. W. (overeenkomstig de artikels 95 en 106 der wet van 29 Juni 1851 Staatsblad no. 85), ingediende aanbevelingen waren geplaatst lo, de heer Silcko Berent Drijber Bz. werk zaam ter secretarie van Mijdrecht en 2°. de heer Pieter Johannes Albertus de Bruinewerk zaam ter secretarie van Molenaarsgraaf. De voorzitter van den Raad betuigde, al- vorens tot stemming werd overgegaan, zijn leedwezen, dat de secretaris en ontvanger ad interim, jhr. M. J. de Marees van Swinderen, niet naar de vaceerende betrekkingen had ge solliciteerd. Men bericht ons uit Wolfaartsdijk, dat op Zaterdag den 29 Maart jl. eenige belang stellende kiezers voor den gemeenteraad aldaar zich geconstitueerd hebben tot eene »Vereeni- ging voor gemeentebelangen", onder het motto Concordia. Het regiem mt, waarin het doel en de verrichtingen der vereeniging duidelijk zijn omschreven, is gearresteerd, en 3 leden zijn gestemd, om het bestuur uit te maken. Alle stemgerechtigden der gemeente, die de grondslagen der vereeniging wensehen te on derschrijven, kunnen, door zich bij een der bestuursleden daartoe aaatemelden, van hun verlangen tot toetreding doen blijken. Men schrijft ons uit Ovezand van 3 April jl. Gisteren avond omstreeks 9 ure ontstond hier brand in een schuurtje midden in het dorp. Hoe vreeselijk zich de brand in het begin liet aanzien, door den ijver der spuitgas ten gelukte het spoedig den brand te blusschen, zoodat het bij gemeld schuurtje en eenige bescha diging van het daaraangrenzend huis gebleven is. In de eergisteren avond te Middelburg ge houden algemeene vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappenzijn onder meerderen tot lid van dat genootschap benoemd de heeren T. II. de Beer en dr. A. P. Fokker. Volgens aankondiging van het bestuur der vereeniging Uit het volk voor het volk", zal door deze andermaal op de bovenvoorzaal van bet stadhuis, van 13 tot 20 April a. s. eene tentoonstelling gehouden worden van schil derijen, teekeningen, gravures enz., waaraan, naar men verneemt, door vele buiten Middelburg gevestigde schilders zal worden deelgenomen. Dikkens, vroeger conducteur in dienst van van Gend fy Loos en die zich in het afgeloopen jaar heeft schuldig gemaakt aan bet ontvreemden van geld en andere waarden, is eergisteren in de gevangenis te Leeuwarden overleden. Te Weesp is, zoo meldt bet Handels blad, door den gemeenteraad eene gewichtige quaestie behandeld. Zeker heer aldaar had zich bij adres tot den Raad gewend, met verzoek alsnog op de kiezerslijst te mogen worden geplaatst. De Raad heeft echter overwogen, dat hij een der bij de Kieswet bepaalde vereisckten, om kiezer te kunnen zijn, miste. Gemelde adressant heeft nl. gedurende twee jaren ge diend als zouaaf bij het Pauselijk leger en was dus in vreemde krijgsdienst getreden, zon der daaromtrent vooraf de bij de wet vereischte toestemming van Z. M. den Koning te heb ben gevraagd. Na zijn terugkomst uit de Pauselijke dienst, vestigde bij zich weder te dezer plaatse en werd in 1870 door den Paus begiftigd met het eerekruis Fidei et Virtuti, tot het aanne men en dragen waarvan hij de noodige ver gunning aan den Koning had gevraagd en verkregen. De Raad was echter van meening, dat hij daardoor wel als onderdaan, doch niet als Nederlander in den zin der wet kan wor den beschouwd, en heeft dientengevolge het verzoek van adressant van de hand gewezen. De landverhuizing naar Amerika neemt in de Noordelijke provinciën voortdurend toe. In 't laatst der vorige week hebben weder een 180tal de Harlinger haven verlaten om zich over Engeland naar de nieuwe wereld te be geven, waarvan 150 afkomstig uit de provin- Groningen, de overigen uit Friesland. In deze maand zullen hen, hoewel langs anderen weg, nog velen volgen. Ook de berichten omtrent den oogst in onze West-Indische bezittingen zijn verre van gunstig. Althans de Cura$aosche Courant meldt, dat de oogst van de maïs en andere veldge wassen op het eiland geheel mislukt is, ten gevolge van gebrek aan regen, zoodat ö'p vele plantages geen genoegzaam maïsstroo tot vee voeder zal ingezameld worden. TWEEDE" KAMER. De beraadslagingen over de afdeeling kantongerechten, zijn in de zitting van gisteren afgeloopen. De rechtsmacht der kantonrechters is eenigszins besnoeid; in hoofdzaak is de be staande'! toestand gehandhaafd; het bedrag der competentie Is echter op 200 bepaald en de bureugeschillen aan de kennisneming der; f kantonrechters onttrokken. De voorzetting dei- behandeling van het wetsontwerp is bepaald na het Paasch-refes. (Per telegraaf.) Het Ontwerp tot schor-> sing van de aanmunting van zilveren standpen ningen tot 1 November 73 is aangenomen met 5 5 tegen 1 st. Daarna interpellatieNierstrasz over Atcbin. De Minister van Koloniën be vestigde de oorlogsverklaring, omdat Atchin zich bleef wapenen en weigerde de verlangde, inlich tingen aan den regeeringscommissaris te geven. Op de vraag om nadere inlichtingen kon de Minister niet dadelijk antwoorden uit gebrek aan schriftelijke en wegens gemis aan volledige te legrafische ;bescbeiden. Zoodra meer positieve, feitelijke berichten bij de Regeering zijn inge komen, zou hij die door de Staatscourant of in de Kamer onmiddelijk mededeelen. De Mi nister had, in tegenspraak met den heer Nierstrasz, voldoende vertrouwen op onze militaire en ma ritieme krachten, terwijl ook de vreemde Mo gendheden met het gebeurde bekend waren en deze voldoende verklaringen hebben afgelegd. De Kamer is daarna op recès gescheiden. Kerkelijke Zaken. Beroepen te Cats, ds. P. J. Roscam Abbing, pred. te Ginnekente Biezelinge, ds. de Gaaij Fortmann, pred. te Vleuten. AFLOOP BESTEDINGEN. Gisteren is te Middelburg danbesteed het verkoogen van den zeedijk van den Oranje-polder, lang 1400 me ter, met het onderhoud tot 1 April 1874. Hiervoor zijn ingekomen de volgende inschrijvingen! W. Ringhout, Hontenisse ƒ3900. A. Rinders, Breskens ƒ3880.— R. v. d. Ploeg, Zierikzee 3836. G. v. d. Vreede, Neuzen ƒ3764. D. Tholens, Hoek ƒ3650. H. de Leeuw, Vlissingen ƒ3643.— W. A. Visser Jz„ Wolfaartsdijk ƒ3600. v. Remortel, Hontenisse ƒ3575. A. Foudraine, Goes ƒ3496.— G. Dekker, Sliedrecht ƒ3440. A. Al. v. Oosten, Colijnsplaat ƒ3390. M. de Vriend, Borsselen ƒ2990. J. Leijs, 'slleer Arcndsker-ke ƒ2790*.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1