1873. N°. 36. Dinsdag 25 Maart. 603te jaargang. BEKENDMAKINGEN van liet Gemeente-bestuur. AANBESTEDING. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Vertrek der landmail naar Oost-Indië, binnenlandsche berichten. GOESSCHE COntANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels h/l,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20, c. r - BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengeu ter openbare kennis, dat door hen, op Zater dag den 29 Maart a. s. des namiddags ten 1 ure, in hunne vergaderkamer ten raadhuize zal getracht wor den aantebesteden: lo. de uitvoering van eenige onderhoudswerken aan de gebouwen bij het Sashet Sas en de leademuren 2o. de uitvoering van gelijke werken aan de ge bouwen, riolen, waterleidingen en begraaf plaats der gemeente; 30. de uitvoering van gelijke werken aan de voor malige trekkerswoning, staande aan de west zijde der Haven; 4o. het maken van een heiningmuur langs den tuin der school 3« klasse. 5o. het schoonmaken van het Raadhuis, de Po litiewacht en de Leenbank. Bestek en voorwaarden liggen ter lezing eiken werk dag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure ter secretarie der gemeente, terwijl de aanwijzing zal plaats hebben op Woensdag den 26 Maart des mor- fens ten 7 ure aan het Sas, en na afloop daarvan voor et derde perceel, en voor de overige perceelen op Donderdag den 27 Maart des voormiddags ten 9 ure te beginnen bij het Raadhuis. Goes, den 12 Maart 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HAitTHAIT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter algemeene kennis, dat het Overgangs examen der leerlingen van de Burger avondschool der 1"" en 3de klasse in het openbaar sal gehouden worden in het schoolgebouw op Woensdag den 9 Avril e. k., des namiddags van 13 ure en des avonds vati 6 -V'/, ure; en noodigen de ouders en betrekkingen der leerlingen err voorin alle belangstellenden tot bijwoning van dit examen uit, ter bevordering waarvan dit thans in de namid dag- en avonduren gehouden zal worden. Goes, den 22 Maart 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. POSTERIJEN. Via MARSEILLE 28 Maart per tweeden trein naar Roosendaal. DEN HAAG, 23 Maart 1873. Ik zou nog met een enkel woord terugkomen op de herstemming over de conclusie der snikercommissie, waarover, gelijk bekend is, in de zitting der Tweede Kamer vaD 12 Maart, de stemmen hadden gestaakt (31 tegen 31) en waarover den 17 de herstemming zou plaats hebben. De Minister had, gelijk men tevens weet, die conclusie, eene afkeuring inhoudende van de nieuwe suikerregeling, zoowel met het oog op de belangen der schatkist als met opzicht tot de industrie en de belangen der bevolking, herhaaldelijk en nadruk kelijk bestreden, niettegenstaande noch deze wet tot regeling der suiker-cultuur, noch de maatregelen tot hare uitvoering door hem waren voorgesteld of voor geschreven. Maar, zoowel het beginsel van solidariteit tusschen opvolgende Regeeringen, als ook en vooral de omstandigheid, dat de Kamer, vóór de vaststelling der wet, bekend was gemaakt met de inzichten en voornemens van den heer de Waal omtrent de even- tueele uitvoering, noopten hem de conclusie, die z. i. eene erge parlementaire blaam inhield, ten sterkste te ontraden, terwijl bovendien de hoofdpunten der regeling waren overgegaan in contractuëele verbind- tenissen, waarop niet eenzijdig mocht worden terug gekomen. Minder bezwaar zag hij betrekkelijk in de later ge wijzigde conclusie van den heer Moens, strekkende om, zonder eenige afkeuring van het voorledene, voor de toekomst aantedringen op maatregelen om de goede uilvoering der wet van 21 Juli 1870 nog zoo veel mogelijk te verzekeren ofschoon hij er op wees, dat dan de eerste grief der commissie, ontleend aan de niet genoegzame beharti^iifg van de belangen der schatkist, zeer zeker zou vermeerderen; want elke verhooging van plantloon of van schadeloosstelling- voor den afstand van gronden door de bevolking, zou nieuwe opofferingen van de schatkist eischen en dus den cijns van 81/» millioen nog verminderen. De meerderheid der Kamer begreep de zaak even wel anders en nam de afkeurende conclusie der com missie, welke de Minister verklaard had naast zich neder te zullen leggen, nu met 34 tegen 24 stemmen aan. Dit verschil met de eerste stemming is gedeel telijk te verklaren door het wegblijven van vroegere tegenstemmers en het opkomen van nieuwe voorstem mers. Eéne zaak moet tevens niet uit het oog worden verloren, en de toelichting en de stemlijsten wijzen het ook uit, namelijk, dat er in de commissie, zoowel als in de Kamer, eene meerderheid en eene minderheid was, die zich in het afkeurend oordeel ontmoetten, maar het eene gedeelte, omdat de wet te liberaal, het andere omdat zij te weinig liberaal was toegepast. De laat- sten sloten zich evenwel toch aan bij de afkeurende conclusie, welke dus van een hybridisch karakter en voor den Minister van geene praetische waarde is. Ook de liberalen waren onderling verdeeld, en de zucht van velen om de heeren de Waal en Mjer nog een veeg te geven, was onmiskenbaar. Toch blijft het argument des Ministers-. gij wist vooraf hoe de uitvoering zou zijn èn wat den cijns èn wat de schadeloosstelling betreft, in volle kracht, en of nu de suikerprijzen later bfóifiSend zijn geslagen, zoodat de fabrikanten oogenblikkelijk meerdere voordeelen trek ken, waartegen latere mogelijke nadeelen kunnen over staan, dit kan noch mag van invloed zijn op eenmaal aangegane contractueele bepalingen. Ik denk dus niet, dat wij in den eersten tijd veel meer over de eenmaal plaats gehad hebbende suikerregeling op Java zullen vernemen, want nu de conclusie Moens door de aanne ming van de bloot negatieve conclusie der commis- is vervallen, is ook een aandrang tot het nemen van nadeie maatregelen voor het vervolg door de Kamer niet uitgesproken. Te midden van de weinig opwekkende algemeens discussie over het zevende voorstel van rechterlijke organisatie, werd de Kamer Woensdag blijkbaar ver rast door de circulatie van het bericht omtrent den uitslag der merkmaardige verkiezing te Leiden. Dat bericht ging van hand tot hand en een goed op merker kon den verschillenden indruk er van ge makkelijk onderkennen. Maar verrassing was overal, in alle gelederen merkbaar. Niet zoo zeer nog om den uitslag in 't algemeen, vermits na het stellen van den R.K. can- didaat wel nier met grond te denken was, dat reeds dadelijk een der candidaten de volstrekte meerderheid zou hebben erlangd, maar wel om het erbarmelijk figuur, dat de conservatieve candidaat, nu geheel aan eigen lot overgelaten, bij dit stembusvonnis maakte. Het was bijna ongeloofelijk, dat graaf Schimmelpen- ninck, het troetelkind der echte conservatieven, de afgod van het Dagblad en de vroegere afgevaardigde van hetzelfde distriet, het niet verder had kunnen bren gen dan tot 185 stemmen? Vroeger reeds had de Standaard met groote juistheid en door cijfers ge staafd aangetoond, dat hetzelfde verschijnsel, datzelfde vertoon van onmacht en nietigheid in al de distric ten, waaruit conservatieven afgevaardigd waren, zou aan den dag komen, zoodra, even als bij de keuze van liberalen, het stembusgeknutsel zou ophouden en ieder zijn eigen candidaat zou stellen en stemmen. Dit is nu op de meest verpletterende wijze door de daad zaken bevestigd en daaruit volgt tevens, dat, terwijl liberalen, antirevolutionairen en R. katholieken in meer der of mindere getalsterkte op eigen beenen kunnen staan en geene wederzijdsche hulp tegen opoffering van eigen beginselen behoeven of verlangen, de con servatieve richting of liever fractie, steeds ronddwa lende zonder ander beginsel dan haat tegen de libe ralen, totaal onvermogend is om bij de stembus in aanmerking te komen, anders dan door de genade van een of twee andere politieke partijen, waarin zij zich zal moeten oplossen en waaraan zij zich zal moe ten vastklampen en onderwerpen, wil zij hare zetels behouden of nieuwe innemen. Ik behoef dit gezichts punt zeker niet nader uittewerken, want ook te Goes weet men er alles vaD. Zoolang men zich onderling met algemeene besprekingen en vevzekeringen paaide en zich gaarne wilde doen beschouwen als hoofdele ment van alle conservatieve neigingen zoo lang de R.K. partij tevreden was met onvervulde en door de conservatieven, die toch 1853 niet kunnen uitwis- scheu, onvervulbare beloften; zoolang de antirevolu tionairen het gemis aan veerkracht en zelfstandigheid zóó ver dreven van gewillig in het gareel te loopen eener woelige, naar het gezag hunkerende, zeer kleine bewegingspartij, ja zoolang kon en moest het product der verkiezingen ook in de hoogste mate onzuiver zijn en was de conservatieve partij in staat om hier en daar stembustriumfen te verkondigen. Maar zoodra niet hadden Sianaaard, Maasbode en Tijd het bedrie- gelijk spel opengelegd en eigene richting gesteld te genover 't conservatief annexatie-systeem, of daar spat het stembusvuurwerk uiteen en valt de Graaf van het ontbindingsministerie als een uitgedoofde vuurpijl op den onzaebten grond. Van de herstemming valt nog niets te zeggen. WanDeer ook de R. K., om den liberalen candidaat te weren den anti-revolutionairen mochten stemmen, hoe fel zij ook op den waren calvinist gebeten zijn als het meest gekant tegen „Paapsehe stoutheid en ul- tramontaansche aanmatiging, „toch zou dan in de Kamer komen een man van beginselen en op koloniaal ge bied, een geestverwant van Keuchenius. Intusschen, de liberale partij nu reeds tegen drie combinatiën in de herstemming met het meeste aantal stemmen, zitte niet stil en versterke zoo mogelijk bij trouwer opkoulst haar getal zelfstandige, gelijkdenkende kiezers, zonder iemand nateloopen \>f naar dé oogen te zien. Het eenige belangrijke resultaat, bij het langwjjlig debat over de rechterlijke organisatie verkregen, is zeer zeker, dat van Zaterdagmiddag, toen alle amen dementen, hetzij om provinciale hoven met gewijzigde attributen of raden van justitie tusschen de Rechtbanken en den Hoogen Raad te plaatsen, met beduidende min derheid werden verworpen en bet art. 1 de" .--6eerings voordracht met 46 tegen 28 onveranderd werd aange nomen, bepalende, dat de rechtsmacht in burgerlijke en strafzaken wordt uito-™efend door kantongerechten, ar- rnndb-einents rechtbanken en den hoogen raad, behou dens de gevallen, waarin bij bizondere wetten een an dere rechter is aangewezen. Ware het amendement-va» Lijnden tot opname van gerechtshoven aangenomen of art. 1 der regeeringsvoordracht verworpen, de poging om eene nieuwe rechterlijke organisatie tot stand, te brengen ware op nieuw mislukt, want in beide gevallen was het hoofdbeginsel van het ontwerp veroordeeld en kon de Minister daar uiet meer op voortarbeiden. In tusschen komen er nog andere epineuse quaes tien, waarover later. GOES, 24 Maart 1873. In de zitting der Tweede Kamer van Vrijdag is o. a. ingekomen een wetsontwerp tot aanleg van spoorwegen voor rekening van den staat en wel bepaaldelijk van Arnhem naar Nijmegen en van Zevenbergen naar Zwaluwe. Deze laatste lijn staat in verband met den aankoop van de lijn RoosendaalZevenbergen, ten einde daardoor den kortsten weg van lis- singen naar Rotterdam te verkrijgen. In de zitting der Tweede Kamer van Zaterdag is na verwerping der amendementen artikel 1 van bet wetsontwerp tot rechterlijke or ganisatie aangenomen met 46 tegen 28 stemmen. (Per Telegraaf.) In de zitting der Tweede Kamer van heden beeft de heer van Zuijlen verlof gevraagd en bekomen om de Regeeving op nader te bepalen dag te interpelleeren over de aanschrijving van den Minister van Oorlog, wegens bet toelaten van godsdienstleeraars in militaire zieken-inrichtingen. De discussie over de rechterlijke organisatie liep alleen over ar tikel 3 en de daarop voorgestelde amendemen ten de discussie daarover is niet algeloopen.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1