BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. 4. Rekening der fondsen van de voormalige gilden. 5. Rekening van het fonds voor kazerueering. 6. Aanwijzing der commissie voor liet Kohier van den Hoofdelijken Omslag. 7. Verzoek van E. L. van Mervennee om afstand van grond in eigendom. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het in erfpacht geven van grond aan A. Willeboer. 9. Verzoek van den heer A. Nortier Pz. om ont slag als lid van het armbestuur. 10. Gebruik van gronden aan de slooten langs den Stationsweg. I. De Notulen der vergadering van den 1 Maart jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet mededeeling, en zoo noodig voorlezing van de navolgende ingekomen stukken: a. Bericht van Ged. Staten, dat wordt berust in het aan het Gasthuis verleende subsidie over 1873. b. Berichten van hetzelfde college, dat worden goed gekeurd de raadsbesluiten tot uitgifte van grond in erfpacht aan A. van de Visse en tot verkoop van een cijns aan A. Willeboer. c. Bericht van O. L. C. van den Brandt, dat hij waarschijnlijk den 1 April in functie zal treden. d. Aanvragen van 15. Besuijen en G. H. Kakebeeke om gronden in erfpacht. e. Aanbeveling van de Commissie van toezicht op de scholen voor Middelbaar Onderwijs en van het armbestuur, ter vervulling der vacatures, ontstaan door het eervol ontslag aan mr. Hanlo, waarop ge plaatst zijn, op de eerste de heeren H. E. de Bruijn en mr. J. L. H. Liebert en op de tweede, de heeren J. P. Larsen en E. L van Mervennee. eenige Staatsbladen. Al deze stukken worden voor notificatie aange nomen, met renvooi van die sub d aan burg. en weth. ter bekendmaking en prseadvies, en met bepaling, dat de benoemingen sub e. in de volgende vergaderingen zullen plaats hebben. III. Wordt gelezen het rapport der financieële com missie omtrent het verzoek van mevrouw de wed. Kake beekeStokmans om ontheffing der pacht van de jacht, door wijlen haren echtgenoot bezeten. Overeenkomstig het daarin vervatte advies, door burg. en weth. in een voorstel veranderd, wordt gun stig op het verzoek beschikt. IV. Eveneens wordt gelezen het rapport derzelfde commissie omtrent de rekening der administratie van de fondsen der voormalige gilden, en wordt die re kening zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming goedgekeurd in ontvangst op 887.535, in uitgaaf op 785.56 alzoo meteen goed slot ad ƒ101.97, tevens met machtiging op den gemeente-ontvanger, als belast met de administratie fondsen, om dit goed slot te beleggen in inschrijving op het Grootboek der 27* N. W. S. V. De Voorzitter deelt nu mede, dat van de com missie voor het fonds van kazerneering is ontvangen de rekening der administratie van dat fonds over 1872 en dat burg. en weth., aangezien twee leden dier commissie tevens leden der financieële commis sie zijn, de rekening hebben onderzocht en in orde bevonden. Overeenkomstig hun voorstel wordt de rekening goedgekeurd en vastgesteld in ontvang op 211.81, in uitgaaf op 104.83, alzoo met een goed slot van 106 98 en machtiging om door den agent te doen aankoopen eene inschrijving van honderd gul den op het Grootboek der vier percents Nationale Werkelijke schuld. VI. Alsnu deelt de Voorzitter mede, dat burg. en weth gereed zijn met het ontwerpen van het Kohier van deii Hoofdelyken Omslag, en dat dit kan ge steld worden in handen van de commissie van on derzoek; dat die commissie ten vorigen jare bestond uit de heeren Jhr. mr. Pompe van Meerdervoort, B. Meijlink en A. Nortier Pz.; dat volgens raadsbesluit van '29 Maart 1870 jaarlijks een lid der commissie verwisselt; en vraagt, of de raad de aanwijzing der commissie zelf wenscht te doen, of deze, zoo als ge woonlijk aan hem (Voorzitter) wil overlaten? Tot dit laatste besloten zjjnde, worden door den Voorzitter herbenoemd de heeren jhr. mr. Pompe van Meerdervoort en Meijlink, en in plaats van den heer Nortier, die de stad verlaat, de heer B. M. den Boer aangewezen. Die heeren laten zich de aanwijzing welgevallen. VII. Vervolgens wordt gelezen en zonder beraad slaging of hoofdelijke stemming ingewilligd een ver zoek van E. L. van Mervennee om hem nog i2 centiaren grond aftestaan, zulks tegen den prijs van 7.20. VIII Op gelijke wijze wordt aan A. Wille boer in erfpacht uitgegeven voor 90 jaren tegen 1.125 'sjaars de oppervlakte van 45 centiaren grond, waarop vroeger de karrensehuur gestaan heeft. IX. Nog zegt de Voorzitter, dat is ingekomen een briefje van den heer A. Nortier, Pz. waarbij deze, we gens zijn vertrek naar Dordrecht, ontslag verzoekt als lid van het burgerlijk armbestuur. Dit ontslag wordt eervol verleend. X. Eindelijk wordt goedgevonden aan de eigenaren van gronden langs de slooten van den stationsweg, het gebruik te vergunnen van den daarbij liggenden en door het rijk onteigenden strook gronds, tegen verplichting van het zuiver en op behoorlijke diepte houden dier slooten. De vergadering wordt daarna gesloten. Het gouvernement van Frankrijk heeft de uitgifte van de Assemblee nationale, een legitimistisch clericaal blad verboden, en de ver gunning ingetrokken om Paris Journal en de Espérance nationale op den publieken weg te doen verkoopen. Deze maatregelen hebben te Parijs en Versailles groot opzien gebaard. De legitimisten zijn woedend, omdat hun hunne As semble is weggenomen, welke zij pas kort gele den oprichtten. De Duivers vindt het dom van de regeering, dat zij een blad van gebrek aan vaderlandsliefde beschuldigt omdat het Bismarck aanvalt: en de Union vraagt wanneer Thiers Frankrijk weder met de Septemberwet- ten zal gelukkig makèn. De overige bladen zijn insgelijks niet tevreden; eenige, waaronder de Temps, verlangen, dat de staat van beleg der hoofd stad worde opgeheven, opdat de regeering niet langer de verantwoordelijkheid van de houding der pers hebbe. Het bericht, dat graaf von Arnim zich over de taal Ier Assemblee nationale be klaagd heeft, wordt voor onwaar verklaardmen verzekert, dat Thiers bij het nemen van de be doelde maatregelen tegen dit blad alleen geleid werd door de vrees, dat de heftige uitdrukking van de Assemblée nationale nadeelig zou kunnen werken op de onderhandelingen met Duitsch- land. Wat Paris Journal betreft, dit had een verhaal geleverd van twisten tusschen Mac Malion en Thiers, en moest daarvoor gestraft worden, en de Espérance nationale had valsche geruchten over den gezondheidstoestand van Thiers verspreid en bovendien verteld, dat het aantal werklieden in Parijs, die zonder arbeid zijn, groot is, hetgeen officieel wordt ontkend, doch naar men verneemt waar is. Met betrekking tot de kabinetscrisis in Engeland is te berichten, dat Disraeli, na nog een onderhoud met lord Derby gehad te hebben en in overeenstemming met dezen, aan de Koningin de redenen heeft medegedeeld, waarom hij weigert zich met de samenstelling van een nieuw ministerie te belasten. Ver moedelijk is Disraeli tot dit besluit gekomen tengevolge van de weigering, waarmede de hh. Gathorne Hardij, lord Cairn en lord Salisbury zijn aanbod tot het aannemen van portefeuillles beantwoord hebben zij bedankten voor de gevaarlijke eer, welk^ men hun bewijzen wil. De twee laatstgenoemden waren leden van het Thory-kabinet, dat den bijstand der radicalen aannam om de kiesliervormingswet (de house hold suffragebill, 15 Augustus 1867) er door te halen; zij namen toen ontslag, daar zij met zulke bondgenooten niet wilden overwinnen. Thans zouden zij de medewerking behoeven van de Iersche liberalen, wier afval aan Glad stone de nederlaag berokkendemisschien zelfs zou die medewerking hun geweigerd worden, en dit zou aan Disraeli c. s. het regeeren onmogelijk maken. De tegenwoordige graaf Derby ware de man om in het Hoogerhuis een verzoenende politiek tusschen het conservatis- mus en het liberalismus in te wijden, doch, naar luid van de liberale bladen, was het groot ste struikelblok in het vormen van een Disraeli- ministerie de heer Disraeli zelf, dewijl zijne par tij, door aristocratischen trots geleid, lord Derby als premier eischt. Buitendien waren er nog andere hinderpalen, die moeielijk uit den weg te ruimen zijn zoo als de zaken nu staan en een conservatief of zoogenaamd conservatief bewind zou ook bezwaarlijk in staat zijn de Iersche quaestie te regelen. Van den duur van vroegere ministeriën spre kende noemt de Times dat van sir Robert Feel op, hetwelk geen vijf jaren duurde. Lord John Russel 11. leverde zijn ontslag in alvorens zijn mi nisterie vijl jaren oud was, doch hij trad dade lijk weder op. Lord Palmerston is de eenige minister geweest, dis sedert het ministerie van lord Liverpool (nu zestig jaren geleden) meer dan vijf jaren onafgebroken aan het bewind bleef. De heer Gladstone was 4 jaar en 3 maanden minister. In België heeft de senaat veel minder tijd dan de kamer van vertegenwoordigers besteed aan de discussie over het ontwerp van wet tot aankoop van den Luxemburgschen spoor weg; reeds eergisteren is dit aangenomen met 38 tegen 4 stemmen. Zeven leden onthielden zich van de stemming. Men verwacht in de Kamer een interpel latie over het antwoord door den heer Pycke, gezant van België bij den Heiligen Stoel, ge geven aan eene deputatie van Belgische katho lieken, die te Rome waren gekomen om den paus te begroeten en hem geld te brengen. De heer Pycke zeide hun »dat hij onwrikbaar op zijn post zal blijven tot den dag van het groote Te Deum, door alle katholieke har ten verwacht"d. w. z. tot den dag, waarop Victor Emanuel uit Koine verdreven zal wor den. Zulke woorden in den mond van een vertegenwoordiger der Belgische regeering zijn zeer bedroevend, uit het oogpunt van 's lands betrekkingen met den koning van Italië, en leveren het bewijs van het verkeerde te Rome twee legatiën te hebben, die elkander dwars- boomen. Wanneer zal België het goede voor beeld van Nederland volgen? De Cortes van Spanje hebben definitief aangenomen het ontwerp der regeering, ge wijzigd door den heer Primo de Rivera, tot ontbinding der Cortes en het bijeenroepen eener Constitutie. Het ontwerp luidt in zijn geheel als volgt Art. 1. De Cortes der natie komen tot or ganisatie der republiek, als constiueerende Cortes den 1 Juni van dit jaar te Madrid bijeen. Art. 2. De verkiezingen van afgevaardigden voor deze Cortes geschieden in het schiereiland, de belendende eilanden en Porto Rico, den 10, 11, 12 en 13 Mei. Art. 3. De verkiezingen worden gehouden volgens de bestaande wetten; alle Spanjaar den, die hun 21 jaar bereikt hebben, worden beschouwd als meerderjarig. Art. 4. De tegenwoordige Cortes blijven ver- eenigd tot dat eene beslissing zal zijn geval len over de wetsontwerpen tot afschaffing der slavernij, tot afschaffing van de zeemilitie en tot organisatie van vijftig bataillons vrijkorpsen. Art. 5. Onmiddellijk nadat over deze ont werpen zal gestemd zijn, wordt eene commis sie benoemd om de vergadering te vertegen woordigen hierna wordt de zitting opgeheven. Art. 6. Deze commissie kan door het uit voerend bewind der republiek worden geraad pleegd en zal de tegenwoordige Cortes kunnen bijeenroepen, indien buitengewone omstandig heden zich voordoen. Art. 7. Zoodra de constituëerende Cortes bij eengekomen zullen zijn, legt de commissie haar mandaat in handen van de tegenwoor dige Cortes neder en draagt de regeering haar mandaat aan de nieuwe Cortes over. De heer P. A. Meeter, oud-onderwijzer van Hui- zum, in Friesland, vierde vóór eenige dagen zijne 68jarige eclitvereeniging. De oudjes zijn r.og extra kras voor hunne jaren en mogen hot voorrecht smaken, reeds met 7 geslachten geleefd en die gekend te hebben, n.l. hunne overgrootvader, grootouders, kinderen, klein kinderen en achterkleinkinderen. Voorwaar een zeld zaam voorrecht I Te Amsterdam zal op 30 Augustus en volgende dagen eene tentoonstelling gehouden worden van bloe men door den arbeidenden stand gekweekt. Het plan is uitgegaan van de maatschappij Linnaeus en van de Vereeniging tot veredeling van het volksvermaak en heeft len doel den schoonheidszin bij den werkman te ont wikkelen. Voor de betrekking van huismeester en huismees teres in het St. Elisabeth's of groote Gasthuis te Haar lem, hebben zich ruim 300 sollicitanten aangemeld. -Dinsdagavond jl. en volgende avonden zou te Kampen een belangrijke verzameling van boeken, on geveer 150 i nummers en nagelaten door den heer H. Dwars, in leven predikant aldaar, verkocht worden. Nadat 65 nummers waren geveild, allen aangekocht door een erfgename, die, zoo men zegt, zeer tegen dezen verkoop was, is door heeren notarissen de verdere ver koop gestaakt en tot nadere aankondiging uitgesteld, uithoofde de boeken veel te hoog boven den oorspron- kelijken prijs liepen. O. a. werden verkocht: Leerre denen van v. d. Wiel voor ƒ60, Bijbel van Keur voor ƒ40 en van Oordt's Gesch. Protest Kerkgez. voor 30. Ingezonden Stukkeu. Mijnheer de Bedacteur! Door uwe courant van den 11 Maart 11. attent gemaakt op de Nieuwe Goessclte van den 7 dito, no. 19, zie ik, dat gij maar al te reoht hebt gewaagd van laffe vleierij ten opzichte van den heer mr. Del Baere ter eenre, en insinuatie ter andere zijde, gericht tegen den heer Districts-Schoolopziener dooi den eerzamen redacteur van laatstgemeld blad. Wat den heer Del Baere betreft, meen ik reeds in voiige uwer nummers te hebben opgemerkt, dat de man der Nieuwe G. Ct. meermalen, (zeker geheel ongezocht,) ZijnEdelgest. het hof maakt en niet alle voorkomenheid cajoleert. Nu, hoe dit moge wezen, er is geen kwaad bij. Die heer, toch waarlijk in de verte niet te verge lijken met een tal zoo deerlijk ingepackte ende ver lachte zielen, is voorwaar zelfstandig genoeg, en zal ook wel eens hebben gelezen„que la politesse n' est „que trop souvent un mensonge presque contiriuel," of „dat, om den wille van de smeer," enzmaar in allen gevalle:

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2