GEMENGDE BERICHTÜNË LIJST VAN VERKGOPINGEN. Paleis voor Volksvlijt, 13e Seriëntrekking oP 1 April 1873. BURGERLIJKE STAND GOES, schuldig verklaard aan kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. Te dier zake is zij, onder aanneming van ver zachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van drie jaren en in de kosten der procedure. De toestand der hooi- en weilanden is in de Krimpenerwaard zeer gunstig. Het pol derwater staat onder zomerpeil, terwijl het als eene zeldzaamheid mag beschouwd worden, dat de watermolens nu reeds op het kruis staan, hetgeen in geen vijftig jaar het geval was. Enkele oude paarden en eenig jong vee zijn reeds in de weide gedaan. De veldarbeid is mede in vollen gang. Allerwege is men bezig met het omspitten voor de late en het poten der vroege aardappelen, terwijl het zaaien van suikerbeetwortels en der witte en gele koewortels ook op vele plaatsen druk aan den gang is. In den omtrek van Deventer ziet men het vee reeds in de weide loopen als ware het in de maand Mei. De weiden zijn reeds goed met gras bezet en indien het gunstige weêr der laatste dagen blijft aanhoudendan zal spoedig al het vee derwaarts kunnen gevoerd worden. Men is er reeds bezig met het poten van vroege aardappelen. Het wintergraan stond bij menschenheugen in dit jaargetijde niet zoo schoon als thanszoodat het te voorzien is dat de oogst zeer groot zal worden. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren is door ver schillende sprekers deelgenomen aan het debat over artikel 42 en is daarop een amendement voorgesteld door den heer van Houten en een sub-amendement door den heer Bredius tot beperking van de rechtsmacht der kantonrechters. Per telegraaf. Na voortgezette langdurige discussie over de rechtsmacht der kantonrechters is zoowel 't sub-amendement-ümh'us als 't amen- dement-ran Houten tot groote beperking dier rechtsmacht, verworpen-, het eerste met 51 tegen 14, het tweede met 47 tegen 18 st. Het amen- dement-Wintgens om de competentie op 200 te laten in plaats van op 200 is nog niet afgeloopen. Aan het einde der zitting heeft de heer Nierstrasz verlof gevraagd en bekomen om de regeering vragen te doen omtrent Atchin. De interpellatie is bepaald op Vrijdag na afloop der andere onderwerpen. INDISCHE BERICHTEN tot 15 Februari. Treurig, allertreurigst zijn ditmaal de be richten, die de laatste mail heeft aangebracht. Op het rijke, vruchtbare Java, dat ons jaarlijks zoovele millioenen opbrengt, heerscht wederom hongersnood. Het ongelukkige Demakdat reeds zoo dikwijls heeft geleden, is ook thans weder het tooneel van de afgrijselijkste ellende. Menschen komen van gebrek omop de wegen vindt men ljjkeu, die de honger heeft neerge worpen, en kinderen worden te koop aange boden, omdat de moeders geen voedsel hebben om hare kleinen van den hongerdood te redden bedelende troepen komen, door den honger gedreven, naar Samarang. Het ergste is nog, dat ook dit jaar wederom een slechten oogst belooft. De droogte, die eenigen tijd zoo sterk heeft geheerscht, heeft op vele plaatsen den aanplant doen verdorren. De Regeering is geruimen tijd met den treu- rigen toestand onbekend gebleven, daar zooals de bladen meedeelen de resident van Samarang rooskleurige rapporten inzond, of schoon hij weten kon, dat honderden aan het noodige gebrek hadden. Nadat de waarheid is bekend geworden, is terstond al het mogelijke gedaan om hulp te verschaffen. De heer Kollmanresident van Pekalongan, is naar Samarang gezonden ten einde onderzoek te doen naar den juisten toe stand van zaken. Op de door de Ilandelsver- eeniging te Samarang aan den Gouv.-Generaal gerichte depêche, waarin op schielijke hulpver strekking werd aangedrongen, is geantwoord, dat de resident gemachtigd was te doen al wat noodig was om in den hooggestegen nood der afdeeling Demak te voorzien. Geld wordt in groote hoeveelheid gezonden. Ook uit andere streken van Java luiden de berichten niet gunstig. De rijzing in de rijst prijzen neemt toe, naarmate de aanvoer ver mindert. In de residentie Batavia breidt de knok kelkoorts zich zeer uit. In de kampongs be draagt het aantal zieken circa 5 pCt. van de bevolking, in de voorsteden 2 pCt. De sterfte is betrekkelijk zeer gering. Die een goede ge neeskundige behandeling geniet, geneest. Op het graf van wijlen den heer P. H. B. Motké, in leven hoofdinspecteur van Financiën, zal een gedenkteeken worden opgericht door zijne vereerders. Te Buitenzorg is den 7 Februari eene aard beving waargenomen. De schok was vrij hevig. In de Locomotief van 10 Febr. leest men Zondag 9 Febr. bevonden zich op het uur van den aanvang der Godsdienstoefening voor de protestantsche gemeente te Samarang in het kerkgebouw dier secte slechts 1 dominé, 1 organist, 1 koster, 1 ouderling, 2 diakens en 2 gemeenteleden, te zamen acht mannen, waar van zes functionairs. Ofschoon nu, volgens den bijbel, Christus wel gezegd heeft „waar ook slechts twee of drie van u in mijnen naam vergaderd zijn daar zal ik midden on der ulieden „zijn," en dus dominé's rede, zeer zeker nut had kunnen stichten, achtte deze waardige herder het gehoor voor zijne door wrochte preek te gering, en liet de dienst niet doorgaan. Allen konden onverrichterzake naar huis terugkeeren en het kerkgebouw werd gesloten. Rechtszaken. De Arrondissements-Rechtbank te Goes heeft op 31 Maart 1873 de navolgende vonnissen uitgesproken als I. A. D. zoon van Abraham, 21 jaar geboren te Hoedekenskerke, wonende te Hansweerl, schuldig ver klaard aan bedelarij, veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van 14 dagen en in de kosten van het geding, verhaalbaar bij lijfsdwang. II. Ch. L. D. W. zoon van Charles Louis, 30 jaar, herbergier en werkman, geboren te Stekene, wonende te Koewacht, schuldig verklaard aan het aan iemand op eene openbare plaats toevoegen van smaad- of scheld woorden die eene aangeduide ondeugd behelzen. Ver oordeeld tot eene geldboete van ƒ8,subsidiair in eene gevangenisstraf van twee dagen en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. III. J. F. V. \r. zoon van Jan Francies, 31 jaar, werkman geboren en wonende te Hontenisse. A. V. K. zoon van Anthonius, 37 jaar. slachter, geboren en wo nende te Hontenisse. F. F. K. zoon van Anthonius, 30 jaar, geboren en wonende te Hontenisse, beklaagd van moedwillige mishandeling, daarvan vrijgesproken de kosten te dragen door den Staat. IV. A. li. zoon van Carolus Ludovicus, 33 jaar, boerenknecht, geboren en wonende te St. Jansteen, schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten geenerlei ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende, veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijftien dagen en eene geldboete van f 8,subsidiair in een cellulaire gevangenisstraf van een dag en in de kosten van dit rechtsgeding, desnoods bij lijfsdwang op hem te verhalen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Men schrijft aan de N. R. Ct. van 30 Maart Te Moerdijk heeft, de loop der zaken onverwacht eene wending genomen. Heden namiddag zou ds. Bange van Hooge-Zwaluwe de predikbeurt waarnemen. Toen hij daar kwam, om de beurt als ringpredikant te vervullen, werd hij daarin verhinderd. De geschorste predikant ds. Koeken had reeds den predikstoel be klommen. Alzoo was ds. Bange belet de godsdienst oefening te leiden. Het is thans duidelijk, dat ds. Koeken met zijn aan hang alles waagt, om de kerk en hare goederen zich toe te eigenen Zeer waarschijnlijk is 'took, dat zulk eene ongehoorde verstoring of verhindering der Gods dienstoefening niet ongestraft zal blijven. Opmerkelijk is het, dat de heer Koeken, die in eene door den Stan daard gepubliceerden brief aan het cl. bestuur ande ren „geladieven" noemt, in den loop der vorige week door zijn invloed den secr.-kerkvoogd dwong, zijne fondsen aan zijne „vrije gemeente" over te geven, en evenzeer, dat zijn Eerw. met zijne diakenen weigert, èn archief van den Kerkeraad èn diaconiefondsen over te geven aan den consulent en de leden van het cl. bestuur van Breda, die daar thans doen, wat des Kerkeraads is. Bij de commissie tot afschaffing van de vergelijkende examens te Sneek, zijn niet minder dan 96 brieven van adhsesie ingekomenallen van onderwijzersgezelschap pen, afdeelingen vau het Nederlandsch Onderwijzers genootschap, of bijzondere personen. Door plaatsgebrek moeten wij het buiten- landsch overzicht tot een volgend nommer aan houden.) Zaterdagmiddag is het reizend publiek te Schiedam ternauwernood aan een groot onheil ontkomen. Eene koe, door de locomotief verschrikt, raakte daaronder, werd een eind medegesleept tot over de brug en daar letter lijk verpletterd. Ware dit op de brug geschied, dan zou dit door derailleeren de scliromelijkste gevolgen kunnen gehad hebben. Een boer uit'den achterhoek, zegt de Tielsche Ct., had zijne vrouw ten grave gebracht. De man was bitier bedroefdook zoo de trouwe dienstmeid, die de overledene in de ziekte had opgepast. Van het kerk hof terugkomende, zeide de boer tot haar: zeg 's Jan- noa 1 mien vrouw is noe dood, wil ie mien noe heb ben?' „Als toe blief, Martinusl* was het antwoorden binnen weinige weken vierden zij de bruiloft. Uit Londen schrijft men aan de Amst. Cl. Een pandjeshuishouder te Oldham ontving ongeveer een week geleden een briefje met een sleuteltje, en Vrij dag 11. vond hij een pakje aan den klopper van de deur feoondenvermoedende dat de eerste zending in ver and stond met de tweede, beproefde bij de doos met het sleuteltje te openenhetgeen gelukte, doch het dek sel weigerde. Daarom nam John Butler, zooals de ei genaar van het pandjeshuis heet, de doos met het achterste gedeelte naar zich toe en brak ze open, toen onmiddelijk een pistool in de doos afging en de kogel door het venster vloog. Het pistool was zoodanig in de doos geplaatst met den haan gespannen, dat, wan neer het deksel open werd gedaan, de haan door mid del van een ijzerdraad, dat over een klein rolschijfje liep, overgehaald werd. Op het oogenblik dat het schot viel, had ae heer Butler twee zijner broeders bij zich. Te Valburg heeft de Gemeenteraad op voorstel van den burgemeester de kermis met 5 tegen 4 stem men afgeschaft. Zaterdag heeft zich op de Uiterstegracht te Lei den eene dienstbode, dooi in een waterput te springen, het leven willen benemen. Door spoedig aangebrachte hulp werd haar plan verijdeld. Ongenoegen met de juffrouw, bij wie zij dienstbaar was, moet haar tot deze daad hebben aangezet. De luitenant N., van het 8e reg. inf. te Utrecht in garnizoen, Maandag ochtend bezig zijnde om zijne manschappen instructie te geven in het schieten, en een hunner aanbevelende om het geweer beter aan te leggen, had het ongeluk om zelf door het schot te worden getroffen. Het toeval wilde, dat een scherpe patroon, die zooals men verneemt, bij de instructie niet mag gebezigd worden, zich onder de patronen had be vonden. Het schol is tot diep in den schouder doorge drongen. De gewonde is door de officieren van zijn regiment op een draagbaar naar het groot Rijks hos pitaal vervoerd, alwaar hem terstond door de officieren van gezondheid de noodige hulp is verleend. Men heeft hoop, dat de wond niet gevaarlijk zal zijn. Te Denekamp bij Zwolle heeft een loteling zich een lid van een der vingers gehakt, om alzoo vrij van den dienst te zijn. Hij is evenwel goedgekeurd. Weer is een kist ontdekt, waarin Hugo de Groot van Loevenstein ontvlucht is. Dit is de tweede. Wel ke is de echte? De gemakkelijkste oplossing war», aan te nemen, dat er twee Huig de Groot's geweest zijn, die beiden op Loevenstein gevangen gezeten heb ben en door middel van een kist ontvlucht zijn. Volgens een particulieren brief, te Assen uit de Kaap ontvangen, is daar elk oogenblik een oorlog te wachten tusschen de Engelschen en den Oranje-V rij- staaf. Te Riviére, een dorp in het departement Gard heeft men het bevel tot opheffing van (het dagblad) l'Assemblee nationale gehouden voor een besluit tot opheffing van de Nationale Vergadering en die ge waande Kamer-ontbinding met veel gejuich en mani- festatiën plechtig gevierd. Datum. Plaats. Voos werp. 3 Apr. Wemeldinge, Hofstede, 3 Goes, Woonhuis, 9 10 18 18 16 21 Biezelinge, Kruiningen, Oosterland, Kruiningen. Wemeldinge, Oudelande, Zeilen kettin gen blokken enz. Bóeren-Inspan, Verp. hofstede, Afbraak, Meubilair. Bouwland! Informatie. Paardekooper v. d. Bussche. mr. van Dam v. d. Bussche. mr. van Dam. Rembges. Bouvin. mr. van Dam. Rembges. Paardekooper Kakebeeke. A. M. Tak. v. d. Moer. Sloe, (veerhuis) Bóeren-Inspan, Wissenkerke, 3 hofsteden, Wemeldinge, Werktuigen en gereedschappen, Rembges, Getrokken Seriën 25, 923, 1726, 2907, 3303, 3563, 3760, 3817 Premiëntrekking 1 Mei a. s. van 31 Maart toten met 2 April 1873. Geboren: den 30 Maart, Leonard Dignus, z. v. Willem Vliegenthart en Everdina Anto- nia Betten. Overleden: den 30 MaartMaria Pieter- nella Elisabeth12 j. d. v. Marinus Goossen en Johanna Anna van Riet. apyertentiën. De ondergeteekende betuigt, ook namens zijne familie, hartelijken dank: aan allen, zoo van hier als van elders, die hem den 29 Maart jl. op onderscheidene wijzen ge maakt hebben tot een dag van hoogst aange name en blijvende herinnering. Goes, 1 April 1873. W. SWART.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2