BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. van den Staatzijn de kosten voor de lijn Ze venbergenZwaluwe, met inbegrip van de uit breiding der inrichtingen op de stations, ge raamd op een half millioen gulden. Om het oponthoud in de reis te voor komen, dat bij het verstrekken van reisgeld aan manschappen der Nationale Militie, door Ged. Staten afgekeurd en mitsdien uit de dienst ontslagen, tot dusver meermalen plaats had, is door Z. Exc. den Minister van Oorlog be paald, dat voortaan die miliciens, voor het ge val zij een afstand van meer dan 30 kilome ter hebben af te leggen, door de zorg van den provincialen adjudant van reisgeld zullen kun nen worden voorzien. De Minister van Oorlog, vernomen heb bende, dat zijne aanschrijving betreffende het bezoeken der militaire zieken-inrichtingen door geestelijken in een te bekrompen zin wordt op gevat heeft haar aangevuld in dier voege, dat, wanneer een der ziekenoppassers vermeent, dat een verpleegde in gevaar verkeert, hij van deze meening onverwijld kennis geeft aan den officier van gezondheid, die zich in het gebouw bevindt of (is er geen aanwezig), aan den directeur of administrateur der ziekeninrichting en (mocht ook deze soms het gebouw voor een oogenblik hebben verlaten) aan den geëmployeerde, die hem tijdelijk vervangt en dat hij, die het bericht ontvangt, zorgt, dat de geestelijke hulp terstond wordt ingeroepen. Tevens bevat deze nadere missive de bepaling, dat de geestelijke, die bij een verpleegde is geroepen, voor een volgend bezoek geene nieu we uitnoodiging behoeft maar vrijen toegang heeft tot dien kranke, zoolang hij dit voor de vervulling zijner herderlijke plichten noodig acht. (N. R. Ct.) Volgens eene circulaire van den Commis saris des Konings in Zeeland, bestond de be volking dezer provincie op 31 Dec. 11. uit 89107 mannen en 92543 vrouwen, te zamen 181650 personen, zijnde 118 méér dan op geljjk tijd stip in 1871. Het XIIIde Fed. taal- en letterkundig congres zal dit jaar te Antwerpen worden gehou den van 1820 Augustus. De inzending van punten van behandeling moet vóór lo Juni ge schieden bij den algemeeuen secretaris, den heer J. De Geyter, te Antwerpen. Tijdens het con gres hebben gemeentefeesten en de driedaag- sche tentoonstelling van beeldende kunstwer ken plaats. Men verneemt, dat bij deze ge legenheid het oratorium „de Oorlog" van van Beers, op muziek gezet door P. Benoit, zal wor den uitgevoerd. Het Ceutraal Bestuur van hot Algemeen Nederl. Werkliedenverbond heeft een adres aan den Koning opgesteld en op vele plaatsen in het land ter onderteekening gelegd, waarbij de wet telijke regeling van den arbeid van kinderen wordt gevraagd. Gisteren avond gaf de heer Mr. Philippe zijn eerste voorstelling in den Schouwburg. Wij vernemen, dat hij bij die gelegenheid blijken gaf van bekwaamheid in zijn vak en ook hier weder zijn roem in de goochelkunst mimiek, biologie enz. handhaafde. Genoemde heer zal a. s. Zaterdag op verlangen van eenige familiën nog eene voorstelling geven. Het laat zich verwachten, dat alsdan weder een talrijk publiek zich een genoeglijken avond zal trachten te verschaffen. BENOEMINGEN en BESLUITEN. Z. M. heeft benoemd tot proe. bij het Prov. Gerecht sh. in Zeeland en de Arrond. Reclitb. te Middelburg, mr. A. J. van Deinse, rechter-plaatsverv. in gemelde recht bank en adv. te Middelburg. Benoemd tot surnumerair bij de Staatsspoorwegen, station Goes, J. G. Steijaard, van Arnemuiden. In de Nationale Vergadering van Frankrijii is een voorstel aanhangig tot het nemen van vacantie van 29 Maart tot 12 Mei. Tot de werkzaamheden, die nog vóór het recès afgedaan moeten worden, behoort de' behandeling van het rapport der commissie op het adres van prins Napoleon, houdende bezwaren over zijne uitzetting. In dit rapport, hetwelk aan Thiers is medegedeeld, wordt geadviseerd over te gaan tot de orde van den dag, doch met voorbehoud van de beginselen er in ontwikkeld en die de strekking hebben om aan den adressant een moreele voldoening te verschaffen. Of de re geering deze oplossing der quaestie aanneemt is twijfelachtig; immers Thiers en zijn kabinet kunnen er in zien eene afkeuring van hun be sluit tot ver vvijdering van 's Keizers woelzieken neef. Naar men zegt, zou Thiers voornemens zijn zelf dat basluit in de Kamer te verdedigen. Een der andere onderwerpen, waarover de Kamer eerlang uitspraak zal doen, is de wederoprichting van de Vendöme-zuil. De commissie, die met het onderzoek van het daartoe strekkend wets ontwerp belast is geweest, adviseert tot aan neming, maar stelt, in afwijking van het plan der regeering, voor, het beeld van Napoleon 1 weder op de zuil te plaatsende regeering nl. wenscht, dat het beeld van Frankrijker op prijke. Wanneer zal het procesBazaine voor den krijgsraad behandeld worden Algemeen is deze vraag, doch het antwoord weet niemand te geven. De Parijssche correspondent van een Duitsch blad laat zich hierover uit als volgt: Wat aan Thiers de meeste zorg baart, is de zaak van maarschalk Bazaine. Volgens hetgeen men onder het publiek laat uitlekken moet het on derzoek een voor den verdachten veldheer gun stige wending genomen hebben. Het is moge lijk, en Thiers wenscht vurig, dat het onderzoek moge leiden tot de verklaring, dat er geen grond voorhanden is om den maarschalk voor een vierschaar te doen verschijnen. Inderdaad, deze uitslag ware het meest wenschelijk. Men weet toch, dat de treurige zucht, steeds een «verrader" te doen boeten voor het ongeluk, bij het Fran- sche volk meer dan bij eenig ander ontwikkeld is. De democratische organen en de bladen uit het oosten des lands dringen aan op pu blieke debatten en op veroordeeling, telkens als van ontslag des maarschalks sprake is, en zeer bezwaarlijk zou men zich aan den invloed dezer neiging kunnen onttrekken; zij heeft uitwer king op de getuigen en op de publieke opinie. Maar men stelle zich voor den maar schalk veroordeeld! Zou hij, de hooggeplaatste, kunnen begenadigd worden, zou hem het leven kunnen geschonken worden, nadat op de vlakte van Satory het bloed van zoo velen, lager in rang, vergoten isBijna niet mogelijk. En hem doodschieten? Een maarschalk van Frank rijk fusileeren, en wel den eenige, die in den oorlog van 1870 aan de Duitsche legerhoofden waarlijk ernstige veldslagen geleverd, hen in groote moeielijkheden gebracht heeftDe Patrie meldt reeds als zeker, dat de maarschalk buiten vervolging gesteld worden, doch dat de openbaarmaking van het besluit eerst geschieden zal na het vertrek der Duitsche troepen uit de nog bezette departementen. Het gerucht, volgens hetwelk Bazaine misschien voorloopig de vrijheid herkrijgen zal, is echter, naar het schijnt, ongegrond. De Carlisten steken in Spanje het hoofd meer en meer op. Hunne benden maken de wegen onveilig en ontzien zelfs het leven en de be zittingen van vreemdelingen niet. De Fran- sche regeering heeft dezer dagen een krachtig betoog bij het Spaansche gouvernement inge diend over het ter dood brengen van Frausche onderdanen door de Carlistische benden, die on der bevel van den pastoor Santa- Cruz staan en over de onveiligheid van den Spaanschen Noor derspoorweg, het eenige rechtstreeksehe mid del van verkeer tusschen Frankrijk en Spanje. Door de Spaansche regeering was, zoo bericht de Moniteur, op die vertoogen geantwoord, dat de Carlistische benden, over welker uitspatting Frankrijk zich beklaagde, meerendeels in Fran- rijk waren gevormd en uitgerust, dat Santa-Cruz, aanvoerder van een der benden, geruimen tijd te Bayonne had vertoefd en dat de Fransche regee ring geweigerd had te, voldoen aan Spanjes ver zoek om hem te interneeren, en dat verder ver scheidene jongelieden, tot aanzienlijke geslachten van het zuiden van Frankrijk behoorende, zich in de Carlistische benden hadden laten opnemen. Bovendien gaf de Spaansche regeering te ken nen, dat het vertoeven van don Carlos in Frau- rijk, de vrijheid, waarmede hij zich langs de geheele uitgestrektheid der Spaansche grenzen beweegt, zeer veel heeft bijgedragen tot de stout moedige handelingen der benden. Er is een besluit van den Franschen Minister van Binnen- landsche Zaken, dd. 27 October 1872, waarbij aan Don Carlos het verblijf in Frankrijk wordt ontzegd. Dit besluit is echter niet teu uitvoer gelegd, uit vrees voor de vrienden van den pre tendent. De tweede verjaardag van het optreden der Parijsche commune is te MAmden luidruchti ger gevierd dan door de communisten in de Fransche hoofdstad. De te Londen aanwezige Fransche en Duitsche communisten en inter nationalisten vereenigden zich, onder leiding van den burger Landech, in Forester's Hall, en verheerlijkten in vele toespraken en toasten het Parijssche oproer en zijne gruweldaden. De moord der gijzelaars werd door de re denaars op rekening van Thiers gesteld, die hunne uitwisseling tegen te Versailles gevan gen gehouden communisten geweigerd had. Uit vrees dat zij de vergunning niet zou den krijgen, hadden de bestuurders van het feest voor de eigenaars van Foresters' Hall het doel der bijeenkomst verzwegen en deze laatsten hebben zich gedrongen gevoeld in de dagbladen te verklaren, dat, indien zij vooraf bekend waren geweest met den aard van het feest, dat men in hun lokaal wilde vieren, zij dit niet zouden hebben afgestaan. Voor de Buitsche communisten had de 18 Maart eene dubbele feestelijke beteekenis. Zij her dachten gelijktijdig èn den verjaardag van de Parijsche roode republiek van 1871 èn den verjaardag van den opstand die den 18 Maart 1848 te Berlijn was uitgebroken. In laatst genoemde stad was jl. Donderdag bij den »Friedrichshain", de plek waar de in 1848 gevallenen begraven zijn, eene buitengewoon groote volksmenigte bijeengekomen, die door het houden van redevoeringen, het zingen van liederen enz. van lieverlede overging tot eene volksvergadering in de open lucht, in strijd met de verordeningen. De eerste aanmanin- gen der politie werden al dadelijk met steen worpen beantwoord; de politie harerzijds moest dan ook geweld gebruiken om de plaats te doen ontruimen, en hierbij werden enkele bur gers benevens twee agenten van politie gekwetst. De Duitsche Bondsraad heeft het voorstel der keizerlijke kanselarij tot afschaffing van de zoutbelasting goedgekeurd. In plaats van deze wil men eene belasting op den tabak invoeren, doch dit plan stuit op een heftig verzet, voor namelijk in de Zuid-Duitsche staten, waar de tabaksteelt een der landbouwschatten is. In den Bondsraad zeiven is de ontwerpbelasting afgekeurd door twee afdeelingen handel en belastingen maar het tekort, ontstaande door de afschaffing van de zoutbelasting, moet ge dekt worden, en dus zal de nieuwe maat regel waarschijnlijk toch wel doorgaan, mits de inlandsche tabak tegen den buitenlandsehen beschermd worde door een differentieel recht van 8 thaler tegen 14 th. per centenaar. De Durhamstier der afdeeling Heinkenszand van de Maatschappij van Landb. is gisteren verkocht voor den prijs van ƒ235 aan den heer A. Nijssen Az. Zondag jl. zijn aan Z. M. den Koning de eerste kievitseieren aangeboden. De te 's Gravenhage gevestigde afdeeling der vrou wen vereeniging Arbeid adelt zal eene bijdrage naar de Weener wereldtentoonstelling zenden. Deze zal voornamelijk bestaan in poppen, gedost in de verschillende nationale kleederdrachten. Een der hoofdonderwijzers van de gemeente Bergen bij Roermond is, op zijn verzoek, uit die betrekking ontslagen, waartoe, naar men verzekert, aanleiding heeft gegeven het tegen lietn opgemaakt en aan de rechterlijke autoriteit opgezonden proces-verbaal we gens strafbare handelingen, waarbij 7 ter school gaande meisjes van 9 tot lé jaren betrokken zijn. Ook tegen zijn vader, bij hem inwonende, was ten vorigen jare, wegens gelijk vergrijp, een klacht bij de justitie in geleverd.Opmerkelijk is het, dat dergelijke misdaden bijna uitsluitend in de zuidelijke provinciën voorko men. Zou de meerdere of mindere rechtzinnigheid van den zondaar hier ook een woord meespreken In de vorigen week is de suikerraffinaderij der heeren van Floot en Peten, in de Lepelstraat te Ant werpen, een prooi der vlammen geworden. Door de doeltreffende pogingen der brandweer men moest de slangen op 500 meters afstands van den brand in do Schelde brengen is het gelukt de om liggende gebouwen enz. te behouden. De schade wordt op 300,000 francs geschat. De N. R. Ct. verneemt dat Zaterdag jl. de com missaris van politie Beukman en de inspecteurs Flar- denberg en Mertz uit den Haag wederom naar Schoon hoven geweest zijn tot het doen van opsporingen naai den verkoop aldaar van voorwerpen aan de vermoorde mevr. v. d. Kouwen toebehoord hebbende. Dat onderzoekt heeft, naar zij verneemt, bevredi gende resultaten opgeleverd, die weldra, door het volgen van een aantal arrestatiën, meerdere aan het licht zullen brengen. I ngezonden. M. de R Het is in de laatste tijden vrij stil in onze anders zoo woelige gemeente. Nu we mogen wel eens een beetje kalmte hebben na zooveel strijd en met een harden strijd in 't verschiet. Bij gebrek aan wat anders zeker, is in den laatsten tijd toch ééne zaak een punt van veler gesprekken geweest. Ik bedoel de koster-vacature. Niemand zal betwisten, dat de aftredende koster der Nederlandsche Hervormde Kerk gedurende zijne 20jarige dienst, zijne betrekking met eere en nauwgezet heeft vervuld. Een woord van lof komt hem daarvoor toe. Maar juist omdat hij zoo goed zijn plicht heeft gedaan, verwacht men natuurlijk van zijn opvolger 't zelfde. Onder het groot aantal sollicitanten was er een,

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2